Przejdź do paska narzędzi

Europa dwóch wartości

Warszawa 6/7/2017

Warszwski piekny dzień. Piekne słowa amerykańskiego Jego Ekscelencji Prezydnta USA Donalda Trumpa, skierowane do czujących powage historycznej chwili – Polaków. Amerykański prezydent przybył do naszego kraju aby przekazac nam ważna wiadomość:

 • ” Ameryka kocha Polskę i Ameryka kocha Polaków, dziękujemy wam. (…) Jest to ogromny zaszczyt, że mogę stanąć w tym mieście, pod tym właśnie pomnikiem na cześć Powstania Warszawskiego, zwracając się do Polaków, których tak wiele pokoleń marzyło o Polsce, która będzie bezpieczna, silna i wolna.”

Tak rozpoczyna się, być może najważniejsze, jak do tej pory, przemówienie XXI wieku. To co nastapiło potem przeszło naśmielsze oczekiwania wychowywanego od lat w poczuciu wstydu, że urodziło sie Polakiem – narodu. W prostych, ciepłych słowach, Donald Trump przypomniał fakty z polskiej przeszłości i zaapelował do swiata zachodnich wartości o branie przykładu z Polski w dziele ich obrony:

” Fundamentalne pytanie naszych czasów brzmi: czy Zachód chce przeżyć? Czy mamy pewność w naszych wartościach, żeby walczyć o nie do samego końca? Czy mamy wystarczający szacunek do naszych obywateli, aby bronić naszych granic? Czy mamy odwagę, aby zachować naszą cywilizację w obliczu tych, którzy chcieliby ją sobie podporządkować i zniszczyć?”

Donald Trump, wie co mówi i czuje wage wypowiedzianych przez siebie słów:

 • „Możemy mieć największe gospodarki i najbardziej śmiercionośną broń na ziemi, natomiast jeżeli nie będziemy mieli silnej rodziny, silnych wartości, to wtedy będziemy słabi i nie przetrwamy.Jeżeli ktokolwiek zapomni o wadze tych rzeczy, niech przybędzie do jednego kraju, który nigdy o tym nie zapomniał, niech przybędzie do Polski, tu, do Warszawy, niech pozna historię Powstania Warszawskiego. (…) Ci bohaterowie przypominają nam, że Zachód został zbawiony krwią patriotów. (…) Każda piędź ziemi, każdy fragment cywilizacji jest wart bronienia go za cenę życia.”

Warto było dozyc tej chwili, kiedy prezydent swiatowego mocarstwa, człowiek, którego poparcie i kaprys może zmienić rozłożenie sił w Europie, podaje za przykład dla swiata, nie Niemcy i Francje, ale kraj w którym sie urodziłem, Polske:

 •  „Nasza walka o Zachód nie zaczyna się na polu walki, zaczyna się w umyśle, w duszy i woli do walki. Więzi łączące naszą cywilizację nie są mniej ważne i wymagają nie mniej obrony niż malusieńki przesmyk ziemi, od którego zależała niegdyś nadzieja całej Polski. (…)Nasza wolność, nasza cywilizacja i nasze przeżycie zależą od naszych więzi, historii, kultury i pamięci. Dziś, tak samo jak kiedykolwiek, Polska jest w naszym sercu. Dokładnie tak, jak Polski nie dało się złamać – mówię to dzisiaj, by usłyszał to cały świat – Zachód nigdy, przenigdy nie pozwoli się złamać. Nasze wartości zatriumfują, nasze narody będą rozkwitać”

I słowa, które rozwścieczyły moze najbardziej, czujnych wychowawców Polaków:

-„Więc razem walczmy wszyscy tak, jak Polacy: za rodzinę, za wolność, za kraj i za Boga. Dziękuję wam, niech was Bóg błogosławi, niech Bóg błogosławi Polaków, niech Bóg błogosławi naszych sojuszników i niech Bóg błogosławi Stany Zjednoczone Ameryki.”

Pół godziny Trumpa na placu w Warszawie i wieloletni trud wychowania Polaków przez wiodace organy – poszedł w p…na marne.

Hamburg 6/7/2017

Policyjne syreny. Huk ogłuszjacych granatów. Armatki wodne i pałki spadajace na plecy. Rycerze Zjednoczonej Europy w natarciu. Antifa sie bawi… Łzawiący gaz i stukot o bruk policyjnych butów w rytm wybijany pałkami na obronnych tarczach. Zachodnich wartości ani śladu.

Może Ci się również spodoba

26 komentarzy

 1. @ProvoCatio
  Podoba mi się twoja interpretacja przemówienia prezydenta Donalda Trumpa ?

 2. ProvoCatio pisze:

  @ robertzjamajki

  my Amerykanie wiemy jak interpretować Robercie 🙂

 3. nagor pisze:

  @ProvoCatio
  Witam , powtórzę wpis z innego miejsca bo jednak ponosi nas emocja słuchając takiej narracji , dobrej narracji

  ==Rozważcie jedno , emocjonalnie z własną historią jesteśmy zwiazani i rozumiemy sens wypowiedzi P. Trumpa .Celnej pod każdym względem i jako przestrogę dla wrogów , że łatwo nie będzie .
  Wystawił nas jako nielicznych w UE po przeciwnej stronie panującej ideologii , czyli prawie na barykadzie braku akceptacji.Coś do tej pory odwlekane może przyśpieszyć z różnych kierunków , a my jak zwykle z gołymi rękami i determinacją naszych racji.
  Pora na powszechny dostęp do broni aby historia się nie powtarzała z naszego dyletanctwa i naiwności pokładanej w wypowiedziane słowa .==
  poliporawne elity UE niewiele z tego wystąpienia zakumają i czeka nas efekt kiedy nie lubiany belfer robi z kogoś prymusa w klasie .

 4. E.B pisze:

  @Provocatio

  Świetnie to ująłeś. Europa dwóch wartości……….bardzo dobre :)).
  Słowa, które przytoczyłeś są niesamowite. Muszę jutro jeszcze raz odsłuchać to przemówienie.
  Tak to widzą z Ameryki :).

 5. nohood pisze:

  @prpvo:

  Policyjne syreny. Huk ogłuszjacych granatów. Armatki wodne i pałki spadajace na plecy. Rycerze Zjednoczonej Europy w natarciu. Antifa sie bawi… Łzawiący gaz i stukot o bruk policyjnych butów w rytm wybijany pałkami na obronnych tarczach. Zachodnich wartości ani śladu.”

  oto zachodnie wartości- pałki i tarcze.
  przynajmniej w niemieckim wydaniu.
  widziałeś tych policjantów z niemiec?
  to są dzieci…plus
  inwigilacja z precyzyjną kontrolą parametrów komunikatów wraz z uploadowaniem ich na statystyczną mapę pojęć społecznych- takie lustro internetu.

  dlatego zastanawiają mnie formy komunikacji wolnej od ingerencji pakietów kontrolnych…
  problem do jakiego stopnia wolnej

 6. ProvoCatio pisze:

  @ nagor

  poliporawne elity UE niewiele z tego wystąpienia zakumają

  ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

  zakumali Nagorze, zakumali. stąd się biora nieustanne ataki międzynarodówki ” fajnych”. kto myslisz zapodał na Zachód ten kretynizm z autobusami jakimi PiS miał ściągać do Warszawy swoich aktywistów? dlatego szambo wybija w tekstach takich jak Pietaka i innych „rześkich: na Salonie24. sraczki podostawali, albo co?

 7. ProvoCatio pisze:

  @ ebns24

  ja to tak widze 🙂

 8. ProvoCatio pisze:

  @ nohood

  Szefie, stara Europa nie ma nic więcej do zaoferowania. Bezrobocie, pauperyzacja, brak krawatu do garnituru, najazd armii proroka i parady równości.

 9. nagor pisze:

  @ProvoCatio
  Może trochę niedookreśliłem poprawnie „elity” . Jak chodzi o przedstawicieli to zakumali , ale reszta społeczeństwa umoczona w polipoprawności (a do niej Trump kierował głównie swoje przesłanie -cywilizacja zachodnia) raczej niewiele z tego zrozumie , tak jak z naszej historii .
  Natomiast nasi lewacy dostali ostrogę bo jak zauważasz słusznie , tyle lat pracy poszło …………..w pół godziny .Ratują co jeszcze mogą na tych gruzach a czeka ich zniecierpliwienie brukselskie aby dopiec prymusowi .

  Widzę to trochę jak sytuację 1920 roku , kiedy stoimy przeszkodą na drodze połączenia tych samych ideii , racjonalność i tylko racjonalność a nie emocje są dzisiaj potrzebne .

 10. nohood pisze:

  @provocatio:
  niestety- elity europejskie- przez kilkaset lat pasożytujące na innych ludziach nie potrafią nic więcej jak kontynuacja stanu rzeczy.
  degradacja człowieka w ich systemie przywiodła społeczeństwo do samo-destrukcji( dżender )- uświadomionej, lub nie.
  ani model marksistowsko-europejski ani liberalizm usa nie doprowadziły do powszechnej szczęśliwości- popatrz model usa w japoni.
  to dlatego zachód się chwieje- brak mu alternatywy innej jak powrót do chrześcijaństwa.

  zatem problem nie tylko europy, chociaż w europie najwyraźniej widoczny, gdyż widziany z perspektywy rządzących imperialnych kości.
  jestem ciekaw kto będzie pierwszym zapowiedzianym wrogiem z południa a kto pierwszym ze wschodu?

  wschód- korea pn.

 11. ProvoCatio pisze:

  @ nohood

  tak jak teraz Szefie, to nigdy nikt na nikim nie pasożytował. ale jest nadzieja Szefie. jak skończą z nami, to sie sami pozjadaja między sobą 🙂

 12. Tadeusz_K pisze:

  @ProvoCatio
  „Europa dwóch wartości”
  -Świetne sformułowanie.
  Adekwatne do treści przemówienia prez. Trumpa.

 13. Tadeusz_K pisze:

  Warszawa i G20:

 14. ProvoCatio pisze:

  @ Tadeusz_K

  ah! Panie Tadeuszu 🙂 dziekuje bardzo 🙂

 15. Tadeusz_K pisze:

  Wałęsa tak naprężył zwój mózgowy nad zrozumieniem przesłania prezydenta Trumpa, że wylądował w szpitalu.
  .

  .
  Może jednak coś zrozumiał?

 16. ProvaCatio pisze:

  @ Tadeusz

  Szpital, to najlepszy sposob na sprawdzenie w praktyce jak dziala stary trick – zjesc ciastko i miec ciastko ?

  Byc i nie byc ?

 17. Tadeusz_K pisze:

  @ProvoCatio
  To jest oczywiste.
  Przynajmniej tyle.

 18. E.B pisze:

  Zbliża się miesięcznica. Trzeba było coś wymyślić :)).

 19. ProvoCatio pisze:

  @ Tadeusz K @ ebns24

  Lechu tak już ma, Na swoim pogrzebie powie, że to nie jego pogrzeb.

 20. E.B pisze:

  Provocatio

  Trzeba mieć talent, żeby być za, a nawet przeciw. Nie każdy potrafi :))

 21. nagor pisze:

  @
  Witam , Jeżeli Lechu wybrał szpital , to wreszcie dokonał właściwego wyboru . Bo ” legenda ” sięgnęła by bruku dosłownie .
  Niech się leczy bo ma z czego .

 22. E.B pisze:

  Nagor

  Witam. Na tym zdjęciu wygląda na całkiem zadowolonego z obrotu spraw :)).

 23. nagor pisze:

  @ebns24
  Trump go przywitał i o Bogu mówił , i jak po tym ma Lech z klapą pokładać się na ulicy , to swiatowy obciach . W szpitalu poleżeć to co innego , zmądrzał w ostatnim momencie dzięki Giulianiemu .

 24. ProvoCatio pisze:

  @ nagor

  zasłabł, bo Trump tylko raz o nim wspomniał. każdy by zasłabł 🙂

 25. E.B pisze:

  Ale sobie dworujecie :)). Ale kiedy ciało słabnie, silniej czuje się duszę. Może poczuje :)).

Dodaj komentarz: