Przejdź do paska narzędzi

Europejski Trybunał Sprawiedliwości i EU a sprawa polska

Dzień przed wprowadzeniem ciszy wyborczej przed wyborami samorządowymi Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu (TSUE) wysmarował do władz RP takie postanowienie wstępne odnośnie ustaw uchwalonych w polskim sejmie:

Oznacza to, że TSUE przejmuje pełne kompetencje polskiej władzy w sferze ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej. To że RP nie jest suwerenna od czerwca 2003 (referendum akcesyjne) jest oczywiste; teraz tylko dowiedzieliśmy się jak głęboko jesteśmy niesuwerenni.

Sprawa kornika to był drobny pikuś niewart wspomnienia – wówczas poleciał tylko minister Szyszko. Teraz jest ciekawiej, dużo ciekawiej. Trybunał właśnie zakazał obsadzania miejsc opuszczonych przez sędziów nowymi sędziami i nakazał przywrócić starych. Oczywiście pierwszym prezesem SN ma być p. Gersdorf.

Sprawa może być lekko kłopotliwa dla prezydenta Dudy, który całkiem niedawno mianował 27 nowych sędziów do Sądu Najwyższego.

Ciekawe co teraz pan prezydent Duda powie tym 27 sędziom?

ps.

Wydanie powyższego postanowienia przez TSUE tuż przed wyborami samorządowymi jest oczywiście przypadkowym zbiegiem okoliczności.

Może Ci się również spodoba

55 komentarzy

 1. nagor pisze:

  @piko
  Witaj ,
  jak w świetle protokółu brytyjskiego mają się takie postanowienia ? Ta cisza z naszej strony to ? Mamy kłopot bycia sobą , nawet jak są ku temu możliwości .Smutna ta parodia władzy .

 2. piko pisze:

  Ta cisza oznacza, że ten rząd też jest teoretyczny. Na początku PiS zapowiadał, że złodziei i innych przestępców powsadza do ciupy. Nie powsadzał i teraz się dziwi i rozpacza, że oni w wyborach wygrywają.

  Przykro to wszystko oglądać.

 3. Tadeusz_K pisze:

  Niebawem junijne urzędasy zakażą nam oddychać.
  Dostaniemy nielimitowane przydziały pawulonu.
  *
  #oczywiście przypadkowym zbiegiem okoliczności#

  Ależ oczywiście jest to przypadkowy przez przydek przypadkowych zbiegów przypadkowych okoliczności przypadkowo ustalony w Karlsruhe i równiez przypadkowo podczas tête-à-tête merkel &schetyna..

 4. cisza1 pisze:

  @ Skoro UE, KE i trybunały NIE mają rzeczywiście NIC do naszego sądownictwa (protokół brytyjski ?), to po kiego licha już raz „daliśmy ciała” – przypadek skargi nadzwyczajnej – tupnęli nogą w KEa rząd znowelizował ustawę tzn. okroił:

  Było:
  „Skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego może wnieść Prokurator Generalny, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz, w zakresie swojej właściwości, Prezes Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej, Rzecznik Praw Dziecka, Rzecznik Praw Pacjenta, Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, Rzecznik Finansowy i Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.”
  Jest:
  „Skarga nadzwyczajna będzie mogła zostać złożona wyłącznie przez Prokuratora Generalnego lub Rzecznika Praw Obywatelskich”

  Jedno ustępstwo zaprzecza ważności twierdzenia o „protokole” i powadze władz RP. Rozzuchwala UE, KE i trybunały!

 5. Trzmielka pisze:

  @piko

  Tak sobie myślę – Orban zaczął od pobudzenia rozwoju i spłaty zagranicznego zadłużenia. Teraz mogą mu nagwizdać – nie mają na Węgry bata finansowego (a i tak Orban musi lawirować w wielu sprawach). U nas w dwa lata i tak nie dałoby się spłacić zadłużenia, nawet gdyby wprowadzono od razu niskie podatki i pobudzono rozwój.

  Jaką Polska ma możliwość wyrwania się z uścisku tych lewackich eurogangsterów, skoro najsilniejsza partia, która postawiła sobie to za cel, nie daje rady? Chyba że jednak mają jakiś plan na tę okoliczność i zaszachują ich czymś, ale jakoś nie bardzo w to wierzę…

 6. piko pisze:

  @cisza1

  Chyba napiszę następny tekst w którym spróbuję uzasadnić twierdzenie, że większości aktywnych politycznie rodaków nie interesuje lub nie rozumie tego o czym tu sobie piszemy czy dyskutujemy. Oni mają swój świat ze swoimi problemami a roztrząsanie jakiś potyczek z komisjami czy innymi trybunałami jest poza ich zainteresowaniem. Ma być nie gorzej niż wczoraj i już.

  Według mnie grupowe myślenie przypomina chmurę komarów kierowaną wiatrem w różne strony. Wewnątrz chmury komary sobie bzykają, gdzieś tam lecą a całość przemieszcza się w zadanym kierunku.

  Powtórzę się – jedynie jakiś globalny czy lokalny ale duży kolaps może coś zmienić. Jest jeszcze pytanie czy na lepsze czy na gorsze?

 7. piko pisze:

  @tadeusz_k
  Tadeuszu nie pisz bzdur. Po co mają nas wyłączyć. Z martwego niewolnika nie ma żadnego pożytku.

 8. piko pisze:

  @trzmielka
  Polecam ostatni tekst wawela na wrażym portalu. Inne teksty tego autora też zmuszają do refleksji.

  https://www.salon24.pl/u/wawel/904289,dlaczego-z-pis-em-jest-i-bedzie-tak-a-nie-inaczej

 9. Tadeusz_K pisze:

  @piko
  To tylko ironia.
  Chociaż tak do końca to nie jestem pewien czy statusem niewolnika bedą mogli się cieszyć ci co przekroczyli 45 roku życia.

 10. piko pisze:

  @tadeusz_k – wiem że ironia. Tak się przekomarzamy 🙂

 11. Trzmielka pisze:

  @piko

  Według Wawela – PiS to „Połowiczność i Strach”. No właśnie to ogromne zadłużenie zagraniczne sprawia, że PiS nie może iść na całość. Po to jest Morawiecki, żeby kombinował, jak poradzić sobie z banksterami. Ale tu trzeba geniusza, jak Sobieski…

 12. Tadeusz_K pisze:

  @piko
  16-48
  #Nie powsadzał…#

  W jaki sposób PiS może wsadzać?
  Wpierw potrzeba sędziów, którzy odejdą od neomarksistowskiej dyrektywy, że sądy mają być uprzedzone wobec ofiar przestepstw.
  Czyż mało takich przypadków znamy.?
  A ostatnio nijaki sędzia tuleja (czy też cylinder) zamiast sądzić przestępcę gryzmoli „zapytowywanie” prejudycjalne.
  Albo sędzia złodziej -jak może sądzić złodzieja?
  Takiemu sędziemu pękło by chyba serce z empatii, gdyby musiał skazać złodzieja.

  Sam piszesz o tym (przynajmniej o efektach) jak to złodzieje i poczwarki moralne zabiegają w Niemczech (no niech będzie w junii), aby nadal w Polsce obiązywała neomarksistowska dyrektywa w sądach.
  A ten cytowany tekst na pewno pisany był w Polsce.

 13. Tadeusz_K pisze:

  Kto wie…
  W tym całym zamieszaniu coś mi umknęło:
  1. czy to powyższe zarządzenie (czy też nakaz TSUE)- jest wynikiem pytania prejudycjalnego gersdorf (czy jej SN) przy okazji sprawy z Jasła, która została przez skarżacego wycofana,
  2. czy na okoliczność tego wycofania sprawę targowiczan podjąl timmermans?

 14. Tadeusz_K pisze:

  @piko
  Badź uprzejmy odpowiedzieć mi na 22 października 2018 o 19:16.

 15. piko pisze:

  @tadeusz_k
  Jak pis może wsadzać? Normalnie – jest podejrzenie przestępstwa – zawiadomienie – prokuratura – oskarżenie – sąd i wyrok.

  Nie chce mi się snuć różnych scenariuszy naprawy systemu. Oceniam po owocach. Jeżeli nic nie mogą zrobić z sensem w sprawie naprawy RP to niech sp… .

 16. piko pisze:

  Mój komentarz od wawela. Pierwszy akapit to przemyślenia po rozmowie z @trzmielka:

  Postawy które wpływają na zachowania polityczne można w dużym uproszczeniu podzielić na dwie klasy – tych dla których ważne jest bezpieczeństwo (status quo) i tych, którzy cenią sobie wolność.

  Takie a nie inne wyniki wyborów to zarówno błędy socjotechniczne, błędy w zdefiniowania celów i metody ich osiągania, jak i to co napisałem w pierwszym zdaniu – stan ducha Polaków.

  Pis jaki jest każdy widzi i część elektoratu jest z nim dobrze. PO jaka jest też wiadomo i też ma swoich wiernych. Wygląda, że społeczeństwo (naród?) nie jest w stanie wyłonić z siebie liderów, którzy oparliby się na tych którzy cenią wolność (nie ma ich? jest ich garstka? nie potrafią się ujawnić?)
  Jeżeli naród nie jest w stanie wyłonić klasy politycznej która zadbałaby o interesy narodowe to oznacza, że cofnęliśmy się do etapu „przednarodowego”.

  Wniosek mam smutny – Polska będzie płynąć z prądem tylko to nie będzie nasza rzeka i nasze morze.

 17. Tadeusz_K pisze:

  @piko
  #sąd i wyrok.#
  Jaki sąd , jaki sąd? -jaki sąd taki wyrok.
  A przed wyrokiem i rozpoczęciem procesu prejudyksanilazacja wedle uzgodnień gerdorsfiny w Karsruhe.
  Takie novum…. taki owoc.
  Czy my Polacy mamy jakoweś niezależne swoje sądy?-możesz to uprzejmie udowodnić @piko?
  Nie dociera to do ciebie jak widzę ta zależność od niezależności-mówisz na okrągło.
  Sorki.
  Wedle nadzwyczajnej kasty polskie sądy są w bruksece/ewentualnie via TSUE
  A sędziowie (w grupie kilku tysięcznej) opłacani przez podatników zdolni są jedynie do aktu prejudycjalizacji- co stanowi akt bohaterstwa!
  A ich pierwowzorem i wzorcem ideowym jest nijaki syndzia’ milewicz na telefon!
  I o czym Ty mówisz! i czego oczekujesz?

 18. Tadeusz_K pisze:

  @piko
  #Jeżeli naród nie jest w stanie wyłonić klasy politycznej która zadbałaby o interesy narodowe to oznacza, że cofnęliśmy się do etapu „przednarodowego”.#
  -Słusznie.
  Jesteśmy na etapie czasów króla Chrobrego- niestety.- czyli na etapie próby uniezaleznienia od germańca.

 19. piko pisze:

  @tadeusz_k

  Poczekajmy na reakcję rządu na postanowienie TSUE.

  Jeżeli pis w sprawie sądów, służb, mediów, polityki zagranicznej nic nie może zrobić to niech sp… . Rozdawać cudze pieniądze ja też bym potrafił.

 20. Tadeusz_K pisze:

  @piko
  #Poczekajmy na reakcję rządu #
  -Otóż to.
  A jeśli wystapi bezwolność, niezdecydowanie, podległośc to dałączę się i ja ze swoimi memami -słownymi jak i obrazkowymi.
  Pozdrawiam @piko.

 21. Trzmielka pisze:

  @piko @Tadeusz_K

  Bardzo ciekawa rozmowa się zrobiła. Z tym stwierdzeniem i komentarzem do niego:

  „Jeżeli naród nie jest w stanie wyłonić klasy politycznej która zadbałaby o interesy narodowe to oznacza, że cofnęliśmy się do etapu „przednarodowego”.#
  -Słusznie.
  Jesteśmy na etapie czasów króla Chrobrego- niestety.- czyli na etapie próby uniezaleznienia od germańca”

  Czyżby PRL aż tak pozbawił Polaków poczucia wartości, jakim jest własne suwerenne państwo? Uznali, że jak już nie ma PRL-owskiej biedy i szarzyzny, to wystarczy? I tę postawę kontynuują także młode pokolenia, które PRL-u nie pamiętają? To możliwe. Znam porządnych ludzi (ale starych), z piękną rodzinną tradycją, którzy Polski nie uważają już za wartość… Chcą być „Europejczykami”.

 22. piko pisze:

  @trzmielka

  „Czyżby PRL aż tak pozbawił Polaków poczucia wartości … „

  Dobra diagnoza.
  Na pewno są też inne czynniki, np. mentalność prowincjusza, potrzeba naśladowania „tych lepszych i bogatszych”, propaganda mająca obrzydzić naszą historię lub ją chociaż zamilczeć, walka z kościołem. Wszystko razem + wmówienie, że bez kasy z EU to by tu wilki wyły i wozy drabiniaste jeździły.

  No i najważniejsze – te słabości związane z naturą ludzką zostały świetnie wykorzystane przez kierowników sceny politycznej. PiS próbuje odwoływać się do jakiś (nie wszystkich) tradycji lecz jest obdarzony wielką impotencją co do innych spraw.

 23. E.B pisze:

  @Trzmielka, @Piko

  No właśnie. Tu jest sedno. Skarlały naród i brak wpływu elit narodowych na sprawy kraju. Bo te elity są. Jeszcze nie wszystkich wyrżnęli.

  Diagnozy są dobre. Brak mi lekarstwa.

 24. Trzmielka pisze:

  @E.B

  Na temat, o którym teraz rozmawiamy, jest na Salonie 24 notka Jana Maka. Z podobną diagnozą. A wśród komentarzy taki wpis Dry Imact:

  „Przy następnych wyborach 2 mln tych co dziś mogli głosować głosować nie będzie gdyż będzie wielbić Pana w niebiosach. Na ich miejsce przyjdzie w przybliżeniu podobnie liczna grupa tych którzy w 2018 nie mieli jeszcze 18 lat.A to oznacza wymianę znaczącej części elektoratu i to zmiany która – jeśli wierzyć sondażom będzie sprzyjać PiS”.

  W notce są mapki pokazujące jak z kolejnymi wyborami samorządowymi rośnie obszar kraju, na którym zwycięża PiS. Czyli – idzie w dobrym kierunku, tylko wymaga to czasu. Oby jeszcze wyrosła porządna partia na prawo od PiS-u…

 25. E.B pisze:

  @Trzmielka

  Dzięki. Przeczytam..Chyba przyjmą ten wyrok z pokorą. Już słyszałam takie zapowiedzi.

 26. piko pisze:

  @all

  Przeczytałem tekst Matki Kurki http://kontrowersje.net/trzeba_zrobi_krok_w_ty_na_froncie_najwy_sza_kasta_bo_krok_wprz_d_to_granica_przepa_ci

  Ciekawe jakie macie zdanie? Mam za mało informacji żeby się kategorycznie wypowiedzieć ale brzmi on sensownie.

  Będzie niedługo nabór do KE ale uważam, że to nic nie zmieni. Unia jest zaprojektowana przez jakiś dziwnych macherów a te obecne farfocle będą zastąpione przez gostków realizujących tę samą obłąkaną politykę. Może zmieni się retoryka.

 27. nagor pisze:

  @piko
  Gdyby to był jednostkowy przypadek konfliktu KE z Polską , to pragmatyzm dłuższej drogi , ale bez wybojów miałby swoje zalety .
  Jednak ta wojenka jest już długa i nic końca nie wróży . Tak na forum brukselskim jak i krajowym . Jak milcząco pomija się protokół brytyjski ,w wypowiedziach naszej strony prawnej , to wygląda na całkowitą rezygnację z niezależności instytucji Państwa i wasalizację od struktur KE .
  Czyli , krok po kroku oddajemy/wyzbywamy się prawa o samostanowieniu w dziedzinach pozatraktatowych , prowokując tym następne podobne działania . Sumując , mnie MK nie przekonał , ale zdając sobie sprawę z tężyzny władzy, tym rozwiązaniem może się to zakończyć .

 28. Tadeusz_K pisze:

  @nagor
  #Jednak ta wojenka jest już długa i nic końca nie wróży . #
  /
  Juści, że nie wróży dopóty, dopóki Polska zechce mieć fanaberię suwerenności od germańca.
  A na tę okoliczność pawian timmermans nie bierze urlopu- jak stwierdził.
  To winno być jasne dla wszystkich Polaków.
  To jest trend znany historykom, ale nie takim jak gnom schetyna, który zdobył mgr-a historyi za kaczęce jaja.
  .

 29. Tadeusz_K pisze:

  @piko
  #Będzie niedługo nabór do KE ale uważam, że to nic nie zmieni.#
  – dobrze uważasz.

 30. piko pisze:

  Uważam, że rząd powinien zająć stanowisko w oparciu o prawo. Inaczej będzie jak z dawaniem palca … . Jakie będą koszty polityczne muszą sobie poanalizować i mieć przygotowane warianty na różne przypadki. Obawiam się, że nie są w stanie tego sensownie obmyślić (patrz IPN)

 31. Tadeusz_K pisze:

  @piko
  Nie po to illuminaci budowali wielotysięczną i wielopiętrową strukturę junii przez ok.lat 50, aby została przewrócona jakimiś tam śmiesznymi (niech będzie kabaretowymi) wyborami w maju 2019.
  To ma trwać (k…a ma…ć) do 2050, gdzie nastąpi zbliżenie do sytuacji opisanej w Ap. św, Jana rozdz. 13.

 32. Janekp1 pisze:

  Przepraszam, że nie w temacie notki, ale nie mam kogo zapytać, skorzystam z okazji, że piszesz. Czy może wiesz co się dzieje z Free?
  Janekp1

 33. piko pisze:

  @janekp1

  Z FYMem wszystko OK.

  Na razie zdradzę tylko, że 11.11 powinna pojawić się książka (319 stron, twarda okładka), która będzie zawierać teksty pisane przez nas w ramach śledztwa blogerskiego. Będą artykuły FYMa, Rolexa i wielu innych. W sumie zaprezentuje się 9 autorów.

 34. Trzmielka pisze:

  Tadeuszu, piko, nie siejcie defetyzmu! Jak się uprzemy, to może Timmermans razem z Guyem jednak przejadą jakąś zakonnicę? :0

 35. Trzmielka pisze:

  @piko

  Matka Kurka chyba rzeczywiście rozsądnie widzi sytuację. Jak zwykle – nie emocje, tylko rozum trzeba uruchamiać i być dobrym w szachach…

 36. Janekp1 pisze:

  @piko
  Dzięki wielkie za tą dąbrą informacje. Gdzie tą książkę będzie można nabyć? będzie w księgarniach czy w necie?
  Pozdrawiam serdecznie i proszę pozdrowić Free jak będziesz go widzał.
  Janekp1

 37. piko pisze:

  @janekp1

  Podam szczegóły w przyszłym tygodniu.

 38. piko pisze:

  @trzmielka

  Ciekawe jakby Orban sobie poradził z problemem sądów? Coś nasi szachiści chyba dobrzy są ale w cymbergaja.

 39. Trzmielka pisze:

  @piko

  Orbana chyba mogą spytać o radę.

  Ale z tymi sędziami to niezły cyrk się szykuje: nie chcą oddać 3 mln zł odpraw, ale chcą wrócić na stanowiska. No i będzie telenowela z odkręcaniem uchwalonych już ustaw. Efekt będzie taki, jak przepowiada Ziemkiewicz: kompletna ruina autorytetu Sądu Najwyższego, a podejrzewam, że także wszelkich sądów i sędziów w szczególności. .

 40. piko pisze:

  @trzmielka

  „Będzie ruina …..” – i o to chodzi tym łobuzom kołchoźnikom. Destabilizacja państwa polskiego jest ich celem. Jak w Misiu – robimy co uważamy za stosowne i co nam zrobicie?

  Radykalnym rozwiązaniem (teoretycznym) jest założenie strefy wolnego handlu (Nowa Wspólota Europejska) bez Niemców Francji i drobnych przyległości. Jak tak dalej pójdzie to może się to zdarzyć.

 41. Trzmielka pisze:

  @piko

  Trójmorze jest dobrym początkiem. Niemcy już się proszą o przyjęcie – ale w aplikacji powinny udowodnić, że uprawiają wolny handel, a nie polityczne macherstwo z Rosją (Nord Stream) oraz kolonialny wyzysk (gorsze produkty pod tą samą marką) 😉

 42. E.B pisze:

  @Trzmielka, @Piko

  Matka Kurka dobrze napisał. Trochę ponoszą nas emocje, a tu trzeba kalkulować zyski i straty.
  PiS jest w bardzo trudnej sytuacji i będą przed wyborami różne prowokacje.
  Najbliższa jest w piątek 26 października. Będzie to tzw. „tęczowy piątek”, akcja w 211 szkołach.

  „Młode lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe, queer i interpłciowe mają poczuć , że w szkole jest miejsce też dla nich”.

  I takich spraw będzie coraz więcej.

 43. piko pisze:

  @e.b

  Nie widzę problemu z „tęczowym piątkiem”. Kuratorium wydaje zakaz wpuszczania propagatorów dewiacji do szkół i dyrektor ma się zastosować. Czy to jest skomplikowane działanie?

 44. E.B pisze:

  @Piko

  Tylko, że kuratorium takiego zakazu nie wyda, bo nie. Odwołuje się do rodziców, bo oni mają prawo nie zgodzić się na taką indoktrynację swoich dzieci.

  I tu jest właśnie pies pogrzebany. Rząd nie chce się temu oficjalnie sprzeciwiać. Pewnie dlatego, żeby nie być posądzonym o brak demokracji itd. Znów byłby atak, że Polska nie spełnia reguł Unii i jest homofobiczna.

  Dlatego napisałam o działaniach prowokacyjnych, zmuszających rząd do zajęcia jakiegoś stanowiska. I tu jest potrzebne wsparcie obywateli, którzy rozumieją o co chodzi.
  Ale 211 szkół same zgłosiły się do tego programu i rodzice pewnie się na to zgadzają.

  Rząd jest w takiej sytuacji, że sami musimy pewne rzeczy wziąć na klatę, sprzeciwić się i nie dać zgody na wszystko. Polacy muszą wesprzeć swój rząd, bo taki mamy klimat.

 45. piko pisze:

  @e.b

  Sorki ale ja jestem prosty człowiek. Do mnie takie opinie nie trafiają:

  „Rząd nie chce się temu oficjalnie sprzeciwiać. Pewnie dlatego, żeby nie być posądzonym o brak demokracji itd. Znów byłby atak, że Polska nie spełnia reguł Unii i jest homofobiczna.”

  Jakie reguły unii? Że pedalstwo i inne dewiacje trzeba propagować? Jak nie zaneguje się istoty sprawy, nie nazwie się wprost tego, że Polska nie będzie ulegać jakimś zbokom to będzie takie za przeproszeniem „sranie w banie”.
  Nie ma czegoś takiego jak homofobia, homoseksualizm to nie żadna „orientacja” tylko dewiacja.

  Trzeba jasno powiedzieć a nie kluczyć i wymyślać jakieś sztuczne powody. Tak – tak, nie -nie a co inne od złego jest.

  Argument że eurokołchoźniki się obrażą i coś tam będą kombinować jest nie do przyjęcia.

  Najlepiej jakby PiS powiedział otwartym tekstem – Polska jest niesuwerenna w każdym aspekcie i będzie przyjmować rozwiązania płynące z EU. I po problemie. Może tzw. społeczeństwo zastanowi się czy ta cała unia to jest to o co chodzi.

 46. E.B pisze:

  @Piko

  Też bym tak chciała. ale może zwyczajnie jesteśmy za słabi, żeby walnąć pięścią w stół. I chyba nie ma na to przyzwolenia społecznego. Ilu jest takich ludzi, którzy myślą tak jak my? Znajdzie się 30%?
  To, że głosują na PiS, to nie znaczy, że tak myślą.

 47. nagor pisze:

  @E.B
  Czy tak trudno społeczeństwo zapytać , zadając sensowne i jasne pytanie .?

 48. piko pisze:

  @nagor

  O co chcesz zapytać „społeczeństwo”? Czy uważasz że słuszne jest twierdzenie – „my mamy rację bo nas większość”?

  A tak w ogóle to mnie zaczyna to wszystko wisieć i powiewać.

 49. nagor pisze:

  @piko
  Witaj ,
  to mnie , raczej powinno już powiewać w moim wieku , Tobie jeszcze nie powinno .
  Zapytać , o dalszą unijną przynależność , bo w tym , jednak wiekszość nawet bez racji , winna decydować .

 50. piko pisze:

  @nagor

  Jak zadasz pytanie „Czy uważasz że powinien nastąpić POLEXIT?” to odpowiedź będzie NIE. To jest pytanie typu „czy jesteś za tym żeby było mile i ładnie?”.

  Trzeba „społeczeństwu” podać w prostych słowach za i przeciw bo ono samo głębszych konsekwencji decyzji nie jest w stanie sobie wyobrazić. Dlatego niech się sprawy dzieją jak się dzieją.

  Co do powiewania/olewania wiek chyba nie jest jedynym wyznacznikiem.

 51. inka pisze:

  Skarlały naród i brak wpływu elit narodowych na sprawy kraju.To jest niesprawiedliwa opinia.Naród nie skarlał ,został sponiewierany i od 30 lat walczy o przetrwanie i godne zycie.Za komuny próbował walczyc wiele razy i zawsze dostawał kopa w 30 lat temu ten kop był wyjatkowo brutalny,nieraz zabójczy.Elit nie ma,sa kasty.Nie znaczy to ,że nie ma ludzi inteligentnych,sa ale brak im charyzmy.

 52. E.B pisze:

  @Inka

  Rozumiem, że to do mnie. Oceniłam skutek, nie przyczynę. Przyczyną jest sponiewieranie nas od 1939 roku. Od tego czasu walczymy o przetrwanie i godne życie. Nawet teraz, choć jest już o wiele lepiej.
  To dało taki efekt. Wybory warszawskie, łódzkie, legionowskie…Jak można to inaczej ocenić, jak nie skarleniem?

  To nie dotyczy wszystkich oczywiście. Zawsze byli i są w Polsce ludzie. których można zaliczyć do narodowej elity. I myślę tu też o zwykłych ludziach. I nie chodzi tylko o jakieś bohaterstwo, wielkie poświęcenie, ale o zwykłą przyzwoitość. Nie można dawać przyzwolenia dla rządów ludzi niegodnych swoich stanowisk. To nam uwłacza. To źle świadczy o wyborcach. To jest właśnie skarlenie.

 53. cisza1 pisze:

  @ ALL

  Wszystkich świątecznie pozdrawiam.

  Polecam /chyba już na pojutrze/ notkę @wawela

  https://www.salon24.pl/u/wawel/906761,notka#logged

  Jest nas, znaczy niektórych z nas, mało ale NIC TO:)) Prawo o manifestacjach cyklicznych ( zrobione dla smoleńskich) przydało się!

  Co UE powie na faszystowskie hasło „Bóg Honor Ojczyzna”? Żadnych haseł, tylko flagi!
  Marsz Niepodległości będzie piękny a fochy i strach rządzących są żałosne.
  Lawirują z „wyrokiem” trybunału, z marszem….. jak dogodzić unijnym i jednocześnie nie podpaść kolejny raz odważnym Polakom.

 54. anonim pisze:

  inni ..
  Nie to żebym się chwalił, jaki to ja mądry, ale ..

  Gdy dowiedziałem się o liscie zaproszonych gości na 11-listopada przez kochajacego wszystkich Polaków powiedziałem do kumpla, że nie tylko on ucieknie jak szczur z okrętu, ale zrobi to również prawa noga okrągłego stołu. I tak się stało ..

  ps: właśnie konsumuje przy pomocy kieliszka wygrany zakład.

Dodaj komentarz: