TVP4 po angielsku – is a must!

straciłem pieniądze. przez Polske straciłem. założyłem się z hiszpańskim kolega, że dziennikarz z hiszpańskiej gazety, który zamiescił szkalujące Polske informacje o jej rzekomym współuczestnictwie w Holocauscie odszczeka te potwarze w ciągu dwu tygodni. wierzyłem, ze ktos sie tym zajmie i miałem na mysli Redute Dobrego Imienia. Na rząd nie liczyłem, bo oczekiwac od rządu żeby reagował na każde poszczekiwanie byle dziennikarzyny nie licowałoby z powaga urzędu.

przeliczyłem sie i musiałem zapłacic za obiad, w steakhouse, w North Bergen. cóż…słowo się rzekło…ośmiorniczki jako apetizer i filet Mignon w lekkim winnym sosie ze szparagami i z pieczonym kartofelkiem z Idaho. do tego wino przyniesione przez Spaniarda. na deser flan z espresso i odrobina grappy ( lepsze alkohole używa się w Rzeczpospolitej do czyszczenia felg i opon ). Pedro jest specjalista od dobrego jedzenia i znawca restauracji. ulitował sie nade mna i nie bylo drogo. w sumie smacznie i milo, ale właśnie, czy miło? miło, ale niesmak pozostał.

Polska przegrywa z zachodnim czarnym pijarem. wzieta w dwa ognie pomiędzy macherów z wiadacego tytuły prasowego i publikujace te insynuacje –  zaprzyjaznione redakcje swiata. trudno walczyc z ćwierć-prawdami, pogłoskami, oszczerstwami etc. ale w mysl zasdy dr Goebbelsa, że kłamstwo powtórzone sto, tysiąc, milion razy, staje sie prawdą, trzeba coś robic. RDI nie wystarcza.

dziwi mnie fakt, że Polski nie stać na stworzenie kanału informacyjno- historyczno-publicystycznego w języku angielskim. w czasach,  kiedy informacja jest wszystkim, brak zródła rzetelnej informacji skutkuje w wysiewie fejkniusów na tematy polskie i jest to więcej niz niedopatrzenie i niedbalstwo. jest to zbrodnia, która umożliwia trefnisom, w rodzaju Guy’ a Verhofstadta popisywanie się znajomością języka angielskiego i  dworowanie sobie z polskiej pani premier na forum PE  w Brukseli.

telewizyjny program w języku angielski, to szansa na dotarcie do odbiorców na całym swiecie z rzetelnymi informacjami z Polski i uniemozliwienie ukazywania Polski w krzywym, czaropijarowym, zwierciadle.

Rosjanie od lat dociaraja z telewizją,  Russia Today do wszystkich, do których chca dotrzec i podejrzewam, że wizerunkowo mają same korzysci. program RT prowadzony profesjonalnie przez dziennikarzy rosyjskich, wychowanych na Zachodzie, mówiących z angielskim, amerykańskim, czy australijskim akcentem trafia do odbiorcy na swiecie i kształtuje sposób patrzenia na Rosje w dzisiejszej skomplikowanej rzeczywistści.

dlaczego Polska tego nie robi? czy chodzi o to, że program taki musiałby sie oprzeć na dzieciach polskich immigrantów, urodzonych i wychowanych w dalekim swiecie? a co w tym złego? przecież nasze dzieci nigdy kontaktów z Polska nie straciły. znaja historie starego kraju. mówia w kilku jezykach i sa dumne z bycia Polakami. wychowane w USA, GB czy gdziekolwiek indziej, znaja wrażliwość lokalnego odbiorcy i najlepiej potrafiłyby do niego dotrzeć z informacjami wypowiedzianymi, tak jakby powiedział to chlopak czy dziewczyna z sasiedztwa. czy zrozumieć prosty fakt, ze niemy posród wygadanego towarzystwa – Nie Ma RACJI –  jest takie trudne dla rządzących Polską?

jedynie, jasny zrozumiały dla świata przekaz informancji z Polski może byc skuteczną i najtańszą bronią, w walce z międzynarodówka mówiąca cała dobe, cała prawde. ich „prawde”.

Może Ci się również spodoba

6 komentarzy

 1. Marek Lipski pisze:

  TVP4 po angielsku – is a must.Znakomita analiza i propozycja dla Polski.Przekazuję temat do internetu.Osobiście,odnoszę wrażenie,że administracjom w Polsce,od 1989 roku nie zależy na na mediach w kontaktach z utalentowaną Polonią,znającą języki obce bez akcentu i dialektów..Wiem,że przykładowo CNN miał propozycje dla Polski,dla mediów ale zostały odrzucone przez administracje w Polsce.Przecież nawet CNN jest również w innych językach.Nawet Turcy mają swoje ..”CNN”.Filologia angielska,hiszpańska,francuska,niemiecka na uczelniach w Polsce,jeszcze nie jest na odpowiednim poziomie.Dziękuję za uwagę.

 2. ProvoCatio pisze:

  @ Marek Lipski

  nie zależy. dziękuje za komentarz i prosze przekazywać dalej.

 3. nagor pisze:

  @ProvoCatio
  Witaj
  Pierwszy wniosek , nie zakładaj się o sprawność państwa , przykre ale prawdziwe chyba jeszcze na długo .
  Po drugie , słusznie myślisz o propagandzie/oświecaniu i rozpoznajesz krajową tubę fak niusów i jej nie zablokujesz .
  Pokładasz wiarę nadmierną w możliwości sprawcze administracji polskiej , która ma kłopot medialny w organizacji przekazu na rynku wewnętrznym w języku polskim aby był spójny . Oceniam ,że powodem tych niedomagań mogą być niespójności programowo realizacyjne podejmowanych działań i tematyka przypomina wyjęcie królika z kapelusza miast omówienia i przygotowania informacji wyprzedzająco .
  To wszysto zależy od ludzi w polityce i w mediach i najlepiej im wszystkim idzie politykowanie bo informacja i opis merytoryczny wymaga znajomości tematu , a nie wiadomo co z kapelusza się wyjmie . Taka wielka improwizacja medialna i polityczna .

 4. ProvoCatio pisze:

  @ nagor

  to co potrzebne jest rzadowi to odbudowa autorytetu władzy. dokonac tego można tylko poprzez ucięcie cyrku jaki serwuja nam za pieniądze podatnika parlamentarni harcownicy. żeby tego dokonać potrzebna jest powazna informacja nakierowana urbi et orbi.

 5. cisza1 pisze:

  @provocatio
  RACJA!
  Można by tak „na szybko” dać programy po angielsku w TV Polonia plus spot reklamowy.
  ps.
  Jednak jest wg. mnie problem; ciągłe przepraszanie władz za coś, co nie miało miejsca. Zobacz moją notkę:
  http://naszsalon24.org/2017/07/12/media-narodowe-milcza-jedwabne-2017/
  Przemilczanie to zła i głupia metoda.

 6. Tadeusz_K pisze:

  @ProvoCatio
  14 lipca 2017
  Widzę, że przechodzisz na styl @Nohooda.
  A licencję opłaciłeś?
  ps.
  daję plusa.

Dodaj komentarz:

Przejdź do paska narzędzi