Zapomniany sowiecki kiler — boson

Po podpisaniu w Brześciu, 3 marca 1918, sowiecko-niemieckiego traktatu pokojowego, „angielski plan” Jaroszyńskiego załamał się. 2 kwietnia owego roku niemieckim ambasadorem w Rosji został Wilhelm von Mirbach, z którym to Karol Jaroszyński rozpoczął tajne pertraktacje w sprawie „finansowej współpracy”. Niestety, już 6 lipca ambasador ginie zastrzelony przez Blumkina – 18-letniego Żyda z Odessy… Jakub Blumkin urodził […]

via Zapomniany sowiecki kiler — boson

You may also like...

3 komentarze

 1. boson pisze:

  „W latach dwudziestych Blumkin był jednym z najbardziej znanych ludzi w Związku Radzieckim. Wielka Sowiecka Encyklopedia w swoim pierwszym wydaniu (redaktor naczelny O. Schmidt) poświęciła mu ponad trzydzieści wierszy, ale w kolejnych wydaniach WSE nie ma informacji o Blumkinie.”

 2. boson pisze:

  Niemcy bardzo ciekawie piszą:

  „6 lipca 1918 r. Hrabia von Mirbach-Harff został zastrzelony w budynku ambasady niemieckiej w Moskwie… przez Jakuba Blumkina i Mikołaja Andriejewa. Blumkin otrzymał rozkaz zabicia Mirbacha-Harffa z Centralnego Komitetu swojej partii… Jakub Blumkin był szefem antyniemieckiej jednostki szpiegowskiej Wszechrosyjskiej Nadzwyczajnej Komisji ds. Zwalczania Kontrrewolucji, Spekulacji i Sabotażu kierowanej przez Feliksa Dzierżyńskiego, Czeka. W dziale Blumkina, pracował również Mikołaj Andrejew, jako fotograf… Jednak dowody sugerują, że Dzierżyński wiedział o planach Blumkina… chociaż zawsze temu zaprzeczał. Został przez Lenina zdymisjonowany, jako szef Czeka, w dniu po zamordowania hrabiego Mirbacha-Harffa; Lenin, Swierdłow i Trocki dostrzegali w wydarzeniach z 6 lipca 1918 r., jak się wydaje, konspirację łączącą Czeka z eserowcami.

  Następcą Mirbach-Harffa został Karl Helfferich. Mordercy Blumkin i Andriejew uciekli po zbrodni. Już 22 sierpnia 1918 r. Dzierżyński ponownie przejął kierownictwo Czeka.”

  Stawiam na to, że to była „gra kombinacyjna” Trockiego, który chciał „przy okazji” utopić Dzierżyńskiego…

Dodaj komentarz:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Przejdź do paska narzędzi