Honorowi obywatele Szczecina

Gazwyb oburza się na radę miasta Szczecina, że ta nie odebrała tytułu honorowego obywatela miasta Hitlerowi:

Szczecińscy radni pozbawili właśnie tytułu Honorowego Obywatela miasta Chruszczowa, Bieruta i Gomułkę. Führer III Rzeszy wciąż czeka na swoją kolej.

Nie wiemy jakie konkretnie powody kierowały decyzją radnych, że nie odebrali tytuu Hitlerowi – ale uważamy, że postąpili słusznie.

Czym różni się uchwała rady miasta Szczecina nadająca honorowe obywatelstwo Chruszczowowi, Bierutowi i Gomułce od uchwały nadającej honorowe obywatelstow Hitlerowi?

Tym, że te pierwsze zostały nadane przez radę polskiego miasta Szczecin. Ten drugi został nadany przez radę niemieckiego miasta Stettin.

Naszym, Wielkiego Wodza, zdaniem przyjęcie uchwały odbierającej obywatelstwo Hitlerowi stanowi przyznanie, że się uznaje ważność uchwały ten tytuł nadającej. I że uważa się, iż prawa ustanowione przez niemieckich narodowych socjalistów są wiążące dla dzisiejszych władz polskich.

A to stwarza niebezpieczny precedens. Co będzie jeżeli znajda się jacyś specjaliści od procesowania się o odszkodowania za Holocaust, któzy wynajdą jakieś haniebne ustawy przegłosowywane przez rade niemieckiego miasta Stettin (a prawie na pewno takie są)  – i z tego tytułu wytoczą sprawe sądową polskiemu mistu Szczecin domagając się odszkodowań?

Uważamy, że rada Szczecina żadnego obywatelstwa Hitlerowi odbierać nie powinna. Skoro odbiera to znaczy, że uważa że to ona je nadała. Zamiast tego powinna oświadczyć: Obywatelstwo Hitlerowi nadały władze niemieckie. My tej decyzji nie odwołujemy – bo nigdy jej nie uznaliśmy i nie uznajemy. Cokolwiek postanowili radni niemieckiego miasta Stettin nie jest wiążące dla rady miasta Szczecin. Kropka.

I druga sprawa. Radni odebrali obywatelstwo Chruszczowowi, Bierutowi i Gomułce. Mamy na ten temat mieszane uczucia.

Bezwzględnie odebrać je należało Bierutowi. Co do pozostałych dwóch – mamy wątpliwości.

Gomułka doprowadził do podpisania układu z Niemcami w którym Niemcy uznali zachodnią granicę Polski. Cokolwiek by o nim nie sądzić – był to poważny sukces, o którym gdzie, jak gdzie, ale w Szczecinie powinno się pamiętać. Uważamy, że odbieranie mu tytułu honorowego obywatela miasta jest nie na miejscu.

A co do Chruszczowa – z polskiego punktu widzenia raczej trudno jest go oceniać negatywnie. Jego dojście do władzy oznaczało po koszmarze lat stalinowskich kolosalną zmiane na lepsze. Na pewno na Węgrzech jest oceniany gorzej, ale z polskiego punktu widzenia trudno czuć do niego jakąś szczególną wrogość. Nie wiedomo jak potoczyła by się historia Rosji i Sowietów, gdyby nie został obalony w przewrocie pałacowym. Oczywiście, nie zamienił Sowietów w kraj wolny mlekiem i miodem płynący – ale i tak czasy Chruszczowa w porównaniu do czasów Stalina to dzień i noc. Uważamy, że bilans jego rządów jest raczej pozytywny.

Mamy więc apel do dzisiejszych fotelowych antykomunistów: Wasz zapał do dekomunizowania wszystkiego jest godny pochwały – tylko, że trafia w pustkę. Chruszczow i Gomułka dawno nie żyją i odbieranie im obywatelstwa nic nie zmienia. Zamiast wyżywac się na umrzykach – zwalczajcie tą komunę, która nadal istnieje – i nadal szkodzi.

W Warszawie jest Rondo ONZ oraz stacja metra o tej samej nazwie. Czy nie przyszło wam do głowy, że nazywanie imieniem tej komunistycznej, kurewskiej i bandyckiej organizacji skrzyżowania i stacji metra w Warszawie przynosi Polsce wstyd? Tu macie pole do popisu! Walczcie o usunięcie nazwy „Rondo ONZ”.

A Chruszczowowi dajcie spokój.

You may also like...

Dodaj komentarz:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Przejdź do paska narzędzi