Przejdź do paska narzędzi

Doboszyński o Retingerze i Sikorskim — boson

Paweł Tomasik – Nieznany artykuł Adama Doboszyńskiego o gen. Władysławie Sikorskim, Glaukopis : pismo społeczno-historyczne. Nr 17/18 (2010) ADAM DOBOSZYŃSKI „Generał Sikorski – żywot ułatwiony” – marzec 1947, fragmenty: … Obok zwyczaju opierania się o jakąś potencję zagraniczną, Sikorski od samego zarania swej kariery politycznej opiera się równie konsekwentnie na masonerii i na Żydach. Już w czasie studiów […]

via Doboszyński o Retingerze i Sikorskim — boson

Może Ci się również spodoba

4 komentarze

 1. E.B pisze:

  Mnie zastanawia, czy Retinger miał jakiś wpływ na wybuch PW. Był w Polsce niedługo przed jego wybuchem. Jeśli był również agentem bolszewii, to wywierając nacisk na wybuch powstania, działał w ich interesie. Rosjanie też nawoływali Polaków do walki sugerując, że sami również uderzą na Niemców. No, ale nie uderzyli i Niemcy za nich rozprawili się z AK.
  To by się układało w całość. Powstanie nie powinno wybuchnąć. Sposób podjęcia tej decyzji był bardzo dziwny.

 2. boson pisze:

  nie mam dowodu, ale myślę że mial i to decydujący…

 3. boson pisze:

  *) wow…

  W roku 1939 Falter poprzez spółki zależne przejął kontrolę nad Bankiem Handlowym S.A. W Warszawie kupował nieruchomości.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Alfred_Falter

  **) W latach 1933-1939 prezes Centralnego Związku Przemysłu Polskiego (tzw. Lewiatana) – głównej organizacji korporacyjnej kół przemysłowych i finansowych w Polsce. Od 1937 współpracował z działaczami Frontu Morges i Stronnictwa Pracy.

  Ponownie ministrem przemysłu i handlu został 9 grudnia 1939 i był nim do 5 czerwca 1942 w dwu rządach Władysława Sikorskiego. Jednocześnie – do 14 lipca 1943 – był ministrem skarbu. Od 14 lipca 1943 do 24 listopada 1944 był ministrem stanu do spraw Bliskiego Wschodu w rządzie Stanisława Mikołajczyka. Istnieją poszlaki, że był jednym z dwóch ministrów rządów polskich na emigracji, który współpracował z wywiadem radzieckim[2]. Od 16 października 1945 do 19 września 1946 był ambasadorem w Wielkiej Brytanii, reprezentując Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej w Warszawie. Pozostał na emigracji w Londynie i tam też zmarł.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Henryk_Strasburger

 4. boson pisze:

  Mecenas Władysław Pociej pytał przy tej okazji: „Czy wolno odbierać życie w majestacie prawa, jeśli oskarżony był czarnosecinny?

  https://reportaze-sadowe.wprost.pl/historia-prl/10025427/niech-pan-nie-wraca.html

  https://niezalezna.pl/7582-smolensk-i-mecenas-z-rodzinnymi-tradycjami

Dodaj komentarz: