Problem z Wielkanocą czyli… z nami

Problem z Wielkanocą jest stosunkowo prosty: zależnie od grupy społecznej, narodowej lub po prostu – od (czasem nowej, „świeckiej”) tradycji – Wielkanoc to Święta Zmartwychwstania Pańskiego (Pascha, Woskresiennije, Easter – od imienia bogini wiosny Ēostre, które przeszło na staroangielski miesiąc kwiecień – „miesiąc Paschy”), ale także „Wielkanoc”, „Zajączek”, „Ester Egg”…

A ponieważ Wielkanoc umocniły dominujące w świecie imperia – jest ona powszechnie obchodzona jako Święta: chrześcijanie przeżywają – ateiści „dzielą się jajeczkiem”; powszechna radość i wzajemna akceptacja: wszak to Dni Wolne!

I to w zasadzie rozwiązuje wszelkie problemy: cóż – na dwa dni (gdzieniegdzie, np. w Holandii czy Czechach także na Wielki Czwartek czy Wielki Piątek) łatwo się zmobilizować…

 

Co innego – na co dzień!

 

PT-owcy (jak każda społeczność) mają z tą stałą mobilizacją problem i jest to problem o charakterze konstytucjonalnym: kto może zostać petowcem, a zatem w konsekwencji – bezproblemowcem?

 

Najprostsza, idealistyczna, odpowiedź głosi: każdy. Nie okazała się ona roztropna! Nie każdy bowiem potrafi rozwiązywać problemy (choć oczywiście każdy potrafi je stwarzać)…

 

Z tej prostej konstatacji – czyż nie należałoby wysnuć roztropnego wniosku iż czym innym jest Naszego Salonu wersja klubowa – a czym innym – powszechna?

Klubowicz bowiem się wyróżnia – i dlatego jest klubowiczem; czym się wyróżnia? Aaa – to zależy od klubu i jego regulaminu…

 

NIE DA SIĘ inaczej zachować „atmosfery” jak poprzez „dobór” (tak mi tłumaczył stary Chińczyk i się tego trzymam)!

 

Proponuję: to samo, raz jeszcze – klubowicze na wyspę, czerwony dla poważniejszych tekstów (poważniejsze teksty wykluczają naparzanki, a przecież Klub – także!).

 

Wesołych Świąt!

 

P.S.

Napisane pod wpływem odgrzewanego (po tekście Erka o „odchodzeniu na S24”) żartu RzJ – wielu dało się i tym razem nabrać 🙂

You may also like...

8 komentarzy

 1. Arena do tych lekkich ale..
  Usuwajac z «czerwonego» wiekszosc notek ryzykujemy wyludnienie PT..

 2. ProvoCatio pisze:

  @ wszystkie notki są ważne! jedne mniej, drugie bardziej, ale ciesze się widząc Cię znowu Propatrianie 🙂

 3. adamkonrad pisze:

  Uważam ze może być
  Byle bloger sam decydował czy chce na glowna
  Czy ns ‚klubowa’
  Wierze w nas, ze sami bysmy nie naduzywali
  Ale kwestiavzrobienia a nie chce wysuwac rozczen wobec tych co dla nas pracuja

 4. @adamkonrad
  Oczywiscie,ze moze i tak byc, ze notka bedzie i na blogu tematycznym i na PT «czerwonym», rozumianym jako SG

 5. adamkonrad pisze:

  @robertzjamajki
  Oczywiscie ze tak

 6. piko pisze:

  No niby słusznie piszesz Propatrianie, ale ja jestem za tym by wszystko ucierało się w jednym kotle.

  Osoby które tu piszą, jak to się mówi, trzymają poziom, mają natomiast różną wrażliwość, różnie odbierają teksty, nie zawsze potrafią odczytać jeden drugiego. Tak jest i tyle.

  Często komentarze żyją własnym życiem i trudno przewidzieć w którą stronę pójdą. Może być że pod błahą notką będą wartościowe treści.

 7. roarian pisze:

  Tekst, jak stoi w peesie, powstał pod wpływem i nie spodziewałem się (szczerze mówiąc) odzewu, który podniósł mnie na duchu: warto rozmawiać 🙂 Przygotowuję dla takiej dyskusji Zaproszenie (oczywiście ukaże się po Świętach), w którym przedstawię drogę do świetlanej przyszłości omijającą słusznie wskazane przez Was rafy (moim celem było tu przede wszystkim wskazanie problemu, a nie jego rozwiązanie, gdyż nie byłem pewien, czy ktoś go dostrzega tak boleśnie, jak ja).

 8. roarian pisze:

  Jak napisałem powyżej – Zaproszenie ukaże się po Świętach; Zaproszenie nie będzie tekstem, a jedynie (literalnie) zaproszeniem do dyskusji nad gotowym już tekstem; kto jednak zechciałby się do takiej dyskusji przygotować, temu umożliwiam już od tej chwili zapoznanie się z nim (na Wyspie Nohooda), wszelako z oczywistą prośbą, żeby tekstu (bez Zaproszenie egzystuje tam nieoficjalnie) jeszcze nie komentować, a dopiero po wysłaniu (publikacji na PT) Zaproszenia.

Dodaj komentarz:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Przejdź do paska narzędzi