Stara baśń

You may also like...

60 komentarzy

 1. nagor napisał(a):

  @ebns24
  No , no .Witaj .Ten kwiat paproci to dla zmyłki? Czy licencja poetica , taki klucz tekstu .Bo takowego w naturze nie ma i być nie może u paproci .
  Reszta tematu to właśnie taki kwiat , który był ale nikt go oficjalnie nie promuje i widzieć nie zamierza.
  Zrozumiałe ,że chrześcijaństwo nie miało w tym interesu podkreślając swoje zasługi cywilizacyjne przez wieki od chrztu Polski promować pogaństwo .W dzisiejszych czasach to też nie jest temat przewodni kiedy samo czuje się zagrożone . Ale posiada jeszcze wpływy i autorytet na naszą kulturę w tym i widzenie historii ziem polskich.
  W słusznym wieku jestem i poza obrzędami pogańskimi , (samo określenie ma konotację) Swiatowidem i niewiele więcej to był program edukacji, no jakieś osady odkryte Biskupin i tp .Głębiej w czasie pustka a raczej puszcza .Może dzięki badaniom DNA powróci namiastka tej historii .
  Dzięki za temat i literaturę .

 2. piko napisał(a):

  Co do symboli to jest to klasyczny przykład przejmowania znaku i podkładania pod niego innych (z reguły przeciwstawnych) treści. Patrz – swastyka, tęcza i wiele innych.

 3. E.B napisał(a):

  Witaj.
  Wyrusz sam na poszukiwania. Zadziwią Cię. Ci, którzy o tym piszą „przerzucili” mnóstwo starych kronik, w tym również łacińskich, dotarli do dokumentów niedostępnych normalnym ludziom i taki obraz zobaczyli. I coś w tym jest. Mnie też uczono w PRLu o Światowidzie i pogańskich obrządkach, dzikich Słowianach, barbarzyńcach. Ale to wcale nie musi tak być. Prawda może być zupełnie inna.
  Kwiat paproci był elementem Nocy Kupały. Szukano go, bo miał przynosić szczęście. To raczej była taka zabawa, jak wiele innych tej magicznej nocy. Ale to nie znaczy, że historia, którą przedstawiłam jest tylko fantazją. Poza tym wyraz paproć, wywodzący się z indo-europejskiego „pap-r” oznacza sitowie i była to nazwa dla roślin znajdowanych na gruntach podmokłych, z których wiele zakwitało właśnie w czerwcu, jak np. mokrzyca. A więc szukanie kwiatu paproci nie musiało być tylko „gonieniem króliczka” : ))

 4. E.B napisał(a):

  Piko

  No, właśnie, przejmowali i zmieniali. Tak właśnie było ze swastyką, która kojarzy nam się jak najgorzej. Symbolika Słowian jest bardzo ciekawa. Większość symboli jest oparta właśnie na motywie swastyki, która symbolizuje ruch wirowy. A tu już się kłania współczesna fizyka. Bardzo ciekawe są też wierzenia Słowian.

 5. piko napisał(a):

  W barierkach na schodach w „Murowańcu” w Zakopanem wkomponowany jest znak swastyki. Skąd się wziął w tym miejscu i na Kamieniu Karłowicza? Na Podhalu pojawił się w tej formie na początku lat dwudziestych XX wieku. Wcześniej górale zdobili elementy konstrukcji domów i sprzęty codziennego użytku „krzyżykiem niespodzianym” , który został „podrasowany” przez młodopolskich filozofów i poetów zafascynowanych symboliką i filozofią hinduską, po czym rozwinął się w swastykę powszechnie znaną do dzisiaj. Stała się ona odznaką pułków podhalańskich, używał jej wcześniej St. Eljasz Radzikowski ozdabiając w ten sposób swoje publikacje, pojawiła się również na pieczęci ZG PTTK. Także Mieczysław Karłowicz malował małe swastyki na skałach podczas swych tatrzańskich wypraw. Właśnie z tego powodu, iż był to ulubiony znak Karłowicza, wyryto swastykę na kamieniu upamiętniającym jego śmierć w lawinie pod Małym Kościelcem.

 6. piko napisał(a):

  Obrazek który powinien być powyżej

  prośba skasuj to cba 🙂

 7. ProvoCatio napisał(a):

  @ ebns24

  Plemiona uważane za germańskie (niemieckie) jak Goci, Wandalowie, Wizygoci, Ostrogoci to plemiona słowiańskie, zawłaszczone przez historyków niemieckich.

  ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

  w 100% racja. ciekawa jest historia Ostojów i Klanu Smoka. Prosze zwrócić na uwage u docenta Wiki na różnice pomiedzy wersja polską i angielska na korzyść angielskiej. i ten smok krakowski 🙂

 8. E.B napisał(a):

  Piko

  Jakimś cudem udało mi się skasować :)).
  Ciekawe informacje podajesz. Jeszcze więc pamięć o naszej historii istniała. Podobno do zaborów uczono w szkołach o polskich królach od Kraka.
  Piko, ukryli przed nami prawdę o nas i zrobili z nas cieciów. Niemcy i Rosjanie pospołu. W czasach I Rzeczpospolitej dla naszych sąsiadów Słowian podobno zaszczytem było znać język polski i polską kulturę. To na naszych ziemiach od dawna był ośrodek zarówno władzy jak i cywilizacji.

 9. E.B napisał(a):

  @Provocatio

  Poszukam tej historii. Smok wawelski podobno jest związany z Krakiem, który miał się nazywać Grakch i przybył do nas z Grecji. Założył Grakchowię. To on zabił smoka, jakiegoś zwierza podobnego do dinozaura. Działo się to w V wieku p.n.e.

 10. cisza1 napisał(a):

  @ebns24

  Super notka!
  Słowianie to starożytny, dzielny i zwycięski ród!

  Procentowo w Europie najwięcej haplogrupy R1a1a, bo aż 63% występuje na Łużycach! Do dziś kultywują swój język, wiarę i obyczaje.
  Germanie nie zdołali wyprzeć i zgermanizować Serbołużyczan.
  np. Weiswasser -Biela Woda
  Bautzen – Budyšin ( nasz słowiański, słynny Budziszyn, stolica Łużyc)
  Byłam tam za czasów NRD i podziwiałam podobieństwo ich kultury do naszej.
  Słowiańskie dumne plemię żyje pełnią ducha! Dzięki :))

 11. Tadeusz_K napisał(a):

  @ebns24
  Od niepamiętnych wieków (a w szczególności od zaborów) starano się zafałszować historię Polski. Jedyne co pozostawiono na jej kartach oficjalnie to Kalisz i Biskupin oraz parę ciekawostek w formie legend (a gdzie reszta starożytnych kamiennych budowli? od Łaby po Morze Czarne) .
  Ot lud, który wziął się znikąd (z jakiegoś głębokiego lasu jak cPetru) i ujawnił się Światu w przeciągu „paru minut” 966r. Dzisiaj obowiązuje podobna sytuacja, gdy obciąża się (próbuje) Polskę za II w.św., za holokaust, za niemieckie obozy śmierci. Nic, a nic się nie zmieniło od tamtych czasów.

 12. Ciele napisał(a):

  W jaki sposób Niemcy manipulują pamięcią historyczną, oglądamy teraz na żywo w temacie II WŚ. A przecież od tych wydarzeń minęło zaledwie kilkadziesiąt lat. Świadkowie jeszcze żyją.

 13. nohood napisał(a):

  ebns24:
  prawda o naszej historii powoli dociera do nas ukazując w narracjach znanych nam ze szkoły, czym jest proces germanizacji w swojej podłej istocie .
  od oświecenia(archeologia) niemcy tworzyli nurt interpretacyjny, który programował świadomość środowisk naukowych przez kilka pokoleń.

  niezależnie od tego dziwi mnie, że nie stać nas na badania legendarnych pozostałości takich jak kopiec kraka i wandy.
  uważam, że jest to skandal i niedopatrzenie.
  temat badań nad naszymi sztandarowymi pomnikami przeszłości jest dla mnie papierkiem lakmusowym pokazującym niezależność polskiej nauki.
  współczesne metody dają możliwość zmapowania zewnętrznej struktury kurhanów bardzo głęboko.
  dlaczego nikt nie prowadzi u nas takich badań, szczególnie w świetle aktualnych odkryć?…
  za tobą polecam stronkę białczyńsiego, pomimo jej ostrego kursu na neopogaństwo. można znaleźć sporo ciekawych materiałów.

  ciekawe są wnioski płynące z badań lingwistycznych, które jednoznacznie potwierdzają bliskość j. polskiego i sanskrytu, który pod względem struktury i brzmienia jest znacznie bliższy, niż np. j.niemiecki…
  brakuje w polsce instytutu gromadzącego dane i prowadzącego badania nad starożytną historią polaków.

  serdeczności 🙂

 14. Tadeusz_K napisał(a):

  Wiele innych, ale Np.:
  Na Górze Zyndrana w Polsce południowej odkryto wielkie kamienne budowle, gród i warownie sprzed 4.200 lat (2.200 p.n.e.)
  http://dobrewiadomosci.net.pl/10733-na-gorze-zyndrana-w-polsce-poludniowej-odkryto-wielkie-kamienne-budowle-grod-i-warownie-sprzed-4-200-lat-2-200-p-n-e/

 15. Tadeusz_K napisał(a):

  @Nohood
  #niezależnie od tego dziwi mnie, że nie stać nas na badania legendarnych pozostałości takich jak kopiec kraka i wandy.#

  Istotnie-trochę dziwne w kontekście zaangażowania Polaków/Polski w „wykopki” egipskie.

  „Cudze chwalicie
  Swego nie znacie.”
  Pozdrw.

 16. nohood napisał(a):

  @tadeusz:
  pod względem archeologicznym polska to prawie terra incognita.
  kiedy mięliśmy prowadzić badania?
  jestem przekonany, że rewelacji jak ta z maszkowic jest dużo więcej.
  poza tym są rozproszone po świecie księgozbiory polskie.
  ktoś zbiera rozsiane polonika w całość? mam nadzieję, że są takie projekty…

  pozdrawiam

 17. E.B napisał(a):

  @Provocatio

  Dzięki za gotowe linki. Poczytam 🙂

 18. nohood napisał(a):

  @tadeusz:
  dorzucę filmik z podanej przez ciebie stronki

 19. E.B napisał(a):

  @Tadeusz_K

  To jest mapa z kroniki Dzierzwy, zgodna z mapami z kronik rzymskich. Ciekawa jest hipoteza dotycząca naszej nazwy Polonorum. Określa ona ludy zamieszkujące ziemie na północ od Dunaju jako ludzi nieba północnego, arktycznego : Polus Articus lub Polo Artcio, gdzie Polus oznacza niebo. Tak jest w łacinie. Grecka nazwa to Hiperborea, a ludy mieszkające tam, to Hiperborejczycy.
  Hiperborea czyli federacja Polan nazywanych kiedyś Polusami obejmowała ziemie dzisiejszych Czech, Słowacji, Węgier, Ukrainę, Ruś po Wołgę i Niemcy po Łabę.

 20. E.B napisał(a):

  @Tadeusz_K, @Ciele

  Niemcy mają jakiś kompleks w stosunku do nas. Chcieliby nas wymazać z historii i w ogóle z mapy.
  II wojna światowa to był przede wszystkim holokaust Słowian. Fałszowali i fałszują nadal. I dzisiaj chcieliby razem z Francuzami rozdawać karty w Europie. To jest koalicja franko-germanów przeciw słowiańskiej Europie. To wszystko co jest dziś, ma swoje korzenie w przeszłości.

 21. ProvoCatio napisał(a):

  @ ebns24


  warto zostac na angielskiej wersji docenta Wiki.

 22. E.B napisał(a):

  @Nohood

  Niemcy tu świetnie współpracowali z Rosjanami, którzy po II wojnie światowej również z powodzeniem ingerowali w polską naukę. Ale w przeciwieństwie do Niemców mieli ciągotki do panslawizmu, ale pod swoim dyktatem i światłym przywództwem.
  Dzięki za film. Jest bardzo wiele do zrobienia w różnych dziedzinach, a szczególnie w archeologii. Potrzeba na to pieniędzy i woli politycznej. I odwagi, żeby zburzyć to co się już utrwaliło, a co jest nieprawdą.

 23. E.B napisał(a):

  @Włóczęga

  Tak wyglądały te zabudowania słowiańskie, których pozostałości są w Niemczech:

  .

 24. E.B napisał(a):

  Szukając informacji o Słowianach trafiłam na stronę Hiperborea Polska (więcej obrazów) i tam pod koniec znalazłam reklamę naszego PT 🙂
  Czy ktoś ją tam umieścił, czy nas jakoś zauważono?

  .
  https://www.google.pl/search?q=Hiperborea+Polska&client=firefox-b&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwivlLqYntfUAhXMLcAKHa-NDUcQ7AkIcQ&biw=1280&bih=871

 25. nohood napisał(a):

  @ebns24:
  przypuszczam, że to dzięki twojej notce…
  moje gratulacje
  🙂

 26. E.B napisał(a):

  Nohood

  Dzięki :). Ale to tak nie działa. Wspomniałam w notce o książce Janusza Bieszka i pewnie dlatego. Ta reklama PT znajduje się obok reklamy tej książki. Ot i cała tajemnica :)).
  Ale zawsze to fajnie, może ktoś się nami zainteresuje 🙂

 27. nohood napisał(a):

  fajnie byłoby przeżyć nalot neopogan 🙂
  żartuję…
  jakkolwiek działa, hiperborea+pokska najwyraźniej znalazło się w twoim tekście.

 28. E.B napisał(a):

  No znalazło się, rzeczywiście :)).
  Neopoganie nas omijają, chyba się boją :))

 29. Włóczęga napisał(a):

  Trochę to trwało,ale odnalazłem:http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,9989/q,Pomorska.Troja

 30. E.B napisał(a):

  @Włóczęga

  Dziękuję za link do bardzo ciekawego artykułu, potwierdzającego rewelacje o bitwie nad Tollense. Artykuł ukazał się w piśmie naukowym „Science”, a więc nie jest jakimś wymysłem. Archeologia molekularna wykazała, ze brali w niej udział wojownicy z Włoch, dzisiejszej Polski i Skandynawii. O tej wielkiej bitwie sprzed 3300 lat nic nie wiedziała historiografia. Okazuje się, że mogła to być największa bitwa starożytności, porównywalna do bitwy o Troję. Te badania archeologiczne, które dopiero się zaczęły będą mieć wielkie skutki. Jak piszą : „implikacje będą dramatyczne”, tzn. trzeba będzie ponownie napisać historię Europy tego okresu.
  Polecam wszystkim zainteresowanym zapoznanie się z tym artykułem

 31. E.B napisał(a):

  @Provocatio

  Trochę się poprzebijałam przez ten angielski tekst :)). Klan Ostojów z sarmackim herbem rozprzestrzenił się po całej Europie, szczególnie naszej części. I jak zrozumiałam poprzez partię Ścibora z tego klanu dotarł na Węgry, wspierając króla Zygmunta. Herb Dragonów, zakonu smoka?, ma znak smoka, tak jak herb Ostojów. Ale ma również równoramienny krzyż w środku. Ten krzyż był symbolem wiary naszych przodków i utożsamiał wszechobecność Boga.
  Masz coś wspólnego z tym klanem?

 32. E.B napisał(a):

  Wszyscy 🙂

  Notkę zostawiam otwartą. Można tu zamieszczać informacje, które znajdziecie na temat naszej przeszłości.

  Pozdrawiam

 33. ProvoCatio napisał(a):

  ebns24

  Piekny ród 🙂

 34. E.B napisał(a):

  @Provocatio

  O, yes 🙂
  Nie odpowiedziałeś na moje pytanie :))

 35. ProvoCatio napisał(a):

  @ ebns24

  Nie odpowiedziałeś na moje pytanie :))

  ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

  O, yes

  nie odpowiedzalem

  🙂

 36. E.B napisał(a):

  @Provocatio

  Prowokujesz, Provo :))

 37. E.B napisał(a):

  Ostatnie odkrycia w Polsce – zamieszczam dzięki informacji @Fatamorgana:

  http://niezalezna.pl/200959-sensacyjne-odkrycie-w-polsce

  Fatamorganie

  A więc wszystko potwierdza się. Nasze tereny były zamieszkane przez dość dobrze rozwiniętą cywilizację. Dyskusja pod notką ciekawa i świadczy o tym, że ta wiedza o nasze długiej historii powoli przedziera się do świadomości Polaków.

  Dziękuję i pozdrawiam

 38. Tadeusz_K napisał(a):

  #ebns24
  ///**** 1

  ///****2

  ///****3

  ///****4

 39. Tadeusz_K napisał(a):

  @ebns24
  do ad.1.
  Każdy pkt. na ekranie to praktycznie inny obiekt reprezentuje.
  Gdy się kliknie nie w ten pkt. co trzeba, to wtedy podświetla się nie ten pasek co trzeba i w Edit.. wyświetla się kod nie ten co potrzeba.
  -Ot cała tajemnica źródła pomyłki.
  – a teraz walczyk: raz-dwa-trzy…………..raz-dwa-trzy.
  🙂

 40. E.B napisał(a):

  Tadeusz

  Yes, yes ! :))

  Dałam radę. Dzięki. W punkcie 1 robiłam błąd. Klikałam w okienko komentarza a nie w pole.

  Pozdrawiam

 41. Tadeusz_K napisał(a):

  @ebns24
  Bardzo,…. bardzo się cieszę, że sprzedałem Ci to narzędzie.
  Po pięciokrotnym użyciu bedziesz robić na ślepo (raz,dwa, trzy i mig).
  Cieszę się autentycznie-jak dziecko cukierkiem… 🙂
  -Jesteś już niezależna.
  Teraz możesz wszystkich podglądać w kodzie (zależnie oczywiście jaki punkt/obiekt zaznaczysz na ekranie).
  Uwaga:
  Nie wszystkie obiekty są widoczne na ekranie (ale one są tam b. gęsto)...
  Pozdrawiam.

 42. E.B napisał(a):

  Tadeusz

  🙂

  Pozdrawiam

 43. Tadeusz_K napisał(a):

  @ebns24
  Nie ma letko’ Ewa.
  Teraz musisz zapłacić.
  Zapłacisz, gdy sprzedaż ten algorytm następnym.
  Ooo!-Izaluka będzie w potrzebie.— trza’ jej pomóc.
  -Ty to zrobisz.

  __________
  Na razie nie planuję modyfikacji modułu w kierunku automatycznym-spokojnie oczekuję wyjaśnień.
  🙂

 44. Tadeusz_K napisał(a):

  @ebns24
  #W punkcie 1 robiłam błąd. Klikałam w okienko komentarza a nie w pole.#
  /
  Dodam jeszcze do tego info.
  Pkt, który wskazałem w 8-15 dotyczy jakby platformy (no nie tej idiotycznej i alogicznej PO) formularza „form” na ktorej to platformie wbudowano ok. 13 obiektów.
  Można klikać jak wskazałem, lub analogicznie po prawej stronie, ale nie na dole, gdzie jest niewidocznych jeszcze ok. 6 obiektów.
  Klikając w inne miejsca procedura przenosi nas, jak Ezechiela, w zaświaty.

 45. Tadeusz_K napisał(a):

  Mój słowotok z godz. 16-49 szczegółowo wyjaśnia to co niżej:

  Jest tu trzynaście obiektów (nie zawsze widocznych) , a nas interesuje obiekt 0 (zero)-czyli platforma nie_obywatelska, inaczej=logiczna..
  I właśnie w ten obiekt zero trzeba trafić myszką..

 46. Tadeusz_K napisał(a):

  Życie piękne jest, ale legiony próbują nam je obrzydzić.
  I to za nasze własne pieniądze.
  I to jest tragifarsa, której nie rozumie niejaki olbrychski , janda i innych pomniejszych (niegodnych ich szmatławego wspomnienia) jamników tzw. kultury (lepiej, adekwatniej zabrzmi: kulturnych czeławieków).

 47. E.B napisał(a):

  Tadeusz

  Letko to nigdy nie było i nie jest :)). Ale świat jest naprawdę piękny. Ziemia jest jakby rajem, tylko ludzie robią z niej piekło. Kiedy patrzę na ten sierpniowy świat, u mnie też z greckim niebem, to myślę, że ludzie nie doceniają tego co mają. Sierpień to mój ulubiony miesiąc, pełen wspomnień, także tych trudnych.

  Ale wracając do tematu, to jestem gotowa sprzedawać dalej i wiem, gdzie można się potknąć, więc może mi się to uda.

  A za chwilę wypróbuję to na sobie.

 48. Tadeusz_K napisał(a):

  @ebns24
  #wiem, gdzie można się potknąć, więc może mi się to uda.#
  Dokładnie tak ja rozumuję i dlatego też ty jesteś już autorytetem-ja się wyłączam..
  Wiem co mówię.
  ps.
  Piszę i piszę, zaśmiecam i zaśmiecam-ale chory jezdem.
  Zdrowieję jak nakazał @Adam Konrad.
  W/w to wartościowa jednostka jest.
  (W głębokiej komunie mówiło się osobnik). 🙂

 49. E.B napisał(a):

  Tadeusz

  A w podziękowaniu Bieszczadzkie niebo sierpniowe, dla Ciebie 🙂

  .

 50. E.B napisał(a):

  No i zdrowia, zdrowia życzę 🙂 🙂

 51. Tadeusz_K napisał(a):

  @ebns24
  _Dzięki- to nadmiar zapłaty.
  Bieszczady to specyfika doznań.
  Doznań artystycznych, poetyckich, historycznych.
  Ja mieszkam od nich w linii prostej ok. niespełna 80-100 km.
  Klimaty moje są porównywalne do bieszczadzkich- jota w jotę.
  Prawie ta sama bogata przyroda, ta sama dzicz..
  W sumie to bieszczadzki dzikus jestem- i z tym mi OK.

 52. E.B napisał(a):

  Tadeusz

  W Bieszczadach spędzałam przez parę lat wakacje i mi zostało… :))
  To jest szczególne miejsce, a zapach lasów liściastych taki, jakiego nie ma nigdzie na świecie. Od Zagórza już go czuć. Są i pozostały dzikie. Klimat nie do podrobienia.

 53. Tadeusz_K napisał(a):

  #Klimat nie do podrobienia.#
  Fakt!
  Dobrze, że eko_terrorysci nie zdołali go jeszcze zniszczyć.
  Ale jak mniemam to tylko chwila, gdy zapuszczą swoje ideologiczne pługi i w Bieszczadach-obesrańce.
  Na pohybel tym pseudo_ ekologom!

 54. E.B napisał(a):

  A wracając do tematu tej notki, znalazłam taki zapis.

  Na stronie internetowej Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Warszawie czytamy:
  „Rok później (1652r.) po uratowaniu miasta przed zarazą wysłano do Faenzy chorągiew z łacińskim napisem:

  Miasto Warszawa śluby Ci składa i pozdrawia Cię Dziewico i pragnie by obraz, co niesie zdrowie ludom i Królestwom, był ochroną zachowany w kościele pijarów. Bądź taką, jaką była pod niebem Południa. Bądź strażniczką LECHII i pozwól, ze nazwiemy Cię Patronką ludu Północnego. Chroń berła Kazimierzowego i ofiaruj LECHII pokój oraz złamane strzały. Wojny otomańskie oraz choroby odpędź daleko. A swoich czcicieli i świątynię swoją broń, Maryjo.”

  Jak widać, nazwa Lechia była obecna jeszcze w XVII, jako coś naturalnego.

 55. Fatamorgan napisał(a):

  Tak Pani Ewo – „potwierdza się”.
  🙂
  Te ponad 6 000 lat – w połączeniu z 20 metrową długością siedziby mieszkalnej, wyposażonej
  w dach dwuspadowy i narzędziami z kamienia gładzonego i innymi znaleziskami tzw. użytku codziennego itd, itp. = to odkrycie, praktycznie powinno zamknąć kłamliwe usta – historykom – nadal propagującym na naszych terenach „pustkę” = całkowicie ukrytą i celowo zakłamaną przeszłość Polski.
  Czy tak jednak będzie?
  Tego to raczej nie jestem pewnym.

  Pozdrawiam

 56. E.B napisał(a):

  Dzisiaj, 14 października 2017 w Rozmowach Niedokończonych w RM spotkanie z prof. dr hab. Januszem Czebreszukiem z Instytutu Archeologii UAM w Poznaniu, na temat: „Archeologia o początkach cywilizacji europejskiej”.
  Cz. II o godz. 21.30

  Polecam zainteresowanym, bo jest również o Polsce i Słowianach. Szczególnie rozmówcy dzwoniący do RM nie odpuszczają tematu naszej długiej obecności na dzisiejszych ziemiach polskich.

  Profesor jest zwolennikiem tej właśnie tezy, a na uniwersytecie poznańskim jest prowadzony ten temat.

Dodaj komentarz

Przejdź do paska narzędzi