Rondo Imienia „Trzeci Szereg” Solidarności

Zaraz po wprowadzeniu stanu wojennego czterech odważnych z Fabryki Samochodów Małolitrażowych w Bielsku- Białej ś. p. Antoni Włoch, ś. p. Grzegorz Jaroszewski (bloger na Niepoprawnych ps:Jurand), Janusz Kudełko i Jerzy Binkowski utworzyli organizację konspiracyjną o nazwie Regionalna Komisja Wykonawcza „Trzeci Szereg” NSZZ Solidarność Region Podbeskidzie.

Była to jedna z najdłużej działająca o zasięgu prawie całego Regionu Podbeskidzie organizacja konspiracyjna w kraju.Przez wiele lat działacze tej organizacji byli zapomniani przez władze (PO i Unii Wolności) Bielska- Białej. Dopiero teraz po 30-kilku latach staraniem Jerzego Binkowskiego i Jerzego Borowskiego władze miasta jak i IPN postanowili uczcić tą naszą działalność jak i nazwę, podejmując na posiedzeniu Rady Miasta Bielska- Białej 6-go czerwca 2019 roku uchwałe o nadaniu nazwy Ronda w pobliżu Ratusza Miejskiego „Trzeci Szereg ” Solidarności. Szkoda, że nasz kolega Jurand, wieloletni bloger na portalu Niepoprawni nie doczekał tego momentu, ale napewno obserwuje nasze działania i cieszy się razem z nami, że wreszcie zostanie po nas trwały ślad w naszym kochanym mieście Bielsko- Biała.

Chcę tutaj wyrazić moje i moich współtowarzyszy walki z tamtego okresu podziękowanie przede wszystkim panu Markowi Boguszowi, obecnemu przewodniczącemu Zarządu Regionu NSZZ Solidarność Region Podbeskidzie, panu Prezydentowi miasta Bielsko- Biała jak i Radnym Miejskim, którzy poparli nasz wniosek i przyczynili się do tego ostatniego naszego sukcesu.

Jurandzie to ty inspirowałeś mnie do pokonania wszelkich trudności aby ten Twój pomysł a nasz wspólny cel osiągnąć.

Jerzy Binkowski

Przewodniczący „Trzeciego Szeregu”

Pseudonim Konspiracyjny „Jerzy”

Może Ci się również spodoba

5 komentarzy

 1. Tadeusz_K pisze:

  @Amero.
  Gratulacje.!

 2. E.B pisze:

  @Amero

  Przyłączam się do @Tadeusza.
  Trzeba przywracać pamięć.

 3. Amero pisze:

  Tadeusz_K & E. B.

  Dziękuję uprzejmie.

  Jerzy

 4. Tadeusz_K pisze:

  @Amero
  #Przewodniczący „Trzeciego Szeregu”#
  A czy mógłbyś powiedzieć skąd nazwa „Trzeci Szereg”?

 5. Amero pisze:

  Tadeusz_K

  Pierwszy szereg działaczy to byli ci, którzy działali legalnie przed stanem wojennym i zostali internowani, drugi szereg uformował się zaraz po wprowadzeniu stanu wojennego i zostali aresztowani zanim cokolwiek. zrobili, mieli w swych szeregach kapusia. My byliśmy Bezpiece zupełnie nieznani (oprócz Antka Włocha) i dlatego działaliśmy prawie dwa lata. Na kolejnym spotkaniu, chyba w lutym 1982 r Antek Włoch zaproponował nazwę Trzeci Garnitur, ale mnie przyszedł do głowy Trzeci Szereg- nie więdząc o tym, że ta nazwa była już użyta w dalekiej przeszłości. No i tak już zostało.
  Pozdrawiam

  Jerzy

Dodaj komentarz:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Przejdź do paska narzędzi