Święte krowy na zakupach

Bardzo ostatnimi laty nasiliło się zjawisko tak zwanego „flash mob robbery”. Jeżeli Państwo nie słyszeliście co to takiego to wyjaśniamy: Do sklepu wchodzi nagle duży tłum młodych ludzi – co najmniej kilkadziesiąt osób. Nie przejmując się obsługą ani ochroniarzami po prostu zabierają z półek wszystko co potrafią unieść – po czym wychodzą i rozpływają się na ulicy. Sprzedawcy są bezsilni – „kupujących” jest po kilkunastu na każdą osobę personelu i nie są w stanie tej – najzupełniej bezczelnej – grabieży powstrzymać.

Merdia właśnie doniosły o tym, że coś podobnego właśnie miało miejsce w Oakland w Kalifornii: do wagonu metra wsiadło nagle kilkudziesięciu nastolatków, poprosili podróżnych o portfele i telefony – i błyskawicznie zniknęli.

Co na to policja? Nic. Albo niewiele. Przypadki aresztowania oprychów dokonujących „flash mob robbery” są niezwykle rzadkie. W aktualnej sprawie rabunku w kalifornijskim metrze nie zanosi się na aresztowania. Skąd to wiadomo? Ano stąd, że kamery w metrze zarejestrowały przebieg zdarzenia, jest film na którym widać kim są napastnicy – ale dyrekcja metra kategorycznie odmówiła ujawnienia go. Bo to naruszałoby prawa obywatelskie bandziorów. Czy jakoś tak.

Więc policja bezradnie rozłoży ręce i stwierdzi, że nie da się nic zrobić.

A przyczyny, dla których Ameryka jest bezsilna wobec zjawiska „flash mob” są niestety ważne. Merdia piszące o kolejnych rabunkach konsekwentnie piszą o tym, że dokonywane są przez „nastolatków” lub „młodych ludzi” – ale nie chca konkretnie powiedzieć kim owi młodzi ludzie są. A tu właśnie leży pies pogrzebion.

Jeżeli pójdziecie Państwo na youtube i wrzucicie hasło „flash mob robbery” to dostaniecie całą kolekcję nagrań z rabunków dokonywanych w sklepach – strona po stronie widzicie filmy z kamer bezpieczeństwa pokazujące jak młodzi ludzie wchodzą tłumnie do sklepu, oczyszczają półki i znikają. Widać ich twarze, można ich łatwo zidentyfikować – ale policja tego nie potrafi a złodzieje są tak pewni bezkarności, że nawet nie zasłaniają twarzy. Dlaczego?

Ano jeżeli przyjrzycie się dokładnie to będziecie w stanie odpowiedzieć na pytanie KIM konkretnie są owi „nastolatkowie” lub „młodzi ludzie” obrabowujący sklepy.

Tak. Wszyscy oni należą do grupy etnicznej, której członkowie mają w Ameryce – z racji uwarunkowań historycznych – przyznany  ustawowo status świętych krów. Policjanci są wobec nich bezradni. Policjant który zaryzykuje zarzymanie ich – ryzykuje karierą. Gdyby trzeba było zatrzymać mordercę – to może jeszcze policjant zaryzykowałby. Ale rabusia sklepowego? Lepiej udawać, że się nie widzi. Zbytnia gorliwość w ściganiu przestępców mających status świętej krowy może dla policjanta oznaczać wywalenie z pracy, o czym się niejeden przekonał.

I dlatego też dyrekcja kalifornijskiego metra nie chce ujawnić nagrania pokazującego rabusiów. Dyrekcja wie, że policja i tak nie zrobi z niego użytku, więc po co ryzykować.

A żaden polityk nie powie głośno: „Mamy problem świętych krów” tylko będą opowidać, że mamy problem z nastolatkami. Nie wiadomo jakimi, którzy nie wiadomo skąd pochodzą.

W efekcie walka z problemem „flash mob robbery” wygląda tak jak walka o podniesienie poziomu amerykańskich szkół. Wszyscy wiedzą dlaczego amerykańscy uczniowie w rozmaitych testach wypadają gorzej od uczniów w – dajmy na to – Polsce – ale nikt nie ma odwagi powiedzieć głośno dlaczego. Więc wszyscy udają, że nie wiedzą na czym problem polega.

A skoro problemu nie wolno opisać – to nie da się go też i rozwiązać.

Polska takich problemów nie ma. Ale Europa Zachodnia będzie miała – i to wkrótce.

Może Ci się również spodoba

6 komentarzy

 1. tichy pisze:

  @WWA

  WWA trzyma palec na najważniejszych patologiach zachodniej cywilizacji, Czem prędzej ostrzega cywiliizację wschodnią, by takim bezeceństwom dała odpór.

  Niejasne jaki.

  Ważne, że to Murzyny – i tu trzeba uważać: lepiej se murzynka na prezydenta nie wybierać

 2. Sao Paulo pisze:

  A tutaj , na tej półkuli trzeba będzie uważać na „święte krowy”- mameluków, bo te inne „święte krowy” już sobie prawem kaduka wydziobały nietykalność i różne instytucje gwarantujące nietykalność w rodzaju Europejskiej Rady ds. Tolerancji i Pojednania.
  A rabunek…Trochę na inna skalę niż sklep czy podróżni w metrze.
  Jedno i drugie TĘPIĆ W ZARODKU, bo jak się rozpasają, to Święty Boże nie pomoże

 3. nagor pisze:

  Zaczyna się z pozoru niewinnie ale bez reakcji prawa wróci symbol KKK jako czynnik równowagi .

 4. ProvoCatio pisze:

  @ Ameryka jest bezsilna wobec zjawiska „flash mob”

  biedna Ameryka, biedna. prosze- zło jest w nas samych. czyli co? czipy?

 5. ProvoCatio pisze:

  @ nagor


  klan jest organizacją legalną w USA i nigdzie se nie poszedł zeby teraz wracać. istnieje w trzeciej odsłonie nieprzerwanie d 1946 i nic nie może .

 6. nagor pisze:

  @ProvoCatio

  Wiesz lepiej , jest jednak próg przyzwolenia społecznego a później samosąd przy bezczynności władzy/prawa . To odruch samoobrony .

Dodaj komentarz:

Przejdź do paska narzędzi