Cielęce lata (6) – przełom

You may also like...

13 komentarzy

 1. cisza1 napisał(a):

  @ piko
  Fajna notka.
  Tak to jest, gdy hamulce są nie tam gdzie powinny:)
  A’propos wirtualu w ogóle nie wiadomo, gdzie jest choćby ręczny.
  Można się poobijać i to wcale nie wirtualnie :)))
  Zastanawiam się, jak nazwiesz następne lata, po „cielęcych”.
  Pozdrawiam.
  Ja wyhamuję niebawem a teraz skrobnę jeszcze jedną notkę.

 2. piko napisał(a):

  @cisza1

  Ano trzeba mieć hamulce i do tego w odpowiednim miejscu 🙂

  Następne lata będą młodzieńcze. Miałem już w tej notce coś skrobnąć w tym temacie ale wątek rowerowy stanowił jak mi się wydaje zamkniętą całość.

  Teraz wyhamujesz ale potem jak się rozpędzisz to się nad Atlantykiem w Portugalii zatrzymasz 🙂

 3. Amero napisał(a):

  Witaj Piko
  Ja pamiętam, chyba ta gra nazywała się cymbergaj, odbijało się monetę, zazwyczaj „rybaka”, 5 zł od cegły w murze i jak upadła na inną monetę to obie były moje. Oczywiście doświadczony gracz znał się na cegłach i wiedział która jak „odbija”
  No i gra w tzw. palanta, coś jak amerykański baseball. Nie wiem jak to przyszło z Ameryki, ale już w końcu lat 50-tych żeśmy w to grali.

  Pozdrawiam.

 4. piko napisał(a):

  Witaj

  Grałem w cymbergaja który wiki tak opisuje:

  Cymbergaj grzebieniowy

  Jest on równorzędną odmianą tej gry. Do gry także używa się trzech monet, jednak dwie z nich są stosowanie jako zawodnicy, a trzecia, znacznie mniejsza jako Piłka. Gra toczy się na boisku z zaznaczonym środkiem, polem karnym i bramkami jej celem jest strzelenie jak największej ilości goli przeciwnikowi, używając grzebieni do uderzania zawodników, tak by przesuwać nimi piłkę w kierunku bramki przeciwnika.

  Ogólne zasady gry są przeniesione z piłki nożnej, z zachowaniem rzutów karnych, fauli, rzutów wolnych, rożnych etc.

  Palant i gra z rzucaniem monetami to nie za mojej kadencji.

 5. cisza1 napisał(a):

  @piko
  to się nad Atlantykiem w Portugalii zatrzymasz 🙂

  Jesteśmy umówieni? Te fale w Nazare czekają ….
  Dziękuję Przyjacielu 🙂

 6. piko napisał(a):

  🙂

 7. Włóczęga napisał(a):

  Nasz wyścig pokoju:polna droga,Hanusiki,Szozdy,Szurkowskie,”pedał przy pedale”,głowy na kierownicy,kupka piachu(a w kupce kamień,oj „biedny” później był ten co podłożył) na moim torze jazdy i w następnej chwili:cała galaktyka(jak nos to wytrzymał tego nie wiem do dziś,nie uronił nawet kropli krwi)

 8. Trzmielka napisał(a):

  Ja też miałam czeską młodzieżówkę z hamulcami w pedałach! Niebieską. I do dziś, jak się zapomnę, próbuję hamować pedałami.

 9. piko napisał(a):

  @trzmielka

  Ja miałem czerwoną. Wolałbym niebieską ale wówczas cieszyłem się że mam taką.

  Do hamowania rencamy już się przyzwyczaiłem bo kolejnym rowerem był wspaniały bicykl z napisem Universal. To był jakiś krajowy odrzut z eksportu.

  Rower był piękny, bordowy metalik, hamulce jak się patrzy i miał trzybiegową przerzutkę Shimano w tylnej piaście.

  Ponieważ był odrzutkiem miał kilka wad jak np. lekko mimośrodowo osadzoną „patelnię” i krzywy widelec. Dało się z tym żyć, było wspaniale.

 10. lordJim napisał(a):

  U mnie na podwórku panowały Recordy (chyba dwa), jeden Albatros, kilka „młodzieżowek”,
  składaki ( w tym jeden Pelikan) i dwa Waganty-zielony se srebrnymi błotnikami mój i drugi pomarańczowy. Przedni hamulec był tak silny, że jak raz musiałem ostro zahamować na dwa hamule, to znalazłem się przed rowerem a rower na mnie 😀 😀 Na szczęście tylko kilka siniaków i obdarć 🙂
  Podczas któregoś z etapów Wyścigu Pokoju, zostawiłem Waganta pod sklepem i jak wyszedłem z zakupioną oranżadą dla mnie i „granatami” dla starszego, rowerka już nie było. Po dwóch tygodniach „wypłakałem” od starszych drugiego Waganta, który już kosztował prawie dwa ray więcej, niż ten pierwszy, którym się nacieszyłem jakiś rok 😀

 11. Trzmielka napisał(a):

  @piko

  Dzięki tej czeskiej młodzieżowce wygrywałam wyścigi z czterema braćmi – moimi kumplami, którzy mieli gorsze rowery. Na dodatek jeden z nich później został profesorem na AWF, a drugi – dyrektorem filharmonii…

  Szkoda, ze nie wrócą te piękne czasy (piękne mimo PRL-u).

 12. piko napisał(a):

  @lordJim

  Kolega miał kolarkę „Kobuza”. To było coś.

  Mój Uniwersal też miał srebrne błotniki i nawet mu się nie telepały. Miał też bagażnik, osłonę na łańcuch dynamko, lampkę z przodu i tyłu i w porównaniu z czeską młodzierzówką był strasznie ciężki. Dynamka nie używałem bo rzęziło i miało duże opory ruchu.

 13. piko napisał(a):

  @trzmielka

  Jak widać można mieć kiepskie wyniki w jeździe na rowerze i zostać profesorem lub dyrektorem. Ja tak sobie jeździłem i nie jestem ani profesorem ani dyrektorem. Jestem prezesem 🙂 🙂

Przejdź do paska narzędzi