Przejdź do paska narzędzi

Bliźniaki, stodoła i lot dookoła świata — boson

Zgodnie z obietnicą, oto „numeryczne” wyjaśnienie „efektu bliźniąt”, a raczej jego demonstracji z 1971, kiedy to dwóch fizyków (vide zdjęcie) przeleciało się dwa razy wokół świata na pokładzie (komercyjnych!) samolotów wraz z zestawem zegarów atomowych. Porównali zmierzone czasy przelotu na zachód i na wschód z czasami zmierzonymi przez inne zegary atomowe, które zostały na ziemi. […]

via Bliźniaki, stodoła i lot dookoła świata — boson

Może Ci się również spodoba

5 komentarzy

 1. boson pisze:

  Holenderska stodoła im. Lorentza

 2. nagor pisze:

  Witam ,
  do części wyliczeniowej praktycznej (wykonania eksperymentu) .Przelot na dystansie w koło kuli ziemskiej to 4-5 lądowań z uwagi na zasięg samolotu ,wyliczanie /całkowanie fizycznej trasy do lini równika i jak wynika , istoty kierunku lotu opóźnienie lub przyśpieszenie różnicy czasu z innych istotnych uwarunkowań , tak teoretycznych jak też może praktycznych . Zakładam , że panowie fizycy dołożyli szczególnej staranności i obiektywizmu w tym eksperymencie aby udowodnić osobliwość geniuszu AE w STW .(myślę , że nie kierowali się motywacjami Sasina i Suskiego odbiciem błysnięcia geniuszem prezesa) Taki „pici kłak” wystarczył do nobilitowania ich i twórcę w 1971 roku .
  Mamy rok 2018 i satelity i stacje kosmiczną okrążającą ziemię tysiące razy przez lata w takim oddaleniu , że wiele czynników mający istotny wpływ na wynik eksperymentu 1971 można wyeliminować (tak myślę tylko) i przez wielokrotne okrążanie ziemi uzyskać potwierdzenie istotnej /sumy/iloczynu takiego zjawiska sięgającej minut lub godzin,w dwóch skalibrowanych do tego celu zegarów odpowiadających stosownemu przeznaczeniu .
  Czy wg Pana wiedzy takie eksperymenty zostały powielone? Czy dla haggady geniuszu AE ten jeden wystarczył , aby ubrać fizyków w stosowny smoking zapewniający zawodową odzież ochronną .
  Jak z wyliczenia wynika , ja jako zwykły obywatel uprawiając joging mogę wybrać jego kierunek na ziemi , zyskując lub tracąc na czasie .Wschód albo zachód .
  Jeszcze jedno pytanie , czy podobny przelot w koło kuli ziemskiej przez bieguny (południkowo) spełniałby wymogi i dałyby podobne wyniki ?

 3. boson pisze:

  odczep sie od tego AE – STW i tak by powstała – „Because Lorentz laid the fundamentals for the work by Einstein, this theory was originally called the Lorentz-Einstein theory.”

  oczywiście – dlatego juz tego nie powtarzano, bo satelity testowały STW i OTW znacznie lepiej

  w przypadku „biegunowym” trzeba tylko w odp. miejscu dac Vz=0 i juz – wyniki byłyby inne, ale zgodne z teoria…

 4. boson pisze:

  wyniki w Science to 1972, a potem:

  „Początki systemu NAVSTAR GPS (NAVSTAR Global Positioning System) sięgają lat 70. XX w. [„The GPS project was launched in the United States in 1973 to overcome the limitations of previous navigation systems”] Doświadczenia zebrane podczas tworzenia i użytkowania systemu Transit, a szczególnie satelitów serii TIMATION, które udowodniły możliwość precyzyjnej synchronizacji czasu poprzez systemy satelitarne, umożliwiły Departamentowi Obrony USA stworzenie systemu nawigacji satelitarnej znacznie doskonalszego od poprzednika…

  The actual internal reference of the satellites is 10.22999999543 MHz to compensate for relativistic effects[105][106] that make observers on the Earth perceive a different time reference with respect to the transmitters in orbit.”

 5. nagor pisze:

  Dzięki

Dodaj komentarz: