Przejdź do paska narzędzi

Czy Jarosław Kaczyński jest idiotą?

Do napisania tej notki zainspirowała mnie oczywiście niekończąca się dyskusja, która toczy się na temat rzekomo błędnej polityki zagranicznej PiS-u, zwłaszcza w sprawie UE, a szczególnie w kontekście wyboru Tuska na szefa RE i porażki Polski w tym głosowaniu, a raczej jego braku.

Trudno tu polemizować z argumentacją zawiedzionych polityką polskiego rządu w tej sprawie, bo wymagałoby to dogłębnej analizy materiału i czasu. Myślę jednak, że w tym przypadku wystarczy postawić kilka prostych, z punktu widzenia przeciętnego Polaka, logicznych pytań, na które wszyscy krytykujący polskie władze za politykę zagraniczną, nie znajdą – myślę – jednak prostej odpowiedzi

O to, czy Kaczyński jest idiotą, pytam ja, pewnie przez wielu zaliczana do „betonowego” elektoratu PiS, dlatego to pytanie może niektórych zdziwić. Szybko jednak wyjaśniam, że jest to jedynie prowokacja z mojej strony, ponieważ nawet najwięksi wrogowie JK, nie odpowiedzą na to pytanie twierdząco.

Skoro zatem Kaczyński nie jest idiotą, to dlaczego, zdecydował, by wystawić niemal w ostatniej chwili kandydaturę Jacka Saryusz-Wolskiego na szefa Rady Europejskiej, wiedząc, że nie ma ona szans na przegłosowanie? Czy inteligentny, wytrawny polityk, uznany za jednego z najwybitniejszych polityków Europy, narażałby się, nie mając ku temu przesłanek, na porażkę, mogącą przyczynić się do utraty własnego autorytetu i prestiżu Polski na arenie międzynarodowej oraz poparcia w kraju?

Czy nikomu nie przyszło do głowy, że Jarosław Kaczyński osiągnął to, co sobie zaplanował? Czy zachowanie kanclerz Niemiec i innych znaczących polityków było trudne do przewidzenia? Czy przy okazji tego posunięcia, Polska nie obnażyła nieprawidłowo działających unijnych mechanizmów?  Czy unijni przywódcy nie złamali prawa nie porozumiewając się z krajem w sprawie wyboru kandydata pochodzącego z tego kraju? Czy oświadczenie Angeli Merkel na kilka godzin przed szczytem,  że Tusk zostanie ponownie wybrany, nie było arogancją i wywarciem presji na pozostałe kraje?

Czy wg krytykujących, Unia Europejska nie wymaga reformy? Czy urzędnicy europejscy przestrzegają praw wszystkich państw członkowskich? Czy liderzy unijni nie przewodzą Unii z pozycji hegemona, proponując chociażby Unię różnych prędkości? Czy dopuszczalny jest pomysł karania państw (poparty przez Tuska) za niewyrażenie zgody na przyjmowanie tzw. kwot uchodźców? Czy słuchanie podszeptów polskiej opozycji  i straszenie Polski sankcjami, nie jest łamaniem unijnego prawa? Czy oskarżanie polskich władz o łamanie demokracji w Polsce jest uprawnione?

Z kolei, czy tak wytrawny, doświadczony  polityk, jak Jacek Saryusz-Wolski, bez powodu ryzykowałby swoją karierę, wiedząc, że ma więcej do stracenia niż zyskania? Czy wszystkim malkontentom nic nie mówią słowa Wolskiego: „wolę banicję niż Targowicę” i „wysiadam na przystanku Polska”? Czy to naprawdę mało? Czy ten, nie najmłodszy już polityk nie mógłby spokojnie „robić swoje”, wiedząc, że fotel eurodeputowanego i wysokie apanaże ma zagwarantowane na długie lata?

Czy doprawdy tak trudno uwierzyć, że są w Polsce politycy, którzy ponad swój własny interes przedkładają interes własnego kraju?

Czy trudno przyjąć do wiadomości, że porażka(?) 27:1 może profitować  w przyszłości? Przecież jest wyraźnym  sygnałem, że jednak mniejszy kraj może mieć własne zdanie i nie pozwolić sobą pomiatać, do czego przyzwyczaili się liderzy państw europejskich, wg których Polska najlepiej by zrobiła, gdyby siedziała cicho. Uważam, że ta pozorna porażka, to pomimo wszystko podniesienie się Polski z kolan, na których byliśmy od momentu wejścia do Unii, a szczególnie przez osiem lat rządów koalicji PO-PSL, gdy Tusk po cichu wił sobie gniazdko króla Europy. A gdy już je sobie uwił i wymościł, nie raczył nawet poprosić polskich władz o rekomendację na kolejną kadencję.

Skoro nie chciał, to nie dostał. I o co tyle krzyku? A może za Brexit też odpowiada Kaczyński?

Ja, pomimo, że obecnie rządzący popełniają błędy, co jest nie do uniknięcia, nie wypisuję się z sympatii do PiS-u, jak to zrobiła Beretka, która podpiera się autorytetami w osobach Jadwigi Staniszkis i Ryszarda Bugaja – ludzi nie od dziś znanych z chwiejnych poglądów

Może Ci się również spodoba

34 komentarze

 1. Tadeusz2017 pisze:

  Syzyfoptymista

  Identyfikuję się ze wszystkimi tezami.
  To Kaczyński właśnie wykazał, że junia idiotyczną się staje.
  Totalni tę porażkę tusk-merkel na siłę przekuwają na sukces.
  To widać gołym okiem nawet dla każdego myślącego.
  Aby uwiarygodnić swój bełkot totalni przekierowują narrację na polexit wedle instrukcji springera.
  Na dodatek snują jakoweś personalne negatywne odniesienia wbrew ich jednoznacznej wymowie.
  Reasumując:notka cenna.

 2. @Tadeusz2017

  Dziękuję 🙂
  Polexit to ich wymysł, muszą mieć czym straszyć. Chociaż, gdy kiedyś do tego dojdzie, płakać nie będę 🙂

 3. Cogi pisze:

  @Syzyfka, @Tadeusz2017
  Ja również się zgadzam z Wami obojgiem. Choć mówiąc szczerze, uważam, że najlepsze co UE mogłaby zrobić, to się rozpaść.

 4. @Cogi

  Bo się rozpadnie nie wcześniej to później. Niekoniecznie musi to zrobić Kaczyński.

 5. Tadeusz2017 pisze:

  syzyfoptymista
  Chociaż, gdy kiedyś do tego dojdzie, płakać nie będę
  -Ja też.
  Ale cała totalna, tęczowa, te obslizgłe satyry femeny, żurki, gersfeldy z SN tozalacza sie na śmierć i lament wielgi’ będzie jak zapisano w Ap. św. Jana.
  Wdzieją wory pokutne, wylezą na ulyce, tłuc łbem będa w murki i uliczny bruk.
  To wszystko już jest opisane.
  Tyle złota nierządnicy się zmarnuje…

 6. Cogi pisze:

  @Syzyfka
  Oby szybciej!

 7. @Cogi

  Wszystko zmierza w tym kierunku….

 8. Tadeusz2017 pisze:

  syzyfoptymista
  20-28
  „Niekoniecznie musi to zrobić Kaczyński.”

  Kaczyński tylko przestrzega, a głupole twierdzą, że rozbójnikiem jest, a w sposó stonowany jakoby Kasandrą.
  I jak już powiedziełaś doprowadził do tego, że wszyscy zobaczyli, że król nagi jest.
  To było głównym celem JK (tak uważam).
  Tym komentem podziękuję, powiem dobranoc Syzyfce i Cogi

 9. @Tadeusz2017

  Oczywiście, cel został osiągnięty.

  Dobranoc:)

 10. adamkonrad pisze:

  @Tadeusz2017
  coś z Twoim kontem jest nie tak
  Jak wejść na Twoj profil to ostatni raz byłeś na portalu 3 godziny tem a ostatni komentarz napisales 10 minut temu
  Tu pewnie problemy z komentarzami i moderacja

 11. adamkonrad pisze:

  @panie są bardzo radykalne
  😀

  Ja jednak uważam że Europa jest bardzo rozdrobniona
  I sama idea integracji jest mi miła

  Tylko na równych prawach
  Dla mnie jedno państwo jeden głos niezależnie od ludności jest np zrozumiałym algorytmem
  bo państwo jest członkiem, jednostką

  Na pewno nie model dominacji silniejszego
  Np wykupienie greckich wysp bo ta ma klopoty
  Czy tworzenie narodów rządzących i niewolników

 12. Tadeusz2017 pisze:

  adamkonrad
  -to z tego powodu, że nie jestem zalogowany prawidłowo (z rozmysłem)..
  Właśnie wyjaśniałem Izaluce jakie są konsekwencje niewłaściwego zalogowania, ale nie pozwolono mi.
  Czerwony komunikat przypomina (przynjmniej jak na razie), że nie funkcjonują wszystkie kanały info systemu Nohooda- i nic ponadto
  Ty własnie potwierdzasz moją tezę..

 13. Marek Lipski pisze:

  Tytuł artykułu co prawda prowokuje ale ja odpowiadam:Nie.

  Kaczyński jest inteligentnym Panem,który ma również doradców,prawników,analityków.Dodam.Posłowie zasiadają w PE nie według kraju pochodzenia, lecz według przynależności politycznej.To miało ogromny wpływ na głosowanie za lub przeciw Tuskowi.

  Nie można lekceważyć wpływów lobbystów z Żydowskiego Parlamentu Europejskiego (Parlemente Juif Européen)jak i wpływów przedstawicieli Watykanu,którzy mają swoich „biskupów” w Paralamencie EU.Nie oceniam decyzji w tej kwestii PiS,ani rządu,gdyż popieram reformy PiS.

  PO-PSL było za polowaniami na dzieci w Polsce,dlatego odrzucam te frakcje,które mam nadzieję nigdy nie dojdą do władzy.

  Cytuję interpretację Fico:
  – Z wielkim szacunkiem słuchałem tego, co polska premier miała do powiedzenia, bo było w tym wiele logiki. Z drugiej strony, logika wskazywała, że z punktu widzenia naszego regionu byłoby wielkim błędem stracić przewodniczącego Rady Europejskiej, bo gdybyśmy wczoraj (w czwartek) odłożyli głosowanie w sprawie przewodniczącego Rady Europejskiej, to przy dużym prawdopodobieństwie graniczącym z pewnością zobaczylibyśmy, że większość wybrałaby kogoś innego zamiast kandydata naszego regionu – oświadczył Fico.”

  Czy Polska powinna zaskarżyć do sądu?Nie wiem.,Upieranie się brukselskich urzędników, że do wyboru doszło, traktować trzeba jako usiłowanie sfałszowania wyboru Przewodniczącego Rady Europy?Nie wiem.Przykro mi ..ale nie jestem prawnikiem.

  Cytat z internetu:
  To co zdarzyło się w Brukseli, jest brutalnym OBSADZENIEM niemieckiego pajaca na unijnym stołku, umożliwiający Niemcom dalszą aneksję i podporządkowanie sobie Europy bez „prowokacji gliwickiej”, bez armii pancernych i pocisków V-2.

  W BRD ostateczne decyzje podejmują polityczni komisarze US Army a nie politycy.To tak jak w PRL,pod „patronatem”CCCP.
  Francja i Wielka Brytania,mają bomby atomowe ,kolonie i to one mają ogromne wpływy w EU Parlamencie ale to nie jest na temat.To już jest historia.Teraz są ważne.. wybory samorządowwe.

  Dziękuję za interesujący artykuł.Pozdrawiam.

 14. adamkonrad pisze:

  @Beretka nigdy nie deklarowała sympatii dla jakieś partii
  Więc się nie wpisuje
  Czasami ludzie maja różne szczegółowe poglądy przy bliskości innych, czy nawet większości poglądów
  I nie ma się co na siebie gniewać

 15. @adamkonrad

  Jesteś idealistą? Wierzysz, że to możliwe? Jaki interes mają kraje starej Unii, by równoważyć prawa i rozwój, czyli zachować wspólną prędkośc?

 16. @Marek Lipski

  Dziękuję za dobre słowo i ciekawy komentarz 🙂

  Pozdrawiam również

 17. Tadeusz2017 pisze:

  syzyfoptymista
  Pożegnałem się już, ale muszę odnieść się jeszcze do kwestii Pana Wolskiego.
  To jest bohateskie zachowanie tego pana.
  To wytrawny polityk i wiedział, znał , zdawał sobie sprawę z konsekwencji swojego działania.
  On zrozumiał Kaczyńskiego i cel Kaczyńskiego.
  Zdecydował się na rolę kamienia na szaniec.
  Niezaprzeczalne i logiczne jest, że zrozumienie musi funkcjonować w obie strony.
  A jakie efekty tego zrozumienia będą, czy też mogą być, to już marginalna sprawa.
  Nie przeczę, że bardzo istotna dla GazWyb, aby gdy można to należy szybićWybę..

 18. @adamkonrad

  @Beretka nigdy nie deklarowała sympatii dla jakieś partii
  Więc się nie wpisuje
  ***************************

  Mylisz się, Adamie, wyraźnie napisała, że wypisuje się z sympatii do PiSu.

 19. Tadeusz2017 pisze:

  a kto znowu likwiduje mi piękny czerwony dopisek=”Twój komentarz oczekuje na moderację.”
  Ja bez tego życ nie mogę.
  🙂

 20. @Tafeusz2017

  To prawda JS-W zaskoczył mnie swoją determinacją. Jak widać, gdy trzeba, potrafił zachować się jak trzeba.

 21. @Tadeusz

  Udało mi się, zlikwidowałam 🙂

 22. E.B pisze:

  Syzyfka i wszyscy.

  Wczoraj wysłuchałam bardzo ciekawych Rozmów Niedokończonych z udziałem profesora Witolda Modzelewskiego właśnie na temat Unii i Polski.

  Głos mądrego człowieka wybrzmiał podobnie jak Twój.
  Z tego co mówił, można było jeszcze wywnioskować, że jesteśmy w przededniu nowego układania się światowych wpływów.

  Ważną oczywiście rolę odgrywa w tym USA, które musi znaleźć mocnego sojusznika, żeby ograniczyć rosnące wpływy Chin. I albo to będzie mocna Unia, albo Rosja, z którą Stany miały dawniej, za caratu dobre stosunki.

  Dla nas oczywiście ta druga wersja jest niekorzystna, bo z tyłu głowy mamy Jałtę i jej konsekwencje. Dla nas najlepszym wyjściem jest Unia, która wróci na swoje dawne tory, w której będą zrównoważone wpływy Niemiec. I jak sądzę, my gramy na reformę Unii.
  Teraz będzie spotkanie na Malcie i rocznica początku dzisiejszej Unii i pani Premier już zapowiedziała, że nie podpisze niekorzystnych dla nas ustaleń z tego spotkania.

  JK w Londynie jest jednym z elementów tej naszej walki. Wlk. Brytania nie bez powodu opuszcza Unię, nawet za cenę ewentualnej secesji Szkocji.

  Dopiero na tym tle trzeba rozpatrywać wybór Tuska i nasze stanowisko. Gra się dopiero zaczęła i piłka jest w grze. My gramy o wiele.

 23. @Ebns24

  Nie słuchałam Rozmów Niedokończonych, ale cieszy mnie, że myślę podobnie. Jak widać logiczne myślenie ma przyszłość. Szkoda, że ludzie w dużej części polegają na mediach, którym daleko do obiektywizmu.

 24. E.B pisze:

  Syzyfoptymista

  Można je wysłuchać w wolnej chwili, są w archiwum RM ( są to RN z wczoraj).

  Bardzo ciekawe i przystępnie podane informacje i analiza.

 25. Dziś mojej notki na S24 nie wyróżnili – pod notką podałam link do PT i WP, jako do miejsc źródłowych 🙂 To wystarczyło 🙂 Myślą, że po włączeniu komentowania nabiją sobie ilość odsłon, w co wątpię – system komentowania jest beznadziejny, nie ma opcji własnych komentarzy. Myślę, że to agonia S24.

 26. Trzmielka pisze:

  @Syzyfoptymista,

  Dzięki za notkę oraz szczególnie istotne komentarze ebns24 i Tadeusza2017.

  W najnowszym „Do Rzeczy” jest tekst Ziemkiewicza na ten temat. RAZ twierdzi, że o łamaniu prawa przez urzędników Unii i tak wszyscy dobrze wiedzą i nie było się co silić na pokazywanie tego wszem i wobec. Sądzę jednak, że ma to sens – chodzi właśnie o przełamanie strategii milczenia na temat takich metod. To ma być wstęp do otwartej debaty o reformie Unii. O alkoholizmie Junckera też wszyscy wiedzą, ale reakcji nie ma żadnej… „Dość tych zabaw w kotka i myszkę, sytuacja jest poważna” – tak wygląda stan rzeczy po polskiej demonstracji w sprawie „Króla Europy”.

 27. @Trzmielka

  O łamaniu prawa przez urzędników Unii wiedzą ci, którzy się tym interesują. Większość szarych ludzi nie a o tym pojęcia, albo nie zdaje sobie z tego sprawy, dlatego demonstracyjny sprzeciw naszego rządu był potrzebny. Chociaż przez sporą część zmanipulowanego społeczeństwa zostało to odebrane jako niemal bunt odszczepieńców.

 28. Arkadiusz Wierzbicki pisze:

  Absolutnie się nie zgadzam. Tym, co się działo ostatnio w Brukseli Kaczyński tylko potwierdził stereotyp mściwego, kłótliwego, awanturniczego PiS-owca niczym, ikoniczna już, chytra baba z Radomia. Racjonalizm polityczny i pragmatyzm konieczny dla ‚dobrej zmiany’ utopił w zaślepiającej żądzy zemsty na Tusku {rozumiem i szanuję jego osobistą niechęć do Donalda T. w związku z szeroko pojętym ‚Smoleńskiem’, ale ta antypatia w żadnym wypadku nie powinna przekładać się na politykę państwa}, inaczej tego uzasadnić nie można – o braki w inteligencji PJK nie posądzam. W kontekście wewnętrznym duże straty wizerunkowe {trudne do odrobienia, a na pewno nie pomaga tu uporczywa obrona tych ekscesów; Polacy nie mogą się wstydzić, że głosują na Prawo i Sprawiedliwość – władza nie może narażać swoich wyborców na dyskomfort, a takie zjawisko zdaje się być zauważalne}, natomiast na zewnątrz ‚wystrzelana’ Polska ma mniejszy wpływ na szkodliwe zakusy UE, jej głos sprzeciwu w przyszłości będzie o wiele mniej warty.
  Partie polityczne dzielą się na ugruntowane, poważne formacje władzy i hucpiarskie i, niestety, ostatnio mam przygnębiające wrażenie przynależności PiS-u do tej drugiej grupy.

 29. Tadeusz2017 pisze:

  Arkadiusz Wierzbicki
  9-35

  -Dobre.
  Cichuteńko siedzieć,wykonywać niemieckie instrukcje, przytakiwać, że deszcz pada jak ktoś pluje, cieszyć się, że w Brukseli ktoś (z obrzydzeniem) od czasu do czasu klepnie po grzbiecie alibo po zadzie.
  Dał nam przykład PO jak to należy robić-śliczne toto było..
  A tu w Polsce zająć się korupcją, nepotyzmem, ułatwieniem wypływu podatków do raju, finansować (wspomagać, ułatwiać) zagraniczne merdia i hypermakety, likwidować kopalnie, rolnictwo,budować drogi zachód-wschód (tylko nie północ-południe), przyjmować nachodźców bez ograniczeń..
  Ponadto…
  Tam w Brukseli najlepiej wiedzą, kto i jak ma Polskę reprezentować.
  Świetny pomysł.

 30. Marek Lipski pisze:

  Jeszcze pozostaje do likwidacji przemysł adopcyjny założony przez PO-PSL.Sprzedaż polskich dzieci z domów dziecka,z rodzin mniej zamożnych.
  http://wpolsce.biz/polska-adopcyjna/
  Te informacje zasyłam krytykom PiS z opozycji.

 31. Tadeusz_K pisze:

  Marek Lipski
  Częściowo inthehes został wstrzymany.
  Trzeba jeszcze uporządkować rodziny przestępcze.
  NowyCzłowiek z peło powinien dać jakiś projekt w tej sprawie, zamiast szlajać się po ulycach.
  Onże wie jak to „doskonale” funkcjonuje, ma doświadczenie rodzinne..

 32. @Arkadiusz Wierzbicki

  Każdy ma prawo do własnego zdania i punktu widzenia. Ja swój wyłożyłam w notce i nie mam zamiaru go zmieniać. Uważam, że Kaczyński pomógł Tuskowi zostać na drugą kadencję.

Dodaj komentarz: