Poprawność polityczna i mowa nienawiści, czyli metamorfozy Ministerstwa Prawdy i Miłości

You may also like...

9 komentarzy

 1. piko napisał(a):

  Dla wariatów nazywanie rzeczy takimi jakie są, mówienie prawdy jest postrzegane jako wariactwo albo jeszcze prościej – wśród wariatów człowiek normalny uchodzi za pomylonego.

  Oczywiście ci co narzucają politpoprawność nie są wariatami, oni produkują zastępy ludzi niezdolnych do samodzielnej, krytycznej oceny rzeczywistości w sferze społecznej, politycznej, socjologicznej, historycznej.

  Jak i dlaczego tak się dzieje starałem się przedstawić tu:
  https://www.salon24.pl/u/piko/424695,merdia-ich-mac-czyli-o-baranach
  i w innych tekstach.

 2. izaluka napisał(a):

  @WAWEL24
  Naukowo podszedłeś do tematu – przeczytałam uważnie i oczywiście zgadzam się z każdym słowem.

 3. izaluka napisał(a):

  @PIKO
  Możliwe, że nie widziałeś prawdziwego wariata (ja widziałam), ale w rzeczywistości jest tak, że taki prawdziwy wariat znacznie częściej mówi „nagą” prawdę, niż niejeden tzw. normalny. Wariat nie ma hamulców (mentalnych, społecznych, czy obyczajowych) i wali prawdę (swoja prawdę, ale szczerą), podczas, gdy tzw. normalny żyje i funkcjonuje pod presją środowiska, norm społecznych, politycznych, a także strachu przed mówieniem prawdy (wyrażania własnego, nieskrępowanego zdania), które może mu zagrozić na wielu polach, np. zawodowym, czy towarzyskim.

  Zwróć uwagę na choćby nasze blogerskie podwórko i w związku z tym na styl pisania notek, czy komentarzy przez wielu blogerów – intelektualne łamańce, niedomówienia, sugestie, które można odebrać co najmniej dwojako, a rzadkie przypadki pisania wprost i jednoznacznie oraz unikanie wielu tematów (antysemityzm).

  Co do tego, że „wśród wariatów człowiek normalny uchodzi za pomylonego” zgadzam się, jak najbardziej, ale wynika to właśnie z tego, że wariat mówi co myśli, a „normalny” myśli, co mówi i się samoogranicza – mechanizmy opisał @WAWEL24.

 4. piko napisał(a):

  No dobra – może być „wariat”.

  Z tymi prawdziwymi wariatami to jest różnie. Nie zgadzam się że są w stanie przeprowadzać spójne analizy i wnioskowania.

  W sprawach prostych i jednoznacznych pewnie nie mają oporów przed wyrażaniem opinii. Na przykład – walną wprost – jesteś gruby i brzydki. Tzw. normalny by tego nie powiedział.

 5. izaluka napisał(a):

  @PIKO
  „Nie zgadzam się że są w stanie przeprowadzać spójne analizy i wnioskowania.”

  Ja wprawdzie nie napisałam, że są w stanie takie analizy przeprowadzać, ale tu też mam odmienne zdanie. Bywa, że są. Znam przykłady z życia, ale jest też np. film pt. „Piękny umysł”, oparty częściowo na biografii profesora Johna Nasha Jr. – matematyka i noblisty w dziedzinie ekonomii.

  Wariat, to określenie potoczne używane w różnych znaczeniach, czasami nawet „pieszczotliwe”.
  Z punktu widzenia psychiatrii i psychologii taki termin/jednostka chorobowa nie istnieje.

 6. izaluka napisał(a):

  @WAWEL24

  Otok klasyczny przykład mowy nienawiści, która „jest” sprzeciwem wobec „mowy nienawiści”:
  https://www.salon24.pl/u/masz99/800838,histeria-tych-ktorzy-blednie-uwazaja-sie-za-inteligencje

 7. piko napisał(a):

  @izaluka

  Mój „wariat” nie był określeniem jednostki chorobowej w ujęciu psychiatrii. Czy muszę to tłumaczyć? 🙂

  Nasza wymiana zdań jakby obok tematu.

 8. izaluka napisał(a):

  @PIKO
  Ok, nie musisz 🙂

 9. Trzmielka napisał(a):

  wawel24

  Bardzo dobry temat i świetnie ujęty. Krzysztof Karoń nazywa „poprawność polityczną” bez żądnej poprawności – wprost marksizmem. I z tej notki jak najbardziej widać te właśnie korzenie.

Dodaj komentarz

Przejdź do paska narzędzi