Money, money, money 2017

Patrzymy na Komisję Śledczą Sejmu Rzeczypospolitej w sprawie Amber Gold

jak dzisiaj 7 listopada 2017 roku w TVPInfo. Stawiam sobie PYTANIE CO DALEJ ?

https://m.radiogdansk.pl/wiadomosci/item/46778-krotka-historia-amber-gold-gdzie-podzialy-sie-te-miliony

W środę 7 września po raz pierwszy na zamkniętym dla mediów posiedzeniu zbierze się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold. Przewodniczącą komisji została posłanka PiS Małgorzata Wassermann.
Komisja liczy 9 posłów – 5 z klubu Prawa i Sprawiedliwości, po jednym z klubów PO, Nowoczesna, Kukiz’15 i PSL. Komisja śledcza ma się zająć „zbadaniem i oceną nieprawidłowości i legalności działań podejmowanych w odniesieniu do działalności prowadzonej przez podmioty wchodzące w skład Grupy Amber Gold”.

ZACZĘŁO SIĘ 7 LAT TEMU

Przedsiębiorstwo finansowe Amber Gold Sp. z o.o. powstało 27 stycznia 2009 roku. Jego siedziba mieściła się w Gdańsku przy ulicy Długie Ogrody. Założycielem firmy był Marcin P. Spółka działała do 13 sierpnia 2012 roku, kiedy to zapadła decyzja o jej likwidacji i zamknięciu wszystkich oddziałów. To wtedy wypowiedziano wszystkim klientom obowiązujące umowy depozytów towarowych.

Firma podawała się za pierwszy dom składowy w Polsce zajmujący się składaniem metali szlachetnych. Nazwa dom składowy pochodzi z języka francuskiego magasins generaux, w systemie anglosaskim, jeśli dom jest uprawniony do emisji dowodu składowego (rodzaj papieru wartościowego), nazywany jest warehouse. Amber Gold inwestowała w kruszce i oferowała klientom lokaty w złoto, srebro i platynę, podpisując z nimi umowę składu.

czytaj dalej …

Czy skończy się zabawnie jak to drzewiej już bywało ? Sięgając pamięcią do rajdów studenckich i u Cioci na imieninach.

Czterech łysych się zebrało,
Rolkę papy ukraść chciało,
Lecz daleko nie uciekli,
Bo aniołki ich przywlekli.

O bela bela belamari
Belamari belamari
O bela bela belamari
Belamari i juz

Posadzili ich w więzieniu,
Żeby główki mieli w cieniu,
Żeby włoski porastały,
Żeby papy już nie brali

O bela bela belamari
Belamari belamari
O bela bela belamari
Belamari i juz

Trzeba łysych pokryć papą,
Lecz funduszy nie ma na to.
My fundusze zdobędziemy,
Łysych papą pokryjemy.

O bela bela belamari
Belamari belamari
O bela bela belamari
Belamari i juz

Pośród łysych fama niesie,
Że dostawa jest w Geesie.
Transport papy przyszedł nowy,
Już się cieszą łyse głowy.

O bela bela belamari
Belamari belamari
O bela bela belamari
Belamari i juz

Już w kolejce łysi stoją,
Każdy chwyta rolkę swoją.
Każdy swoją rolkę trzyma,
Dla jednego rolki ni ma.

O bela bela belamari
Belamari belamari
O bela bela belamari
Belamari i juz

Teraz biedak do fryzjera
Chodzi po mszy, co niedziela.
Włosy w uszach modeluje,
Włosy w nosie tapiruje.

O bela bela belamari
Belamari belamari
O bela bela belamari
Belamari i juz

Czterech łysych się zebrało,
Rolkę papy ukraść chciało.
Lecz daleko nie uciekli,
Bo gliniarze ich przywlekli.

O bela bela belamari
Belamari belamari
O bela bela belamari
Belamari i juz

Posadzili ich w więzieniu,
Żeby główki mieli w cieniu.
Żeby włoski porastały,

O bela bela belamari
Belamari belamari
O bela bela belamari
Belamari i juz

Z tej ballady płynie morał.
Ciężka jest łysego dola.
Słońce praży, deszcz zacina
A w Geesie papy ni ma.

O bela bela belamari
Belamari belamari
O bela bela belamari
Belamari i już /2

 

http://www.tekstowo.pl/piosenka,biesiadne,ballada_o_lysych.html

Afera z Amber Gold zaczęła się w 2009 roku. Oto cała jej historia

https://www.youtube.com/watch?time_continue=28&v=9uRFkGMAIqQ

„Walcmany” – Ballada o łysych Dni Góry 2009

Członkowie kapeli podwórkowej „Walcmany”, która wystąpiła w ostatni dzień obchodów Dni Góry 2009 pobiła rekord bisów. „Walcmany” kilkakrotnie po swoim 30 minutowym występie schodzili ze sceny i znów … wracali. Jak przyznali członkowie zespołu nigdy nie mieli tylu bisów. A ja muszę przyznać, że kapela zgromadziła rekordową publiczność.

Cały tekst tu:


https://news.money.pl/artykul/afera;z;amber;gold;zaczela;sie;w;2009;roku;oto;cala;jej;historia,27,0,1150747.html

31.08.2012, godz. 7:10

FOT. PAP/PAWEŁ SUPERNAK

W sprawie działalności firmy Amber Gold najwięcej wątpliwości budzi działanie prokuratury. Wczoraj w Sejmie prokurator generalny Andrzej Seremet przedstawił informację o działaniach śledczych. Oto szczegółowe kalendarium.

21 grudnia 2009 roku, Prokuratora Gdańsk Oliwa otrzymała pismo od Komisji Nadzoru Finansowego (z 15 grudnia) zawiadamiające o możliwości popełnienia przestępstwa przez Marcina P.

28 grudnia 2009 roku, zawiadomienie zostało przesłane do prokuratury Gdańsk Wrzeszcz – to oni zajmują się tą sprawą. Prokuratura Gdańsk Wrzeszcz otrzymała pismo 30 grudnia. Do sprawy został wskazany referent. Rozpoczęto także dochodzenie sprawdzające.

7 stycznia 2010 roku, Amber Gold otrzymało pismo o nadesłanie niezbędnych informacji, między innymi regulaminu stosowania lokat oraz wzorów umowy.

8 stycznia 2010 roku, referent zapoznała się z ofertą Amber Gold oraz materiałem na temat działalności parabankowych.

12 stycznia 2010 roku, Amber Gold nadesłało notatkę na temat działania firmy.

20 stycznia 2010 roku, wysłane zostało ponaglenie do Marcina P. o nadesłanie zaświadczenia o wpisie do rejestru przedsiębiorstw składowych, jak również informacji na temat lokat oraz szczegółach transakcji.

Czytaj więcej imageTusk szuka winnych w sprawie Amber Gold Z tego punktu widzenia, wszystko w sprawie Amber Gold zostało zrealizowane.22 stycznia 2010 roku, Prokuratura Gdańsk Wrzeszcz odmówiła śledztwa z braku znamion przestępstwa.

10 lutego 2010 roku, KNF składa zażalenie na decyzję Gdańsk Wrzeszcz o braku śledztwa.

23 lutego 2010 roku, Wrzeszcz przesłał akta główne sprawy do sądu Gdańsk Południe. Sąd utrzymał w mocy odmowę.

5 kwietnia 2010 roku, Sąd Gdańsk Południe uznał, że KNF miał rację i uchylił decyzję prokuratury Wrzeszcz. Prokurator nieprawidłowo ustalał stan faktyczny sprawy na podstawnie niepełnego i niezgodnego z prawdą materiału.

11 maja 2010 roku, referent prokuratury Wrzeszcz zawiadomił policję w Gdańsku o możliwości popełnienia przez Amber Gold i Marcina P. przestępstwa gospodarczego. Referent polecił policji przesłuchać Marcina P jakoś świadka o rodzaj działalności przed i po decyzji KNF oraz o uwierzytelnienie kopii umów. Zalecił również przepytać klientów Amber Gold.

18 maja 2010 roku, policja wszczęła dochodzenie o gromadzenie środków innych osób przez Amber Gold S.A. i możliwości popełnienia przy tym przestępstwa

21 czerwca 2010 roku, do prokuratury wpłynęło pismo z KNF. Było to uzupełnienie akt z 15 grudnia 2009 roku o informacje z banku BGŻ S.A. który donosi o czynnościach pośrednictwa ubezpieczeniowego, na które Amber Gold nie ma zezwolenia.

Czytaj więcej image Rząd PO jest niezastąpiony Były premier Józef Oleksy uważa, że państwo nie zawiodło przy sprawie Amber Gold.

9 lipca 2010 roku, wpłynęło kolejne uzupełnienie o decyzję cofnięcia Amber Gold zezwolenia na prowadzenie przedsiębiorstwa składowego. 21 czerwca zgodę taką unieważnił Minister Gospodarki Waldemar Pawlak. Decyzja miała zostać wykonana natychmiastowo.

5 sierpnia 2010 roku, wpłynęło kolejne pismo do Prokuratury. Było to zaświadczenie o unieważnieniu pozwolenia o prowadzenie domu składowego.

23 sierpnia 2010 roku, KNF utrzymuje wniosek z 12 lipca. Po analizie materiału policji, prokuratura Wrzeszcz wydała 18 sierpnia umorzenie postępowania, które 9 września założyła KNF.

10 grudnia 2010 roku, Gdańsk Południe po rozpatrzeniu zażalenia postanawia uchylić wstrzymanie postępowania. Zdaniem sądu, prokurator pominął zalecenia sądu (15 kwiecień 2010), co rzutowało na ustalenia faktyczne. Doszło tylko do przesłuchania Marcina P. bez weryfikacji jego twierdzeń poprzez konfrontację z umowami oraz opiniami klientów.

5 stycznia 2011 roku, Prokurator Gdańsk Wrzeszcz przedłuża dochodzenie do 1 marca. Akta zostały przesłane do komendy policji.

26 stycznia 2011 roku, komenda poprosiła o dokumentację za rok 2009/2010, a Urząd Skarbowy o zeznania podatkowe Amber Gold za rok 2010 i poprosiła o opinie w tej sprawie biegłego rewidenta.

W lutym policja rozmawiała z rewidentem, który zapewnił, że sporządzi opinie do 30 maja 2011. Do 15 lutego polecono przesłuchać księgowego Amber Gold pod kątem ksiąg.

15 lutego 2011 roku, Marcin P. poinformował, że dokumenty znajdują się w Gdańsku oraz Krakowie, co uniemożliwi mu rozliczenie się podatkowo.

Do 8 marca 2011 roku, Marcin P. nie skompletował dokumentów z Krakowa.

31 marca 2011 roku, przesłuchano biegłego pytając, jakie dokumenty należy zabezpieczyć.

14 kwietnia 2011 roku, naczelny Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku poinformował prokuraturę Gdańsk Wrzescz, że Amber Gold nie złożyło sprawozdania podatkowego za rok 2010.

21 kwietnia 2011 roku, komenda policji poinformowało prokuraturę, że nie przeprowadzono nakazanych czynności, gdyż Marcin P. był na urlopie.

2 maja 2011 roku, przedłużono czas oczekiwania, gdyż do 30 kwietnie nie spłynęła opinia biegłego.

Czytaj więcej image Marcin P. stał się ważniejszy od przyszłości Unii Posłowie nie widzą innych problemów – pisze Arkadiusz Droździel.

31 maja 2011 roku, biegły poinformował, że czas oczekiwania na opinię wydłuży się do 31 lipca. Prokurator referent wnosi po konsultacjach z Gdańsk Wrzeszcz o zawieszenie dochodzenia. Miało to miejsce także 31 maja.

1 lipca 2011 roku, prokurator referent poprosił o listę dokumentów potrzebnych do jego opinii. On sam wydał ją 18 lipca.

21 lipca 2011 roku, wydano postanowienie o wydanie przez Amber Gold ewidencji przychodów metali szlachetnych, umów podpisanych oraz rozwiązanych i przekazanie ich do policji.

12 sierpnia 2011 roku, policja otrzymała informacje, że Marcin P. przekaże dokumenty do 26 sierpnia

12 września 2011 roku, komenda informuje prokuraturę, że Marcin P. ich nie przekazał, ale zrobi to do października.

15 listopada 2011 roku, policja otrzymała od przedstawiciela wzory umów za rok 2009/2010, informacje o obrotach i saltach bankowych oraz depozytach.

21 września KNF 2011 roku, w piśmie z 15 września informował, że Amber Gold inwestuje w OLT, co może dowodzić o ryzyku, Opinia wpłynie od biegłego dopiero w lutym 2012 roku.

21 listopada 2011 roku, do Prokuratora Generalnego wpływa pismo od KNF z uwagami o dochodzenie prowadzone przez Gdańsk Wrzeszcz i czynności związane z zawieszeniem dochodzenia.

Czytaj więcej imageDonald Tusk: „Trzeba walczyć z bezwzględą lichwą” Premier odpowiadał w Sejmie na pytania, jakie w sprawie Amber Gold kierowali do niego przez cały dzień posłowie.W grudniu prokurator wysłał do zastępcy prokuratora w Gańsku o nadzór na Gdańsk Wrzeszcz oraz informacje o stanowisku KNF. Prokurator wykazał, że brak podstaw do zmiany referenta oraz podtrzymuje zawieszone postępowanie. Sąd Okręgowy w Gdańsku uznał, że decyzja nie jest zasadna. Powód zbyt długiego terminu oczekiwania na decyzję nie mieści się w wykazie zasadnych powodów.

5 stycznia 2012 roku, naczelnik z Gdańskiej prokuratury wysłał do sądu apelacyjnego wniosek o objęcie nadzoru nad sprawą. Lecz sąd okręgowy nie wysłał go dalej ze względu na brak opinii biegłego. Pismo to wpłynęło dopiero 4 kwietnia. Wtedy rozpoczęło się dochodzenie, lecz prokuratura nie objęła nad nim nadzoru. Prokuratura apelacyjna była przekonana że prokuratura okręgowa pilnowała działań prokuratury rejonowej Gdańsk Wrzeszcz.

4 kwietnia 2012 roku, rozpoczęło się dochodzenie. Akta znów otrzymał biegły z poleceniem wydania opinii do końca sierpnia.

17 kwietnia 2012 roku, do prokuratury Gdańsk Wrzesz wpięło pismo z KNF zawiadamiające o nie złożeniu przez Amber Gold sprawozdania za rok 2010.

18 maja 2012 roku, do prokuratury wpłynęło pismo z Trzeciego Urzędu Skarbowego o deklaracjach VAT za roku 2009. 8 czerwca naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego powiadomił Gdańsk Wrzeszcz, że nie posiada takiej deklaracji za rok 2009 i wszczął w tej sprawie osobne dochodzenie.

19 maja 2012 roku, ABW otrzymało doniesienie od BGŻ S.A na zarząd Amber Gold o możliwość prania brudnych pieniędzy.

14 czerwca 2012 roku, ABW w Gańsku zawiadomiło o tym prokuraturę Gdańsk Wrzeszcz.

29 czerwca 2012 roku, włączono sprawę badaną przez prokuraturę Gdańsk Wrzeszcz do działań ABW Gdańsk.

You may also like...

1 Response

  1. nagor pisze:

    Witaj,
    stawiasz pytanie , a to już objaw niezdrowy .Poprzedzić go trzeba myśleniem o co pytać .Za czasów GeSów upominano , ucz się bo będziesz kamienie łupał i myśl co robisz , albo , myślenie ma przyszłość . Tak wyszło , że ci od łupania myśleli dużo jak się wywinąć z roboty na piwo , bo nikt ich nie uswiadomił , że myślenie to balast i do góry nie wzlecą .
    Komisja daje na to dowody , że tylko bezmyślni mają przyszłość być wysoko i ich życie promuje .To stało się chyba powszechne na ulicach i w polityce.
    Wersja na dzisiaj : Myślenie to balast w twojej karierze . Czas uswiadamiać wnuki .

Dodaj komentarz:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Przejdź do paska narzędzi