Przejdź do paska narzędzi

Appendix do notki o ks. Błaszczyku

To ważne: piszę jako dodatek. Przeczytaj, króciutki.

Alicja Zając (wdowa po śp. S. Zającu; w trakcie przesłuchania przez zespół min. A. Macierewicza:

 

Ja będąc na spotkaniu, pierwszym z premierem Tuskiem (…) dowiedziałam się za kilka dni z gazet, że ksiądz prałat, który tam siedział za stołem głównym z ministrami, to był ksiądz, który był równocześnie z nami… w Moskwie. Ja jestem dość osobą spostrzegawczą i widziałam tam wiele osób, wiele rodzin, ministrów, ale nie przypominam sobie, no, być może, że w cywilu wygląda inaczej, być może no nie miał koloratki, nie zwróciłam na to uwagi. Również uczestnicząc we mszy świętej, która tam była odprawiana, nie widziałam tego księdza. I czytam w prasie, że ten ksiądz mówi, że uczestniczył przy wszystkich wkładaniach do trumny ciał czy szczątków naszych zmarłych. Dlaczego nam, rodzinom, nie powiedziano tego w momencie pierwszego spotkania z premierem, z tym księdzem, z panem ministrem Arabskim, Najderem, Bonim i z panią Kopacz.

Bo my byśmy chcieli zapytać tego księdza, czy nasze dyspozycje, np. odnośnie włożenia różańców czy świętych obrazków – bo o takie dyspozycje prosiły nas również rodziny te, które nie poleciały do Moskwy, żebyśmy w ich imieniu taką dyspozycję składali (…).”

Czułam podskórnie, że coś jest z tym księdzem nie tak….być może on w ogóle nie był świadkiem wydarzeń, o których opowiadał. Mszę Św. dla rodzin odprawiał inny kapłan pracujący w katolickiej parafii w Moskwie.To, że był w gronie tuzów PO, razem z Tuskiem, Kopacz itd. na spotkaniu z rodzinami, pozwala się domniemywać, że wykonywał ich dyspozycje.

Czy będzie wezwany przez prokuraturę?

Może Ci się również spodoba

17 komentarzy

 1. abyssdotpl pisze:

  Ksiądz „patriota”?

 2. Kormoran321 pisze:

  W wypowiedzi pani Alicji Zając nie pada nazwisko księdza, więc pozostaje nam się domyślać, że ten co siedział za stołem z ministrami i ten co miał być przy zamykaniu trumien to ten sam (…).

  HB znów się odezwał:
  http://wpolityce.pl/smolensk/342416-relacje-do-zmiany-ks-blaszczyk-nt-wspolpracy-z-rosjanami-po-1004-nie-przyszlo-nam-do-glowy-ze-moga-byc-az-tak-nieuczciwi

  Pozdrawiam

  P.S.

  Dzisiejsza konferencja prok. Pasionka:

 3. Ciszo Droga pisałam na temat księdza Błaszczyka obszerniej już w 2012r
  Znam jego osobiście, miałam i mam nadal okazję wielokrotnie z nim rozmawiać. Tam gdzie mieszkam na Warmii jest kapłanem, który odprawia poza Klebarkiem również msze w małych wioskach w których są kaplice. Powiem szczerze, że nie rozmawiałam z nim na ten temat z wiadomych względów, ponieważ tak naprawdę nie wiemy z kim mamy do czynienia, a jeżeli jest związany z wrażymi siłami to doskonale zna mój adres. Choć muszę przyznać, że wielokrotnie mnie kusiło bo szlag mnie trafiał gdy widziałam ten dualizm, dwoistość zachowania i zastanawiałam się czy potrafi do tego stopnia być hipokrytą i takim świetnym aktorem…

  Muszę obiektywnie przyznać, że jest bardzo inteligentny, kulturalny.
  Angażuje się społecznie , udziela w róznych przedsięwzięciach i kulturalnych imprezach
  Ukończył studia podyplomowe z zakresu zabytkoznawstwa i konserwatorstwa sztuki kościelnej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w 2001 o ile pamiętam ze specjalnością relikwie

  Jego homilie słucha się z dużą przyjemnością, bo są bardzo ciekawe, każde zdanie wydaje się głęboko przemyślane i cała homilia spójna i logiczna . Mam na myśli oczywiście homilie o treści nieteologicznej choć i te drugie są w sposób przystępny wygłoszone. Tym bardziej wkurza mnie to, że mam takie ambiwalentne odczucia, bo kłóci mi się to drastycznie z jego rolą jaką pełnił około 10 kwietnia 2010r.
  Ukończył studia podyplomowe z zakresu zabytkoznawstwa i konserwatorstwa sztuki kościelnej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w 2001,

  Pisałam o nim tutaj i jeszcze u FYMa ale mój cały komentatorski „dorobek” zniknął i nie mam pomysłu ani pojęcia jak go odzyskać, zachowało się tylko to:((

  http://albatros.salon24.pl/457719,kto-popelnil-plagiat-obudz-sie-polsko

  25.10.2012 11:50
  Sao Paulo

  @ALBATROS… Z LOTU PTAKA & ALLW kontekście tych ostatnich informacji zwiazanych z zamianą ciał (i to już po raz kolejny) , po ekshumacji i zbezczeszczeniu zwłok rola Księdza Błaszczyka i jakoby obecność przy wszystkich identyfikacjach zwłok nabiera zupełnie innego znaczenia. To albo był tam i miał w tym ohydnym procederze bezczeszczenia zwłok swój współudział albo kłamał jak była minister zdrowia Ewa Kopacz, bo wcale nie było go przy identyfikacjach i wkładaniu zwłok do trumien. A może w ogóle ks.Błaszczaka tam nie było, a jedynie został poprzez swoje uwikłania z przeszłości skłoniony do „współpracy” z organizatorami tego zamachu?

  Najważniejsze moim zdaniem punkty zwrotne w karierze prałata to
  ##Nadwiślańskie Jednostki Wojskowe w Olsztynie, gdzie po seminarium i pracy na Białorusi służył jako kapelan pomocniczy….
  ##duszpasterz Ośrodka Kształcenia i Wypoczynku
  Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Łańsku i
  rektor Kaplicy pod wezwaniem Św. Jana
  Jerozolimskiego tamże.

  I to może być klucz do tej dyspozycyjności, bardzo dużego zaangażowania księdza w odwodzenie Rodzin od chęci przeprowadzenia ekshumacji, uwiarygodnianie strony rządowej w takim a nie innym przedstawianiu przebiegu „katastrofy” z wieloma wywiadami w łżemediach (m.in.u Lisa, u Olejnik)

  To mogą być fakty z życiorysu Henryka Błaszczyka które rzucają moim zdaniem światło na misję „uwiarygadniacza” jaką pełnił w Rosji (faktyczną albo wirtualną), potem w Polsce. Pani Gosiewska powiedziała, że ktoś pilnował żeby przez te dwa lata nie było ekshumacji i żeby doszło do takiego stanu zwłok. To między innymi ksiądz Błaszczyk.

  Wklejam tylko fragmenty ale pod tymi linkami można znaleźć więcej informacji.
  http://www.dzieci.org.pl/forum/przeglad-prasy/uklad-z-panem-bogiem/

  Zachowanie polskości zależy tylko od nas – mówi proboszcz ze wsi Klebark Wielki, który przekonuje ludzi do Unii Europejskiej, opiekuje się chorymi na raka, a na Warmię sprowadził kawalerów maltańskich….

  …Plebania w podolsztyńskim Klebarku to małe centrum europejskiej pomocy. Tutaj przyjeżdżają z darami arystokraci z Zakonu Kawalerów Maltańskich. Proboszcza odwiedza reżyser Jerzy Hoffman i aktor Michał Żebrowski. Była premier Hanna Suchocka ofiarowała parafii kilka dzieł sztuki, a Ludgarda Buzek piękny świecznik do kaplicy w hospicjum.

  Dogadałem się z Maciejem Stuhrem i Cezarym Pazurą, że zrobimy wspólnie ze Stowarzyszeniem Aktorów Filmowych i Telewizyjnych oraz Zakonem Maltańskim w Warszawie koncert na rzecz dzieci ze wsi popegeerowskich z Warmii i Mazur – opowiada ksiądz Błaszczyk. Na liście uczestników akcji same znane nazwiska: Leon Niemczyk, Krzysztof Kowalewski, Marek Kondrat, Olaf Lubaszenko, Wojciech Malajkat i najmłodsi, ukochani przez widzów seriali…..

  …Do seminarium pojechał aż do Olsztyna, by być daleko od domu, by sobie radzić i wytrwać. O tym czasie mówi krótko: „nie byłem studentem pokornym”. Podobnie było w Nadwiślańskich Jednostkach Wojskowych w Olsztynie, gdzie po seminarium i pracy na Białorusi służył jako kapelan pomocniczy…./////

  http://info.wyborcza.pl/temat/wyborcza/ks+henryk+b%C5%82aszczyk
  http://zakonmaltanski.pl/uploads/pages/newsletters/malta06.pdf

  …x. Henryk Piotr Błaszczyk, ur. 1966 r., Dyrektor
  Delegatury Warmińskiej ZPKM, proboszcz
  parafii w Klebarku Wielkim k. Olsztyna,
  duszpasterz Ośrodka Kształcenia i Wypoczynku
  Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Łańsku i
  rektor Kaplicy pod wezwaniem Św. Jana
  Jerozolimskiego tamże. X. Błaszczyk ukończył
  Seminarium Duchowne „Hosianum” w
  Olsztynie, poczym odbył studia na Katolickim
  Uniwersytecie Lubelskim, gdzie uzyskał
  magisterium w zakresie teologii moralnej.
  Studiował również ochronę dóbr kultury na
  Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja
  Kopernika w Toruniu. X. Błaszczyk jest
  harcmistrzem Związku Harcerstwa
  Rzeczypospolitej…/////

  Część I i część II Wywiad u STOKROTKI
  http://www.tvn24.pl/12126,9,kropka_nad_i.html

  U LISA w programie

  http://www.tvp.pl/publicystyka/polityka/tomasz-lis-na-zywo/wideo/elzbieta-jakubiak-joachim-brudzinski-tomasz-nalecz-ryszard-kalisz-oraz-ks-henryk-blaszczyk-04042011/4147578

  WYWIAD W POLITYCE PARADOWSKIEJ Z KSIĘDZEM

  Ksiądz Henryk Błaszczyk, duszpasterz służb ratownictwa medycznego, który towarzyszył bliskim ofiar katastrofy pod Smoleńskiem

  • Rozmowa z Janiną Paradowską na łamach „Polityki” (12.11.2010):

  o Janina Paradowska: „Niektóre rodziny mówią: chcemy protokół sekcji, bo nie wiemy, dlaczego zginął mój mąż, syn. Są wnioski o ekshumację. Ksiądz wszystko widział. Jaki sens miałaby ekshumacja?
  o Ksiądz Henryk Błaszczyk: Nie znajduję go. Mam w pamięci obraz tych dwóch ciał, o których ekshumacji się mówi, i nie mam tu żadnych wątpliwości.
  o JP: To ma być ekshumacja w celu ustalenia przyczyny śmierci. Co z tego ksiądz rozumie?
  o HB: Rozumiem to w ten sposób, że w pytania, które zadają mi niektóre rodziny, wpisana jest jakaś obawa, lęk, zbudowany zresztą na przyzwoleniu, aby osoby niegodne, nieliczące się z ludzkim cierpieniem, budowały obraz innej przyczyny śmierci niż uszkodzenia wielonarządowe powstałe w wyniku katastrofy. Czasem pytano mnie, czy widziałem rany postrzałowe, ślady po duszeniu. Na miłość boską, ktoś, kto stawia taką tezę, upowszechnia ją i zaraża nią bliskich ofiar, opinię publiczną, dokonuje niebywałej agresji, już nie tylko wobec rodzin, ale wobec społeczeństwa. Jeżeli jedna z matek dotknięta bólem mówi o przylocie jakiegoś innego samolotu i jego wylocie poza teren katastrofy, o podkładaniu ciał, to proszę sobie wyobrazić, jakiej agresji musiano dokonać na wyobraźnię tej matki właśnie tworzeniem i utrwalaniem nieprawdziwych obrazów i hipotez, że ona dopuszcza myśl, iż to może być prawda. Kim musi być człowiek, aby zadawać takie cierpienia matce? […]

  o JP: Ksiądz był przy zamykaniu trumien w Moskwie?
  o HB: Przy każdej.
  • W rozmowie z Konradem Piaseckim w audycji „Kontrwywiad” na antenie RMF FM (22.04.2011):

  o „A te trumny już są w ziemi, w poświęconej ziemi, na cmentarzach. I z tych cmentarzy trzeba wyjść. […] Może to nieroztropne wołanie, ale szaleństwem jest ta ekshumacja. Tylko błagam, jeżeli już to robić, to w ciszy, w skupieniu, bez fleszy, bez mediów i bez pierwszych miejsc na listach wyborczych.”

  Wracając Albatrosie do tematu Twojej notki, którym to tematem bezskutecznie próbujesz zainteresować PROFESORÓW i blogerów technicznych, to jak sadzę niewielkie są szanse na podjęcie z ich strony merytorycznej dyskusji, bo i ich wiedza pewnie nie TA, a i temat mógłby obnażyć wiele faktów, które oni chcieli by zamieść pod dywan.
  Lepiej latami robić obliczenia dotyczace brzozy i skrzydła, bo z nich nic nie wyniknie (a o to przecież chodzi), a temat bezpieeeeeeczny…, że mucha nie siada…..
  Pozdrawiam serdecznie cierpliwego autora, który tłumaczy w kolejnej już notce jak….czemuś tam na pastwisku, a oni (ci znawcy techniki, aerodynamiki, lotnictwa i innych ścisłych nauk) jak na tureckim kazaniu….

  A tutaj wywiad na temat pomagania w Syrii i pitumpitum na temat Zakonu Maltańskiego:

  20 października 2013

  Czytaj więcej: http://www.polskatimes.pl/artykul/1021229,kawalerowie-damy-i-rycerze-ks-blaszczyk-zdradza-kulisy-dzialalnosci-zakonu-maltanskiego,id,t.html

 4. cisza1 pisze:

  @Kormoran321

  Powtórzę za p. Kochanowską; lepiej by było, gdyby zamilkł :((

  Na to, by zauważyć dwie głowy., trzy nogi, dłonie etc. nie trzeba ani lekarza, ani kapłana ale po prostu zwykłego człowieka!
  Szkoda słów…
  Dzięki za linka i konferencję.
  Pozdrawiam

 5. @meszek pisze:

  @Kormoran321
  To co plecie ten człowiek jest przerażające. Następny wolontariusz.
  Za takie postępowanie w takiej sprawie – to tylko powróz. Ale w Polsce wszystko skończy się wesołym oberkiem.

  I tak do następnego razu.

 6. cisza1 pisze:

  @abyssdotpl
  Historia kołem się toczy.. kard. Wyszyńskiego brak!

 7. Tadeusz_K pisze:

  @saopaulo2017blog
  1 czerwca 2017 o 17:20
  Napisałaś koment w objętości ksiązki z którego nic nie wynika.
  Dzięki.
  Skoro masz możliwości to wyjasnij sobie i nam w drugiej kolejności, czy to jest ksiądz, czy to jest pan ksiąc.
  Przedstaw mu materiały i niechaj odpowie.
  Proste.
  Masz prawo.

 8. cisza1 pisze:

  @saopaulo2017blog @ Tadeusz_K

  Kto wie? Może kiedyś Sao spotka tego kaznodzieję?
  Dzięki @Sao za szczegóły. @Kormoran321 rozwiał wątpliwości, ten nieszczęsny kapłan idzie „w zaparte” i oskarża tylko ruskich.
  A gdzie on był, co na prawdę widział? Póki żyje ma szanse….

 9. Tadeusz_K pisze:

  @Cisza1
  #ten nieszczęsny kapłan idzie „w zaparte” i oskarża tylko ruskich.#
  Ruscy ustawili wszystkich peowiaków w jednym kącie jak kobyłę więcka:
  @Włóczęga cytuje:
  http://newsweb.pl/2017/06/01/federacja-rosyjska-odpowiada-na-klamstwa-po-zacharowa-pograza-ewe-kopacz-i-spolke/
  Będzie się działo…

 10. scipio2017 pisze:

  Olaboga: Oj będzie się działo !

 11. Pawicz pisze:

  @saopaulo
  Niestety poziom inteligencji nie musi korespondować z kondycją moralną. Taki na przykład ks. Mieczysław Maliński, na którego (m.in.) książkach się wychowywałem okazał się szpiclem esbeckim, pseudonim „Delta” – a tak zbożnie pisał.
  Na świecie są (w dużej ilości) głupie łajzy, ale bywają też inteligentne łajzy – i te są dużo bardziej niebezpieczne.

  https://wiadomosci.wp.pl/ks-malinski-wspolpracowal-z-sb-6036905547522689a

 12. cisza1 pisze:

  @Tadeusz_K
  Wspólników wiąże „umowa” ale gdy jedna ze stron zbrodni zbyt głupio się tłumaczy, to „scenarzysta” nie daruje i kopie (nomen omen) Kopaczową.
  Gdzie dwóch się pobije, może choć okruchy prawdy ujrzą światło dzienne.

 13. Opisałam go skrótowo w dzisiejszym komentarzu + dodałam komentarz z 2012 roku dla przypomnienia jego jeszcze innych wypowiedzi w temacie „pomocy” rodzinom

  Oczywiście, że mam prawo pytać o 10 kwietnia 2010r i dlaczego w taki sposób się zachował i okłamał bliskich, choć wątpię żeby mi powiedział coś innego niż jego retoryka i obrona jaką prezentował i prezentuje publicznie.
  Tym bardziej wątpię aby ustosunkował się gdybym zaatakowała go z punktu widzenia naszego całościowego blogerskiego śledztwa. Nie sądzę aby odpowiedział mi na jakiekolwiek pytania w rodzaju tych jakie były stawiane przez PIKO i innych w poprzedniej notce Ciszy.
  To nie jest jakaś osoba z kręgu moich znajomych ale od czasu do czasu odprawia mszę tam gdzie mieszkam, a ponieważ są to małe środowiska, to „wszyscy wszystko wiedzą” i również różne tajemnice poliszynela. Problem tylko w tym, ze nikt w Polsce „B” czy „C” nie żyje Smoleńskiem, nic o nim nie wie, a jakiekolwiek informacje raczej czerpali z TVNu czy Polsatu. Próbowałam miejscowych wypytać o Błaszczyka, to nie mieli pojęcia o jego roli w „Smoleńsku”.

  „czy to jest ksiądz, czy to jest pan ksiąc.”

  Starałam się w swoim szkicu (na początku komentarza ) przybliżyć postać Błaszczyka . Na wyżej postawione pytanie, odpowiem – to zależy co przez „pan ksiąc” uważasz. Jeżeli chcesz go przyrównać do „jezuity” Turowskiego i stwierdzić że taki z niego duszpasterz jak i z tamtego, to zdecydowanie nie. On nie udaje księdza. Jako duszpasterz mocno się udziela, chce mu się jeździć po wsiach i odprawiać niedzielne msze, swoim parafianom będącym w trudnej sytuacji stara się pomagać , bo o tym się mówi ale czy nie prowadzi podwójnej gry tego nie umiem powiedzieć. W tym celu również wkleiłam link o Zakonie Maltańskim bo wydaje mi się ten wywiad i informacje mocno nierzetelne i zdecydowanie umniejszona dziwna rola tegoż zakonu w Klebarku i na tym terenie.

  Może niedoczytałeś albo nie zwróciłes uwagi na fragment

  „Najważniejsze moim zdaniem punkty zwrotne w karierze prałata to
  ##Nadwiślańskie Jednostki Wojskowe w Olsztynie, gdzie po seminarium i pracy na Białorusi służył jako kapelan pomocniczy….
  ##duszpasterz Ośrodka Kształcenia i Wypoczynku
  Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Łańsku i
  rektor Kaplicy pod wezwaniem Św. Jana
  Jerozolimskiego tamże.”

  Odnoszę wrażenie, że nie bez znaczenia jest jego praca na Białorusi, a co do Nadwiślańskiej Jednostki, to wieść gminna niosła, ze wyrzucono go stamtąd po złapaniu in flagranti z jakimś „kotem”, ale czy to prawda??
  Może uległ szantażowi, może świadomie współpracuje z jakąś wrażą siłą

  „Przedstaw mu materiały i niechaj odpowie.”
  O jakich materiałach myślisz?

  Pozdrawiam

 14. cisza1 1 czerwca 2017 o 20:01

  Pawicz 1 czerwca 2017 o 21:20

  „Niestety poziom inteligencji nie musi korespondować z kondycją moralną.”

  Starałam się jedynie w miarę obiektywnie go opisać , a zdaję sobie doskonale sprawę z tego o czym piszesz, bo pamiętam tamta sprawę z ks.Malińskim i wiele wiele innych przypadków NA BIEŻĄCO z wieloma hierarchami kościoła w Polsce i nie tylko…
  I ja absolutnie nie umniejszam jego winy, a wkleiłam mój komentarz, bo pamiętam jak byłam wtedy wkurzona i jakim dla mnie szokiem było gdy zobaczyłam tego księdza zamieszanego tak haniebnie w kłamstwa „smoleńskie” Poszukałam trochę informacji na jego temat żeby dać sobie odpowiedź co nim kierowało, dla kogo mógł pracować.

  Ciszo, nie bardzo chciałam odkrywać kart jak dobrze jestem zorientowana w śledztwie „smoleńskim”, jak wiele szczegółów matactwa, kłamstw, znam i jaką sciemę nam przekazują ale kto wie…może taka okoliczność się nadarzy.

  Pozdrawiam

 15. cisza1 pisze:

  @Saopaulo2017blog
  Rozumiem.

  @Tadeusz_K może przeczyta Twoją odpowiedz.
  Dzięki serdeczne za obszerne wyjaśnienia.
  Serdeczności :))

 16. cisza1 pisze:

  @Saopaulo2017blog
  Ciszo, nie bardzo chciałam odkrywać kart jak dobrze jestem zorientowana w śledztwie „smoleńskim”…

  Słusznie.

  Przyjdzie taki czas, oby szybko.
  Teraz często wypowiadają się rodziny ofiar, też „na okrągło”, wnuk p. Anny Walentynowicz – troszkę bardziej otwarcie.Podobny do Babci.
  W TVP dali ponownie „Mgłę” i dobrze – Wierzchowski wyraznie poruszony i szczery mówi, że słyszał świst silników i potem….cisza. Żadnego wybuchu. Wiemy, że te wczesne (tuż po 10.04.) wypowiedzi są najbardziej wartościowe.
  Serdeczności

 17. Alek pisze:

  On dostał od rodzin pamiątki, które jak mówił, wkładał do trumien. Teraz wiadomo, że nie wkładał.
  Co zrobił z tymi pamiątkami? To juz nie wygląda tylko na kłamstwo.

Dodaj komentarz: