Przejdź do paska narzędzi

Wesoły Antoni — boson

Moje większe zainteresowanie sławnym Antonim spowodowała wpierw notka Coryllusa pt. Szaleństwo Antoniego Słonimskiego, a w szczególności jeden cytat z Alfabetu. „A tu taki fragment: ‚MacLeish Archibald. Poeta amerykański. Laureat nagrodu Pulitzera. W 1958 w Paryżu na konferencji UNESCO zaproponował mi znany komentator telewizji amerykańskiej CBS Ed Marrow odbycie rozmowy z MacLeishem i Arturem Rubinsteinem na temat […]

via Wesoły Antoni — boson

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. boson pisze:

    Z inicjatywą otoczenia opieką finansową ludzi nauki i kultury, którzy znaleźli się w czasie drugiej wojny światowej na terenie Rumunii, wystąpił jesienią 1939 r. w Bukareszcie Adam Vetulani. W swej koncepcji nawiązywał on do działalności istniejącego od 1928 r. w Warszawie Funduszu Kultury Narodowej. Postulat powołania FKN na uchodźstwie wysunął na posiedzeniu Komitetu Obywatelskiego w Rumunii. Podobna myśl pojawia się w tym samym czasie w decyzyjnych kręgach rządu polskiego we Francji. Główną rolę w jej urzeczywistnieniu odegra prof. Stanisaw Kot.

    http://pho.znp.edu.pl/files/2017/12/6.-Chmielewski_FKN_24_43.pdf

    Po nim kierownictwo Funduszu objął historyk oświaty i nauki, doc. dr hab. Jan Hulewicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, związany z prof. Stanisawem Kotem. Na obczyźnie dał się poznać jako organizator polskiego życia naukowego, oświatowego i kulturalnego.

Dodaj komentarz: