Przejdź do paska narzędzi

Obojętność

Nieprzyjemna sytuacja, jaka wytworzyła sie po niefortunnym i troche aroganckim przemówieniu pani ambasador Izraela podczas obchodów dnia wyzwolenia Auschwitz- Birkenau, zmusiła pewnie niejednego Polaka do refleksji i zastanowienia sie nad tragedią wojny i istotą człowieczeństwa, która w momentach próby, w latach terroru,  pogardy i smierci, podlega swoistej weryfikacji. Wojna uwalnia w człowieku wszystkie instynkty i cechy o istnieniu których,  w czasie pokoju, normalny człowiek, nie miałby nawet pojęcia. Wojna nie jest szaleństwem, pomimo, że czasami może przybierac szalone formy. Wojna nie spada na nas z Kosmosu. Jest zimna kalkulacją i wytworem ludzkiej natury. Wojna to dla jednych osobista tragedia, niepowetowane straty, a dla innych, zabawa i krociowe zyski. Wojna, to cierpienie, ale też przyjemność z zadawania cierpienia innym, strach, ale też upojenie się cudzym strachem, pogarda dla człowieka, ale też gotowość poświęcenia się dla blizniego. Śmierć, ale też życie. Zycie tych, którzy przetrwali, bo sie nie poddali, walczyli i los okazał sie dla nich życzliwy. Życie dla  tych, którzy się nie angażowali i biernie starali się przeżyć. Nie byli zli, ani nie byli też specjalnie odważni. Chcieli przetrwać. Chcieli zyc. Żyją jeszcze niektórzy z nich. Wojne przeżywaja szczęśliwcy, a ci, którym sie nie udało i nie przeżyli, są po jakims czasie tylko statystyką i liczba potrzebna do rozliczeń. Przeżywają wojne kaci i przeżywaja ofiary. Przeżywają, bo tak miało być i się stało. Przeżywaja wojne też ci,  którzy przetrwali dzięki ofiarności innych ludzi. Przeżyli, bo ktoś, wbrew okupacyjnemu prawu, tak było w Generalnej  Guberni, ryzykując zycie swoje i bliskich, wbrew rozsądkowi i instynktowi przetrwania –  skazanym na zagłade – zdecydował sie udzielic pomocy. Jacy jestesmy?

Tak naprawde nie znamy się do końca. Nie wiemy jakie będzie nasze zachowanie w ekstremalnych warunkach i pod ekstraordynarnym stresem. Nie wiedziała o sobie nic Francuzka, która wraz z Polakiem, osmieliła sie targnąć na zdobycie szczytu Nanga Pabrat. Wracała sama, z ostatniej bazy, do której udało im się dotrzeć, kierowana instynktem przetrwania, zostawiając umierającego partnera za soba. Nie będe sie dalej rozwodził na ten temat, bo to Elisabeth Revol będzie z ta decyzją zyła do końca. Tylko ona wie…Nie wierzcie tym co szybko odpowiadaja, co to oni by nie zrobili na jej miejscu.

Kim jesteśmy, to suma naszych indywidualnych decyzji. Zmieniaja sie tylko okoliczności. Ktoś będzie bohaterem – ktoś inny – katem – ktoś jeszcze inny – ofiarą. Wszystko jest kwestia personalnych wyborów. Fakt że w okresie próby pojawiły się w sterroryzownej społeczności GG słabe i pozbawione kręgosłupa moralnego jednostki, żerujące hieny na tragedii Żydów, którzy decyzja niemickich nazistów skazani byli na zagłade nie uprawnia nikogo, a najmniej dzisiejszych Niemców, na kierowanie oskarżeń pod adresem całego narodu polskiego, który przez tych samych Niemców, miał być zgładzony, tyle że, w wolniejszym, bardziej ekonomicznym trybie. Ah, ten niemiecki pragmatyzm. Na śmierć trzeba było sobie niewolniczo zapracować. Nie ma juz nazistowskiej III Rzeszy, ale zyje i ma sie dobrze jej ukochane dziecko – używane do pacyfikowania i trzymania w ryzach narodu polskiego – zbiorowa odpowiedzialność.

Za podlość i oportunizm jednostek – odpowiedzialny cały naród. Zadziwia asymetria jeżeli chodzi o naród niemiecki. W ich przypadku, szlachetność i człowieczeństwo nielicznych jednostek spływa i wybiela 60 milionowy naród, który w wolnych wyborach oddał głosy na NSDAP i wybrał swojego fuhrera. Pod wodzą demokratycznie wybranego Hitlera, z Lili Marlene na wargach, zamienili Europe w piekło a europejskich Zydów w popiół.

W jednym z mnogich oskarżeń pod adresem Polaków dotyczacych postaw podczas okupacji, wspomina sie o obojetności Polaków na los polskich Żydów oddzielonych od reszty, niemiecckim prawem, niemieckim żandarmem i murem Getta. Z luksusowych zachodnich mieszkań lub na ich styl, w ciepłych pantoflach i ze szklaneczką whiskey w reku, ten i ów, ma pretensje do Polaków, ze niewystarczajaco sie starali ratować, skazanych przez Niemców na zagłade, polskich Żydów. Że bylismy obojetni. Wbrew faktom, bez znajomości realiów tamtych dni, ośmieleni milczeniem obrzucanej błotem Polski, ponawiaja i mnoża niesławne oskarżenia. Obojętność. Zastanawiam sie jak zachowałbym sie gdyby mi przyszło wybierać. Czy mam w sobie to coś, co mieli ci, którzy zdecydowali się, ryzykując życie własnym i swojej rodziny na otwarcie drzwi? Na udzielenie pomocy. Bardzo chciałbym odpowiedziec sobie, ze tak i po sprawie i mozna juz iść spac do łózka. Uczciwiej powiedzieć byłoby, że nie wiem. Modle sie żebym nie musiał dożyć takich czasów kiedy trzeba będzie dokonywac takich wyborów. Modle się żeby, nigdy więcej, bo chyba już czegoś, jako ludzkość powinnismy się byli nauczyć. Z innej strony patrząc, czy decydując sie na nie otwarcie drzwi, byłbym obojetnym? A może nawet współuczestnikiem zbrodni?  Czy może byłbym tylko zwykłym, smiertelnie przerażonym człowiekiem, kierujacym się instyktem przetrwania? Tak jak ta moja siostra, Francuska na Nanga Pabrat. Tak jak ten mój brat, stary Żyd, który płacząc wprowadzał swoich bliskich do komory w Auschwitz. Pomoc drugiemu człowiekowi z narażeniem własnego i innych życia, to nie jest obowiązek. To jest honor – cięzarowi którego –  nie każdy moze sprostać. Sprostałbys? Hej! A Ty jak bys postąpił?

notka inspirowana śladami po bykowcu na ciele mojego Ojca, ktorych nabawił sie jako 15 letni wiezień niemieckiego karnego obozu pracy Liban.

Może Ci się również spodoba

51 komentarzy

 1. nohood pisze:

  witaj provo.
  postawię tezę:
  druga wojna światowa nie została nigdy wyjaśniona i rozliczona.
  prawdziwi sprawcy nie zostali ukarani a wielu z nich nie znamy, gdyż badania były sabotowane.
  przykład- jedwabne.
  dlaczego?
  najprawdopodobniej z racji niemiecko-amerykańsko-sowiekich interesów.
  i tego co te interesy spaja- amerykańsko sowieckich żydów.
  nasz problem polega na tym, że ludzie, którzy decydują o współzesnym porządku prawnym mają mentalność bandytów.
  azari, natanijahu, przewodniczący wjc to są bandyci.
  a największy problem w tym, że 100% senatorów amerykańskich przyłożyło rękę do grabieży planowanej przez bandytów.
  i teraz sprawa zasadnicza- czy się na to zgadzamy.
  oraz jak wyrażą sprzeciw ci, którzy się nie zgadzają ?
  mamy słaby, chwiejny rząd, który zasypuje problem frazesami.
  i biorąc pod uwagę nastroje społeczne twierdzę, że żydzi stracili swoją szansę aby ciągu najbliższych 50 lat być u nas mile widzianymi gośćmi.
  po prostu okazało się, że nie tylko nie warto zapraszać żydów i w ogóle mieć z nimi jak najmniej wspólnego,

  dlaczego ?
  z powodu tego, że żydzi są obecnie swoimi największymi wrogami.

 2. nohood pisze:

  to znaczy, że w sposób wręcz trudny do wyobrażenia żydzi są niewiarygodni.
  po prostu nie warto im ufać.
  są roszczeniowi i niedojrzali jak dzieci najgroźniejszego faceta w mieście, który miał czas grabić, ale nie miał czasu aby ich wychować.
  zbyt długo zajmowaliśmy się żydami i ich pretensjami. myślę sobie, że nie mamy na to więcej czasu.
  należy rozpocząć dochodzenia. sprawdzić czy prawo międzynarodowe penalizuje umieszczanie przez instytucje finansowe agentów w rządach państw i wyciągnąć wnioski.
  spłacić żydów kredytem z chin i pozamykać sprawy, które duszą nas z powodu mentalności żydowskiej.
  a jeśli usa chce dalej szargać swój wizerunek na świecie popierając interesy dealera, który sprzedaje najbardziej trefny narkotyk w historii- dolar fiducjarny, to jak sądzę nie możemy wejść do tej gry.
  co możemy?
  ustawić jak szwajcarzy system demokracji referendalnej i mieć w dupie manipulowanych polityków.

 3. nagor pisze:

  @ProvoCatio
  Witaj
  Obojętność , nie obojętna bo spowodowana wojną . Samo sprowokowanie do stanu wojny wyzwole jest nie przez obojętność na otaczającą rzeczywistość lecz wolę narzucenia swoich racji siłą. Czynione z rozmysłem i kalkulacją przewidującą metody i ich skutki .
  Nie będę polemizował z tekstem ale z jego duchem i kontekstem do sytuacji aktualnej noszącej też cechy „wojny” na innej arenie .
  Przywołałeś dramat himalajski i ewentualne wybory postaw ich uczestników .Tylko , że to jest świadomy wybór miejsca i zagrożenia dla osób obytych w skutkach ryzyka , co tylko ich samych dotyczy i na moralne dylematy są przygotowani (przynajmiej powinni ).
  Wojna to jednak inny stan co burzy panujące relacje społeczne poczynaniami agresora i jego formą prowadzonej agresji na zajętych terenach . To on narzuca swoje wartości/cele przymuszając do wyboru uległości lub obrony podbitych wg swoich kryteriów dla realizacji celu któremu wojna ma służyć.

  Zagłębiając się w postawy ludzi podbitych , które są wypadkową indywidualnych wyborów zaczynamy pomijać prawdziwą przyczynę , rolę agresora co zburzył stary porządek (pełen konfliktów co do moiejsca i czasów – taka nasza góra). Zastępując naszą górę sporów i waśni , góra własnej koncepcji eksterminacji populacji narodów . Co znamienne to taki syndrom sztokcholmski się utrwala i winny staje się partner w celi za swoje grymasy a nie ten co ich do celi zamknął ,wbrew ich woli .
  Smutne w takim rozumieniu jest to przypisywanie roli agresora temu co był napadnięty i bronił się tak samo jak dzisiejszy adwersarz .To zakrawa na odwrócenie ról i sprawstwa , pomijamy przyczynę ale komuś przypiszemy skutki . Z ofiary stajemy się psychcznym agresorem , bo byliśmy w Polsce i nas tam to spotkało . Czyli pomijamy własną ocenę swoich postaw wskazując „winnych „(zastępczych) doznanych krzywd .

  Provo tak na długą metę się nieda mimo racji moralnych co opisałeś być obojętnym na przekór wszystkiemu .

 4. meszek pisze:

  @nohood: „mamy słaby, chwiejny rząd, który zasypuje problem frazesami”

  I to jest bardzo duży problem dla Polski.

 5. Tadeusz_K pisze:

  @ProvoCatio
  ten i ów [Żyd], ma pretensje do Polaków, ze niewystarczająco się starali ratować, skazanych przez Niemców na zagładę, polskich Żydów. Że byliśmy obojętni.#

  obojętni?- chyba w sensie braku demonstrowania przez Polaków empatii na ulicach w demokratycznym państwie SS i Gestapo..
  *
  Wedle mniemania tych w kapciach Polacy winni otoczyć żydów żywym obronnym kordonem przed Niemcami.
  Takie sugestie wynikają z mowy Azari i nie tylko. I chyba na tym ma polegać udział Polaków w holokauście (w tym fragmencie już się powtarzam z miejsca @piko).
  Akurat ojciec mojej żony i jego ojciec, i jego brat przechowywali (przez całą wojnę) żydów-ojca i syna w rozdzieleniu na wszelki wypadek. 100 m w linii prostej był posterunek niemiecki. W rodzinie tej działała komórka AK, a więc łatwiej była kontrolowana tajemnica.
  Nie była to sprawa prosta jak wynika z opowiadań ojca żony-strach towarzyszył rodzinie żony całą dobę..
  Żydzi ci przeżyli wojnę i wyemigrowali do USA.
  Jeden z nich (senior) odwiedził teścia w okolicach 1975 r- byłem świadkiem tego spotkania. To co utkwiło mi w pamięci to to, że gość traktował teścia jakoby spełnił on w czasie wojny swój obowiązek. Szczegóły pominę milczeniem.
  *
  Bohaterswo w ekstremalnych sytucjach to wielka cnota, a jej brak nie jest zbrodnią o co próbuje oskarżać się Polaków w tym całym przemyśle holokaustu.
  *
  A wracjąc do Azari:
  to może by tak rozpowszechniać pojęcie żydowsko-polskie obozy śmierci?
  Może to by ją zadowoliło?

 6. nagor pisze:

  @Tadeusz_K
  Witaj
  ==to może by tak rozpowszechniać pojęcie żydowsko-polskie obozy śmierci?==
  toć oni nie robią niczego innego jak taką narrację upowszechniają , obóż był polski a więźniami żydzi !!!!

  Prośba na stronie głównej PT zajawki stały się pełnym wpisem w szarymj kolorze . Na moim kompie strasznie muli z tego powodu, ale to w moim.

 7. cisza1 pisze:

  @ provocatio

  Obojętność?

  Proszę Ciebie i Wszystkich o zapoznanie się z Protestem Zofii Kossak-Szczuckiej. Ona była pierwsza, pierwsza pisała prawdę ( też o Żydach nienawidzących Polaków ), czynnie pomagała, aresztowana w Auschwitz…
  Nawet wiki pisze, jak było.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Protest_Zofii_Kossak-Szczuckiej

  Była „zbyt katolicka” i prawdomówna, jest do dziś niewygodna.
  Zaś w 100% obojętni byli alianci, bogaci Żydzi – mimo wiedzy, wielkiej kasy, środków militarnych nie zrobili NIC.

  Czy każdy przeciętny Polak sam codziennie narażony na łapanki, niemieckie prześladowania musiał być aż takim bohaterem, by narażać całą swoją rodzinę na śmierć?
  Kto śmie dziś tego oczekiwać a nawet bezczelnie wymagać?
  Kto ma do tego prawo?

  ps.Trzeba koniecznie publikować na cały świat sfilmowane świadectwa ofiar niemieckich obozów, Polaków, Żydów. Są w archiwach, tuż po wojnie nawet Żydzi mówili prawdę

  A kto dziś wspomina KL Warschau i zagładę Polaków? Kto?

 8. ProvoCatio pisze:

  @ nohood

  dokładnie tak Szefie. AH wmówił kiedys Niemcom że sa narodem wybranym i mają boski mandat do sprawowania władzy nad światem i innymi ludzmi. Jak się to skończyło, to wiemy z Historii.
  Wiemy ponadto że nie ma imperium ” na zawsze”. jest tylko suma cierpień szarego człowieka”
  arogancja i buta w relacjach z innymi ludzmi, prędzej czy pozniej obróci sie przeciwko arogantom. wszelkie zło na tym świecie ma zródło w ludzkiej naturze, rodzi się w ludzkich głowach i obraca się przeciwko innym ludziom. Ludzkość pozornie coraz potężniejsza swoim postepem i „wynalazkami”, a jakże malutka i bezradna w konfrontacji z Naturą. Jest nadzieja 🙂

 9. Tadeusz_K pisze:

  @nagor
  na stronie głównej PT zajawki stały się pełnym wpisem w szarymj kolorze #
  *
  Nie występuje to u mnie- na moim ekranie wszystko jest w porządku.
  Sprawdzałem to w statusie zalogowany i nie zalogowany – wynik taki sam OK.
  Przydałoby się wrzucenie tu zrzutu ekranu ale Ty z kolei nie możesz tego dokonać bo nie możesz korzystać z Biblioteki. Chyba, że jesteś użytkownikiem jakiegoś portalu foto to może przez niego pokażesz jak to monstrum wygląda.
  Spróbuj ewentualnie zresetować przeglądarkę.

 10. Amero pisze:

  Tadeusz;
  Ja mam to samo co Nagor, możesz to jakoś sprawdzić?

 11. izaluka pisze:

  @Tadeusz_K
  „Ja mam to samo co Nagor”

  Od kilkunastu sekund też tak mam.

 12. Tadeusz_K pisze:

  @izaluka
  @Amero
  @nagor

  Istotnie coś się dzieje, ale umnie to inaczej przebiega.

 13. Tadeusz_K pisze:

  @Amero
  Cześć Amero.
  Ja tu nie widzę żadnych problemów jak do chwili obecnej.
  *
  @nagor tego nie może ale Ty Jerzy zrób tak:
  1. Start
  2. Wycinanie
  3.zaznacz fragment i zapisz w folderze Obrazy np. ekran
  4.Otwórz media-.Biblioteka-> Dodaj medium->Wybierz plik
  5. Otworzy się folder Obrazy, znajdx ten ekran i 2xx klik
  6. następnie po chwili klik na Wyślij na serwer
  7. zrzut ekranu pojawi się w Bibliotece, kliknij 1x na niego i w prawym górnym rogu skopiuj jego adres
  8.wklej ten adres tu do komentarza.
  Zobaczymy co to jest.

  Mój ekran wygląda tak i cóż ja mogę szukać?

 14. izaluka pisze:

  @Tadeusz_K
  Teraz znów jest dobrze

 15. Tadeusz_K pisze:

  @izaluka
  @Amero
  @nagor

  • I Co tu szukać?
   Może to chwilowe zawirowania serwera?
   Jakieś głupawe komunikaty przysyła od czasu do czasu.
 16. Amero pisze:

  Tadeusz;
  Jak ktoś pisze na PT cały tekst, to ukazuje się w całości, nie ma zajawki, natomiast jak ktoś wkleja z innego (swojego) bloga ) to wtedy jest zajawka i po kliknięciu w tytuł otwiera się cały tekst. Jak wiesz nie znam się na tej skomplikowanej komputerowej technice, więc ukazałem Ci ten problem najprościej jak potrafię.

 17. ProvoCatio pisze:

  @ nagor

  dokładnie o to mi chodzi w tej notce. powtarzam: ratować drugiego człowieka z narażeniem życia własnego i innych ludzi, to nie jest obowiazek szarego człowieka. To przywilej i honor.

 18. Tadeusz_K pisze:

  @Amero
  Rozumiem, że mówisz o tych co reblogują swój wpis ze swojego bloga na PT.
  Np. jak @boson =” Polityka historyczna prezydenta Dudy — boson” 31 STY, 2018.
  W/w przypadku także jest w porządku.
  Więc w którym miejscu, u kogo, w czyjej notce to zachodzi?

 19. ProvoCatio pisze:

  @ Tadeusz_K

  Takie sugestie wynikają z mowy Azari i nie tylko. I chyba na tym ma polegać udział Polaków w holokauście (w tym fragmencie już się powtarzam z miejsca @piko).

  ””””””””””””””””””””

  premier Izraela poszedł nawet ciut dalej. no cóż. mają swój czas i swoje pięć minut. zobaczymy czy będą zdolni je wykorzystac.

 20. ProvoCatio pisze:

  @ cisza1

  znam i wiem Ciszo. powyzsza notka, to taka refleksja i próba zastanowienia się co mógłbym zrobic ja gdyby mi przyszło zyć w takich czasach. jedyna odpowiedz jest – że nie wiem.

 21. Amero pisze:

  „Za podlość i oportunizm jednostek – odpowiedzialny cały naród. Zadziwia asymetria jeżeli chodzi o naród niemiecki. W ich przypadku, szlachetność i człowieczeństwo nielicznych jednostek spływa i wybiela 60 milionowy naród, który w wolnych wyborach oddał głosy na NSDAP i wybrał swojego fuhrera. Pod wodzą demokratycznie wybranego Hitlera, z Lili Marlene na wargach, zamienili Europe w piekło a europejskich Zydów w popiół.”

  W tych kilku zdaniach zawarłeś wady i (nieliczne, niestety) zalety narodu niemieckiego. Można też śmiało powiedzieć, że Niemcy jako naród odznaczają się tymi przymiotami od wieków. Mają w sobie coś, co nakazuje im napadać, rabować, mordować w imię wyższej rasy za jaką się uważają.
  Za to piekło na ziemi jakie stworzyli w czasie II WŚ państwo niemieckie powinno przestać istnieć już na zawsze. Niemcy jako naród powinien żyć w rozproszeniu tak jak Żydzi przez ostatnie dwa tysiące lat.
  Pozdrawiam.

 22. Amero pisze:

  ProvoCatio

  Oczywiście powyższe odnosiło się do Ciebie.

 23. Amero pisze:

  Tadeusz_K 31 stycznia 2018 o 17:31

  Na przykład moje obydwa wpisy ukazały się w całości. Potem po kilku dniach „skróciły ” się i trzeba było kliknąć w tytuł aby ukazała się całość wpisu.

 24. nagor pisze:

  @Tadeusz_K
  w sprawie strony głównej mam na dwóch kompach tekst Obojętność jak jest na fronie pokazuje się cały w obu przypadkach na viscie i na win10 .Nie jest to jedyny taki tekst było ich ostatnio kilka i kiedy taki tekst jest najnowszym to maszyna staje i mieli . jak jest schowany pod spodem a na tej ruchomej ofercie padnie jego kolej to znów spowalnia .Nie wiem jak jest procedura wstawiania zajawki wpisu , ale te tworzone w PT bez odsyłaczy ukazują się całe .

 25. nagor pisze:

  @Tadeusz_K
  ja od kilku tygodni nawiguję po PT z zakładki „autorzy ” gdzie lewy i prawy panel przewija się w miarę poprawnie, bo nawigacja ze strony głównej jest drogą na sprawdzenie cierpliwości . Tego nie było kiedy były zajawki a nie pełne teksty ,ktoś utrudnia płynność uzytkownikom .

 26. cisza1 pisze:

  @izaluka 16;15

  Super!
  Ten film, gdyby był publikowany w TV wystarczyłby za tysiące słów.
  O takich filmach, im bliższych czasom IIIWŚ myślę.
  Nasze archiwa są pełne takich dokumentów.

 27. izaluka pisze:

  @cisza1
  Ale do takich zdecydowanych działań trzeba mieć tzw. jaja. Obawiam się, że nasza klasa polityczna ich nie posiada.

 28. Tadeusz_K pisze:

  @nagor
  Nie wiem jak jest procedura wstawiania zajawki wpisu(1) , ale te tworzone w PT bez odsyłaczy ukazują się całe(2) .
  **
  ad.1. powstaje automatycznie podczas reblogowania Wpisu z prywatnego bloga na PT (np. Cisza1, boson, RobertZjamajki, Swrocek) albo z naszsalon24 na PT.
  ad.2, tak ma być.

  odnośnie 18-28
  Mnie akurat odpowiada ta opcja, która Tobie nie -kwestia przyzwyczajenia.
  A gdybyś był zarejestrowany miałbyś jeszcze łatwiejszy przegląd dyskusji otwierając Komentarze.

  ” Tego nie było kiedy były zajawki a nie pełne teksty ,ktoś utrudnia płynność uzytkownikom . ”
  **
  Nie jestem w stanie odpowiedzieć na to- może @nohood lub @lordJim odpowie.

 29. E.B pisze:

  @Provocatio

  Za ukrywanie Żydów tylko w Polsce groziła kara śmierci. Tak nie było w innych krajach.
  Mimo to Polacy ratowali ich, bo ratowali człowieka.
  Dzisiaj odwdzięczają się nam haniebnym oszczerstwem. To jest podłe.

 30. izaluka pisze:

  @E.B
  „Dzisiaj odwdzięczają się nam haniebnym oszczerstwem. To jest podłe.”
  Oj tam, oj tam – ale za to zyskowne w konkretnej walucie.

 31. E.B pisze:

  @Izaluka

  A teraz amerykańscy kongresmeni apelują do Dudy, żeby nie podpisywał tej ustawy.
  Czy leci z nami pilot?

 32. izaluka pisze:

  E.B
  Pilot się ukrył. Jesteśmy sami na pokładzie. Jak zwykle.

 33. E.B pisze:

  I jeszcze least but not least. Polskie komórki wywiadowcze AK wysyłały na Zachód informacje o tym, co się dzieje w Oświęcimiu. Rotmistrz Pilecki dał się aresztować specjalnie, żeby tam się dostać i sprawdzić samemu sytuację w obozie. Napisał Raport o tym, który dostarczył Aliantom.
  Ten Raport powinien teraz ujrzeć światło dzienne. Czy świat wie coś o Rotmistrzu Pileckim, o rodzinie Ulmów i wielu innych?
  Mamy broń. W kaplicy Pamięci w Toruniu u Redemptorystów są udokumentowane zeznania Polaków ratujących Żydów. Jest ich bardzo dużo.
  A może by tak trzeba przypomnieć kto finansował Hitlera? Jak żydowska amerykańska finansjera zarabiała na mordowaniu swoich pobratymców? O IG Farben produkującej cyklon B?
  Jest się czym bronić, tylko trzeba chcieć.

 34. ProvoCatio pisze:

  @ Amero

  Witaj.

  Nie jest lekko być Polakiem ostatnimi czasy. Niemcy, jak Niemcy. Wmówili im że są nadludzmi i poszli jak walec, za swoim prorokiem na skraj przepaści. Kara za zbrodnie nie była zbyt ciężka i nawet mieli przez jakiś czas dobre zycie, ale teraz ich czas się już skończył, tak jak wypaliła się i nie ma już nic do zaoferowania Europa.

  Wzajemnie pozdrawiam.

 35. ProvoCatio pisze:

  @ E.B

  Mimo to Polacy ratowali ich, bo ratowali człowieka.

  ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

  dokładnie. dlatego paradoksalnie z zarzutem, że Polacy nie ratowali Żydów, można byłoby nawet nie polemizować. Nie ratowali Żydów, bo ratowali CZŁOWIEKA. Pomoc niesiona ludziom w potrzebie, z narażeniem nie tylko własnego życia, ale życia swoich bliskich, to chyba sens człowieczeństwa.

 36. ProvoCatio pisze:

  @ lordJim

  O! Prosze! Lepiej bys coś Lordzie zagrał. Ostatnia nutka lordowskiej mości – revelation 🙂

  Czy ja mam grać? Grać!

 37. Tadeusz_K pisze:

  izaluka
  31 stycznia 2018 o 21:31
  Pilot się ukrył. Jesteśmy sami na pokładzie. Jak zwykle.#
  *
  _Nie.
  To tylko mgła i pijany jenerał.
  🙁
  Pzdrw.

 38. Tadeusz_K pisze:

  @izaluka
  Jesteśmy sami na pokładzie. #
  A czy było inaczej w 1938/1939?
  To są historyczne cykle jak w zegarze.

 39. Tadeusz_K pisze:

  @lordJim
  @nagor zadał pytanie 18-28 & 19-52.
  Nie uchylaj się-odpowiedz mu.
  Przecie jesteś tu szefu nomier2 (jam pionek jest)..
  🙂
  Próbuję zmusić naszego przyjaciela @nagor’a do zarejestrowania się na PT, a onże jak ten dąb Bartek-ani drgnie.
  Pzdrw również @nagor ‚a.

 40. Tadeusz_K pisze:

  @ProvoCatio
  A może żyd to nie człowiek, a nadczłowiek?
  A to, że wśród nadczłowieków znalazło się paru człowieków to jeno margines sprawy i nie należy odbierać chazarom ogolnoświatowego posłannictwa, ogolnoświatowego mesjaństwa..
  Dzisiaj wyjaśnia to:
  http://niezalezna.pl/215818-departament-stanu-usa-zachecamy-polske-do-ponownej-oceny-ustawy-podzialy-wzmocnia-tylko-naszych-rywali
  I w tym chazarzy dopatrują się zamachu na ich patent posłannictwa, wybraństwa.
  pzdrw Provo.

 41. izaluka pisze:

  @Tadeusz_K
  Pojawił się u mnie problem z komentowaniem notki @cisza1
  Pole do wpisania komentarza jest nieaktywne.

 42. Tadeusz_K pisze:

  @izaluka
  Miła mi Twoja interwencja.
  Kliknij jeszcze raz i drugi,trzeci, a może załapie-cosik takowego ostatnio zdarza się..
  A tak przy okazji: to jakim to sposobem oglądam z radością Jaśniejące Oblicze Twe Izaluka?
  Proszę jeno, nie całkuj ani różniczkuj wypowiedzi mej.
  Spróbuj jeszcze raz i odwołaj alert.
  🙂
  #Pole do wpisania komentarza jest nieaktywne.#
  -zastosuj „Odśwież”.

 43. Tadeusz_K pisze:

  A ja dodam sam dla siebie:
  Jesteśmy dzisiaj wyspą Prawdy jak w latach 39, a wokół nas:
  -Rosja ze z swoim wiecznym przesłaniem mocarstwowym,
  -Ukraińcy co rozpuwali brzuchy ciężaarnych Polek sąsiadek,
  -Niemcy z programem unicestwienia żydów , Polaków, Słowian i Romów
  I na tej palecie jeno zydzi mają stanowić jaśniejącą gwiazdę mesjańską.
  To ich jakosik’ niezmiernie uciska.
  Z mojej strony „jeno sorki” chazarzy.

 44. lordJim pisze:


  a o so chozzi?

 45. izaluka pisze:

  Tadeusz_K
  „Proszę jeno, nie całkuj ani różniczkuj wypowiedzi mej.”
  Zgoda 🙂 Niemniej podziękuję za miłe słowa Twe, szczególnie dziś potrzebne mi.

  Naprawiłeś 🙂 Dzięki, już jest dobrze. Wcześniej odświeżałam bezskutecznie.

 46. Tadeusz_K pisze:

  @lordJim
  #a o so chozzi?”
  A od tego jest nasz ukochany vicePrezes @lordJim.
  _Niestety.
  Przeczytaj o co pytają nasi przyjaciele;
  -31.01:
  *
  13-48=nagor
  16-01=Amero
  16-58 izaluka
  17-22 Amero
  17-57 Amero18-o2 nagor
  To co mogłem to wyjaśniłem.

 47. Tadeusz_K pisze:

  @izaluka
  Izaluko Droga- nic nie naprawiłem (ale nie jestem przekonany, a raczej NIE).
  To dzieje sie poza naszym PT i nikt z nas nie ma na o wpływu.
  Dzisiaj trolling jest na wyżynach.
  Należy wykazać cierpliwość-klikać do skutku.
  Klikać, wracać i klikać – taka jeno rada na dzisiaj.
  Fakt- coś się dzieje w ostatnich dniach w chmurze internetowej.
  Ale System PT jest w porządku-gwarantuję.
  Mamy użytkowników z różnych kierunków- nie jest wiadome jaki serwer zakłóca.
  Do wszystkich: zresetujcie przeglądarkę. To nie zaszkodzi.
  Pozdrawiam serdecznie @Izaluka.
  Tadeusz.

 48. Tadeusz_K pisze:

  O!-czytam..w niezależna.pl:
  jak to polski chazar, phawa hęka phofesoh ghonkiiewicz tangiem walcowana twehdzi, że nie jest winien jeno ten przeklęty goj ministeh Kamiński.
  Wziął ten jakub ehR (co mu to się śniła dhabina do nieba) przykład z knesetu chyba na wzóh noweli o IPN.

Dodaj komentarz: