Jezus przed sądem prowincjonalnym dla m.st. Jerozolimy

You may also like...

10 komentarzy

 1. ProvoCatio napisał(a):

  @ zasadniczo postać Jesusa mozna postrzegac w dwóch wymiarach. religijnym i społecznym. społecznym jako symbol naginania prawa i przez to nieprawości systemu w kwesti bezpodstawnego oskarżenia i hańbiącej „układ” egzekucji. priorytety. niestety. przypominam o społecznym wymiarze śmierci Jazusa dla tych co widzą w krzyżu, symbol li, tylko religiijny i żądają pozbycia się go np. z sejmu.

  Wesołych swiąt 🙂

 2. piko napisał(a):

  W dyskusji na S24 sprawa skazania Jezusa była rozpatrywana w kategorii mordu sądowego. Unukalhai tłumaczył, że to nadinterpretacja. W zasadzie zgadzam się z nim. Natomiast ocena postępowania Sanhedrynu jest negatywna. Można powiedzieć, że proces Jezusa był procesem politycznym.

 3. Tadeusz2017 napisał(a):

  @piko

  „Ciekawy artykuł”

  -Nagięty.
  Zogniskowany do jednej kwestii z działalnośći Jezusa Chrystusa..
  Pomija zasadnicze kwestie Jego Misji sygnalizowane jeszcze w Ks. Rodzaju, a później przez proroków ST jak David, Izajasz i paru innych.
  Autor przeczytał jeden fragment NT i zbudował sobie „domek z kart”.
  Manipulacja autora artykułu.
  Ciagle krążą pojęcia: socjalista? komunista? wolnościowiec?, a nawet gej jak powstało to pojęcie.
  No cóż-teraz jest moda na wszelakie tzw. instalacje, które dotyczą nie tylko rzeczy ale i słów – niestety.
  instalacja1 – z rzeczy
  instalacja 2 – ze słów.

 4. Pawicz napisał(a):

  „…a jak wiemy z zapisów historycznych”

  No właśnie, co wiemy? Z którego roku te zapisy, albo lepiej – z którego wieku? Jedni wiedzą, a inni (ci „ciężko myślący” 🙂 nie wiedzą, ale w sumie czy to ma jakieś znaczenie, co jest, a czego nie ma w źródłach historycznych? No ale gdyby się nagle (nie daj Bóg!) okazało, że z tymi „zapisami historycznymi” nie jest wcale tak wesoło, albo są, ale ich „wartość historyczna” nie jest najlepsza, to może się lepiej na ich istnienie tak ochoczo nie powoływać.
  Nie chcę tutaj psuć świątecznego nastroju, zwłaszcza, że Triduum Paschalne, ale czasami kusi napisać – sprawdzam!

 5. cisza1 napisał(a):

  @piko
  Sanhedryn mógł karać winowajców, jednak nie miał mocy prawnej, by kogokolwiek ukarać śmiercią. To leżało w gestii Piłata.
  A im tylko o taką karę chodziło.
  Musieli więc fortelem ( zarzut, że Jezus ogłosił się królem żydowskim ) zmusić niejako namiestnika cesarskiego Piłata, do wydania wyroku śmierci.

  Piłat z kolei okazał się starożytnym wzorem współczesnego „liberalnego demokraty”.
  Liberalnego, bo stwierdził „A cóż to jest prawda?”, demokraty, bo poddał tłumowi pod „głosowanie” wybór między Jezusem a Barabaszem.

  Tyle moich refleksji
  Pozdrawiam.

 6. piko napisał(a):

  @Pawicz

  Nie jestem specjalistą od historii kościoła, przytaczam opinie innych. Proponuję poczytać komentarze Unukalhai. Tu jeden z nich:

  unukalhai
  TRÓJKĄT TRZECH CESARZY
  „Poza tym o życiu i śmierci Jezusa nic nie wiemy ze 100% pewnością.To co po 30-50 latach od chwili śmierci Jezusa pisali ewangeliści,to nic innego jak klasyczny „głuchy telefon”.Wystarczy (dla historyka) porównać Kodeks Watykański z Kodeksem Synajskim.
  Wiemy,że listy św.Pawła powstały wcześniej.To zadziwiające,że jedyny wykształcony,,tak wysoki rangą,bezpośredni świadek tamtych wydarzeń nie pozostawił relacji z tamtego okresu (dni).”

  Przepraszam, ale wypisuje Pan głupstwa.

  Wiemy sporo, i z kazdym rokiem kwerendy po archiwach, badaniem śladów z tamtej epoki, wykopalisk, pdczytywaniem pairusów, otraków, etc., wiemy coraz więcej.

  Moze Pan niew wie, ale jest sporo osób, które wiedzą.
  A ze ich wiedza nioe jest popularyzowana, to nie ich wina.

  Pierwsze redakcje ewnagelii w jezyku greckim to jakies 10-15 lat po Golgocie, a nie zadne 30-50. Zreszta sa one oparte na zapisakch aramejskich/hebrajskich bezposrednich swiadków i redagowane równiez przez bezposrednich swiadków (chodzi o tzw, ewangelie synoptyczne). Ostatnia Ewangela tzw. Janowa, powstał a na pewno przed 70 rokierm n.e. czyli przed zburzenie Swiatyni Jerozolimskiej.
  Teksty ewangelijne istniały wczesniej niz Listy Pawłowe, gdyz Sw. Paweł wspomina o nich własnie w swoich listach.

  Pan powtarza jalkies wersje mocno zdezaktualizowane, a jest to dziedzina, w której przyrost wiedzy jest bardzo szybki i bywa, że jedno znalezisko istotnie zmienia konwencje dotychczasowej datacji róznyuch zdarzń związanych z poczatkami chrescijaństwa.

  To że dzisiaj, jeszcze zbyut mało wiemy, bo wieki zniszczeń wojennych pochłoneły archiwa, nie oznacza, ze równie mało wiedzieli ludzie z I, II, III czy II stulecia nowej ery.

  W notce na S24 podałem źródło na którym się opierałem.

 7. piko napisał(a):

  @cisza1

  Piłat jako namiestnik i zarządca Judei nie chciał robić sobie problemów. Umył ręce i sprytnie los Jezusa pozostawił demokratycznemu osądowi.

  A w demokracji „prawdą” jest to co większość zdecyduje. A większością łatwo jest sterować nawet bez telewizji.

 8. cisza1 napisał(a):

  @piko @pawicz

  Coś tam jednak jest, Flawiusz nie starcza… a nawet, gdyby znaleziono pełne oryginały Ewangelii i tak nie uwierzą 🙂
  Jedenastu chłopa poszło na śmierć.
  Tak sobie, za wymysły i bajanie? To niemożliwe.
  Czy ktokolwiek z ateistów oddał by życie za swą wiarę? wątpliwe….gdyby jakiś przykład, choć jeden.

  Papirus z Qumran

  „Jeden mały skrawek papirusu, z literami pasującymi do Ewangelii wg św. Marka, znaleziono w jaskini nr 7 obok ruin osady Qumran na Pustyni Judzkiej.”

  http://www.katolik.pl/22847,416.druk?s=1

  „Wśród manuskryptów ma znajdować się fragment Ewangelii według Łukasza z samego początku drugiego stulecia. Według Wallace’a manuskrypt ten jest bliższy czasom Chrystusa niż uważany dotąd za najstarszy nowotestamentowy papirus Ewangelii według Jana datowany na 120-125 rok. Jednak największą rewelacją ma być jeszcze wcześniejszy fragment Ewangelii według Marka, którego wiek został ustalony na I wiek n.e. Byłby to zatem najstarszy znany manuskrypt Nowego Testamentu, pamiętający czasy naocznych świadków życia Jezusa./…/ Profesor Wallace zapewnia, że określenie daty rękopisu Ewangelii według Marka na I wiek zostało dokonane przez jednego z najbardziej cenionych paleografów na świecie i później potwierdzone”
  https://archeologiabiblijna.wordpress.com/2012/04/05/odkryto-najstarsze-fragmenty-nowego-testamentu/

 9. Pawicz napisał(a):

  „Bonasera, Bonasera, czemu mnie tak nie szanujesz…”, jakbym był lewackim trollem?
  Przecież gdybym nim był, już dawno zadałbym np. takie pytanie:
  – A od kiedy to beletrystyka uchodzi za absolutnie niepodważalne źródło historyczne? Jeżeli tak, to niedługo za źródło historyczne będzie uchodzić „Zaginiony świat” Artura Conana Doyle’a. 🙂

Dodaj komentarz

Przejdź do paska narzędzi