O konstytucji i referendum – podsumowanie

You may also like...

15 komentarzy

 1. Włóczęga napisał(a):

  „Dodam jeszcze, że mieściła się na jednej kartce i nie była poddana referendum ani innej publicznej debacie.”

  Ale nie było tylu „mundrych”co u nas obecnie.

 2. piko napisał(a):

  Deklaracja US liczyła kilkaset słów, Konstytucja III Maja z 1000 słów a unijna instrukcja w sprawie transportu karmelków kilkadziesiąt tysięcy słów.

  O traktacie Lizbońskim czy innym nie wspomnę bo to są spore kilogramy papieru.

 3. E.B napisał(a):

  Piko

  Nie wspominając już o CETA. Jak się chce coś ukryć to się to zarzuca tysiącem zbędnych słów.
  Bardzo dobra i potrzebna notka, bo sprawa konstytucji jest najważniejsza i w końcu staniemy przed tym problemem.

  Ja mam jednak kilka pytań do Ciebie. Zgadzam się z punktem 1 i zawartymi tam podstawowymi zasadami ustawy konstytucyjnej.

  Co do referendum, które jest oczywiście potrzebne, to nie wiem co masz na myśli. Czy referendum zatwierdzające ostateczny kształt konstytucji, czy referendum, które zaproponował Prezydent, a więc zebranie opinii na temat rozwiązań konstytucyjnych.
  Ja uważam, że potrzebne są oba referenda.
  Na postawie zebranych opinii, podzielanych przez większość obywateli, można dopiero proponować ostateczny jej kształt.
  Mamy ponad rok czasu, można więc i trzeba rozmawiać na ten temat, wyjaśniając skutki różnych rozwiązań obywatelom. Takie szkolenie konstytucyjno-prawnicze powinna podjąć telewizja publiczna, na wzór Rozmów Niedokończonych w RM, gdzie obok różnych ekspertów w studio, mogą się wypowiadać telefonicznie Kowalscy.

  Nie wiem, czy do ostatecznego zatwierdzenia potrzeba przedstawiać kilka wersji ustawy. Ludzie mogą się pogubić. Nie wszyscy żyją tym tematem. Natomiast w pytaniach referendum opiniującego różne rozwiązania powinny się znaleźć.
  Ale potrzebna jest przedtem ogólnonarodowa debata na ten temat.

 4. ProvoCatio napisał(a):

  ebns24

  A ja sie zgadzam z Pania w kwesti oceny mojego bloga. Bardzo dobry I potrzebny komentarz u Adams Kadmona na blogu 😊

 5. piko napisał(a):

  @EBNS24 @ALL
  Nie jestem specjalnym entuzjastą referendum więc napisałem „raczej tak”.
  To nie obywatele mają „wymyślić” konstytucję. Obywatele mają być dobrze poinformowani jakie są praktyczne skutki konkretnych zapisów. Referendum będzie miało sens jak zostanie poprzedzone uczciwym przedstawieniem różnych opcji, jak zostaną pokazane wady i absurdy obecnej konstytucji.

  Uważam, że nowa konstytucja musi mieć jednego autora, że nie może być kompilacją różnych pomysłów bo znowu wyjdzie:
  „demokratyczne państwo prawne urzeczywistniające zasady sprawiedliwości społecznej ze społeczną gospodarką rynkową w tle.”

  Z dyskusji bym usunął zdrajców i zaprzańców czyli polityków totalnej opozycji. Tak się na pewno nie stanie bo jest spore grono zwolenników tych szubrawców.

 6. E.B napisał(a):

  @Provocatio

  🙂

 7. E.B napisał(a):

  Piko

  No, to się mniej więcej zgadzamy.

 8. E.B napisał(a):

  Provocatio

  A czy możemy sobie mówić po nicku? Tak tu wszyscy rozmawiamy, więc może dałoby się ? :))
  Znamy się co prawda tylko z PT, z innymi znacznie dłużej, ale tu jest taka rodzinna atmosfera, że jakoś tak samo wychodzi :)). O,key?

 9. ProvoCatio napisał(a):

  @ ebns24

  Okey. choćbym sobie język miał połamać na Twoim nicku. Okay 🙂

 10. E.B napisał(a):

  Provocatio

  :)))))
  Możesz do mnie mówić EB. Tak się zwałam na salonie.

 11. Trzmielka napisał(a):

  @piko

  Notka jest konkretna i jasno sformułowana, czyli można dyskutować o meritum. Mam wątpliwości, czy w pytaniu referendalnym trzeba zamieszczać uwagę o zrozumieniu skutków poszczególnych wersji konstytucji. Przystąpienie do głosowania w referendum powinno zakładać już takie zrozumienie, osiągnięte w toku wcześniejszej dyskusji. Może nawet warto byłoby ogłaszać przed referendum, że jeśli ktoś nie czuje, że rozumie skutki każdej z wersji, to nie powinien głosować?

  I czy referendum powinno mieć próg frekwencyjny? Jeśli ustali się go na 50%, a głosujących będzie mniej, to co dalej? Będzie tak jak ostatnio, czyli ludzie sobie pogłosują i nie będzie miało to żadnego znaczenia?

  I czy przypadkiem nie należy ograniczyć liczby wersji poddanych pod głosowanie do trzech na przykład? Jak jest więcej, to głosy mogą się rozproszyć i też nie będzie jasnego wyniku.

 12. piko napisał(a):

  @Trzmielka
  Też się zastanawiałem czy tak formułować pytanie (rozumienie skutków). Uznałem, że pytania powinny być znane wcześniej, a ta druga część powinna skłonić uczestnika referendum do głębszego przemyślenia nad czym głosuje.

  Sprawa frekwencji.
  Myślę, że jak się ludzi potraktuje poważnie tzn. przedstawi się im różne warianty z omówieniem co z nich wynika a nie gotowca do „klepnięcia” to nie będzie problemu z frekwencją > 50%. Mogę się mylić.
  Można też uznać, że społeczeństwo którego większość ma gdzieś sprawę konstytucji nie musi jej posiadać – jak demokracja to demokracja (do bólu).

  Sprawa ilości wersji do wyboru. Faktycznie nie będzie ich wiele, bo co tu można wymyślić?

  I największa moja wątpliwość – czy poważną sprawę jaką jest kształt ustawy zasadniczej można powierzać „mądrości ludowej”, która jak wiemy jest łatwa do sterowania?

 13. Trzmielka napisał(a):

  @piko

  Demokracja totalna to byłby zjazd Polski po równi pochyłej. Zdrowe państwo i naród musi mieć wartości nienaruszalne, wpisane do konstytucji, których nie poddaje się pod głosowanie.

  Może jednak lepiej byłoby nie ustalać żadnego progu i wynik przy każdej frekwencji powinien być wiążący? Wyjdzie wtedy na to, że konstytucję wybiera prawdziwa elita, która wie, co robi. Może nawet mały egzamin powinien być przed głosowaniem? 😉 To, co trudno dostępne, jest cenione, więc wprowadzenie wymogu dopuszczenia do głosowania wywołałoby odzew wśród ludzi kumatych i ambitnych. Ale takiego rozwiązania nikt nie przyjmie w tej rozpasanej demokracji…

 14. piko napisał(a):

  Co do frekwencji to racja.
  Tylko w takim razie po co był w Ustawie o referendum z 29 czerwca 1995 r. w art. 9, ust. 1 wymóg > niż 50% frekwencji dla ważności referendum?

  Większość ludzi nie ma ambicji by rządzić, czy decydować o ważnych sprawach. Zazwyczaj chcą normalnie żyć i być dobrze rządzeni (nie oszukiwani, nie okradani, nie zmuszani do bzdurnych działań).

  Tak że większość nie jest wcale potrzebna by ustalić dobre prawo.
  Tylko jest jeden problem – czy ta mniejszość, która pójdzie głosować jest „kumata” i odporna na manipulacje.

 15. Trzmielka napisał(a):

  @piko

  „po co był w Ustawie o referendum z 29 czerwca 1995 r. w art. 9, ust. 1 wymóg > niż 50% frekwencji dla ważności referendum?”

  No właśnie, kij ma dwa końce. Autorzy projektu konstytucji chcieli się zabezpieczyć przed wrzuceniem ich dzieła do kosza. Może najważniejsze jest nie samo głosowanie, ale porządne przygotowanie alternatywnych projektów i uczciwe ich przedyskutowanie w narodzie przed głosowaniem? Jeśli tak to się odbędzie, to wynik referendum przy każdej frekwencji powinien być wiążący.

Przejdź do paska narzędzi