Przejdź do paska narzędzi

Dziwne przypadki Kamienicy pod Aniołkiem — boson

Za R.T. Prinke z AWF Poznań – oto fragment listu napisanego 10 grudnia 1573 a wysłanego do Filipa Sidneya przez Jacques’a Bochetela (ok. 1554-1577), pracującego wówczas w ambasadzie francuskiej w Wiedniu: Był tu polski szlachcic z jednej z najlepszych polskich rodzin, którego Król Polski posłał do Cesarza, aby zaprosić go na koronację. Nazywa się Marcyn De […]

via Dziwne przypadki Kamienicy pod Aniołkiem — boson

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

 1. boson pisze:

  **) Ów Bochetel był synem Jacques’a seniora, protestanta, który w 1566-68 był ambasadorem francuskim w Londynie… Mało tego – siostra juniora, Maria, to żona… tatam… znanego nam ambasadora i wielbiciela talentu Sidneya https://en.wikipedia.org/wiki/Michel_de_Castelnau – jaki ten świat mały.

  ***) „W r. 1562 wpisał się na Akad. Krak., następnie studiował w Bolonii, skąd w r. 1566 wyjechał do Rzymu, a stamtąd – po odbyciu wycieczki do Neapolu – w kwietniu 1567 do Padwy i wkrótce wrócił do Bolonii, gdzie jego preceptorem był Marcin Fox. Zapewne tam zaprzyjaźnił się z Mikołajem Firlejem, przyszłym woj. krakowskim, z którym wspólnie odbywał dalsze podróże.”

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Marcin_Fox

  In June 1549, Aldrovandi was accused and arrested for heresy on account of his espousing of the anti-trinitarian beliefs of the Anabaptist Camillo Renato. By September, he had published an abjuration, but was transferred to Rome, and remained in custody or house arrest until absolved in April, 1550. During this time, he befriended many local scholars.

  https://en.wikipedia.org/wiki/Ulisse_Aldrovandi

Dodaj komentarz: