jabłka i pomarańcze

 • https://www.salon24.pl/u/artlesnodorski/798994,pis-od-zlej-strony-odchodzi-od-konca-do-kwestii-reperacji-i-odszkodowan-z-tytulu-totalitarnych-zbrodni

Kolega Lesnodorski w swojej notce na szczycie pudła S24*, zarzuca PiS-owi złe podejście do sprawy roszczeń za odszkodowania wojenne. Temat nie jest nowy. Sam nawet niedawno poruszyłem problem roszczeń w dwóch notkach, które szybko i  z godnością, spłyneły do salonowej czeluści**. Miejsca dla  notek nieważnych i do szybkiego zapomnienia.

Swoją notką Lesnodorski, w starannie dobranych słowach, stara się położyć znak równości, pomiedzy niemiecką i sowiecką, odpowiedzialnością za straty i cierpienia narodu polskiego podczas II Wojny Światowej. Wielkie słowa. Argumentuje – a że to niby podobne systemy totalitarne i że sowieci też mają wiele na sumieniu itd. itp. Rozumowanie autora wspomnianej notki nie jest pozbawione w sferze emocjonalnej sensu, ale…niestety w sferach faktów…?

Pomińmy już, że Autor nawołuje w sprawie odszkodowań do walki na dwóch frontach, to jeszcze niestety, robi to nieco niefrasobliwie, zapominając o kaprysach Historii. Faktem jest że:

 • są podobieństwa i rożnice w agresjii Niemiec i CCCP.

Podobieństwem w pewnym sensie jest napad na Polskę dokonany przez Niemcy I CCCP we wspólnym porozumieniu.

Ale są też różnice:

Niemcy atakując Polskę, w dniu 1 września 1939 pośrednio zaatakowały będące w sojuszu z Polska – Francje i Wielką Brytanie. Skutkiem tej agresjii było wypowiedzenie przez polskich sojuszników Niemcom wojny..

W przypadku sowieckiej agresji, nastąpiła ona w czasie kiedy Polska była praktycznie w połowie zajęta przez Niemców, a rząd Polski znajdował sie w odwrocie i  na granicy z Rumunią. Wyjaśnili to Sowieci w nocie wreczonej ambasadorowi RP w Moskwie w dniu 17 września.

I teraz głowna różnica: – Polska sowieckiej agresjii nigdy nie uznała za akt wojny. Formalnie zatem nie była też nigdy w stanie wojny ze Związkiem Radzieckim. Jedyna reakcją na fakt napaści CCCP na Polske, były słowa Marszałka Rydza-Smigłego, wygłoszone na krótko przed opuszczeniem przez Rząd Polski terytorium kraju:

” Sowiety wkroczyły. Nakazuję ogólne wycofanie na Rumunię i Węgry najkrótszymi drogami. Z bolszewikami nie walczyć, chyba w razie natarcia z ich strony lub próby rozbrojenia oddziałów. Zadanie Warszawy i miast, które miały się bronić przed Niemcami – bez zmian. Miasta do których podejdą bolszewicy, powinny z nimi pertraktować w sprawie wyjścia garnizonów do Węgier lub Rumunii” 

Podobnie też nasi sojusznicy. Francja i Wielka Brytania nigdy nie wypowiedziały Sowietom wojny. Więcej…historia płata figle i Związek Radziecki na skutek inwazji Hitlera na CCCP stał sie sojusznikiem naszych sojuszników i pózniejsze relacje polsko – sowieckie, miały charakter szorstkiej poprawności. W imie walki ze wspólnym wrogiem. Pózniej – były odkryte w Katyniu groby, Gibraltar i  zwycięstwo Sojuszników i cofnięcie uznania dla Rządu w Londynie i wielki przegrany tej wojny – Polska.

Sowieckie zbrodnie przeciwko Polsce nigdy też nie zostały oficjalnie  potępione przez żaden miedzynarodowy Trybunał i chociaż w sferze emocjanalnej są dla nas Polaków równie bolesne co niemieckie, to w sferze prawnej są zbrodniami bez konsekwencji. Nikt, poza Polakami, o zbrodnie na Polsce nie miał pretensji do Sowietów od 1939 roku i mam przeczucie graniczące z pewnością, że nikt nie będzie miał takowych i  teraz.

Teraz najgłówniejsza ze wszystkich różnic:

 • niech Lesnodorski nie zapomina, czy sie to komu podoba czy nie, że Związek Radziecki ze swoją Armią Czerwoną wyzwalał Polskę spod niemieckiej okupacji i jego wpływy na Polske w naszej powojennej historii, legitymuja sie mandatem międzynarodowego uznania. Jesłi bloger Lesnodorski tego nie wie, to może spytać naszych dawnych sojuszników – Francje i WB. Może tez popytać maszerujacych od czasu do czasu na ulicach polskich miast – KOD-owców. Przodkowie niektórych z nich, mieli wielkie zasługi w powojennej budowie Polski Ludowej przy boku Związku Radzieckiego –  na jego wzór i podobieństwo.

Są w Polsce groby poległych sojuszników naszych sojuszników. Jest gdzies w taryfach usług – cena za wolność ( jaka by ona nie była ) i dlatego też nie miesza sie jabłek z pomarańczami. Niby i jabłka i pomarańcze są owocami, ale jabłka, to są jabłka a pomarańcze, to są pomarańcze. Niemieckie zbrodnie to jedno, a sowieckie zbrodnie to drugie i powinny byc rozpatrywane indywidualnie. Dla przypomnienia Związek Patriotów Polskich działał w Moskwie, a nie w Berlinie. Ze strony Niemiec w kwesti udowodnionego i potepionego przez prawo międzynarodowego ludobójstwa obywateli polskich i zniszczeń kraju jako rezultat ich rządów na okupowanych polskich ziemiach   – monetarne zadośćuczynienie dla Polski. Sprawa prosta i do wygrania w każdym sądzie. Bo sie należy za cierpienia, za krew i za ludobójstwo i za zniszczenia. Sprawe ewentualnej rewizji powojennych polskich granic można sie nie przejmować, bo jest to sprawa tych, którzy decydowali o powojennym europejskim porządku. Polski, wśród podejmujących decyzje, nie było. To raz jeżeli chodzi o Niemcy.

Dwa jest trochę bardziej skomplikowane…

Jeśli chodzi o dwa i o Rosję, to żyją w Polsce potomkowie utrwalaczy władzy ludowej i  jak kolega Lesnodorski sie będzie dalej upierał, to  w tym temacie uzyska sie jak zwykle – słowa o polskiej wojnie domowej i nieskuteczną próbę moralnego potępienia Związku Radzieckiego i pogrożenia paluszkiem ich polskim sługusom. Oh! Wy!

Więcej w sprawie Rosji i rodzimych utrwalaczy się  nie uzyska. No chyba, że biało-czerwona flaga załopoce nad Kremlem.

Może Ci się również spodoba

10 komentarzy

 1. nagor pisze:

  @ProvoCatio
  Zważ ,że mamy lato i upały w Europie lub jest gorąco , a politycznie , tak samo bez względu na porę roku .
  Głos o reparacjach chociaż zasadny co do meritum pojmuję jako zimną wodę na głowę unijnego kierowcy aby odróżnił rzeczywistość od mirażu .Bo uparcie zmierza do naszego wyzwolenia tym razem z kierunku od zachodu na zasadach , które cwiczyliśmy przez lata po wyzwoleniu od wschodu .
  Trudno przewidzieć skutki tej wylanej wody bez dobrego politycznego adwokata ,ale rachunek jest otwarty oficjalnie .
  Takie Warszawskie Trzęsienie Ziemi .

 2. robin pisze:

  W wywiadzie dla reżymowej tivi Macierewicz stwierdził, że reparacji zrzekła się nie Polska, tylko „kolonia sowiecka o nazwie peerel”. To bardzo poręczny argument, bo Niemcy mogą odpowiedzieć, że wojnę wywołała hitlerowska III Rzesza, a nie Republika Federalna Niemiec.
  Jazda naszych nieudacznych „liderów” po Niemcach zaczyna być niesmaczna. Kurski puszcza w swojej szczujni spoty typu „Niemcy – to Wy wybraliście w wolnych wyborach Hitlera i NSDAP” ..
  Widać wyraźnie, że chodzi o rozbrat i jak zwykle u nich – polityka zagraniczna – to poręczna pałka, z której cieszy się nieziemsko ich elektorat. Kto nam zostanie za sojusznika? Unia jest be, Niemcy to szuje (choć mogliby sypnąć groszem, co moralność by schowało pod dywan), USA to fajny friend, ale jakieś kilkanaście tysięcy kilosów stąd, Węgry to potęga 🙂 ale jakoś nie stronią od Wołodii zza Karpat …. Może Łukaszenka? Też dyktator i szczery chłop, sądy chodzą jak na smyczy, społeczeństwo go kocha. A! Międzymorze. No i Macierewicz wybił ostatnio monetę okolicznościową w MON-ie dla Misiewicza. To wzmocniło na pewno naszą obronność i możemy spokojnie spuszczać desant WOT-u na Berlin i Zagłębie Ruhry 🙂

 3. ProvoCatio pisze:

  @ nagor

  Wcale nie kubel zimnej. Po prostu sprawa odpowiedzialnosci za zbrodnie wojenne powinna byc postawiona raz jeszcze na miedzynarodowej wokandzie, bo potomkowie Rycerzy Zjednocznej Europy SS zdaja sie tracic kontakt z rzeczywistoscia.

 4. nagor pisze:

  @ProvoCatio
  Zgoda w historycznym ujęciu ale tu i teraz podniesienie tej sprawy wywołuje do tablicy stojących na uboczu niby.

 5. E.B pisze:

  @Provocatio

  Masz rację 🙂

 6. ProvoCatio pisze:

  @ robin

  „Niemcy – to Wy wybraliście w wolnych wyborach Hitlera i NSDAP”

  ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

  a to nie jest prawda? 🙂

 7. ProvoCatio pisze:

  @ ebns24

  no to stawiam kolacje 🙂

 8. robin pisze:

  P,
  to prawda, ale takie nachalne i głupawe stawianie sprawy w mediach, o których cały świat wie, że są emanacją tego rządu – to po prostu żenada i powód do podobnych odzywek z ich strony.
  Jak w ZDF puszczą mordkę Kaczyńskiego, wykrzywioną choleryczną wściekłością podczas „kanalii i zdradzieckich mord” i napiszą na pasku „Polacy – po uj żeście głosowali na małego fuhrerka z niezrównoważonym ego?”
  – to będzie dobrze?
  Tak samo głupie i nie wiedzieć do czego prowadzi oprócz tego, że „ziomkostwa” zaczną bić brawo w ten sam sposób – jak Wam się podobają inteligentne spoty Kurskiego z polecenia Sam Wiesz Kogo 🙂
  Na chama alienować się od Europy i Zachodu – to zaiste wspaniała polityka zagraniczna. Za kilka lat Niemcy będą z satysfakcją patrzyły, jak nasi patriotyczni krzykacze stają się namiestnikami Putina w guberniach krakowskiej, białostockiej i pomorskiej (Warszawę zrobią prowincją, jak Hans Frank, który zrobił to z czystej złośliwości i ku uciesze Hitlera, który W-wy nie lubił gorzej niż Kaczyński Tuska.
  Bądź zdrów!

 9. ProvoCatio pisze:

  @ robin

  czy Ty jestes pewien, że możesz stawiać znak równości pomiędzy Hitlerem i Kaczyńskim? swoja drogą takie porównania Polaka do Hitlera i jego bandy uberniemców, w kraju, który tyle wycierpiał i nigdy nie wystawił oddziałów SS do obrony ” europejskich wartości”. powinno być karalne.
  i może dlatego należy jak najbardziej przypomnieć Niemcom, kto, był kto… przypomniec im ich bute i okrucieństwo. przypomnieć im do czego byli i są zdolni.
  ziomkowstwa, to nam mogą…

  Europa i Zachód, oprócz USA i UK, nie mają nam Polakom nic więcej do zaoferownia

 10. nagor pisze:

  @robin
  Witaj
  Nie ukrywam ale mam pewien dylemat aby zrozumieć racje którymi się kierujesz w dyskusji , te które masz w Sobie jako wartości nadrzędne a nie te przykładowe w komentrzach .Dajesz dowód ,ze duzo wiesz, sledzisz bierzączkę ,myślisz wyciągając wnioski często logiczne, deklaratywnie też chodzi Tobie o Polskę , i tu zaczyna się dylemat .
  Taką jak była , no ostatnie 25 lat .to jest wzór do powielenia na przyszłość? Masz rodzinę i dzieci Więc nawet jak należałeś do grupy profitowej to zdajesz Sobie sprawę z czym to się wiąże i jak nikłe gwarancje mają w perspektywie dzieci stając się zakładnikami takiego systemu.
  Jeżeli jednak dzięki pracy i zdolnościom zapewniasz teraźniejszość to masz poczucie niespełnienia i pewien brak wiary w niezależność własną i zbiorową (brzydka panna na wydaniu) .Co ośmiela mnie ,że stawiam taką ocenę -Twoje komentarze . Zakładam, że one są Twoje a nie na użytek prowadzonej polemiki .
  Daleki jestem od stwierdzenia , że obecnie wszystko jest poprawne włącznie z ludzmi co kierują zmianami . Jednak są zmiany w dobrym kierunku społecznym i gospodarczym mając na uwadze Polskę i Naród a Ty tego nie widzisz? Mam wątpliwości ale dociera to do Ciebie też.
  Posługując się kalkami modnej narracji zawsze znajdzie się słaby punkt nawet nie istotny dla ośiągnięcia celu a dostajew Twoich ustach istotną wagę argumentu krytycznego .
  Pewnie lata nasz róznią ale myślenie jest fuchą albo daną albo wyćwiczoną i lepiej ją mieć na użytek własny.

Dodaj komentarz:

Przejdź do paska narzędzi