Wiadomości z Chicago

Wieloletni ( od 1968r) Radny miasta Chicago Ed Burke znalazł się w zainteresowaniu FBI. W ostatnich dniach zostały przeszukane jego biura i funkcjonarusze zabezpieczyli dokumenty i komputery. Co ciekawe, to firma prawnicza, której właścicielem jest Radny Burke zajmowała się przez ostatnie 12 lat podatkami obecnego prezydenta D. Trumpa. Podobno przeszukania te nie mają związku z podatkami D.Trumpa.

Trzech policjantów jest oskarżonych o próbę tuszowania okoliczności śmiertelnego postrzelenia     czarnoskórego 17-latka przez chicagowskiego (białego) policjanta Jason Van Dyke, który w listopadzie 2015r został oskażony o morderstwo i skazany.

Nie wszyscy Amerykanie chcą nas poniżać. Oto moim zdaniem świetna kandydatka na Ambasadora Stanów Zjednoczonych do Polski. Wkleję cały komunikat:

 

LEKCJA WOLNOŚCI I NIEPODLEGŁOŚCI

Popularna amerykańska dziennikarka telewizyjna Rita Cosby poprowadzi „Lekcję wolności i niepodległości”. Wydarzenie, które pierwszego grudnia odbędzie się w Copernicus Center przy 5216 W. Lawrence w Chicago zostało stworzone przez firmę „Lowell Foods” z myślą o polonijnej młodzieży. Ma na celu edukację oraz lepsze zrozumienie wartości, jakimi są wolność i niepodległość.

Rita Cosby, trzykrotna laureatka nagrody Emmy, wieloletnia prezenterka i dziennikarka największych amerykańskich stacji telewizyjnych, jest również autorką książki „Cichy Bohater” opowiadającej o losach jej ojca Ryszarda Kossobudzkiego, który uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Uczestnicy spotkania będą mieli okazję poznać tę niezwykle ciekawą historię o młodym Polaku walczącym w powstaniu, widzianą oczami jego córki. Program sobotniego spotkania w Centrum Kopernikowskim przewiduje również spotkanie z weteranami II wojny światowej oraz wojny w Iraku i Afganistanie. Tę wyjątkową lekcję historii zakończy spektakl „Pamiętnik Legionisty” opowiadający o wydarzeniach sprzed stu lat, dzięki którym Polska odzyskała wolność po 123 latach zaborów. Polonijni widzowie obejrzą sztukę wystawioną przez aktorów teatru łódzkiego dzięki fundacji „Trzeci Wymiar Kultury”.

Wstęp bezpłatny

You may also like...

2 komentarze

 1. cisza1 pisze:

  @Amero

  Przypuszczam, że jesteś blisko wydarzeń związanych z walką o Pomnik Katyński w Jersey City.
  Nastawienie przedstawicieli RP, konsula Golubiewskiego, koordynatora Klubów Gazety Polskiej w USA sprzyjało przeniesieniu pomnika czyli decyzji Fulopa.
  Atakowali mec.Plattę.
  U nas przodowała Niezależna.pl!

  Jednak Polonia wygrała.
  „Pomnik Katyński nie zostanie przeniesiony! Rada miasta Jersey City podjęła decyzję, że monument na zawsze zostanie w obecnej lokalizacji, czyli Exchange Place. Burmistrz Jersey City Steven Fulop ostatecznie wycofał się z planów przeniesienia Pomnika Katyńskiego”

  https://wprawo.pl/2018/11/08/pomnik-katynski-w-jersey-city-nie-zostanie-przeniesiony-decyzje-podjela-rada-miasta/

  Jak było i jak jest?
  Napisz proszę parę słów. Pozdrawiam

 2. Amero pisze:

  cisza1

  Nie byłem blisko tej sprawy, geograficznie to mieszkam 1500km od Jersey City. Większość czasu zajmuje mi walka z moją chorobą, jest szansa, że latem przyszłego roku wrócę na stałe do Polski już wyleczony.
  Informacje jakie posiadam na temat walki o ten Pomnik pochodzą z portali internetowych polskich i amerykańskich.Chyba w maju tego roku zebrała się Rada Miasta na specjalnym posiedzeniu, aby podjąć decyzję o przeniesieniu tego Pomnika w inne miejsce oddalone o około 60 metrów.Powodem miała być architektura Pomnika, podobno dzieci się gorszyły patrząc na tą rzeżbę.
  Zdecydowanym i odważnym obrońcą obecnej lokalizacj jest pan Sławomir Plata polski adwokat z Nowego Yorku. To on organizował protesty jak i zmobilizował również amerykanów, zwykłych mieszkańców Jersey City jak i różne organizacje amerykańskie i polskie wokół tej sprawy. Debata ta była bardzo burzliwa i zakończyła się tym iż głosowanie zostało przeniesione na połowę czerwca.

  Jak to często bywa, w tej majowej debacie nie brakowało Polaków, którzy popierali przeniesienie Pomnika w inne miejsce. Jedną z tych osób była pani Celina Bożena Urbankowska. Smutne to.
  Nie dociekałem dalszego ciągu tej sprawy, więc nie wiem czy już jest ostateczna decyzja czy jeszcze jej nie ma.
  U nas w Chicago rządzi Polonią Frank Spula, znam go osobiście, ale nic dobrego o nim nie mogę powiedzieć.
  Pozdrawiam serdecznie i życzę jak najszybszego powrotu do pełnej sprawności.

  Jerzy

Dodaj komentarz:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Przejdź do paska narzędzi