Przejdź do paska narzędzi

Rafał Trzaskowski z francuską Legią Honorową

donosi Rzepa:

Konsul honorowy Francji w Szczecinie Włodzimierz Puzyna oraz poseł PO Rafał Trzaskowski otrzymali w czwartek z rąk ambasadora Francji w Polsce Pierre’a Levy’ego Ordery Narodowe Legii Honorowej. Warszawski urzędnik Leszek Drogosz otrzymał Order Narodowy Zasługi.

W dawnych czasach, gdy Polska była potęgą, obowiązywał bezwzględny zakaz przyjmowania przez polskich szlachciców orderów oraz tytułów nadanych przez obcych monarchów. Pod karą utraty szlachectwa.

Potem powoli zaczęło się to rozwadniać. Gdy kanclerz Ossoliński otrzymał tytuły od cesarza brać szlachecka protestowałą – ale rozeszło sie po kościach i stworzony został precedens. Od tej pory można było polskich polityków kupować – i zaczęła się jazda z górki. Władcy ościenni zaczęli polskiej szlachcie nadawać tytuły hrabiowskie i inne. Ma się rozumieć – nie za darmo, tylko za jakieś konkretne zobowiązania i zasługi. No i wiemy jak się to skończyło.

I ta jazda w dół trwa nadal. W komentarzach pod notką w Rzepie więcej jest takich, którzy cieszą się „docenili Polaka!” i gratulują odznaczonym a mniej takich, którzy pytają: „A za co konkretnie dali mu ten medal? Czy nie jest to przypadkiem próba kupienia Pana Trzaskowskiego?”

A przecież takie pytanie paść powinno.

Może Ci się również spodoba

5 komentarzy

 1. piko pisze:

  Odznaczanie członka targowicy przez obce państwo jest jednoznacznym sygnałem.

 2. WWA
  Według pierwszych statutów z 2 lipca 1802, opracowanych wstępnie przez Pierra Louisa Roederera, składających się z 19 artykułów, Legia została podzielona na cztery klasy: Legionisty (Légionnaire), Oficera (Officier), Komendanta (Commandant) oraz Wielkiego Oficera (Grand Officier). Otrzymała Wielką Radę Administracyjną składającą się z trzech konsulów i 16 kohort oraz I konsula – samego Napoleona (jako Mistrza Legii Honorowej i przewodniczącego WRA z urzędu). Jego dwóch braci Józef i Lucjan oraz generał Kellermann pełniło funkcję trzech konsulów zasiadających (od 14 sierpnia 1804 do rady należał także Étienne Lacépède jako Wielki Kanclerz, a Dejean jako Wielki Skarbnik). Legię podzielono na 16 kohort (prowincji terytorialnych), na których czele stali „wielcy oficerowie”, znani wojskowi np. Bernadotte, Ney, Murat, z których prawie wszyscy zostali później marszałkami Francji. Każda z kohort składała się z 7 Wielkich Oficerów, 20 Komandorów, 30 Oficerów i 350 Legionistów. Dowódcy kohort zasiadali w radzie administracyjnej Legii. Wszyscy posiadacze broni honorowej zostali przyjęci w poczet członków Legi.. Nie bede sie dalej wglebial, ale skoro taki zbrodniarz, jak Murat jest wsrod udekorowanych, tp bardzo obniza wartosc medalu, po drugie, to fakt, ze od obcych nie wolno przyjmowac nagrod, medali i gratyfikacji. Z wyjatkiem grantow naukowych, bo nauka nie zna granic (podobno)..

 3. piko pisze:

  Tusk odznaczony nagrodą im. Walthera Rathenaua (polakożercy)

  Legie Honorową mają takie wybitne postaci jak (za wiki):
  1946 – marsz. Michał Rola-Żymierski[17]
  1967 – przew. Edward Ochab[17]
  1967 – I sekr. Władysław Gomułka[17]
  1967 – prem. Józef Cyrankiewicz[17]
  1972 – I sekr. Edward Gierek[17]
  1975 – przew. Henryk Jabłoński (polityk)[17]
  1975 – prem. Piotr Jaroszewicz[17]
  1989 – prez. Wojciech Jaruzelski[17]
  1991 – prez. Lech Wałęsa[17]
  1996 – prez. Aleksander Kwaśniewski
  2012 – prez. Bronisław Komorowski[19]

  LH dostali również
  Tadeusz Mazowiecki, Bronisław Geremek, Adam Michnik, Jacek Kuroń.

  I jak tu Bolka, kawalera LH, wsadzić do pierdla?

  Przecież teraz to odznaczenie to kupa śmiechu.

 4. abyssdotpl pisze:

  Ten k…wi syn Trzaskowski odznaczony Legią Honorową?
  To teraz chyba każdemu dają, kto jest zdrajcą.
  Czemu Donek nie dostał?
  I stu innych z PO?

 5. cisza1 pisze:

  @abyssdotpl

  Ten jako niemiecka maskotka woli germańskie nagrody.

  W Akwizgranie dostał Międzynarodową Nagrodę Karola Wielkiego.

  oraz im. Waltera Rathenau, inicjatora układu z Rapallo z 1922 roku.

  a od swojej promotorki Merkelowej : „Złotą Wiktorią dla Europejczyka Roku”

  Pewnie to nie wszystkie gratyfikacje lokaja.

Dodaj komentarz: