Poczet zdrajców II

You may also like...

4 komentarze

 1. boson napisał(a):

  Starolitewski kompozytor i teoretyk muzyki, pamiętnikarz, pisarz polityczny, podskarbi wielki litewski (1793–1795), miecznik wielki litewski od 1789 roku, senator rosyjski, członek konfederacji targowickiej, członek konfederacji grodzieńskiej 1793 roku, dziś najbardziej znany jako autor poloneza a-moll nomenomen Pożegnanie Ojczyzny.

 2. E.B napisał(a):

  Jak się to wszystko czyta, to dochodzi się do wniosku, że sami dla siebie jesteśmy największymi wrogami. Nic się w tym względzie nie zmieniło.
  A tam lubię Pożegnanie Ojczyzny.

 3. boson napisał(a):

  W zasadzie, to jest notka o Litwinach, no i nie jesteśmy sami dla siebie największymi wrogami – tak tylko w szkole nam mówią…

 4. boson napisał(a):

  „Utwór ten posłużył jako główny wątek filmu radzieckiego „Polonez Ogińskiego” (Belarusfilm, 1971) o pseudohistorycznej fabule (w czasie okupacji hitlerowskiej poloneza wykonuje na organach organista-Polak, ukrywający się w białoruskim (od września 1939 r.) Zdzięciole i pomagający radzieckim partyzantom), co przyczyniło się do niezwykłej popularności Poloneza w krajach byłego ZSRR.

  U zarania niepodległości Białorusi pojawił się także projekt stworzenia hymnu Białorusi opartego właśnie na melodii poloneza „Pożegnanie ojczyzny” Ogińskiego (tzw. „Poloneza Ogińskiego”).”

Dodaj komentarz

Przejdź do paska narzędzi