Brytyjski liberalizm w działaniu, czyli sławna afera Profumo

Zapewne nigdy się nie dowiemy jakie były kulisy przesławnej afery Profumo, wszak jej akta utajniono do 2046… Jednak to co wiadomo pokazuje jak poważnym państwem jest Zjednoczone Królestwo i jak surowo traktuje członków rządzącej nim kasty, jeśli popełnią poważne błędy.

„Afera Profumo – polityczny skandal z roku 1963 w Wielkiej Brytanii. Nazwa pochodzi od ministra, sekretarza stanu ds. wojny (ang. Secretary of State for War), Johna Profumo.

Profumo był dobrze wykształconym i szanowanym ministrem w rządzie Partii Konserwatywnej, mężem aktorki Valerie Hobson. U źródeł skandalu stał jego przelotny, kilkutygodniowy romans z showgirl Christine Keeler w 1961. Pogłoski o romansie krążyły po Londynie, jednak nie zachwiały one pozycji Profumo.

DALEJ

You may also like...

2 komentarze

  1. pink panther pisze:

    Naprawdę fascynujące. Niesamowity zbieg okoliczności, bo oglądam właśnie serię starych filmów dokumentalnych wyprodukowanych w roku 1985 przez Granada Television Production pt. End of Empire, łącznie chyba 15 odcinków po 50 minut. I tak się składa, że w tamtych latach Wielka Brytania właśnie w bardzo dziwnych okolicznościach i w najgorszym możliwym stylu – traciła m.in Rodezję, Kenię i później „klucz do Kanału Sueskiego” – Aden. Po prostu wstrząsający „zbieg okoliczności”: z jednej strony liderzy Imperium padają jak muchy śmiercią nagłą albo w potwornej aferze a z drugiej nagle w twierdzy w strefie kanału – zaczynają bardzo rozrabiać tzw. lokalni rewolucjoniści -dziennikarze-lewicowcy – przeciwko tzw. sułtanom lokalnym, z którymi Imperium zawarło poważne porozumienia i gwarantowało im bezpieczeństwo, podobnie jak samo ściągnęło do idyllicznego Adenu kilkadziesiąt tysięcy angielskich osadników. Totalny chaos w relacjach między brytyjskim wojskiem w Adenie, sułtanami i „biurem ds kolonii’ w imperialnym MSZ – przypominał pożar w sorry, burdelu.

  2. boson pisze:

    Mysle, rze ani Rosjanie, ani nawet Amerykanie nie mieli nic przeciwko temu – a teraz mamy tego efekty:

    https://bosonweb.wordpress.com/2017/02/19/dlaczego-trump-musial-zostac-prezydentem/

Dodaj komentarz:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Przejdź do paska narzędzi