wawel24

 • Ledwo przez elektorat PIS-u przeszła fala krytyki – uzasadnionej i ostrej – pod adresem Prezydenta Dudy, mamy kolejną falę fundamentalnej niezgodności między partią a jej elektoratem. W ostatnich latach trudno by[…]

  • Najbardziej brzydzi mnie chór wujów, który nagle zaczął sie zachwycać Morawieckim.

  • „Mateusz Morawiecki jest gwiazdą. Ciągnie ekonomiczny sukces PIS-u.”

   Polemizowałbym z tym stwierdzeniem. Miałem okazję dowiedzieć się (od min. Pawła Gruzy na konferencji Libertatis) co planuje ministerstwo finansów. Zapomnijmy o uproszczenia systemu i obniżeniu podatków. Będzie wzrost fiskalizmu, biurokratyzmu i wszelkiej kontroli podatników (czyli wzrost kosztów). Nie tędy droga a p. Morawiecki to proponuje.

   Rozumiem, że dobrze jest jak mamy w rządzie „wypustkę” która może kontaktować się z baksterami ale żeby robić z niej premiera!?

  • @ powtórne samobójstwo….

   My, zwykli Polacy, wierzący katolicy jesteśmy traktowani jak ciemny „elektorat” i najczęściej służymy do wybierania „przeciw komuś” a nie „za kimś”.
   Szef PIS wie o tym i liczy na dalszy brak dobrego wyboru i swoje zwycięstwa.

   Jednak pierwszy chyba raz zdarzyło się tak, że bardzo wielu jest szczerze „ZA”, za panią premier.
   Ta kobieta pokazała swoją klasę!
   W raju i zagranicą dobrze służy Narodowi.
   Nie znam się na polityce ale widzę wyraznie, że znowu, po raz drugi prezes kombinuje…
   Zapomniał o tym, że bardzo często stawiał na fatalne osoby /Sikorski, Kluzik i wielu innych/, że właśnie te jego kombinacje doprowadziły do rządów lewaków.
   Ciągłe kombinowanie, przekombinowanie—-> rychła klapa.
   Szkoda mi Polski.

  • Piko, czytałam wczoraj Twoje komentarze u treza i przyszła mi do głowy taka hipotezka: że za walką miedzy BS a MM stoją dwa duże banki: Goldman (za p. premier) i Morgan (za MM). Myslisz, ze hipotezka jest do obronienia? (Za malo wiem o tym szkoleniou w Stanach, na którym była p. premier w latach wczesnych 90. chyba – ale moze tu jest kawałek klucza?)

  • Witaj @AnnaM

   Nie wydaje się by powodem „sporu” był wymieniony konflikt.

   Gdyby tak było, to by był zupełny odjazd – stanowisko premiera Polski miałby być towarem przetargowym pomiędzy banksterami.

   Odlot.

  • Piko, no, czekaj, a kto rządzi jak nie oni właśnie? Mnie sie wydawało, ze to mamy za pewnik:)) Tylko zdecydowanie za malo o nich wiemy (ja na pewno za mało) o subtelnych (albo i nie subtelnych) wojnach o wplywy jakie miedzy soba prowadzą.

  • @AnnaM
   W zasadzie masz rację. Myślisz że spór o wpływy stał się teraz tak jawny 🙂 ? Myślę, że Polska nie jest jakimś wyjątkiem.

   Co prawda ostatnio zaczęła stawać okoniem i stąd to zintensyfikowane „grilowanie” w merdiach polskojęzycznych i zagranicznych.

  • L…m

   Zapomnij o prawdzie o 10.04. na jakieś 50-70 lat.

  • Piko, „grillowanie” jest głownie niemieckopodobne, w tym momencie mozna by nawet powiedziec, ze mniej istotne. MM chce mieć kontrole nad spółkami skarbu panstwa i ściaga banki amerykańskie, ktore maja tu zarobic kredytujac – i ubezpieczajac, bo z tego maja najwieksze pieniadze – jakies duze inwestycje. Za BS stał odsuniety nie tak dawno Szałamacha, ktory właśnie rozproszył po ministerstwach wplyw na społki panstwowe. Ale nadal brakuje mi punktu zaczepienia na temat tego amerykańskiego szkolenia BS – ktos/cos za tym stał i zapewne czegos by chcial.
   A rozmowa u treza, tez pod dzisiejszym tekstem, do przemyslenia imo.

  • Elektorat wierzy, że to on rządzi i steruje politykami za pomocą słupków poparcia. Do pewnego stopnia tak jest, ale tylko na pierwszym, widocznym planie. Bo przecież na drugim, tym prawdziwym, ktoś steruje tymi słupkami…

   Jest bardzo dobrze, jeśli sterowanie słupkami jest w interesie państwa i jego obywateli, i jeśli ten interes i metody jego realizacji są dobrze rozpoznane. Ci, którzy głosowali na PiS, uwierzyli, że tak właśnie jest, przynajmniej z grubsza. PiS dostał możliwość realizacji swojego programu dla państwa.

   I tak mi się wydaje, że jeśli komuś powierzyliśmy władzę, to wypada mu zaufać (patrząc, oczywiście, na ręce, czy to zaufanie ni jest nadużywane). To nie sympatia wyborców do tego czy innego polityka powinna kierować działaniami rządzących. Czasem trzeba podejmować decyzje wbrew opinii większości – bo ta większość jednak niewielkie ma rozeznanie w prawdziwej polityce.

   To nie ulica powinna rządzić, tylko ci, którym powierzyliśmy władzę. Jak już są u władzy tacy, którym rzeczywiście jednak chodzi o Polskę, to doceńmy to.

   Cała sytuacja da się dobrze streścić w takiej historyjce:
   W pewnym małżeństwie żona była typowym „back side driver” – przy każdej wspólnej jeździe podpowiadała mężowi, co ma zrobić kierując autem w różnych sytuacjach. Mąż to znosił cierpliwie, ale w końcu poszedł do sklepu z zabawkami, kupił kierownicę-zabawkę i wręczył żonie, mówiąc: masz, teraz możesz sobie kierować do woli.

   No to mamy taką kierownicę-zabawkę pt. rekonstrukcja rządu…

  • Trzmielko, czy ja dobrze rozumiem tę pointę: że wszystko jest ok, nie ma zadnej gry banksterskich (przeciwstawnych chocby ze wzgledu na konkurowanie o rynek) interesów, a publisia, mówiąc Eska:)) dostała medialny spektakl, żeby sie wreszcie czyms zajęła?

  • @nagor
   Mamy dług na parę pokoleń. W zasadzie nie do spłacenia. Nie wróży to niczego dobrego.

   A jeśli idzie o Smoleńsk to nie interesuje mnie co jakieś komisje wymyślą.

  • Aniu, nie na moją głowę takie zagadki. 🙂

   Wiem jedno – nie planuje się w bliższej i średniej perspektywie zdjęcia urzędniczego gorsetu z gospodarki.

  • @AnnaM

   Niezupełnie tak. To trudno dokładnie krótko opisać.

   Chodzi o to, że tu jest gra o naprawdę poważne sprawy – przede wszystkim kto rządzi w Europie, o amerykańskie i chińskie interesy tutaj, przy których Polska może naprawdę niesamowicie skorzystać (George Friedman pisał o tym jeszcze za „głębokiego Obamy”, co wtedy było nierealne).

   JK i jego pomocnicy próbują podpiąć Polskę pod te interesy. Inna sprawa, czy potrafią zrobić to dobrze. A elektorat widzi tylko to, co przed nosem: układanki rządowe. Jedynie nieliczni są w stanie załapać mniej więcej, o co chodzi. Reszta ma to, czego sięga ich rozum: swoją „kierownicę”.

   Czy Morawiecki to „bankster” i własne interesy ma na względzie znacznie bardziej niż Polskę? Nie sądziłabym tak, znając jego ojca, Kornela…Ale wyrodne dzieci tez się zdarzają, wiec wszystko możliwe.

   W każdym razie, tam, gdzie widzę powody do zaufania, wolę zaufać – ale, oczywiście, z ostrożnością, nigdy bezwzględnie.

  • Trzmielko, wiesz jak cenię Twoje zdanie. Zerknij, pls do dzisiejszej notki treza w salonie, a zwłaszcza do komentarzy i linków. I jak bedziesz miala chwilę napisz, prosze, co myslisz. Pani Premier juz nie mamy – to juz wiesz?

  • Uwaga, będę głośno myślał 🙂 :

   – mamy (mieliśmy) premier BS i vice MM. MM jest również odpowiedzialny za finanse i gospodarkę.
   – teoretycznie premier ma decydujące zdanie w radzie ministrów.
   – podmianka MM na urząd premiera musi być spowodowana tym, że BS mogła nie zgodzić się z tym co chciał MM.

   Pytanie – dlaczego BS przeszkadzała MM w realizacji jego planów? Co to były za plany?

  • Piko, „nie planuje się w bliższej i średniej perspektywie zdjęcia urzędniczego gorsetu z gospodarki.” – tak, tez to widzę i wycina mnie to kompletnie. Kasa fiskalna z codziennym raportem do skarbówki (chyba tak?) w kazdej firemce.

  • Pytanie dodatkowe:
   – dlaczego PiS uznał że BS będzie utrudniać działanie MM?

   Uwaga generalna – ta podmianka świadczy o tym, że JK nie jest wszechmocny jak wszyscy głoszą. Jakby taki był to by powiedział BS żeby nie bruździła MM i po problemie.

   ps.
   Tak sobie żartuję. Dymisja premiera to powołanie gabinetu na nowo. Czyli patrzymy kto zostanie a kto odejdzie i gdzie. Nad JK musi być ktoś jeszcze lepszy 🙂 🙂

  • Piko, „Nad JK musi…” – to mi sie wydaje oczywiste. Tylko rozpoznanie kto to jest – trudne, choc poszlak troche jest.

  • @nagor
   Czyli co? JK potknął się o własne nogi? Sam się zakiwał? 🙂

   Nie demonizowałabym JK. Inni szatani byli czynni.

  • Piko

   Jasne. Tu chodzi o geopolitykę. Mam nadzieję, że ugramy swoje na tym.

  • @AnnaM

   Tak, przeczytałam u treza, że to nowy plan Balcerowicza i że po 5 latach Gierkowskiego dobrobytu przyjdzie krach, bo banksterzy nas wydoją.

   Nie sądzę, żeby świadomie i celowo JK oraz MM planowali taki scenariusz, ale niewykluczone, że jeśli dadzą się oszukać, to tak będzie.

   Malkontenci, którzy widzą takie zagrożenie, powinni starać się zrobić, co mogą, żeby Polska go uniknęła. Choćby – pisząc fachowe notki na ten temat., skoro tak się na tej materii znają. Ale – o tym, jak uniknąć zagrożeń, a nie o tym, że „dobra zmiana” pakuje nas w tarapaty i wszyscy wokół to banksterzy, bandyci i w ogóle ludzie złej woli. Jeśli mamy tak sądzić, to chyba od razu trzeba pakować manatki i wiać do Australii.

  • @trzmielka 23:10

   Znowu mogę się podpisać pod tym co piszesz. Robi się to nudne 🙂

  • @piko

   No wiesz co, to jest skandal! Właśnie miałam wkleić ten sam link!… 🙂 🙂 🙂

  • Ha ha, byłem pierwszy!

   Zostawiam PBS i MM i biorę się za problemy biologiczne.

  • @piko

   No to świetnie, poza polityką tez świat istnieje…

   Przyszło mi do głowy, że ta tasiemcowa telenowela pt. rekonstrukcja rządu specjalnie była tak ciągnięta, żeby pod jej osłoną wreszcie przeprowadzić te ustawy sądowe. No i faktycznie, media i elektorat od prawa do lewa emocjonowały się na maksa, a tymczasem na boku przeszły ustawy.

   Dzisiaj w „Naszym Dzienniku” jest długa rozmowa z George’m Friedmanem, ale słaba, żadnych naprawdę poważnych pytań. Ważne jest ogólne przesłanie Friedmana: Polska razem z Rumunią to kraje bazowe dla interesów USA w Europie i Polska powinna dzięki temu szybko pójść do przodu.

   Potrzebni nam są teraz naprawdę mądrzy politycy, żeby umieli wykorzystać tę sytuację bez wpadnięcia w kolejną zależność półkolonialną

   Tak sobie myślę, że może najlepiej byłoby wypowiedzieć USA wojnę i od razu się poddać? To stary sposób jeszcze z czasów PRL-u. Japonia i Niemcy, które toczyły z USA wojnę, całkiem dobrze na tym wyszły… 😉

  • @Trzmielka
   #Tak sobie myślę, że może najlepiej byłoby wypowiedzieć USA wojnę i od razu się poddać?#
   /
   -Niezły sposób.
   🙂

  • Trzmielka, Piko, Tadeusz_K – ale pamiętacie, że jakos tuz przed stanem wojennym , jak wszędzie brzmialo pytanie „wejdą?, nie wejdą?” i juz po 13 grudnia, to ten dowcip o wypowiedzeniu wojny USA i poddaniu krażył i ułatwiał przetrwanie? Czy wychodzi na to, ze nam sie czasoprzestrzeń i tu (nie tylko 10 kwietnia) zakrzywiła? :))) albo :((( – do wyboru.
   A zanim cokolwiek, podrzucam jeszcze to: http://kontrowersje.net/mog_o_by_gorzej_premiera_polski_wybra_nie_george_soros_ale_jonny_daniels

  • Za duzi jesteśmy żeby nas wzięli w niewolę. Jeszcze byśmy im społeczeństwo zbisurmanili. 🙂

   Lepiej tu mieszać w kotle i wyciągać co smakowitsze kąski.

   Lepszy Jonny Daniels od Sorosa a najlepszy to jest JACK DANIELS (może być z lodem albo i bez).

   No to chlup

   https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c0/Jack_Daniel%27s_Old_No._7_1%2C14l.jpg

  • Piko, optymista z Ciebie od rana:)) Jeśli Kurak dobrze kombinuje, to o 10 kwietnia nie dowiemy sie juz na pewno niczego. (No, chyba, że niesłuszne są, z kolei, wielo-sluzbowe hipotezy 35stana, co też możliwe.)

  • @AnnaM

   Ja widzę naszą sytuację podobnie jak Kurak, z tym, że nie sądzę, żeby to koniecznie „był pistolet przystawiony do głowy” w sprawie zmiany premiera. Może to być obopólny interes i świadome postawienie na tego konia przez JK jako najlepsze wyjście w obecnej sytuacji. Sygnały o większej roli Morawieckiego w rządzie były przecież od początku, to nie jest „grom z jasnego nieba”.

   Trump sporo wie o Polsce, jest pozytywnie nastawiony do polskich wartości i do Polaków, jest wdzięczny amerykańskiej Polonii za głosowanie na niego (a to superegocentryk i odbiera takie rzeczy bardzo osobiście). Jednak współpracę będą realizować już różni ludzie, niekoniecznie o takim nastawieniu, a szczególnie „starsi bracia” wycwanieni w robieniu gojów w bambuko, więc trzeba wielkiej mądrości i przezorności.

   W każdym razie na tę lewacką międzynarodówkę z mediami w rękach „starszych braci” musimy mieć równie mocnego sojusznika, samych nas zjedzą na przystawkę.

   A co do Smoleńska – to ciekawa jestem, czy Trumpowi bardziej będzie się opłacało kryć udział USA dla dobra reputacji państwa, czy zniszczyć lewacką opozycję pokazując m.in. w jaką zbrodnię ich rząd się zamieszał. Sądząc trzeźwo, dla dobra przyszłości USA i dla własnego bezpieczeństwa bardziej mu się opłaca raczej zniszczyć raz na zawsze tę zarazę.

 • I

  El-Hagin, El-Hagin – przez kilka dni było głośno o tym nazwisku w sieci i mediach. Nawet prawa strona podzieliła się w ocenie wyroku wydanego przez młodą niewiastę o egzotycznym nazwisku. Absurdaln[…]

  • Jest kiepsko bo PADa nawet nie stać na taki prosty gest jak olanie zdrajców szubrawców i głupków.

   Tu co nieco o zdrajcach.
   https://www.salon24.pl/u/piko/721580,zdrajcy

   Bolesława nie wymieniłem bo on występował w kategorii głupka.

   Dyzma budzi coś w rodzaju uznania i sympatii bo w końcowej scenie widać, że rozumiał swoje ograniczenie i mizerotę. Bolesław jest skrzywiony do szpiku kości.

  • ajaj, jak głupi męczę się czytając ten tekst w kawałkach na s24, zamiast od razu zajrzeć tutaj. Nawet czcionka tu ładniejsza.

  • @Wawel24
   Super notka.
   Jednak (wg. mnie) nie Jehowa!

   „Uczeni w prawie”, rabini mistrzowie przekrętu, doskonale wiedzący, że oszukują ale gdy powodowani korzyścią – są usprawiedliwieni.Korzyść – to co dla nich dobre.

   Jako przykład podam przypieczętowanie przez masoretów imienia Boga jako Jahwe ( Jehowa to fałsz!).
   W hebrajskim zapisywano tylko spółgłoski.
   A Imię Boże nie było przez Żydów wymawiane, więc w tekście Biblii (ST, Tora) istniał tylko tetragram „JHWH”. Żydzi wymawiali w miejsce tego tetragramu JHWH Elohim lub Adonaj czyli Pan.
   Masoreci – żydowscy uczeni, znawcy Tory, którzy między VI a XI wiekiem stworzyli system zapisu samogłosek w alfabecie hebrajskim, „poprawili” w ten sposób Torę, że „dopasowywali” samogłoski.
   Tak powstało imię Jahwe! Jak to załatwili, by nie naruszać oryginałów?
   Majstersztyk.
   Aby ilość liter w nowym zapisie zgadzała się ze starym, masoreci zapisywali samogłoski wyłącznie na marginesach albo nadpisywali. Policzyli wszystkie litery Tory, by ich liczba zgadzała się w kolejnych kopiach. Zmienili nie zmieniając!

   Wiedzą, jak oszukać swoich a nawet swego JHWH? To mistrzowie przewrotni, pyszni i z zasady bezkarni.
   Trzeba by jeszcze dodać, że oszukać goja to zasługa. W Polsce mają pole do popisu nie czując żadnej winy, wstydu a przeciwnie: gromadząc zasługi.

 • bez mrugnięcia

   

  Miasta mają pecha

  Na przykład Nagasaki

  Jedyna japońska diecezja katolicka

  Tak – to jest coś, wszyscy wyznawcy Jeszui

  Na talerzu. Niech wiedzą, niech się uczą

  Że ich mistrz zgrzeszył n[…]

 • Jest takie opowiadanie Conrada „Jutro”. Matka żyjąca nadzieją i złudzeniami, że jej syn żyje – pisze sama do siebie listy… od syna. I wierzy w nie, jakby to on je napisał. Ludzie niechętnie rozstają się[…]

 • Ilustracja. Prezydent „poprawiony”

   

  Naród wiernie czeka na efekt „poprawek” prezydenckich. Jakby nie wiedział, co usłyszy i jaki będzie tego efekt. Ale cóż, jeśli naród kobieta, to musi czekać, aż m[…]

 • „Wśród ptaków wielkie poruszenie, ci odlatują, ci zostają” – jaki był realny wymiar ruchów migracyjnych Żydów na terenie Polski 1944-49 i jak rzutuje on na dzisiejszy profil etniczny Polski?[…]

 • Yoav Shamir z jedną z otrzymanych na świecie nagród

  „Będąc izraelskim Żydem nigdy nie doświadczyłem antysemityzmu,  ale to słowo, zawsze unosiło się w powietrzu”

  – tak zaczyna się znakomity, nagradzany na cały[…]

 • New York, 25.09.1985 r.

  – [Rockefeller] Słyszałem, że macie jakieś kłopoty z tubylcami
  – [Jaruzelski] Z Polakami, tak się nazywają sami.
  – Mniejsza o to. Ile można stracić?
  – Nie rozumiem[…]

 • Co nas czeka w tym tygodniu? W wielu sytuacjach przyszłość jest przewidywalna. Warto ją sobie uświadamiać, żeby być przygotowanym na bieg wydarzeń i mieć czas na przygotowanie reakcji.

  Co my tu mamy? 31 sierpnia[…]

 • Przyznam się, że z coraz większym zażenowaniem obserwuję przepychanki prawne „pod” Pomnikiem Poległych Stoczniowców. I to nie ze względu na butę KOD-u, Szumełdy, Wałęsy et consortes. Im się nie dziwię. To jest[…]

 • nagor
  24 sierpnia 2017 o 21:32

  :))))

  Komentarz roku :).

 • Jakie przyczyny laicyzacji? Wiele.
  Niestety, laicyzacja nie posuwałaby się tak szybko, gdyby nie infiltracja Kościoła.
  Jak do niej dochodzi, kto do tego dopuszcza, jak przebiegłymi sposobami – to odrębny temat[…]

 • @all

  Ale fajna dyskusja. Jak na S24 za dobrych lat :).
  Prawie z każdym bym podyskutował, ale zobowiązania trochę naciskają.

  Kilka uwag.
  @ebns24
  Mnie zawsze zastanawiało, dlaczego chrześcijanie mają nadstaw[…]

 • Opowieść o Miriam Shaded skończyliśmy na tym, jak to nasza dama nie schodzi z anten w prime time. Czym to może być spowodowane? Może tym, jak to piszą niektórzy w sieci, że jest po prostu przykładem bożej kobi[…]

 • George Weidenfeld, Baron Weidenfeld (do wczoraj Wiki podawała: Lord Weidenfeld) – filantrop, wydawca, publicysta

  Friede Springer (Axel Springer AG), George Weidenfeld i Angela Merkel

   

  Miriam Shaded w[…]

 • 28 maja 2015 r. Ewa Kopacz poinformowała, że w porozumieniu z Fundacją Estera Polska zdecydowała się przyjąć ok. 300 rodzin chrześcijan z Syrii, pierwsza transza to 60 rodzin. Miriam Shaded, prezes fundacj[…]

 • Poprawność polityczna i mowa nienawiści – współczesna metamorfoza Ministerstwa Prawdy i Ministerstwa Miłości

   

  Znajdując się w intensywnej fazie wojny informacyjnej i mając rozpoznane podstawowe jej techniki p[…]

 • Fundacja Otwarty Dialog Bartosza Kramka i Akcja Demokracja są na ustach wszystkich jako finansujące i publikujące plany „wyłączenia rządu” polskiego oraz od ponad roku włączające się aktywnie w manipulowanie[…]

 • PROVO
  czy Ty masz na każdą okazję przygotowane jakieś cytaty deprecjonujące chrześcijaństwo lub porównujące je z Bóg wie czym?

  Jeśli tak, to przyślij mi mailem tę listę. Jestem jej bardzo ciekaw. Przyda mi się[…]

 • provo

  W sumie dziwne rzeczy dzisiaj wypowiadałeś, aż otwierałem oczy ze zdziwienia. Provokacja pełną gębą.
  Ale dzięki, że skierowałeś moją uwagę na tę przypowieść ewangeliczną, czytałem ją już dziesiątki razy, ale[…]

 • Załaduj więcej
Przejdź do paska narzędzi