Dobra i szybka informacja to potęga…

 3. numer przesławnej London Gazette

Najstarszą na świecie, ciągle ukazującą się od 1645 gazetą, jest szwedzka Post- och Inrikes Tidningar. Z kolei The London Gazette jest najstarszą ciągle publikowaną gazetą w Zjednoczonym Królestwie, której pierwsza publikacja miała miejsce 7 listopada 1665, wpierw pod nazwą Oxford Gazette. Nic to dziwnego, wszak już w 1597 Franciszek Bacon stwierdził, iż „(sama) wiedza to potęga”  (Ipsa scientia potestas est – w Meditationes Sacræ, 11, O Herezjach)…

Anglicy, jak to Anglicy, są bardzo pieczołowici i zachowali wszystkie numery swojej najstarszej gazety, w tym jej numer trzeci. Tam, z mniej niż 3 tygodniowym opóźnieniem, bo pod datą 24 i 31 października (patrz wyżej), mamy dwie pierwsze wiadomości zagraniczne, z samego Gdańska…

Ciąg dalszy

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. boson pisze:

    La Gazette – najstarsza gazeta francuska założona w roku 1631. Założył ją Théophraste Renaudot, medyk Ludwika XIII. La Gazette była tygodnikiem (ukazywała się w czwartek) i zawierała 4 strony. Była wydawana do roku 1915.

    La Gazette miała informować o zdarzeniach w polityce międzynarodowej, w dyplomacji i o wydarzeniach na dworze. W roku 1762, rozbudowano jej tytuł na: Gazette de France, dodając podtytuł: Organe officiel du Gouvernement royal. W roku 1787 Charles-Joseph Panckouke przejął Gazette i dołączył ją do innej posiadanej już przez siebie Mercure de France i do Moniteur universel który później założył.

    La Gazette ograniczała się głównie do wydawania rozporządzeń rządu. W 1791 przejęli ją żyrondyści Od maja 1792 La Gazette zmieniła nazwę na: Gazette nationale de France.

    https://pl.wikipedia.org/wiki/La_Gazette

Dodaj komentarz:

Przejdź do paska narzędzi