Przejdź do paska narzędzi

Samobójstwo PIS-u à la 2007, czyli M.Morawiecki zamiast B.Szydło

Ledwo przez elektorat PIS-u przeszła fala krytyki – uzasadnionej i ostrej – pod adresem Prezydenta Dudy, mamy kolejną falę fundamentalnej niezgodności między partią a jej elektoratem. W ostatnich latach trudno by znaleźć tak masową i zdecydowaną krytykę – domniemanych na razie – pomysłów Prezesa pochodzącą z wnętrza własnego obozu. Media społecznościowe, portale blogowe i setki komentatorów w stopniu co najmniej równym krytyce A.Dudy (ok. 90%) skierowało swoje ostrze niezgody ku krążącym w eterze planom zamiany Beaty Szydło na Mateusza Morawieckiego. Padają już dziesiątki deklaracji o nie głosowaniu na PIS, jeśli wydumany nie wiadomo gdzie i forsowany neurotyczny scenariusz wbrew powszechnemu vox populi wszedłby w życie. Jeśli jakiś dywersant miałby obmysleć posunięcie, które najbardziej skłóciłoby elektorat z PIS-em – wyszłaby z tego właśnie obecna rekonstrukcja premiera. Jeśli PIS chce podążać w kierunku autodestrukcji a la 2007 r. – to… powodzenia, ale bez nas. Jeszcze jest czas, by Prezes się z tej podszeptywanej mu przez „dobre duszki” wycofał jak najszybciej i z jak najmniejszymi stratami wizerunkowymi. A wersje rządów technokratycznych z pragmatycznym premierem będącym na ty z p.Fogelmanem – zachowajcie sobie Panowie na czas komputerowych gier „Imperium” w siedzibie PIS-u, lecz zwolnijcie z tych grubych eksperymentów realność. (O wariancie „J.Kaczyński na premiera” w ogóle nie piszę, gdyż mam nadzieję, iż oprócz kilku bezwzględnych graczy politycznych z kręgu koalicjantów oraz być może kilku niedomagających umysłowo członków partii – nikt poważny nie bierze pod uwagę tego samobójstwa do kwadratu.)

Ilość przecieków, domysłów na temat przebiegu rekonstrukcji premiera i korekcji strategii stała się już nieogarniona. Ale były wśród tych przecieków takie, które wskazywały prawdziwy sens zastanawiania się przez Prezesa nad korektą kursu rządowego. Źródłem owego groźnego zamieszania są problemy, kłopoty z prezydentem Dudą. Są to owe nowe „okoliczności polityczne” o których kilka razy wspominał Prezes. Okręt wpływa na wody, gdzie niespodziewanie wskazały radary masywne lodowe skały podwodne. Kapitan się zdenerwował. Ale właśnie nerwowe decyzje są tu najmniej pożądane. Są wypowiedzi Prezesa o potrzebie wzmocnienia ośrodka rządowego (domyślnie: względem ośrodka prezydenckiego i jego potencjalnych akolitów, czyli Kukiza, Gowina etc.). I tu oto właśnie powstała wiekopomnie tragiczna koncepcja wzmocnienia rządu przez postawienie na jego czele wspaniałego Mateusza. Jeśli tak się stanie, będzie to początek schodów PIS-u.

W tej koncepcji „korekty dobrej zmiany” M.Morawiecki ma być Wunderwaffe, cudowną bronią przeciw dziwnej nieprzewidywalności i brykaniu prezydenta Dudy. Nie wiem, czy wymyślił to Prezes, czy ktoś ze dworu. Ale jest to próba leczenia dżumy cholerą. Menadżerski sposób sprawowania władzy przez M.Morawieckiego spowodowałby nieprzewidywalne rozsady rządowe, a może i rozłamy i schizmy w koalicji rządowej. Prezydenta kiełznać trzeba, fakt, lecz nie tak ryzykownym sposobem. Bo w rezultacie otrzymać możemy jeszcze większą… nieprzewidywalność, niż ta dudowa… A jeśli chodzi o utemperowanie (das wohltemperierte Duda) prezydenta, to mrzonką jest obmyślenie jakiejś zapory dla jego wyskoków i irracjonalizmów. Nie pomoże tu menadżer Morawiecki a pojawić się mogą nowe problemy i straty mogą być wielokroć większe niż niepewne korzyści z chwilowego utemperowania. Nieprzewidywalność prezydenta Dudy jest – by tak rzec – strukturalna i jako taką jest prawie niemożliwe ją zwalczyć na stałe. Trzeba nauczyć się z nią żyć i w każdym poszczególnym przypadku szukać sposobów na jej ograniczanie. Tu nie ma cudownej Wunderwaffe, a pocisk może trafić we własny obóz. Nie tędy droga.

Ktoś tu w PIS-ie musi jest zagorzałym kinomaniakiem chyba. Na kłopoty Bednarski? Prywatny detektyw Bednarski (Morawiecki): przedwojenny szyk plus niezwykła przenikliwość. Rozwikła najtrudniejszą kryminalną zagadkę, oczaruje każdą kobietę… Detektyw Bednarski (Morawiecki) to detektyw-dżentelmen, uprzejmy nawet dla wrogów i czarujący dla pań. Ale także nadzwyczaj skuteczny. To do niego trafiają najtrudniejsze sprawy; współpracuje przy nich zwykle z komisarzem Rudolfem Hagemanem [czytaj: Lejbą Fogelmanem] tworząc z nim udany duet. Taaak. Świat projektora filmowego. Bajeczki na weekendowe wieczory. Zejdźcie Panowie z PIS-u na ziemię. Bo was ludzie ściągną i to szybciej, niż się spodziewacie. A tu na ziemi są zwykli ludzie, którzy chcą takich prezesów rady ministrów jak Beata Szydło. Polska pod premierem Morawieckim zamiast B.Szydło, to jak Niemcy pod… kanclerzem Joschką Fischerem, zamiast Angeli Merkel. Takich rzeczy się nie robi. Nie wywlekajcie kiełbas w trakcie produkcji na widok publiczny. Rozróżniajcie rzeźnię i masarnię od eleganckiego sklepu mięsnego. A filmy o wszechmocnych Batmanach puszczajcie sobie na Nowogrodzkiej. Nie podtykajcie ludowi pod nos członków (i aspirujących do zewnętrznego dziedzińca) „nomenklatury biznesowo-światowej”, bo spowodujecie odruch… wymiotny. Trochę subtelniej, Panowie. Fajnie, że macie pośród was tych, co „bywają w ciekawych rozdaniach” – mówiąc słowami Zyty Gilowskiej [i], ale my wolimy Beatę Szydło. A pan Morawiecki i tak na stanowisku wicepremiera na którym jest może czynić bez przeszkód wszystko, co sobie wyduma. Osoby, które dzwonią do B.Szydło wzbudzają moje o wiele większe zaufanie, niż ci, z którymi utrzymuje i musi utrzymywać kontakt Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki jest gwiazdą. Ciągnie ekonomiczny sukces PIS-u. Niech ciągnie jako wicepremier. Póki co szanujemy go, czasem nawet podziwiamy trochę. Na stanowisko premiera nie ma jednak żadnych predyspozycji. Mimo wszystkich zalet nie ma tego czegoś, co musi mieć przywódca, ktoś z kim utożsamia się większa część narodu. Ba, zdaje się czasami wykazywać niepokojące cechy traktowania swojego elektoratu z góry, jako prostaczków, którzy uwierzą w byle co, w byle jaki zestaw slajdów lub w wypowiedź, że ściągniecie do Polski giganta J.P.Morgan pomoże… zmniejszyć bezrobocie, bo w banku będzie 3 tys. miejsc pracy. Przyznam się, że gdy pierwszy raz usłyszałem tę wypowiedź naszego Mateusza – przecierałem oczy ze zdumieniem. On naprawdę to powiedział, on naprawdę myślał, że my to kupimy. Tak nisko nas ceni. Niepokojące. A co zacznie mówić jak… urośnie w siłę? Strach pomyśleć. Niepokoi brak publikacji taśm z nagranym Mateuszem. Na skrawkach opublikowanych niepokoi „mięsny” język p.Mateusza, krańcowo odmienny od tego prezentowanego publicznie oraz niepokoi jakiś podskórnie wyczuwany ton cynizmu. Nie. Za takiego premiera to ja dziękuję. Niech robi tę swoją dobrą robotę, ale z drugiego rzędu. Fajnie, że mu tak wszystko wychodzi. Niech tak ciągnie dalej. Ale nie na ludzkich oczach, Panie, nie tak na widoku. My już nie chcemy drętwej mowy ekonomistów, menadżerów, bankierów i technokratów – słuchaliśmy jej już ponad 20 lat. Mdli od tego. Coś mi mówi, że każdy menadżer ma skłonności ujawniające się z biegiem czasu, skłonności do traktowania tych, co od niego zależą jako… menadżerii. Nie wpychajcie nam tu na czoło rządu jakiegoś patriotycznego Balcerowicza-cudotwórcę. Mimo, że wersja poprawiona i propolska (póki co tak to wygląda, ale czy ukrywanie taśm z Mateuszem nie jest gwarancją, by – po pierwszych fajerwerkach – polityka ekonomiczna Pana M.M. nie była zbyt pro-polska?). Minister finansów, minister rozwoju to jak… palacz w swojej kotłowni. Niech z niej nie wyłazi za często, niech robi tam kiełbasę polityczną niewidziany, niech przyjmuje różnych podejrzanych typów w tym swoim – ważnym – kantorku. Ja nie chcę oglądać palacza i słuchać jego opowieści jak płonie żar. On nie ma być widziany i słuchany za często – ważne jest by wszystkie grzejniki grzały, by ludzie czuli odpowiednią temperaturę do życia i pracy, do uruchamiania przedsiębiorczości na skalę mniejszą niż ta, którą kredytuje J.P.Morgan nie zawracający sobie głowy maluczkimi. Jacek Kurski mocno od wczoraj lansuje Mateusza Batmana, bliskiego przyjaciela Lejba Fogelmana i Tomasza Arabskiego. Mamy spektakl w TV: dwie tony Mateusza na minutę. To nie przejdzie. Elektorat już masowo pokazuje gest Kozakiewicza zamachowi na świetnie spisującą się premier Beatę Szydło. Inni szatani czynni nad uchem Prezesa wycofajcie się, bo będziecie płakać rzewnymi łzami.

Przypisy

[i] „miałam sposobność mocować się z owym Lejbem Fogelmanem. Wpadłam – dosłownie – właśnie na niego, gdy w marcu 2006 r. wtargnęłam na posiedzenie Komisji Nadzoru Bankowego (wówczas jeszcze w strukturach NBP, pod przewodnictwem L. Balcerowicza), gdzie pełnił rolę głównego doradcy prawnego ówczesnego szefa banku Unicredito Alessandro Profumo (po niedawnych oskarżeniach o pranie brudnych pieniędzy via banki libijskie ten Pan wylądował w Radzie Nadzorczej GAZPROMU!). Wtedy nie dali mi rady, nie dali! Ten Lejb też nie dał, wręcz się „zaprzyjaźniał”. Ale po dwóch dniach zażartych negocjacji wówczas wkroczył K. Marcinkiewicz i osobiście ustąpił! Warto więc mieć na uwadze, że ten Lejb bywa w ciekawych rozdaniach, jest w jakiejś nomenklaturze biznesowo-światowej.” Cyt. za: https://www.salon24.pl/u/osiejuk/714078,zyta-czyli-swiat-znieruchomial-czesc-2

Może Ci się również spodoba

39 komentarzy

 1. abyssdotpl pisze:

  Najbardziej brzydzi mnie chór wujów, który nagle zaczął sie zachwycać Morawieckim.

 2. nagor pisze:

  @Wawel24
  Dużo racji w Twoich przemyśleniach , ale zważ magiczną cyfrę 235. Myślę ,że wbrew zapewnieniom to własnie ona jest tym spiritus movens tego co dzieje się ostatnio . Lista kandydatów na premiera jest długa JK (wypychany) MM (kompromisowy) Schetyna(rezerwowy) PBS(odkryciem stojącym na drodze) . Rozważ to kiedy 235 zostanie 235 , w tej wersji której nie dopuszczas w myśli – Wypychany . czyli schody w dół do piwnic .
  Jeżeli kandydatury PBS i MM naruszają na dzisiaj magiczną cyferkę , to rosną szanse Rezerwowego (zleży od stronictwa) .
  Chłopcy zatęsknili za czasami bycia w opozycji .

 3. piko pisze:

  „Mateusz Morawiecki jest gwiazdą. Ciągnie ekonomiczny sukces PIS-u.”

  Polemizowałbym z tym stwierdzeniem. Miałem okazję dowiedzieć się (od min. Pawła Gruzy na konferencji Libertatis) co planuje ministerstwo finansów. Zapomnijmy o uproszczenia systemu i obniżeniu podatków. Będzie wzrost fiskalizmu, biurokratyzmu i wszelkiej kontroli podatników (czyli wzrost kosztów). Nie tędy droga a p. Morawiecki to proponuje.

  Rozumiem, że dobrze jest jak mamy w rządzie „wypustkę” która może kontaktować się z baksterami ale żeby robić z niej premiera!?

 4. cisza1 pisze:

  @ powtórne samobójstwo….

  My, zwykli Polacy, wierzący katolicy jesteśmy traktowani jak ciemny „elektorat” i najczęściej służymy do wybierania „przeciw komuś” a nie „za kimś”.
  Szef PIS wie o tym i liczy na dalszy brak dobrego wyboru i swoje zwycięstwa.

  Jednak pierwszy chyba raz zdarzyło się tak, że bardzo wielu jest szczerze „ZA”, za panią premier.
  Ta kobieta pokazała swoją klasę!
  W raju i zagranicą dobrze służy Narodowi.
  Nie znam się na polityce ale widzę wyraznie, że znowu, po raz drugi prezes kombinuje…
  Zapomniał o tym, że bardzo często stawiał na fatalne osoby /Sikorski, Kluzik i wielu innych/, że właśnie te jego kombinacje doprowadziły do rządów lewaków.
  Ciągłe kombinowanie, przekombinowanie—-> rychła klapa.
  Szkoda mi Polski.

 5. AnnaM pisze:

  Piko, czytałam wczoraj Twoje komentarze u treza i przyszła mi do głowy taka hipotezka: że za walką miedzy BS a MM stoją dwa duże banki: Goldman (za p. premier) i Morgan (za MM). Myslisz, ze hipotezka jest do obronienia? (Za malo wiem o tym szkoleniou w Stanach, na którym była p. premier w latach wczesnych 90. chyba – ale moze tu jest kawałek klucza?)

 6. piko pisze:

  Witaj @AnnaM

  Nie wydaje się by powodem „sporu” był wymieniony konflikt.

  Gdyby tak było, to by był zupełny odjazd – stanowisko premiera Polski miałby być towarem przetargowym pomiędzy banksterami.

  Odlot.

 7. AnnaM pisze:

  Piko, no, czekaj, a kto rządzi jak nie oni właśnie? Mnie sie wydawało, ze to mamy za pewnik:)) Tylko zdecydowanie za malo o nich wiemy (ja na pewno za mało) o subtelnych (albo i nie subtelnych) wojnach o wplywy jakie miedzy soba prowadzą.

 8. L...m pisze:

  Polacy przez duze „P” i male „o” od 1939 roku nie maja swojej propolskiej partii.
  To sie w koncu musi zmienic.
  Teraz, jesli poczta pantoflowa sie sprawdzi, to premieram polskiego rzadu nie bedzie Polak czy Polka z krwi i kosci, ale kolejny przedstawiciel narodu wybranego .. mowi sie o mlodym Morawieckim (pochodzenia zydowskiego).
  .
  Po zdradzie A. Dudy o ksywce „Veto” i jesli rzeczywiscie p. Beata Szydlo poda sie do dymisji lub zostanie zdymisjnowana, to dla mnie, moich najblizszych i znajomych PiS-u juz niema. Nigdy wiecej na nich nie zglosujemy.
  .
  ps.:
  Ale najwazniejsze jeszcze przed nami, czyli
  „cala” prawda o 10 kwietnia 2010 roku, ktora oglosza przed/w 96 miesiecznice.
  .
  Mamy nadzieje, ze do tej prawdy przedstawione zostana niezbite dowody i doglebna ich analiza, z ktorej bedzie jasno wynikalo, ze ta kupa zlomu zalegajaca na polance pod plotem lotniska w Smolensk – Seviernyj (*XUBS*) 10.04.2010, to niewatpliwie szczatki polskiego samolotu Tu-154M o numerze burtowym ***101***, bo bez niej dopiszemy „naszych” do listy „*Seremeta*” (tytul roboczy *”Poczet zdrajcow Polski”*).

 9. piko pisze:

  @AnnaM
  W zasadzie masz rację. Myślisz że spór o wpływy stał się teraz tak jawny 🙂 ? Myślę, że Polska nie jest jakimś wyjątkiem.

  Co prawda ostatnio zaczęła stawać okoniem i stąd to zintensyfikowane „grilowanie” w merdiach polskojęzycznych i zagranicznych.

 10. piko pisze:

  L…m

  Zapomnij o prawdzie o 10.04. na jakieś 50-70 lat.

 11. nagor pisze:

  @piko
  Witaj , ktoś trzyma papiery z naszym zadłużeniem .Pomijając pośredników-fundusze , to pewnie są jakieś instytucje bankowe ze stałym przychodem za produkt . Ograniczenie rozkradania przychodów państwa to mniejsze zapotrzebowanie na kredyt dla budżetu .Więc zniecierpliwienie banków może nie dziwić bo klient staje się nieprzewidywalny i grozi spadkiem obrotów. Czy to jest wystarczający powód do zadymy między bankami ? Nie mam pojęcia.
  Ale mieć papier żyrowany przez 36 milionów , albo go nie mieć to różnica jest duża .
  Smoleńsk – co do prawdy , może masz rację .Jednak coś musi być podane i sam jestem ciekaw co to będzie innego , niż opracowanie Millera .

 12. AnnaM pisze:

  Piko, „grillowanie” jest głownie niemieckopodobne, w tym momencie mozna by nawet powiedziec, ze mniej istotne. MM chce mieć kontrole nad spółkami skarbu panstwa i ściaga banki amerykańskie, ktore maja tu zarobic kredytujac – i ubezpieczajac, bo z tego maja najwieksze pieniadze – jakies duze inwestycje. Za BS stał odsuniety nie tak dawno Szałamacha, ktory właśnie rozproszył po ministerstwach wplyw na społki panstwowe. Ale nadal brakuje mi punktu zaczepienia na temat tego amerykańskiego szkolenia BS – ktos/cos za tym stał i zapewne czegos by chcial.
  A rozmowa u treza, tez pod dzisiejszym tekstem, do przemyslenia imo.

 13. Trzmielka pisze:

  Elektorat wierzy, że to on rządzi i steruje politykami za pomocą słupków poparcia. Do pewnego stopnia tak jest, ale tylko na pierwszym, widocznym planie. Bo przecież na drugim, tym prawdziwym, ktoś steruje tymi słupkami…

  Jest bardzo dobrze, jeśli sterowanie słupkami jest w interesie państwa i jego obywateli, i jeśli ten interes i metody jego realizacji są dobrze rozpoznane. Ci, którzy głosowali na PiS, uwierzyli, że tak właśnie jest, przynajmniej z grubsza. PiS dostał możliwość realizacji swojego programu dla państwa.

  I tak mi się wydaje, że jeśli komuś powierzyliśmy władzę, to wypada mu zaufać (patrząc, oczywiście, na ręce, czy to zaufanie ni jest nadużywane). To nie sympatia wyborców do tego czy innego polityka powinna kierować działaniami rządzących. Czasem trzeba podejmować decyzje wbrew opinii większości – bo ta większość jednak niewielkie ma rozeznanie w prawdziwej polityce.

  To nie ulica powinna rządzić, tylko ci, którym powierzyliśmy władzę. Jak już są u władzy tacy, którym rzeczywiście jednak chodzi o Polskę, to doceńmy to.

  Cała sytuacja da się dobrze streścić w takiej historyjce:
  W pewnym małżeństwie żona była typowym „back side driver” – przy każdej wspólnej jeździe podpowiadała mężowi, co ma zrobić kierując autem w różnych sytuacjach. Mąż to znosił cierpliwie, ale w końcu poszedł do sklepu z zabawkami, kupił kierownicę-zabawkę i wręczył żonie, mówiąc: masz, teraz możesz sobie kierować do woli.

  No to mamy taką kierownicę-zabawkę pt. rekonstrukcja rządu…

 14. AnnaM pisze:

  Trzmielko, czy ja dobrze rozumiem tę pointę: że wszystko jest ok, nie ma zadnej gry banksterskich (przeciwstawnych chocby ze wzgledu na konkurowanie o rynek) interesów, a publisia, mówiąc Eska:)) dostała medialny spektakl, żeby sie wreszcie czyms zajęła?

 15. piko pisze:

  @nagor
  Mamy dług na parę pokoleń. W zasadzie nie do spłacenia. Nie wróży to niczego dobrego.

  A jeśli idzie o Smoleńsk to nie interesuje mnie co jakieś komisje wymyślą.

 16. piko pisze:

  Aniu, nie na moją głowę takie zagadki. 🙂

  Wiem jedno – nie planuje się w bliższej i średniej perspektywie zdjęcia urzędniczego gorsetu z gospodarki.

 17. Trzmielka pisze:

  @AnnaM

  Niezupełnie tak. To trudno dokładnie krótko opisać.

  Chodzi o to, że tu jest gra o naprawdę poważne sprawy – przede wszystkim kto rządzi w Europie, o amerykańskie i chińskie interesy tutaj, przy których Polska może naprawdę niesamowicie skorzystać (George Friedman pisał o tym jeszcze za „głębokiego Obamy”, co wtedy było nierealne).

  JK i jego pomocnicy próbują podpiąć Polskę pod te interesy. Inna sprawa, czy potrafią zrobić to dobrze. A elektorat widzi tylko to, co przed nosem: układanki rządowe. Jedynie nieliczni są w stanie załapać mniej więcej, o co chodzi. Reszta ma to, czego sięga ich rozum: swoją „kierownicę”.

  Czy Morawiecki to „bankster” i własne interesy ma na względzie znacznie bardziej niż Polskę? Nie sądziłabym tak, znając jego ojca, Kornela…Ale wyrodne dzieci tez się zdarzają, wiec wszystko możliwe.

  W każdym razie, tam, gdzie widzę powody do zaufania, wolę zaufać – ale, oczywiście, z ostrożnością, nigdy bezwzględnie.

 18. AnnaM pisze:

  Trzmielko, wiesz jak cenię Twoje zdanie. Zerknij, pls do dzisiejszej notki treza w salonie, a zwłaszcza do komentarzy i linków. I jak bedziesz miala chwilę napisz, prosze, co myslisz. Pani Premier juz nie mamy – to juz wiesz?

 19. piko pisze:

  Uwaga, będę głośno myślał 🙂 :

  – mamy (mieliśmy) premier BS i vice MM. MM jest również odpowiedzialny za finanse i gospodarkę.
  – teoretycznie premier ma decydujące zdanie w radzie ministrów.
  – podmianka MM na urząd premiera musi być spowodowana tym, że BS mogła nie zgodzić się z tym co chciał MM.

  Pytanie – dlaczego BS przeszkadzała MM w realizacji jego planów? Co to były za plany?

 20. AnnaM pisze:

  Piko, „nie planuje się w bliższej i średniej perspektywie zdjęcia urzędniczego gorsetu z gospodarki.” – tak, tez to widzę i wycina mnie to kompletnie. Kasa fiskalna z codziennym raportem do skarbówki (chyba tak?) w kazdej firemce.

 21. piko pisze:

  Pytanie dodatkowe:
  – dlaczego PiS uznał że BS będzie utrudniać działanie MM?

  Uwaga generalna – ta podmianka świadczy o tym, że JK nie jest wszechmocny jak wszyscy głoszą. Jakby taki był to by powiedział BS żeby nie bruździła MM i po problemie.

  ps.
  Tak sobie żartuję. Dymisja premiera to powołanie gabinetu na nowo. Czyli patrzymy kto zostanie a kto odejdzie i gdzie. Nad JK musi być ktoś jeszcze lepszy 🙂 🙂

 22. AnnaM pisze:

  Piko, „Nad JK musi…” – to mi sie wydaje oczywiste. Tylko rozpoznanie kto to jest – trudne, choc poszlak troche jest.

 23. nagor pisze:

  @piko
  PBS w rządzie miała wielu konkurentów z mocą decyzyjną JK . Sam ich ustawił dla kontroli z bezpośrednim dostępem , więc jak zarządzać takim zespołem w którym 6 ministrów/vicepremierów jest na specjalnych warunkach a jeszcze koordynować jak mają między sobą spory?
  Tak tę maszynkę ustawiono od początku i trudno zmienić nawyki .

 24. piko pisze:

  @nagor
  Czyli co? JK potknął się o własne nogi? Sam się zakiwał? 🙂

  Nie demonizowałabym JK. Inni szatani byli czynni.

 25. E.B pisze:

  Piko

  Jasne. Tu chodzi o geopolitykę. Mam nadzieję, że ugramy swoje na tym.

 26. Trzmielka pisze:

  @AnnaM

  Tak, przeczytałam u treza, że to nowy plan Balcerowicza i że po 5 latach Gierkowskiego dobrobytu przyjdzie krach, bo banksterzy nas wydoją.

  Nie sądzę, żeby świadomie i celowo JK oraz MM planowali taki scenariusz, ale niewykluczone, że jeśli dadzą się oszukać, to tak będzie.

  Malkontenci, którzy widzą takie zagrożenie, powinni starać się zrobić, co mogą, żeby Polska go uniknęła. Choćby – pisząc fachowe notki na ten temat., skoro tak się na tej materii znają. Ale – o tym, jak uniknąć zagrożeń, a nie o tym, że „dobra zmiana” pakuje nas w tarapaty i wszyscy wokół to banksterzy, bandyci i w ogóle ludzie złej woli. Jeśli mamy tak sądzić, to chyba od razu trzeba pakować manatki i wiać do Australii.

 27. nagor pisze:

  @piko
  Trochę tak zakiwał się , nie docenił efektu PBS w kraju i zagranicą . Coś co miało nastąpić wiele wcześniej a nie było merytorycznego powodu .
  PBS ma kulturę polityczną większą niż cała nowogrodzka razem do kupy .Tego nie przewidzieli jej oponęci na początku.
  Faktem jest ,że MM może wizerunkowo bardziej pasuje zachodowi ale ważny jest kręgosłup i to jeszcze polski jak miała PBS , dorówna to dobrze.
  Wiesz robota w układach zagranicznych może JK przymuszać , ale to co w kraju już nie powinno .

 28. piko pisze:

  @trzmielka 23:10

  Znowu mogę się podpisać pod tym co piszesz. Robi się to nudne 🙂

 29. anoX pisze:

  po zmianie .. sa tacy co pisza „*po dobrej zmianie*”:
  .
  1. http://dakowski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=20338&Itemid=80
  2. https://www.salon24.pl/u/loremipsum/827218,kim-pan-jest-panie-morawiecki
  3. https://www.salon24.pl/u/loremipsum/827475,wiem-kim-pan-jest-panie-morawiecki#logged
  .
  i na deser zlote mysli „historyka”:
  http://niezalezna.pl/210842-antykomunista-i-uzdrowiciel-gospodarki-mateusz-morawiecki-7-cytatoacutew-z-nowego-premiera
  .
  ps.: na niezaleznej i wPolityce, jak puszczali wczesniej wszystko na temat Dudy, to dzis cenzura u nich szaleje. Nic nie przechodzi z krytyka (strzejsza) JK, PiS-u i Morawieckiego (juniora). Powyzej prezentowane linki wstawialem osobiscie 10 razy i tyle samo razy wycieli.
  .
  i cos o wczesniejszym „bohaterze”:
  4. http://blogmedia24.pl/node/79059.
  tylko kto go tam postawi

  .

 30. anoX pisze:

  na ta chwile bloga cisza co do obsady stanowisk ministerialnych.
  .
  moj pierwszy typ
  .
  minister:

  .
  v. minister:

 31. Trzmielka pisze:

  @piko

  No wiesz co, to jest skandal! Właśnie miałam wkleić ten sam link!… 🙂 🙂 🙂

 32. piko pisze:

  Ha ha, byłem pierwszy!

  Zostawiam PBS i MM i biorę się za problemy biologiczne.

 33. Trzmielka pisze:

  @piko

  No to świetnie, poza polityką tez świat istnieje…

  Przyszło mi do głowy, że ta tasiemcowa telenowela pt. rekonstrukcja rządu specjalnie była tak ciągnięta, żeby pod jej osłoną wreszcie przeprowadzić te ustawy sądowe. No i faktycznie, media i elektorat od prawa do lewa emocjonowały się na maksa, a tymczasem na boku przeszły ustawy.

  Dzisiaj w „Naszym Dzienniku” jest długa rozmowa z George’m Friedmanem, ale słaba, żadnych naprawdę poważnych pytań. Ważne jest ogólne przesłanie Friedmana: Polska razem z Rumunią to kraje bazowe dla interesów USA w Europie i Polska powinna dzięki temu szybko pójść do przodu.

  Potrzebni nam są teraz naprawdę mądrzy politycy, żeby umieli wykorzystać tę sytuację bez wpadnięcia w kolejną zależność półkolonialną

  Tak sobie myślę, że może najlepiej byłoby wypowiedzieć USA wojnę i od razu się poddać? To stary sposób jeszcze z czasów PRL-u. Japonia i Niemcy, które toczyły z USA wojnę, całkiem dobrze na tym wyszły… 😉

 34. Tadeusz_K pisze:

  @Trzmielka
  #Tak sobie myślę, że może najlepiej byłoby wypowiedzieć USA wojnę i od razu się poddać?#
  /
  -Niezły sposób.
  🙂

 35. AnnaM pisze:

  Trzmielka, Piko, Tadeusz_K – ale pamiętacie, że jakos tuz przed stanem wojennym , jak wszędzie brzmialo pytanie „wejdą?, nie wejdą?” i juz po 13 grudnia, to ten dowcip o wypowiedzeniu wojny USA i poddaniu krażył i ułatwiał przetrwanie? Czy wychodzi na to, ze nam sie czasoprzestrzeń i tu (nie tylko 10 kwietnia) zakrzywiła? :))) albo :((( – do wyboru.
  A zanim cokolwiek, podrzucam jeszcze to: http://kontrowersje.net/mog_o_by_gorzej_premiera_polski_wybra_nie_george_soros_ale_jonny_daniels

 36. piko pisze:

  Za duzi jesteśmy żeby nas wzięli w niewolę. Jeszcze byśmy im społeczeństwo zbisurmanili. 🙂

  Lepiej tu mieszać w kotle i wyciągać co smakowitsze kąski.

  Lepszy Jonny Daniels od Sorosa a najlepszy to jest JACK DANIELS (może być z lodem albo i bez).

  No to chlup

 37. AnnaM pisze:

  Piko, optymista z Ciebie od rana:)) Jeśli Kurak dobrze kombinuje, to o 10 kwietnia nie dowiemy sie juz na pewno niczego. (No, chyba, że niesłuszne są, z kolei, wielo-sluzbowe hipotezy 35stana, co też możliwe.)

 38. Trzmielka pisze:

  @AnnaM

  Ja widzę naszą sytuację podobnie jak Kurak, z tym, że nie sądzę, żeby to koniecznie „był pistolet przystawiony do głowy” w sprawie zmiany premiera. Może to być obopólny interes i świadome postawienie na tego konia przez JK jako najlepsze wyjście w obecnej sytuacji. Sygnały o większej roli Morawieckiego w rządzie były przecież od początku, to nie jest „grom z jasnego nieba”.

  Trump sporo wie o Polsce, jest pozytywnie nastawiony do polskich wartości i do Polaków, jest wdzięczny amerykańskiej Polonii za głosowanie na niego (a to superegocentryk i odbiera takie rzeczy bardzo osobiście). Jednak współpracę będą realizować już różni ludzie, niekoniecznie o takim nastawieniu, a szczególnie „starsi bracia” wycwanieni w robieniu gojów w bambuko, więc trzeba wielkiej mądrości i przezorności.

  W każdym razie na tę lewacką międzynarodówkę z mediami w rękach „starszych braci” musimy mieć równie mocnego sojusznika, samych nas zjedzą na przystawkę.

  A co do Smoleńska – to ciekawa jestem, czy Trumpowi bardziej będzie się opłacało kryć udział USA dla dobra reputacji państwa, czy zniszczyć lewacką opozycję pokazując m.in. w jaką zbrodnię ich rząd się zamieszał. Sądząc trzeźwo, dla dobra przyszłości USA i dla własnego bezpieczeństwa bardziej mu się opłaca raczej zniszczyć raz na zawsze tę zarazę.

Dodaj komentarz: