rewelacja od pantery…. „Baku, Batumi, ropa, Stalin, strajki u Rotszyldów i inżynier Zglenicki. „

 

Jak to się dziwnie plecie. W tym roku obchodzimy 100 lecie Objawień Fatimskich a nasi bracia komuniści obchodzą 100 lecie rewolucji bolszewickiej. I na dwóch krańcach Europy od mniej więcej połowy lat 20-tych XX w. pełnię władzy sprawowali dwaj bardzo zdolni absolwenci seminariów duchownych: na zachodzie Antonio de Oliveira Salazar a na wschodzie Józef Dżugaszwili […]

via Baku, Batumi, ropa, Stalin, strajki u Rotszyldów i inżynier Zglenicki. — teofilgal

Może Ci się również spodoba

15 komentarzy

 1. @nohood
  To jest do dzialu Historia ?
  Bardzo dobra jakość tekstu.

 2. cisza1 pisze:

  @ Tak, jak to robi Pantera, łączy ze sobą wydobyte z niebytu sprawy pozornie ze sobą nie powiązane, to mistrzostwo blogosfery.
  Powiem tak, słyszałam co nie co o kampanianiach z Baku ale o Rothschildach było do tej pory cicho! Mają węch…czują ropę siedząc w Londynie.
  Te tereny to kocioł tlący się do dziś…
  Znam Ormian patrzących codziennie na Ararat oddalony o rzut beretem.
  Byłam w Batumi, byłam świadkiem kultu Stalina (2004 rok) i oglądałam jego posiadłość u stóp Kaukazu – tamtejsi czczą go całkiem poważnie.
  Nie zdawałam sobie sprawy z biznesowych powiązań rewolucji z „ropą”.

  Brawo Pantero!

 3. nohood pisze:

  @robert:
  za to wszyscy kochamy panterę-
  jesteś szefem historii- możesz umieszczać tam wszystko, co chcesz z tego, co możesz.
  napisz do niej i zapytaj, czy nie będzie miała nic przeciwko.

  strzałeczka

 4. Napisać to chyba na s24 i na PW?

 5. nohood pisze:

  @cisza- tak prowadzą politykę rosjanie- odbierają teren jednym i przekazują go innym- osłabiając tlącym się konfliktem obie strony.
  wszędzie tam, gdzie rotszyldowie robili interesy zalega milczenie.
  to jak historia nowoczesności ropa-chemia-farma-biotechnologia-
  i druga lnia związana z informacją, druga połowa rzeczywistości kontrolowana przez tych skurczybyków:

  poczta-telegraf-komputer-echelon-rfid

  o bankach nawet nie wspominam

 6. nohood pisze:

  roberto- jakkolwiek.
  pink panter najczęściej chyba śmiga po s24, ma też swoją stronę.
  u nas występuje pod nickiem bobry7

 7. @nohood
  Co prawda, to off top, ale ja u siebie pod ostatnią notką proponuję zmienić status działu Historia na lubczasopismo. Jutro, trochę w formie ankiety zamieszcze notkę na ten temat.?

 8. nohood pisze:

  oki.
  z mojego punktu widzenia każda proponowana formuła jest dobra pod warunkiem, że nie jest zła.
  ciągle szukamy formy…

 9. nohood pisze:

  a dzisiaj po latach niszczenia technologii rywalizujących z ropą jako źródłem energii, gdy udało im się w końcu wpleść je w sferę swoich interesów
  zaczynają mamić świat kolejnym „własnym” „odkryciem” .
  okradają ludzi z pomysłów dokładnie w tym samym stylu jak za czasów inż. Zglenickiego

 10. Alek pisze:

  W tekście jest „Inżynier Zglenicki ur. w 1950 r.” – ma być 1850.

 11. piko pisze:

  Nie było Cara nie było innej siły która stanęła by za sprawami Zglenickiego to go i jego spadkobierców razem z fundacją okradziono. Tak to wyglądało i wyglada.

  Co do tła historycznego można przypomnieć skąd rewolucjoniści z Leninem na czele wzięli się w Rosji

  https://treborok.wordpress.com/kto-oplacil-lenina/

 12. cisza1 pisze:

  Znalazłam artykuł o genezie „Polskiego Nobla” oraz próbach odzyskania pieniędzy.

  Kilka miliardów dolarów wart jest polski spadek w Azerbejdżanie.

  „W sprawie zainteresowania PKN Orlen działkami roponośnymi nabytymi w przeszłości przez inż. Zglenickiego należy stwierdzić, że pozyskanie dostępu do źródeł zaopatrzenia w ropę jest jednym z istotnych celów koncernu. Każda z pojawiających się realnych możliwości ich realizacji jest przez nas badana” – takie oświadczenie przysłał płocki koncern, poproszony przez „Wprost” o potwierdzenie pogłosek, wedle których interesuje się tzw. legatem Zglenickiego.

  https://www.wprost.pl/84112/-


  Współsfinansowany przez Zglenickiego Kościół św. Marii w Baku; zniszczony w 1931


  Pomnik Witolda Zglenickiego przy rafinerii PKN Orlen w Płocku

 13. izaluka pisze:

  Bogu dzięki za talent i pracę Pantery!

  Zainspirowana przez Autorkę trochę poszukałam w necie i m.in. polecam artykuł Pana Marka Zawadzkiego Prezesa Fundacji Nauki Polskiej im. inż. Witolda Zglenickiego: http://www.fundacjanaukipolskiej.pl/witold_zglenicki

  Fragmenty:
  „Sprawa zapisu inż. Zglenickiego była nawet omawiana – po wygranej przez nas wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku – podczas negocjacji pokojowych w Rydze. Rosja Bolszewicka z właściwą sobie hipokryzją była skłonna uszanować testament, lecz za cenę uznania przez Polskę prawomocności bolszewickich konfiskat kapitału zachodniego w Rosji, w tym kapitału amerykańskiego, brytyjskiego i francuskiego. Nasz rząd z oczywistych względów nie mógł tego uczynić. Tak więc zamknęło to sprawę.”…

  …„Z absolutną pewnością można powiedzieć, że zapis Zglenickiego miał wartość ogromną i z pewnością przerastał uważane dotychczas za największe, zapisy królowej Św. Jadwigi – zapisy na odnowienie Akademii Krakowskiej, czy też jej ufundowanie w XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego. O jakie jednak pieniądze może się rozchodzić?

  Po zapoznaniu się z dokumentami wiadomo, że Rothschildowie mieli obowiązek przekazywać fundacji rynkową równowartość 16 % wydobywanego gazu i 20 % nafty. Uwzględniając to oraz świadectwa rodziny Zglenickich i wdowy po inżynierze (która została przez niego zabezpieczona finansowo i nigdy nie rościła sobie pretensji do majątku zapisanego na rzecz polskiej nauki), a także inflacyjne i deflacyjne zmiany wartości waluty amerykańskiej (zgodnie z calculatorem Banku Rezerwy Federalnej w Minneapolis), Towarzystwo Kaspijsko-Czarnomorskie Rotschildów tylko w latach 1908 – 1915, powinno przekazać sumę 220.000.000 dzisiejszych USD1. Być może kwota ta byłaby większa, gdyby dodatkowo uwzględnić wzrost cen nafty w minionych latach. Może oznaczać to, że w tym okresie z szybów Zglenickiego wydobyto naftę o wartości minimum 1.100.000.000 USD.

  Pamiętać trzeba, iż sumy te dotyczą pierwszego, pionierskiego okresu eksploatacji lądowych działek naftowych Inżyniera. Wydobycie na wielką skalę rozpoczęło się po 1923 r. i z działek morskich. Jak wielkie to mogły być ilości nafty i sumy pieniędzy? Prawdopodobnie wielokrotności wyżej wymienionych.”…

  …„Warto dodać, że Fundacja Nobla ustanowiona została cztery lata wcześniej w 1900 r. za sumę około 160.000.000 obecnych USD (wg Sverige Bank). To porównanie oddaje wielkość Inżyniera i jego fundacji.

  Fundacja Nauki Polskiej im. inż. Witolda Zglenickiego powstała dla przypomnienia światu, a szczególnie Polakom, osoby Inżyniera (przez wiele lat nie wolno było o nim nawet pisać), jego dokonań w dziedzinie przemysłu naftowego i zasług dla polskiej nauki. W międzyczasie upadł Związek Sowiecki, firmy zachodnie powoli wracają nad Morze Kaspijskie i tylko nikt nie upomina się o zwrot aktywów Zglenickiego lub wypłatę odszkodowań dla polskiej nauki. Nie czyni tego nasz rząd, nawet PAN, która w czasach stalinowskich weszła w posiadanie aktywów.

  Fundacja Nauki Polskiej im. inż. Witolda Zglenickiego, zwróciła się więc do w/w instytucji z prośbą o przekazanie jej zamrożonych i niewykorzystywanych od dziesięcioleci aktywów, deklarując, że podejmie w kraju i zagranicą, wysiłki dla odzyskania majątku, z pożytkiem dla nauki polskiej. Polska Akademia Nauk odmówiła jednak tego, a ponadto także ujawnienia Bilansu i wskazania w nim pozycji stanowiącej prawa majątkowe zapisane przez inżyniera mimo, że zobowiązuje ją do tego Ustawa o dostępie do informacji publicznej.”

  Dzięki Ci Nohoodzie za udostępnienie artykułu Pantery.

 14. E.B pisze:

  Bardzo ciekawe informacje. Przyznam, że nic o tym nie wiedziałam. Dzięki.

 15. Tadeusz_K pisze:

  @piko
  „Tak to wyglądało i wyglada.”
  Tak wygląda.
  Mamy znowu w Europie Parvusa sorosem zwanego.

Dodaj komentarz:

Przejdź do paska narzędzi