Fałszywy super-mit, czyli brytyjski liberalizm

Liberalizm to przede wszystkim (być może pierwsza?) ideologiczna supermanipulacja, nadająca jakiemuś pojęciu nazwę o przeciwnej konotacji do jego właściwego znaczenia (w czym się wyspecjalizowali nieco później komuniści):

„Liberalizm (łac. liberalis – wolnościowy, od łac. liber – wolny) – ideologia i kierunek polityczny, według którego wolność jest nadrzędną wartością, ma charakter indywidualistyczny i przeciwstawia się kolektywizmowi. Innymi wartościami cenionymi przez liberałów są wartości demokratyczne i prawa obywatelskie czy własność prywatna i wolny rynek. …

 

DALEJ

 

Może Ci się również spodoba

4 komentarze

 1. boson pisze:

  Przy okazji. Ktoś tu mnie pytał dlaczego czepiam się red. Michalkiewicza (którego notabene bardzo lubię) – otóż uważam go, jeśli nie za „agenta brytyjskiego”, to z pewnością za wielbiciela brytyjskiej doktryny…

 2. nagor pisze:

  @boson
  Nie zakładasz ,że w momentcie określania /definicji Liberalizmu angielskiego jego zasady dotyczyły tych z dobrego miotu i tytułowanych , pozostali mieli już podmieniane znaczenia ,aby znali swoje możliwości i miejsce społeczne ?
  To stało się teraz powszechne w narracji unijnej przez dodawanie ograniczników znaczeń ,kogo i w jakim zakresie definicja (cała , częściowa) dotyczy.
  O naiwnych zasze chodziło ,kiedyś i dzisiaj .

 3. boson pisze:

  oh yes, szczególnie chodziło o ten parszywy miot katolicki, papistowski

Dodaj komentarz:

Przejdź do paska narzędzi