NBP, rezerwy walutowe, złoto i tarcza antykryzysowa

Tajna operacja, którą przez  wiele tygodni w pocie czoła przeprowadzały w 2019 roku setki pracowników NBP, dobiegła końca w listopadzie 2019 roku.. 

26.11.2019 roku Prezes NBP Glapiński uroczyście poinformował, że transport złota do kraju zakończył się pełnym sukcesem i do kraju powróciło 100 ton złota, które do tej pory było przechowywane w londyńskich skarbcach. 

Zdaniem byłego prezesa NBP Leszka Balcerowicza, to działanie to tylko propaganda:

– Nie sądzę, aby miało to jakiekolwiek znaczenie dla gospodarki Polski.

– Być może chodzi tutaj o efekt propagandowy, m.in. o to, aby prezes A. Glapiński mógł zrobić sobie zdjęcie ze sztabką „odzyskanego' złota” .

Podobnego zdania jest inny były prezes NBP, Marek Belka:

– Ten ruch nie ma z punktu widzenia gospodarczego czy rynkowego najmniejszego znaczenia

– To tylko PR, który ma wzmocnić wizerunek silnego państwa.

Tacy specjaliści j/w, zwolennicy totalnej opozycji,  zawiadywali NBP przez wiele lat razem z J.Rostowskim wyróżnianym przez  brytyjski miesięcznik „The Banker” tytułem Ministra Finansów 2009 r. w Europie, który w Polsce słynie z wypowiedzi, że „piniędzy ni ma i nie będzie”.

Tymczasem operacja powiększania rezerw złota w całości aktywów rezerwowych banku centralnego z około 5% do około 10%, była podobną do operacji przeprowadzanych w tym czasie  przez wiele banków centralnych innych państw.

Zasoby złota Narodowego Banku Polskiego zostały zwiększone w latach 2018-2019 o 125,7 ton i obecnie wynoszą 228,6 ton.


Cena złota od września 2018 roku, gdy notowane było po 4458 PLN/uncję, wzrosła do dzisiejszej 7 004,03 PLN/uncję

Rok 2018, to rok w którym USA D.Trumpa rozpoczęły wojnę handlową(celną) z Chinami, która  zmieniała globalny układ sił.

Wiele stawek celnych zostało nałożonych w dwóch etapach: najpierw 10 proc. a następnie 25 proc.

W sierpniu 2019 r. prezydent Trump jeszcze podniósł stawki celne na wiele towarów do 30 proc.

W tym samym czasie  Chiny też podniosły swoje cła do poziomów podobnych jak USA.

13 grudnia 2019 roku zostało zawarte porozumienie  pomiędzy USA a Chinami po przeszło półtorarocznej i wyniszczającej obie strony wojnie handlowej, co powinno uspokoić napięty stan stosunków pomiędzy tymi największymi gospodarkami świata.

Czy jednak to porozumienie mogło być kamuflażem do ataku odwetowego ze strony zaatakowanej w wojnie celnej?

Czy Polska i inne kraje szykowały się na nadchodzący kryzys?

Czy polskie władze wiedziały o tym co miało nadejść a czego właśnie jesteśmy świadkami w postaci kryzysu wywołanego przez koronawirus SARS CoV-2?

Jeśli tak, to ta cała pandemia jest efektem ataku bronią biologiczną, jak podejrzewają niektórzy eksperci, czyli przejściem z „polityki jako wojny prowadzonej innymi środkami” zgodnie formułą Clausewitza, do wojny z użyciem jednego z faktycznych rodzajów broni, w tym wypadku jednego z rodzajów broni masowego, rażenia zakazanej do użycia konwencją międzynarodową.

Wg danych NBP, stan oficjalnych aktywów rezerwowych na grudzień 2018 wyniósł 116,965 mld$ czyli 439,752 mld PLN w grudniu 2018 roku  i w ciągu roku wzrósł  do stanu 128,405 mld$ czyli 487,644 mld PLN w  grudniu 2019 roku.

Z początkiem 2020 roku NBP rozpoczął operację skupu obligacji skarbowych  na rynku wtórnym.

Do tej pory szacuje się, że wartość tych zakupów to około 60 mld PLN.

Ta operacja NBP ma stworzyć warunki do umożliwienia MF ulokowania na rynku  nowego pakietu obligacji skarbowych na rynku pierwotnym, by uzyskać środki na pokrycie wydatków związanych z tarczą antykryzysową – tak te pociągnięcia NBP oceniają eksperci finansowi.

Może Ci się również spodoba

7 komentarzy

 1. Dixi pisze:

  All
  Bill Gates I minister zdrowia jednym glosem?

  https://youtu.be/bKCxF1_QrXM

 2. Tadeusz_K pisze:

  @Dani
  14:42
  #Bill Gates I minister zdrowia jednym glosem?#
  Prof. Szumowski w zmowie z gates’em i z kim jeszcze?
  Gdzie jest granica paranoi?
  Na polskie warunki niechybnie w nieskończonosci.

 3. E.B pisze:

  @35Stan

  Na pewno polskie władze wiedzą więcej i wcześniej niż społeczeństwo. My bywamy zaskakiwani.
  Operacja ze złotem jest świetna i można powiedzieć nareszcie. Polskie złoto wróciło do nas. Czy całe? Chyba jeszcze nie.

  Obawiam się, że weszliśmy w stan wojny, którego pandemia jest częścią.

  A tak pisze o tym Jacek Matysiak z Kalifornii:

  „Jesteśmy świadkami totalnego bałaganu. Wiemy, że najprawdopodobniej Covid-19 w taki czy inny sposób wydostał się z laboratorium w Wuhan, którego nowoczesny wydział wcześniej finansowany był m.n. przez Francję i USA. Wiemy już, że nieadekwatna reakcja rządu chińskiego (nawet ukrywanie dowodów i wyciszanie alarmujących lekarzy) doprowadziła do szybkiego rozprzestrzeniania się epidemii o co oskarżają Chiny kolejne kraje, które jednocześnie oczekują na medyczną pomoc właśnie od Chin! Dziś już wiadomo, że po rozpoznaniu sytuacji rząd chiński zatrzymał połączenia z owładniętego epidemią Wuhan i prowincji Hubei do innych chińskich miast, ale nie zatrzymał lotów międzynarodowych np. do Włoch i innych państw. To właśnie spowodowało pandemię.

  (…) W całej tej aferze chińscy komuniści mieli cichego wspólnika, którym była zaprzyjaźniona Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), której zadaniem jest właśnie zapobieganie aby lokalne epidemie nie przekształcały się w światowe pandemie.

  (…) Mimo alarmujących głosów z Tajwanu już w połowie grudnia, jeszcze 26 stycznia WHO zaprzecza, że mamy stan pandemii, co przyznaje dopiero 11 marca, kiedy wirus szalał już po całym świecie (!)

  Tak więc powoli na światło dzienne wychodzą powiązania między z jednej strony Chinami i WHO, a z drugiej między powyższymi a ludźmi powiązanymi z banksterami z NWO i takimi “dobroczyńcami” ludzkości jak Bill Gates czy George Soros.

  Przypomnijmy, że w kolejnych etapach “wojny handlowej” Trumpa z Chinami, której celem było uzyskanie przez US równego traktowania na rynku chińskim 14 stycznia przybyła delegacja chińska i podpisała nową umowę o wzajemnej wymianie, ale podobno z klauzulą w aneksie, że nie będzie ona obowiązywać w wypadku jakiejś katastrofy (np. pandemii). Trump ogłosił sukces, a Chińczycy zataili, że mają już rosnącą epidemię na rękach…

  Czy chiński granat, który już poważnie zdewastował gospodarki zachodniego świata w dalszej perspektywie nie zniszczy samych Chin i czy to nie jest część scenariusza napisanego przez banksterów z NWO?

  Macherzy od NWO szukają sposobu aby (również przy pomocy artylerii medialnej) wstrząsnąć światem, doprowadzić do takiego zamieszania, aby rządy państw bez wahania spolegliwie zechciały wdrożyć ofiarowane i przygotowane wcześniej rozwiązania najlepiej obejmujące cały świat.
  Wydaje się, że w tej grze ambitni komuniści chińscy okryci płaszczem nacjonalizmu po użyciu ich w grze przeciwko Zachodowi w następnym etapie również przestaną być w myśl dialektyki potrzebni chłopakom z NWO i skończą tam gdzie już kończą zachodni inwestorzy, którzy pomogli zbudować chińską ekonomię.

  Całość tu:

  https://www.salon24.pl/u/fraszkowanie/1038462,pandemia-pelzajacego-totalitaryzmu

 4. Dixi pisze:

  TK Posluchaj tego Pana z linku.”Zanim sie wszyscy nie zaszczepimy”- mowi Min.Zdrowia.Kto majstruje przy depopulacji I szczepionkach?Tyle bylo tu tekstow I filmow!

Dodaj komentarz bez logowania się do PT oraz przedstaw się: