Przejdź do paska narzędzi

Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem …

„Przywróćmy krzyż w koronie godła Polski”

Z inicjatywy byłego posła PiS Andrzeja Jaworskiego powstała akcja społeczna „Przywróćmy krzyż w koronie godła Polski”. Inicjatorzy pragną zdobyć 100 tys. podpisów, potrzebnych do złożenia wniosku w sejmie.

25 listopada br. w TV Trwam odbyła się dyskusja na ten temat. Posłuchajcie:

http://tv-trwam.pl/film/rozmowy-niedokonczone-25112018

Obecni: panowie Andrzej Jaworski (były poseł PIS?), Hubert Grzegorczyk, mec. Piotr Żyłko, Michał Rybiński.

https://twitter.com/acjaworski

Skoro zapowiadane od dawna prace rządowe, legislacyjne na temat zmiany godła, zdefiniowania barw narodowych, hymnu leżą gdzieś schowane, oddolna inicjatywa Polaków jest konieczna! Nie powinniśmy dłużej godzić się na wizerunek Orła z 1927 roku, na koronę bez krzyża.

„Nad nowelizacją ustawy pracuje od kilku lat resort kultury w porozumieniu z Komisją Heraldyczną działającą przy MSWiA.” – to tekst z marca 2017 rok.  Ministerstwo pracuje, pracuje….. efektów brak. Albo? Albo olał temat.

Minister kultury ma wiele zajęć, sponsoruje wiele dzieł (sic!) a na 100 rocznicę odzyskania niepodległości wyraźnie się spóźnił, albo? Albo olał temat..

Senat RP „posiedział” i dyskutował (skupił się na szponach!). W marcu br. prace odroczył, na długo…. i na uroczystości 11. listopada nie zdążył. Spóźnił się albo? Albo olał temat.

W senacie było tak, w skrócie: „Wspólne posiedzenie Komisji Kultury i Środków Przekazu (nr 86), Komisji Ustawodawczej (nr 230) w dniu 13-03-2018

„Otwieram razem z panem przewodniczącym posiedzenie 2 połączonych komisji, Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji Ustawodawczej. Przedmiotem obrad jest punkt: pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych; druk senacki nr 464.”/…/

Przewodniczący Stanisław Gogacz: dziękuję bardzo. W takim razie przystępujemy do głosowania nad wnioskiem pana senatora Jana Hamerskiego o odroczenie prac nad propozycją zmian legislacyjnych zawartą w druku senackim nr 464. Kto jest za wnioskiem o odroczenie prac.

Tak, odroczenie – więc my oczywiście będziemy obserwowali. /…/Kto jest za? (19) Nikt nie głosował przeciw. Kto się wstrzymał? (0) Stwierdzam, że połączone komisje zdecydowały o odroczeniu prac nad wnioskiem legislacyjnym zawartym w druku nr 464. Zamykam posiedzenie 2 połączonych komisji. Dziękuję bardzo.

https://www.senat.gov.pl/prace/komisje-senackie/przebieg,7638,1.html

Uchwalone „odroczenie” trwa….

Dla przypomnienia tematu wstawiam tutaj moją notkę z marca 2017 roku o potrzebnej zmianie Godła Polski.

JAKI ORZEŁ?

18 marca 1917

Na 100 lecie odzyskania niepodległości w 2018 roku będzie nowelizacja ustawy o godle, barwach i hymnie RP.

Jako pierwsze należałoby uporządkować nazewnictwo, odróżnić godło od herbu.

Błędem z punktu widzenia nazewnictwa heraldycznego, jest zastosowana w Ustawie pisownia GODŁO  Rzeczypospolitej Polskiej, podczas gdy zamieszczona w ustawie definicja opisuje cały HERB, a więc GODŁO wraz z TARCZĄ barwy czerwonej. Fragment ten powinien więc brzmieć Herb Rzeczypospolitej Polskiej.

Wynika to z faktu, że godłem państwowym jest sam stylizowany heraldycznie, ukoronowany Orzeł Biały, zaś godło umieszczone w czerwonym polu tarczy, zgodnie z zasadami heraldyki, jest już HERBEM.

Nad nowelizacją ustawy pracuje resort kultury w porozumieniu z Komisją Heraldyczną działającą przy MSWiA.  Pierwsze decyzje będą dotyczyć odcieni czerwieni, która zacznie być stosowana na polskiej fladze. Nieoficjalnie wiadomo, że są dwaj najmocniejsi kandydaci – karmazyn i cynober. Oba odcienie były oficjalnie stosowane w okresie międzywojennym.

Drugim spornym punktem jest wygląd ORŁA. W resorcie kultury twierdzą, że konsekwencją zastosowania grafiki wektorowej będzie zniknięcie półcieni i pojawienie się wyraźnych konturów. Przy okazji ministerstwo prawdopodobnie zmodyfikuje KORONĘ, w której obecnie brakuje prześwitów, co heraldycy uważają za błąd rysunkowy.  Kwestią otwartą jest dodanie do korony krzyża. Byłoby to silnie umotywowane heraldycznie, jednak urzędnicy obawiają się, że sprawa nabrałaby kontekstu politycznego.

Powód zmiany? Kancelaria Prezydenta nie odpowiedziała na to pytanie. Poinformowała tylko, że prawidłowe godło znajduje się „w wielu pomieszczeniach Kancelarii Prezydenta RP”. Prawidłowe? Pytanie jakie?

Popatrzmy na ORŁA i HERB Polski na przestrzeni już niemal 100 lat.

Herb II RP w latach 1919-1927

 

Nie podobał się masonom i socjalistom przyjęty zwyczajowo Herb II RP. Skrzydła zbyt wzniesione, korona zamknięta i o zgrozo z krzyżem! Sanacja wykorzystała fortel, by nie pytać sejmu i senatu o zgodę na zmianę.

A było to tak… prezydent Mościcki 28 listopada 1927 rozwiązał parlament (nowy zebrał się dopiero 27 marca 1928) i praktycznie zaraz po rozwiązaniu parlamentu, bo już 13 grudnia 1927 roku wydał rozporządzenie wprowadzające nowy wzór godła państwowego. Widocznie zmiana godła stanowiła „nagłą konieczność państwową”, bo tylko w takich sytuacjach prezydent mógł zgodnie z nowelą wydawać rozporządzenia z mocą ustawy. Autorem konkursowego projektu był profesor architektury na Politechnice Warszawskiej Zygmunt Kamiński*, który posłużył się wizerunkiem tzw. orła Stefana Batorego.

Odjęto mu krzyż z korony a dodano na skrzydłach  pentagramy, zwane eufemistycznie rozetami.

Oto herb sanacyjny**:

Po II WŚ komuniści nie mieli wiele do roboty z Orłem, zwalili mu z głowy koronę a sylwetkę uznali za politycznie słuszną . Tłumaczyli się historią wyzwalania kraju spod zaborów. Symbol orła bez korony w polskich ruchach narodowowyzwoleńczych z jednej strony był oznaką demokratyzacji i unowocześniania się społeczeństwa. Z drugiej, brak symbolu władzy królewskiej był demonstracją braku własnej państwowości, a także w jakimś sensie walki z imperialnymi mocarstwami. Np. w czasie powstania listopadowego głowę orła zdobiła czapka konfederatka.

Korony nie dostał też orzełek legionowy.  Na czapkach Związku Strzeleckiego i I Brygady Legionów Józefa Piłsudskiego widnieje orzełek nawiązujący do orłów z roku 1830.

Na uchodźstwie pozostał jednak ten z 1927 roku jednakże z krzyżem na otwartej koronie.

Teraz od 1990 roku mamy taki Herb, zamiast gwiazdek na skrzydłach stylizowane „koniczynki” a korona kształtem podobna do tej z 1927 roku.

Będzie się działo, będą zmiany Herbu, Barw i Hymnu, ale jakie?*** Co o tym sądzicie?

https://httpciszawordpress.wordpress.com/2017/03/18/jaki-bedzie-orzel/

—————————————————————————————————————————————

Tyle – stara notka, dodałam nowe fotki i dołączam uzupełnienie:

*To nie był projekt zwycięzcy konkursu ( nie było kontrprojektów) Kamińskiego ale plagiat pieczęci ku czci I.J. Paderewskiego francuskiego autorstwa!

**Zmiany: obecny od wieków na sztandarach, sarkofagach, obrazach Polski Orzeł opuścił dumnie wzniesione skrzydła a w nie wmontowano pięcioramienne gwiazdy. Z zamkniętej (symbol władzy królewskiej) korony zdjęto krzyż i otworzono ją (symbol – braku suwerenności).

*** Tak się tylko wydawało…. Żadnych propozycji zmian nie ma do dziś mimo szumnych zapowiedzi sprzed 2 lat!! Krzyż aż tak niewygodny?

 

Pytania o herb, godło kierowane do władz jest chyba już nieaktualne. Nie słychać nic o projektach. Obchody rocznicy 100-lecia Odzyskania Niepodległości nie objęły tych oficjalnie zapowiadanych zmian. Zostały „odroczone”. A poza tym rządzący politycy PIS szumnie i bez umiaru czczą marszałka i sanację więc podobnie jak ich mistrz nie są chyba zainteresowani zmianą wizerunku godła z 1927 roku. Cisza panuje także w pałacu prezydenta …..dlatego powstała inicjatywa społeczna.

Trzeba ją poprzeć, gdy przyjdzie czas zbierania podpisów pod wnioskiem do sejmu! Znak Krzyża na koronie jest bardzo ważny, bo „Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem Polska jest Polską, a Polak Polakiem”

Może Ci się również spodoba

13 komentarzy

 1. nagor pisze:

  @cisza1
  Witaj , jakaś Ty nie dzisiejsza . To nie czas rozmowy o orle symbolu narodowości czy państwowości ?
  Po co prowokować zamieszanie w czymś co jeszcze jest . Dobry czas do dyskusji nastapi jak tego już nie będzie .
  No i to dopiero jest powód rozważań jak długo jeszcze bedzie i czy warto tracić czas , jak to za niedługo nastąpi .
  Rozważ , korona jest laicko akceptowana , gwiazdy też , ale krzyż ?

  Na poważnie , mamy chyba większy problem z naszm być niż ze zmianą orła , bo takie mamy orły , że ho , ho .

 2. Amero pisze:

  nagor Z rzeczy mniej istotnych składają się rzeczy wielkie, więc walka o orła w koronie z krzyżem jest jak najbardziej potrzebna.
  Orzeł w koronie z krzyżem należy do rzeczy wielkich moim zdaniem.

  Jerzy

 3. cisza1 pisze:

  @nagor
  Masz rację, ja nie jestem dzisiejsza ale wczorajsza:)
  Audycja była akurat wczoraj.
  Rząd chciał zmian na 100-lecie, chciał…
  „jak długo jeszcze bedzie”…..będzie!

  „mamy chyba większy problem z naszm być niż ze zmianą orła”
  Oczywiście!
  Masz rację ale przecież nie mamy żadnego wpływu na te „igraszki” i oni, wszelkie władze, eurokołchoz, ONZ-ty itp. dobrze o tym wiedzą.
  Niestety w tzw. demokracji mianowani „przywódcy” rysują mapy nie gorzej niż kiedyś Stalin, przestawiają pionki na szachownicach będąc nawet „pod wpływem” i inne takie.
  Ale ufam, że to się skończy.

 4. cisza1 pisze:

  @Amero
  Powrót do godła z 1919 roku jest sprawą ważną.
  Przecież nie da się „państwowo” czcić odzyskania niepodległości pomijając symbole tego czasu!
  Wiemy, kto wtedy je stanowił – to nasz Naród.
  Pod tymi symbolami Polacy poszli do walki z bolszewią i wygrali w 1920.

  Wiemy też, kto po zamachu majowym dążył do tzw. sanacji czyli uzdrowienia Polski (pod dyktando masonów) i „zamachnął się” na krzyż w koronie.

  O tych sprawach cicho, bo marszałek wzorem jest, bez dyskusji… A krzyż? Mamy zapomnieć i będzie spokój 🙁

 5. Lisek2 pisze:

  Ale macie problem, czy dzisiejsza czy wczorajsza! Skoro dzisiejszość na chwilę obecną w tej kwestii się przejadła, należy wrócić do wczorajszości i dać Polskiemu Orłowi zamkniętą koronę z krzyżem. Zamknięcie korony oznacza brak zgody na zmiany. Polska ma być katolicka, bo od 1000 lat jest i taka musi zostać, jeśli ma przetrwać. Ma być Królestwem Jezusa i Maryi według życzenia Jezusowego. Innej opcji nie ma. Ostatnim kowalem naszego losu będzie Bóg wedle woli naszej. Wybierajmy!!! Nie tylko godło, nie tylko herb ale i Hymn państwowy. Jedno i drugie musi być spójne. Krzyż na koronie i hymn o wydźwięku chrześcijańskim. I jeszcze Konstytucja z odniesieniem do Boga.

 6. Tadeusz_K pisze:

  @Lisek2
  #Zamknięcie korony oznacza brak zgody na zmiany. #
  *
  Symbolizuje raczej suwerenność, niezawisłość.
  Jeśli tak rozumiemy zmiany to zgoda.

 7. nagor pisze:

  @cisza1
  „chciał „- łatwiej deklarować chcenie ,bo o poprzednich deklaracjach łatwiej się zapomina oferując nastepne chcenie .Tak to się toczy jak koło .
  ==Ale ufam, że to się skończy.== Jakoś ten koniec przypomina horyzont co nie zmienia dystansu . Ja mam jednak ograniczone zaufanie , bo jak kończy się jedno to drugie już się zadomowiło .

  Dobrze , że jeszcze trwamy na niby .

 8. nagor pisze:

  @Amero
  Witaj , Widocznie masz rację używając takich argumentów , że z małych tworzy się rzeczy wielkie . Obecny stan europejskiej polityki nie zmieni się w stosunku do nas , z powodu jaką koronę bedzie miał orzeł .Kiedy ci co obiecywali zmiany dokonać , tak zajęci są „wielką polityką” , że oddechu im brakuje i rezultatów , to korona orła może ich tylko dobić .Taki nasz polski paradoks .

 9. Amero pisze:

  …”, to korona orła może ich tylko dobić.”
  I o to chodzi. Niech ich dobije, wtedy zwolni się miejsce dla młodzieży, odważnej, wykształconej, patriotycznej. Po ostatnich wydarzeniach widać, że takiej młodzieży u nas nie brakuje.
  Pozdrawiam.

 10. Amero pisze:

  cisza1

  Pomimo różnych ludzkich ułomności to ja Marszałka uważam za jednego z najwybitniejszych polskich Mężów Stanu. Potrafił porwać cały niemalże naród do walki o obronę swojej ojczyzny.
  Pozdrawiam serdecznie

 11. cisza1 pisze:

  @Amero

  Ja z Pyrlandii i stąd dystans do wszystkich socjalistów, do PPS również.

  Bardzo szanuję naszych bohaterskich dowódców IIRP; szczególnie Rozwadowskiego, Hallera, Dowbor-Muśnickiego.
  Nie wszyscy uszli z życiem…

  Poglądy moje i moich przodków tłumaczy historia 1918-20, Powstanie Wielkopolskie, wybory (>90% dla ruchów narodowych), opór wobec zamachu majowego itp.

  Teraz pozostał mi wstyd za ziomków.
  Pozdrawiam

 12. Amero pisze:

  cisza1

  Zauważ, że ci wspaniali dowódcy w większości uwielbiali Marszałka, nawet po zamachu majowym.
  Nie wspominając już o tłumach Polaków żegnających Marszałka w jego ostatniej drodze z Warszawy na Wawel.
  Zawsze Jego portret będzie wisiał w moim pokoju.

  Pozdrawiam.

 13. cisza1 pisze:

  @Amero
  Staram się unikać jakichkolwiek sporów dot. marszałka.
  Rozumiem różne sympatie, to normalne.
  Zabory bardzo podzieliły Polaków.
  Pozdrawiam
  U mnie wisi piękny portret ks. Jerzego. Innych nie mam:)

Dodaj komentarz: