Przejdź do paska narzędzi

Różne oblicza dialogu z Izraelem; w Łodzi i w Jerozolimie. — CISZA

Zdarzyły się tego samego dnia… 25.02.2018 – ŁÓDŹ. Rabin Skórka i abp. G.Ryś dialogują o dialogu z Izraelem w Centrum Dialogu w Łodzi. „Chrześcijanom jest bardzo potrzebny dialog z Izraelem. My absolutnie potrzebujemy tego dialogu! – mówił abp. Grzegorz Ryś podczas spotkania z rabinem Skórką w Centrum Dialogu Marka Edelmana w Łodzi.” Rabin Skórka – „Ja tutaj prowadziłem dialog z arcybiskupem, ale jest także […]

via Różne oblicza dialogu z Izraelem; w Łodzi i w Jerozolimie. — CISZA

Może Ci się również spodoba

30 komentarzy

 1. cisza1 pisze:

  Przepraszam, jakiś „dialog” pojawił się jako komentarz.
  Mój błąd?

 2. nagor pisze:

  @cisza1
  Witaj ,
  określenie dialog , to bardzo pojemne pojęcie jak widać .

 3. Trzmielka pisze:

  @cisza1

  Wygląda na to, że hierarchowie Kościoła w tym „dialogu” z Żydami jakoś bardzo dosłownie i bezwarunkowo potraktowali „nadstawianie drugiego policzka”. Czy to coraz powszechniejszy duch pacyfizmu w miejsce duszy wojownika sprawia, że wszyscy ustępują przed agresją i hucpą żydowską?

  Może ta „iskra z Polski” polega na tym, że obudzimy na świecie ducha wojowników, tam gdzie jeszcze nie sczezł ze szczętem? Oby tak się stało… Dobrze, że nasze władze deklarują, że nowelizacja ustawy o IPN zacznie działać w normalnym trybie. Tylko co dalej, skoro nie będziemy w stanie wyegzekwować odpowiedzialności oszczerców? A na pewno prowokacyjnie ruszą hurmą…

 4. cisza1 pisze:

  @nagor @ wszyscy

  ‚Prześladowania chrześcijan w Izraelu. Na znak protestu zamknięto Bazylikę Grobu Pańskiego
  Tego już za wiele:

  żądamy zaprzestania prześladowań Kościołów
  – głosi napis wywieszony na drzwiach Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie, którą zamknięto na znak protestu wobec narzucenia nieuczciwych podatków ze strony władz Jerozolimy. /…/
  Władze Jerozolimy domagają się od Kościoła Katolickiego ok. 2,8 mln euro, anglikańskiego 1,6 mln euro, od ormiańskiego 465 euro, greckoprawosławnego 116 tys. euro. Do czasu uzyskania domniemanych „długów” zarekwirowane zostały dotychczasowe środki./…/
  Zdaniem Teofila III (patriarchy prawosławnego), działania obecnego rządu przypominają te stosowane przeciwko Żydom w ciemnych okresach Europejskiej historii.

  http://www.pch24.pl/przesladowania-chrzescijan-w-izraelu–na-znak-protestu-zamknieto-bazylike-grobu-panskiego-,58526,i.html#ixzz58FWAVi6f

  ps. od KK najwięcej, wiedzą kto ma i da pieniądze. Czyżby mieli nadzieję na ugodę znaczy „dialog”?

 5. cisza1 pisze:

  @Trzmielka

  Hierarcha, jakby nie patrzeć ma dwa policzki:)
  Ale jako pasterz nadstawia nasze…
  „Dobrze, że nasze władze deklarują, że nowelizacja ustawy o IPN zacznie działać w normalnym trybie”

  Trzmielko, nasze władze nic takiego nie deklarują. Popatrz krytycznie, znaczy realistycznie. Będą czekać na TK. A TK poczeka 2 miesiące obserwując sytuację.

  Słynni publicyści z portalu wpolityce jeden przez drugiego urabiają nas, przygotowują na nowelę ustawy o IPN, podobnie w TVP Info.
  A ISKRA? Myślę, że to będzie dotyczyć Kościoła, cud obrony naszej wiary i tradycji.
  O nią się modlimy.

 6. Trzmielka pisze:

  @cisza1

  Ciszo, ja mam takie informacje na temat ustawy:
  https://wpolityce.pl/polityka/383324-wiceszef-msz-ustawa-o-ipn-nie-moze-byc-zamrozona-przepisy-beda-dzialac-swiadkom-historii-i-naukowcom-nie-groza-kary

  Iskra z Polski dotyczy wiary, ale to bezpośrednio wiąże się z pozycją Polski! Czy dalibyśmy radę z odnową wiary na świecie, jeśli będziemy oszwabieni, ograbieni i wdeptani w ziemię moralnie? I reszta świata, żeby wrócić do wiary, też musi obudzić w sobie duszę wojownika, stanąć murem przeciwko szatańskim działaniom prowadzącym do degrengolady ludzkości pod każdym względem.

 7. cisza1 pisze:

  @Trzmielka

  Zobaczymy, jak będzie działać. Komu zagrożą kary?

  Tymczasem Karnowscy promują Danielsa oraz puszczają próbne balony;
  „Nic nie zniesie bólu, jaki przyniosła nam ta nagonka. Ale rząd musi mieć pole manewru w obszarze prawa
  Dowiadujemy się, że za kulisami rządowymi toczą się rozmowy ze stroną izraelską, które mogą doprowadzić do jakiejś formy „kompromisu” czy „zamrożenia” w sprawie nowelizacji ustawy o IPN. Istotną rolę w tym procesie odegra także wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Powinniśmy go usłyszeć jak najszybciej – nawet bez zmiany ustawy, jasna jej interpretacja może wiele pomóc”.
  https://wpolityce.pl/polityka/383202-nic-nie-zniesie-bolu-jaki-przyniosla-nam-ta-nagonka-ale-rzad-musi-miec-pole-manewru-w-obszarze-prawa
  A, niech tam….ja już nie „ufam”.

  Ważniejsze, że setki pielgrzymów nie mogą być na miejscu Zmartwychwstania Chrystusa. A dla wielu to „podróż życia”. Izrael podeptał obowiązujące w Jerozolimie status quo, ciągle żąda kasy. Wiele kościołów jest napadanych.
  A państwo to żyje także z pielgrzymów, turystów. Sprzedają różańce, kto niezorientowany kupuje.
  Znam dobrze tamtejsze uwarunkowania i jestem wkurzona.

 8. Trzmielka pisze:

  @cisza1

  W ciągu ostatnich dwóch tysiącleci wszędzie tam, gdzie osiedlały się duże diaspory żydowskie (na Bliskim Wschodzie jeszcze przed Chrystusem) prędzej czy później wypędzano ich, były pogromy. Coś ludzi nie tylko wkurzało, ale doprowadzało do wściekłości…

  Teraz też Żydzi mają coraz gorszą opinię – w Anglii, Francji, Niemczech trzeba wszelkie ich instytucje chronić policyjnie, o czym niedawno mówiła Merkel. Swoim atakiem na Polskę przypominają się od tej strony innym narodom. W jednym z komentarzy czytałam, że pewna Chinka po obejrzeniu filmiku Fundacji Ruderman, nie mając pojęcia o historii Polski, spytała od razu: „A co, chcą od was kasę?” Coś mi się wydaje, że „poszli o jeden most za daleko”. Nie wolno nam się cofnąć! Niech rozlega się ich wrzask, wszyscy będą mieli go już coraz bardziej dość.

 9. cisza1 pisze:

  @Trzmielka
  „Nie wolno nam się cofnąć! ”
  Może się „nie cofną” ale „uściślą zapisy” albo to jeszcze inaczej nazwą?
  Czas pokaże.

  Protestujący chrześcijanie w Jerozolimie zamknęli drzwi bazyliki. Świat się dowiedział! Media musiały chociaż króciutko poinformować… w Polsce
  KAI milczy/ https://ekai.pl/
  Nie milczą o dialogu w Łodzi.

 10. Tadeusz_K pisze:

  #abp. G.Ryś dialogują o dialogu#
  To nazwisko (coraz częściej) zaczyna na mnie działać negatywnie, niestety.
  dialog?:
  -raczej dyskurs (czyli racja ma być po ustalonej stronie).

 11. meszek pisze:

  „KAI milczy”

  Brak słów.

 12. Tadeusz_K pisze:

  @piko
  13-13
  Po pierwsze: to nie żaden kryzys – to rezultat. Kto dziś sprawia wrażenie zaskoczonego potężniejącą manifestacją żydowskiej polonofobii, ten dotąd albo naiwnie sam siebie łudził, albo innych cynicznie oszukiwał. Żeby bowiem traktować tę najnowszą odsłonę międzynarodowej kampanii wymierzonej w Polskę jako nieoczekiwany eksces, trzeba było wcześniej tak głęboko chować głowę w piasek, by przeoczyć największego słonia w menażerii.-Braun.
  **
  No!, i to byłoby na tyle w tym temacie przy którym zaangażowano setki ekspertów..(a wystarczyło jeno przeczytać x. prof. Trzeciaka).
  Teraz nie bardzo jest sposób wielowiekowe kształtowanie młodzieży w Izraelu i na Świecie zmienić do „przyszłego wtorku”.
  A jeśli ktoś widzi takową możliwość, to albo znowu wkłada głowę w piasek, albo zamiast oczu ma mikroskopo elektronowy.

 13. piko pisze:

  @tadeusz_k

  Państwo Izrael faszeruje młode pokolenie nienawiścią do Polski i kłamstwem na jej temat. Od takiego państwa trzeba się trzymać z daleka a tym bardziej nie wchodzić z nim w żadne układy.

  Jest jeden problem – żydostwo rządzi światowymi mediami, finansami i filmem. A Polska jest finansowo pod kreska.

 14. Tadeusz_K pisze:

  #to nie żaden kryzys – to rezultat.#
  Rezultat:
  Rezultat wypolerowanego wynalazku antysemityzmem zwanego , naostrzonego i przygotowanego do „wiosennej orki”
  Sadzę, że nie będzie to tylko metaforą to co powyżej-zobaczymy niebawem.

 15. Tadeusz_K pisze:

  @piko
  #Izrael faszeruje młode pokolenie nienawiścią do Polski #
  Fakt i właśnie co?
  Czy te wielowiekowe starania mają ulec teraz anichilacji za pstryknięciem palca??? (bo dyskurs, czy też dialog?).
  Kto na to zezwoli, albo kto zrezygnuje z tak pięknych’ osiagnięć?

 16. Tadeusz_K pisze:

  @piko
  Reasumując:
  Hucpa izraelska n/t ustawy o IPN spowodowana jest tym , że narusza im dwa filary:
  1. filar wieloletniej edukacji młodzieży izraelskiej o ktorej wspominasz ,
  2.filar kłamstwa dotyczącego działań tej nacji (podczas okupacji sowieckiej ziem wschodnich) w eksterminacji Polaków jak również po 45 w Polsce w katowniach UB i NKWD (to jest zawarte pod koniec tej Ustawy).

 17. cisza1 pisze:

  @piko
  @Tadeusz_K
  „Państwo Izrael faszeruje młode pokolenie nienawiścią do Polski i kłamstwem na jej temat”

  To, że u siebie to robi, nie dziwota ale….robią to w Polsce; teren obozu Auschwitz to przestrzeń eksterytorialna. „Przewodnik” musi mieć extra licencję ( chyba nie z PTTK ).
  Podczas tych pielgrzymek dają lekcje teoretyczne i praktyczne na temat polskiego antysemityzmu”

 18. cisza1 pisze:

  @ ALL

  Trzymać się z daleka….w polityce tak ( jest odwrotnie: Daniels -super premier! ) ale pomiędzy nami, zwykłymi ludźmi nie da się!

  Oni przyjeżdżają tu, są tu. Są bezpieczni, jak nigdzie (Daniels, rabin..)
  My od wieków mamy prawo jeździć tam ( pielgrzymka do Ziemi Świętej to V Ewangelia! ) i to jest coraz bardziej niebezpieczne.
  Jak nie muzułmanie okupujący Bazylikę Narodzenia Pańskiego w Betlejem przez miesiąc w 2002 roku, to ostry ostrzał izraelski.
  Ostatnio ataki na klasztory, mażą, podpalają, niszczą…

  Przykład z 2015 roku:
  Izrael: podpalono kościół Rozmnożenia Chleba w Tabdze
  http://www.bibula.com/?p=82112


  Grupa izraelskich ekstremistów podpaliła wczoraj jedną a najświętszych świątyń chrześcijaństwa – Kościół Rozmnożenia Chleba w Tabdze. Jak to zwykle bywa wandale zostali potraktowani raczej łagodnie.

 19. Tadeusz_K pisze:

  @Cisza1
  #Podczas tych pielgrzymek dają lekcje teoretyczne i praktyczne na temat polskiego antysemityzmu”#
  -i polonofobii.

 20. Tadeusz_K pisze:

  @Trzmielka
  26 lutego 2018 o 23:40
  /
  „A co, chcą od was kasę?”
  Inteligentna ona..
  Zapomniała tylko dodać: „za friko”.
  Żydzi czekali lata, lata (mając międzyczasie dożylne niemieckie wspomaganie) na odrestaurowanie, odbudowanie, rozbudowanie obiektów/zakładów, wzbogacenia lasów po niemieckich zniszczeniach.
  Doszli do wniosku, że Polacy już wystarczająco przygotowali im obiekty do oddania.
  **
  #W ciągu ostatnich dwóch tysiącleci wszędzie tam, gdzie osiedlały się duże diaspory żydowskie (na Bliskim Wschodzie jeszcze przed Chrystusem) prędzej czy później wypędzano ich, były pogromy.#
  *
  To tak jak z pewnym Józkiem, którego wszędzie wydalano ze szkoły.
  I tu pytanie: czyżby te wszystkie szkoły były złe?
  Czy też Józek nie może (jako jedyny) dostosować się do szkoły?

 21. meszek pisze:

  A bracia Karnowscy wystrugali nam nowego Bohatera Narodowego – J. Danielsa.
  Głowy do góry, sierżant Daniels poprowadzi nas do Nowego Lepszego Świata (no przynajmniej tych którzy mają z nim fotki.)

 22. cisza1 pisze:

  @meszek
  Niczym mesjasz.

 23. Trzmielka pisze:

  @cisza1 i inni

  Tak się zastanawiam, czy obecne milczenie JK nie jest oznaką ekspresowej edukacji, jaką właśnie przechodzi. Jego zaskoczenie żydowską reakcją na ustawę o IPN, o którym opowiadał, było pewnie prawdziwe – bo od dawna wyglądało na to, że obaj z bratem są wyznawcami częstego wśród polskiej inteligencji filosemityzmu. Czyli sam dotąd wierzył w „poprawnościową” narrację na temat Żydów. To inteligentny człowiek i umie uczyć się na błędach – ciekawe, jaki rezultat będzie z tej błyskawicznej lekcji.

  Oj, chyba ta żydowska hucpa popsuła im jednak mocno szyki. Polski filosemityzm to już przeszłość i teraz nic nie da się ugrać po cichu.

  Na razie nie widać ze strony naszych władz jakiejś zdecydowanej nowej strategii i tak mi się wydaje, że to efekt właśnie gwałtownych przewartościowań w świadomości Naczelnika. A niestety czas nagli, bo będą coraz to nowe ataki z różnych stron.

  Oby ta nowa strategia nie okazała się strategią wycofywania się rakiem. Magierowski rozmawiał w USA z Żydami ze Światowego Kongresu i z innymi organizacjami. Ciekawe, o czym konkretnie była mowa. To nie powinni być w ogóle żadni partnerzy do dyskusji! Mocno to niepokojące.

 24. nagor pisze:

  @Trzmielka
  Witaj , uważasz , że ta hucpa to przypadek ?, rządowe wizyty i prezydenckie w Israelu , spotkania z diasporą , były o niczym?
  Coś to wszystko pachnie zniecierpliwieniem (nieudolnością) realizacji porozumień lub wcześniejszych ustaleń tego rządu .
  Filosemityzm to może przeszłość , jeżeli był szczery ,a nie polityczna poprawność była jego podłożem . Trudniej będzie głosić przy milczacej aprobacie społecznej wyższość filosemityzmu bez realnej własnej oceny zachowań przedstawicieli diaspory .
  Słuchając komentarzy/usprawiedliwień naszych rządzących w ocenie tego tematu mam złe przeczucie , że inicjatywa nie należy do naszego Państwa i przypomina luksus Jałty, tym razem na własne życzenie .

 25. cisza1 pisze:

  @Trzmielka @nagor

  J.K. był zgodnym bratem L.K. Czyż nie? Był i w pewnym sensie jest.
  A L.K. w Jedwabnem zachował się potulnie wg. życzenia żydów, potem, gdy był prezydentem zaprosił do Polski w 2007 r. żydowską lożę masońską B’nai B’rith – Loża Polin ( v-ce Jan Hartmann ).
  To coś więcej niż filosemityzm.
  J.K. ma więc problem albo go nie ma ….czas pokaże.
  Pozdrawiam

  ps. dr Ewa Kurek w TV Trwam – spokojnie, bez emocji o nie istnieniu cywilizacji judeo-chrześcijańskiej czyli o tym, że przy faktycznym odrzuceniu prawdy nie ma możliwości „kompromisu”.
  Brawo oo.Redemptoryści:)

 26. nagor pisze:

  @cisza1
  Witaj , nie wygląda aby JK miał jakiś własny problem w sobie . To raczej problemy zewnętrzne zmuszają do zmianny stosowanej narracji a nie przekonań .Cały zespół ludzi w jego otoczeniu jest podobnie myśląca/czyniąca , stąd ten rozgardiasz . Choroba i ufajcie .

 27. Tadeusz_K pisze:

  #Zespół ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem udaje się dziś do Jerozolimy, gdzie w czwartek spotka się ze swoim odpowiednikiem w celu podjęcia dialogu.#- http://niezalezna.pl/
  **
  A dlaczego zespół P jedzie tam, a nie tamten I tu do Polski?
  Wydawało mi się, że:
  – w Polsce znajdują się artefakty problemu,
  – tu w Polsce Niemcy zbudowali to piekło,
  – polskie prawo tworzy się w Polsce.


  Czarno i zagmatwanie to wszystko wygląda

 28. cisza1 pisze:

  @ wszyscy

  Opór ma sens!

  Władze Jerozolimy odłożyły („zamroziły”:)) decyzje o podatkach do czasu….na jak długo?
  Bazylika Grobu Pańskiego otwarta.
  Bogu dzięki.

Dodaj komentarz: