Przejdź do paska narzędzi

Możliwe wybory ……

Dobieranie jeszcze trwa w lokalnych sympatiach , ale PKW już zmęczyło wyniki pierwszej tury wyborów samorządowych .
Wyborów , których zrozumienie odrębności , od celów plebiscytowych partii politycznych , dalej jest czymś przekraczającym wyobrażenie gron kierownictw tych organizacji . Wybory społeczności lokalnych, to mieszanina autorytetów lokalnych w połączeniu z lokalnymi strukturami politycznych i obywatelskich organizacji .

Zbyt natarczywa propaganda centrali partyjnych postrzegana jest jak ingerencja w niezależność społeczności lokalnej .Efektem zaś , wiele odrębnych od podpowiadanych zachowań wyborczych .

Trochę inaczej wygląda wybór przedstawicieli do sejmików wojewódzkich , mimo , że to też reprezentanci lokalni , to sfera ich działania jest na szczeblu ponad lokalnym gdzie poręczenie partyjne daje pewne gwarancje właściwych/stabilnych zachowań .

Stawiam tezę , że PIS pokpił te wybory koncentrując się na miastach i brakowało wyobraźni w przygotowaniu rozegrania spraw sejmików w ramach prowadzonych od 3 lat działalności układów sejmowych . Wyborcy wykazali większą świadomość niż kierownictwo partii PIS , która została bez przygotowania ewentualnego partnera do współpracy w ramach sejmików .

Zróbmy analizę wagową osiągniętego rezultatu na 552 mandatów wybór PIS 254 to 46% PO 194 mandatów 35,1 % PSL 70 mandatów 12,7% inni 34 -6,2% . Uzyskanie samodzielnej władzy w 6 sejmikach to postęp do stanu poprzedniego , ale zmarnowana szansa zarządzania 15 sejmikami .

Uzyskanie 46% efektywnego wyniku wyborczego jest w naszych układach , trudnym do powtórzenia , bo sytuacja zewnętrzna będzie komplikować nastroje społeczne , a brak jasnej strategii obecnej władzy nie jest czynnikiem wzmacniającym jej autorytet .

Polecam tekst blogera Propatriana na Nasz Salon 24 Media (prorządowe) Market, czyli dla… rozumujących inaczej

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

 1. Tadeusz_K pisze:

  @nagor
  -Witam.

  *

  #Wybory społeczności lokalnych, to mieszanina autorytetów lokalnych w połączeniu z lokalnymi strukturami politycznych i obywatelskich organizacji .#
  -zgoda-ludzie wybierają znanych sobie ludzi, sprawdzonych gospodarzy bez zaglądania im do legitymacji partyjnej.
  /
  #Trochę inaczej wygląda wybór przedstawicieli do sejmików…itd.#
  -także zgoda.
  /

  #Stawiam tezę , że PIS pokpił te wybory koncentrując się na miastach…itd#
  -tu brak zgody.
  Uzyskano piękny wynik wycinając przydupasa psela.
  /
  Niezrozumiały, galaktyczny, wręcz kosmiczny ewenement stanowi czaskowski.
  Wygląda mi na manipulację wybiórczą.
  Czyżby w warszace zamieszkiwali masochiści?

 2. nagor pisze:

  @Tadeusz_K
  Witaj , pragmatyka wskazuje , że tam gdzie dajesz brak zgody dla zarządzania krajem jest drugorzędne .To w sejmikach zapada podział środków na inwestycje terenowe , czyli standard zmian warunków życia społeczności lokalnych , pośrednio ocena „dobrej zmiany”.

  PSL wycięli wyborcy, a nie PIS , ale to pis winien mieć wyobraźnię , z jaka materią ma do czynienia w sejmikach i bez pomocnika , odwleka w nich zmiany na następne lata .Do dyspozycji miał albo PO albo PSL , a w tej materii liczył , że będzie jak PZPR ? Wiodąca siła ? Tamci jednak byli przezorniejsi przytulając się do zsl . Kumasz jaki popełnili błąd taktyczny bufony ?

  Po takim cięciu , być albo nie być w kręgu ,wiele nie musiało kosztować, aby 15 sejmików czyli Polska samorządowa była po stronie „d .z.”. Jak zawsze bufonada naszych górą .
  A co mnie warszawka obchodzi , jak wybrali tak będą konsumować .Nie mamy kadr na miasta ani lokalnych struktur , góra stoi na straży aby tak było?

Dodaj komentarz: