Przejdź do paska narzędzi

Pomnik Katyński – Mexican standoff

image

Głos w obronie Pomnika Katyńskiego podczas zebrania Rady Miejskiej miasta Jersey City w środe 23 05 2018 roku.

                                     Regular Meeting of Municipal Council – Wednesday, May 23, 2018 at 6:00 pm

” Mexican standoff”, w przypadku Pomnika Katyńskiego, można przetłumaczyć jako sytuacje, praktycznie bez wyjścia, no może tym razem z jednym, marnym, ale zawsze wyjściem. Pierwszy raz ta fraza, jeżeli wierzyć Cioci Wiki, została użyta przez F. Harvey Smitha w nowojorskim tabloidzie Sunday Mercury New York  w 1876 roku. Uzyto jej w opisie krótkiej historii pewnego Amerykanina, który został napadnięty przez meksykańskiego bandyte i finał tej historii był taki, że Amerykanin z tej konfornatacji z bandytą wyszedł z życiem aczkolwiek bez pieniędzy. Podobny, choć nieco inny los, czeka prawdopodobnie katyński memoriał. Prawdopodobnie straci miejsce, ale pozostanie dalej w Jersey City – z Manhattanem za „plecami” i może będzie to najlepsze wyjście z tej sytuacji ” bez wyjścia”.

image

Przedwczoraj w ratuszu miasta Jersey City odbyło się Zebranie Rady Miejskiej na której według porządku obrad omawiana byla sprawa Pomnika Katyńskiego. W punkcie „g” pierwszego czytania Rozporzadzeń – na wokande miejską weszło Rozporządzenie Ord.18-057 i nastąpiło publiczne przesłuchanie zainteresowanych stron. Przesłuchanie, które w istocie dotyczyło:

1 –  Ponownego potwierdzenia przyjęcia Pomnika Katyńskiego ( nazywanego oficjalnie Katyn Forest Massacre Memorial ) jako prezentu od Komitetu Katyńskiego dla miasta Jersey City.( pomnik ofiarowany został miastu w 1991 roku )

2 –  Anulacja Rozporządzenia McC- 299 które zatwierdzało lokalizacje Pomnika na pasie przedzielającym drogi ruchu na Montgomery Street bezpośrednio przed numerem budynku 75 Montgomery na zachód od skrzyżowania Montgomery Street i Waschington Street.

3 –  Relokacja Pomnika Katyńskiego na nowe miejsce na wschodnim końcu ulicy York na okres 99 lat.

4 –  Autoryzacja dla władz miejskich do wejścia w faze realizacji umowy z Komitetem Katyńskim zezwalająca Komitetowi na współpartnerstwo z miastem Jersey City w dalszym patronacie i opiece nad Pomnikiem Katynskim ulokowanym w nowym miejcu, tzn. Eastern Terminus of York Street.

image

Zebranie przebiegało w pokojowej atmosferze i obecni na nim byli prezes i członkowie Komitetu Katyńskiego i mecenas Platta wraz z grupą popierającą. W sumie zgromadziło się okołu stu osób z biało-czerwonymi flagami i cierpliwie czekało na wejscie sprawy pomnika pod obrady. Po prawie trzech godzinach obrad sprawa pomnika staneła przed miejskimi radnymi. Do zabrania głosu zgłoszonych było kilkadziesiąt osób. Mecenas Platta przemawiał jako numer 10.

image

Mecanas powiedział, to, o czym mówi juz od kilku tygodni, czyli o woli pozostawienia Pomnika na starym miejscu. W swoim przmówieniu nawiązał do historii Pomnika i jego symbolicznym znaczeniu, tak dla Polonii, jaki i poprzez jego uniwerslny przekaz, dla mieszkańców Jersey City i całej Ameryki. Przemówienie Platty zostało nagrodzone przez zebranych gromkimi brawami.

image

Po mecenasie Platta do mównicy podszedł i zabrał głos pan Krzysztof Nowak Nowak – prezes Komitetu Katyńskiego. W swoim wystapieniu przypomniał radzie miejskiej i zebranym, że Komitet Katyńki jest jedyną organizacją prawnie reprezentujaca Pomnik Katyński i że zgodnie z umową zawartą pomiędzy Komitetem i burmistrzem Fulopem, tak Komitet, jak i twórca pomnika, Mistrz Andrzej Pityński, wyrażaja zgode na nową lokalizacje. Na sali rozległo się buczenie i dało się słyszeć słowa „zdrajcy”, „hańba”. Prezes Nowak nawiązał do wspomnianych przez mecenasa Platte szczątków ofiar katyńskich, które według mecenasa powinny znajdować się wmurowane w cokół Pomnika. Nazwał  słowa Mecenasa plotkami i wyjaśnił że zgodnie z jego wiedzą i innych członków Komitetu, w cokole znajduje się ziemia z Katynia przywieziona z katyńskiego lasu w 1990 roku przez nie żyjacego juz członka Komitetu.

image

Schodzącemu z mównicy Krzysztofowi Nowakowi towarzyszyły okrzyki ” shame” i „zdrada”, chociaż nie wszyscy krzyczeli. Chwile pózniej, jako 13 mówca do mównicy podeszła pani Celina Urbanowski, skarbnik Komitetu Katyńskiego. W swoim przemówieniu pani Celina poparła prezesa Nowaka chociaz padło z jej ust stwierdzenie, że osobiście, też wolałaby, aby Pomnik pozostał na starym miejscu.

image

Przmówienie podobnie jak pana Nowaka nie było wolne od odznak niezadowolenia ze strony publicznosci i jeden z radnych zaapelował do zebranych o uspokojenie emocji i przypomniał, że nie podporządkowanie się do zaleceń o spokojne i wolne od zakłóceń kontynuuowanie obrad, moze skończyć sie po następnych upomnieniach usunięciem z sali.

image

Pora na Asa w rękawie mecenasa Platty. Po wysłuchaniu kilku innych mówców, do mównicy zbliża sie mecenas Platta prowadząc pod ręke starszą kobiete.

image

Po uzyskaniu zezwolenia na zabranie głosu przemówiła starsza pani. Przedstawia się w języku polskim i po chwili ciszy dodaje, że mówi po polsku, ponieważ jest Polką. Na sali rozległy sie brawa i pani Rutkowska, która okazała sie byc także Honorowym Członkiem Komitetu Katynskiego, kontynuowała po angielsku.

image

Opowiedziała historie swoja i swojej rodziny, z której wielu członków zostało zamordowanych na Nieludzkiej Ziemii. Opowiedziała o swoim związku emocjonalnym z Pomnikiem Katyńskim i stwierdziła, że nie wyobraża sobie, żeby pomnik mógł znaleść sie w jakims innym miejscu. Pani Rutkowska ma 92 lata i musi polegać tylko na swojej wyobrażni, ponieważ jest osoba niewidomą. Przemówienie pani Rutkowskiej wygłoszone w płynnej, dobrej angielszczyznie, było bardzo emocjonalne i zrobiło duże wrażenie, tak na zebranych obserwatorach, jak i na przysłuchujących się – członkach Rady Miejskiej.

image

Mecenas Platta jeżeli liczył na piorunujące wrażenie, na pewno sie nie przeliczył. Pani Rutkowska została nagrodzona gromkimi brawami i pomieszczenie wypełniło się biało-czerwonymi chorągiewkami. Zdążając do wyjscia mecenas Platta i pani Rutkowska zostali dogonieni przez prezesa Nowaka i wydwało mi się że słyszałem, że ze strony prezesa Nowaka padły słowa – „You’re a piece of shit!” – skierowane do Platty. Nie przysięgne że tak akurat było, bo publiczność była w głosnej euforii po przemówieniu pani Rutkowskiej.

image

Po chwili euforia i emocje opadły i obrady potoczyły się swoja koleją. Opuszczałem Citty Hall krótko przed jedynastą, zaraz po tym, jak zrobiłem zdjęcie zamieszczone na górze notki. Wielu mówców zgłoszonych do przesłuchania nie zdążyło jeszcze zabrać głosu. Nie słyszałem przemówienia Witka z USA Rosowskiego ale nie sądze żebym cokolwiek więcej stracił. Obrady miały trwać do północy i zakończyły się przegłosowaniem przez rade miejską Jersey City jej Rozporządzenia Ord.18-057. Za wprowdzeniem  rozporządzenia głosowało 6 radnych. Przeciwko 1. Rozporządzenie przeszło większością głosów 6-1. Jedynym radnym sprzeciwającym się wprowadzeniu w życie Rozporządzenia jest City Councilman – Rich Boggiano.

image

Pan Richard Boggiano jest mieszkańcem Jersey City od ponad 40 lat. Jest emerytowanym policjantem miejskim z JCPD. Jest także wieloletnim Prezydentem Hilltop Neighborhood Organization, a także byłym przewodniczącym miejskiej komisji ochrony zabytków. We wcześniejszym przemówieniu pan Boggiano trzykrotnie powtórzył dobitne NIE dla relokacji Pomnika.

image

PS Zdjęcia robione iPhone 8 plus. Jakoś zdjęć nie jest najlepsza i wynika to z nadużywania zoomu i nie najlepszego oświetlenia. W celu poprawy jakości w przyszłości j ewentualnego wyposażenia mnie w Nikon D850 wraz z obiektywem Nikon 200-400 f4 ze środków unijnych i szczodrobliwości administracji – jestem w stanie po długim namyśle i krygowaniu się, ostatecznie sprzęt przyjąć, docenić gest sponsora i podziękować. Z reporterskim zoom-zoom. Do następnego razu.

https://en.wikipedia.org/wiki/Mexican_standoff

http://www.cityofjerseycity.com/CityHall/CityCouncil/Boggiano/

http://www.cityofjerseycity.com/cityhall/citycouncil

Może Ci się również spodoba

10 komentarzy

 1. E.B pisze:

  @Provocatio

  Dzięki za tę relację. Dlaczego doszło do niezgodności stanowisk mec. Platty i pana Nowaka?

  Zawsze jest jakieś wyjście awaryjne , no i się znalazło. Czy to będzie dobre, czas pokaże.

 2. ProvoCatio pisze:

  E.B

  Podobno, kiedy zaczął się szum wokół Pomnika, to Mecenas Platta pytał prezesa Nowaka, gdzie dokładnie, w Jersey City, ten Pomnik się znajduje. Podobno.

 3. E.B pisze:

  Czy mec. Platta nie jest z Jersey City? Nie wiedział?

  Jeżeli zgodzili się i twórca pomnika i prezes Nowak, to powinno sprawę załatwiać. Ale też wolałabym, żeby został tam gdzie jest. No, ale skoro to niemożliwe, to trzeba przyjąć wyjście awaryjne.

  Katyń został wypromowany, mimo woli, i to jest ta dobra strona całej sprawy.

 4. ProvoCatio pisze:

  E.B

  Nie jest z Jersey City. W ogóle chyba nie jest z New Jersey. W każdym bądz razie praktyke adwokacką ma w Nowym Jorku.

  Takie tez jest moje zdanie i pokrywa się ze stanowiskiem Komitetu Katyńskiego.

 5. E.B pisze:

  Jednym słowem typowo polska awantura. Jak zwykle nie można usiąść i rozsądnie się dogadać.

  Jesteś naszym korespondentem wojennym :)) w Jerseju. Wielkie dzięki. Pilnuj sprawy dalej.

 6. Tadeusz_K pisze:

  @ProvoCatio
  Witam pięknie.
  Czyli takie znane nam piekiełko.
  A to monstrum przy mównicy na pierwszej fotce to co_toto jest?

 7. ProvoCatio pisze:

  E.B

  Nie nazywałbym tego awantura. rozbieżność opinii. wszyscy wolelibysmy żeby Pomnik stał tam gdzie stoii.

  Z reporterskim zoom-zoom 🙂

 8. ProvoCatio pisze:

  Tadeusz_K

  Czołem Panie Tadku 🙂

  żadne monstrum. bardzo ciepła i sympatyczna Pani. Pieknie przemawiała, a ponieważ Natura obdarzyła ją wysokim wzrostem, ta poza ze zdjęcia, to jedna z technik zniżenia się do mikrofonu, bez wypinania sie na publike 🙂

 9. nohood pisze:

  @provocatio

  witaj provo
  dziękuję za relację.
  aktywność patriotycznej poloni w stanach daje nam wszystkim nadzieję, że bieg spraw powróci na właściwe tory.
  nic nie jest stracone.
  jeszcze polska nie zginęła..

 10. Tadeusz_K pisze:

  @ProvoCatio
  26 maja 2018 o 19:14
  /
  Skoro tak, to przepraszam.

Dodaj komentarz: