Przejdź do paska narzędzi

Prowincjałka, Enie i Utki

„everything isn’t always as it seems” – światowej sławy cytat z Phaidrosa (znanego jako Gaius Iulius Phaedrus) jest niejako wyrwany z szerszego, ciekawszego kontekstu, bo oto:

„Rzeczy nie zawsze są takie na jakie wyglądają; pierwszy ogląd zwodzi wielu;  inteligencja niewielu postrzega to, co zostało starannie ukryte „.

 

Pisze u mnie Prowincjałka: Brakuje mi tutaj świato-poglądów pozostających w kontrze do katolicko-prawicowych. Brakuje szansy na ścieranie się poglądów. I dalej: Będę miała problem z przekonywaniem nieprzekonanych – w sprawach zasadniczych – do swoich świato-poglądów (…) ścieranie się świato-poglądów może mieć (również) charakter spokojnego świadectwa, które mają szanse przeczytać osoby inaczej widzące sprawy. Tutaj takich osób nie będzie zbyt wiele.

 

Teraz wklejam Jej notkę (reblog) z 11 stycznia 2015

 

Zamordują cię w imię swojej religii, jeśli z ich religii drwisz. Zamordują cię w imię swojej religii, jeśli nie drwisz, ale wyznajesz religię inną niż oni. Zamordują cię w imię swojej religii, nawet jeśli przyjmiesz ich religię, ale uznają, że nieszczerze. Zamordują cię w imię swojej religii, nawet jeśli urodziłeś się w tej samej religii, co oni, ale wyznajesz ją na nieco inny sposób niż oni. Zamordują cię w imię swojej religii, jeśli nie wyznajesz żadnej religii, bezbożniku.

Tobie bije ten dzwon. I mnie.

 

Co sobie pomyślałeś, Czytelniku? Wróć więc do motta, bo Prowincjałka tak o sobie pisze na własnym (http://prowincjalka9.blogspot.com/2015/01/tobie-bije-dzwon.html), bogatym i wartym pobytu blogu:

niewiasta pobożna. katoliczka. kobieta z odzysku. człowiek.

 

Więc gdy mądra oczytana i błyskotliwa Laenia wyraża takie oto wątpliwości:

Mój światopogląd w wielu punktach nie pokrywa się z prawicowo-katolickim. Ale nie ujawniam go jakoś specjalnie, bo nie chce mi się z nikim ścierać. Wiem, że to generuje czasem ciekawe dyskusje, w każdym razie tu jest po prostu za mało blogerów na dyskusje z prawdziwego zdarzenia. Co jednak nie znaczy wcale, że panuje tu jednomyślność w każdym calu. Pozdrawiam, Prowincjałko!

 

 • odpowiadam tą notką i tym punktem „Leguraminu starego bosmana”*:

2.Nowe, ze świentympoglondem i bez, mogom poprosić o reblog z tych swoich zadupi – bendzie uwzglendniony bez rasizmu, faszyzmu i marksizmu

 

Pierwszy reblog się właśnie dokonał – zgłaszajcie kolejne, Drogie Koleżanki!

 

Może Ci się również spodoba

57 komentarzy

 1. piko pisze:

  dwóch naukowców
  – podobno kobieta jest jak synchrotron
  – o, ciekawe, dlaczego?
  – nie wiem, kto by tam kobietę zrozumiał.

 2. piko pisze:

  Jestem w porzo. W leguraminie nic nie było o seksiźmie, antyfeminizmie i paru innych izmach.

 3. laenia pisze:

  „Co sobie pomyślałeś, Czytelniku?”

  Że Prowincjałka pisze o islamistach. No i?

  Propatrianie, jeśli cytujesz tylko fragmenty czyjejś wypowiedzi, w miejscach pominiętych musisz wstawić: (…), takie są zasady. Moja wypowiedź w Twojej notce wygląda na bezładną, więc na wszelki wypadek przeklejam jej całość:

  „Mój światopogląd w wielu punktach nie pokrywa się z prawicowo-katolickim. Ale nie ujawniam go jakoś specjalnie, bo nie chce mi się z nikim ścierać. Ścieranie pochłania dużo energii, którą można wykorzystać w bardziej pożyteczny sposób 🙂
  Wiem, że to generuje czasem ciekawe dyskusje, ale często też bezsensowne bicie piany – w zależności od stopnia dojrzałości i mądrości życiowej dyskutantów, a z tym różnie bywa w necie.
  Nie wiem, co napisałaś w pierwszym komentarzu, w każdym razie tu jest po prostu za mało blogerów na dyskusje z prawdziwego zdarzenia. Co jednak nie znaczy wcale, że panuje tu jednomyślność w każdym calu”.

  Już drugi raz się zdarza, że piszę coś do kogoś towarzysko, a tu nagle mój komentarz jest brany i publikowany w czyjejś notce. Strach tu cokolwiek napisać!! 😉

 4. adamkonrad pisze:

  niewątpliwie są tu ludzie o różnych światopoglądach

 5. Cogi pisze:

  Reblogowane 🙂

 6. Cogi pisze:

  Prop:
  Żeby nie było – nic mnie nie odwiedzie od reblogowania na babski portal, póki sam nie zaczniesz tam się udzielać. Nie mam zamiaru tam sama siedzieć bez Ciebie. I mam w nosie Twoje życzenia na ten temat! A dlaczego? A bo tak sobie Ciebie upatrzyłam. O! 🙂

 7. Nohood pisze:

  bardzo dziękuję za reblog. uważam, że obawy naszych cudownych dam są wypowiadane trochę na wyrost. nie przypominam sobie aby ktoś był u nas szarpany z powodu własnego światopoglądu. uważam, że zarówno prowincjałka, jak lenia pasują do naszego towarzystwa. serdeczności.

 8. Nohood pisze:

  lenia: to chyba dobrze, że ktoś cytuje twoje komentarze. najlepszy dowód, że wzbudzają rezonans.:)

 9. Cogi pisze:

  @nohood
  stęskniłam się za Tobą 🙂 Napisałbyś jaką notkę

 10. laenia pisze:

  Nohoodzie, ja się niczego nie obawiam. Jak napisałam, po prostu nie chce mi się z nikim ścierać (nie tylko tu, w każdym miejscu Sieci, od lat), zwłaszcza z ludźmi, których poglądy szanuję, mimo że po części ich nie podzielam. Prowincjałka z kolei pisała z pozycji blogerki, która chciałaby się z kimś pościerać lub poczytać ciekawe polemiki, ale nie widzi (na razie) w tym miejscu oponentów. To była luźna rozmowa, nic co zasługiwałoby na dalsze roztrząsanie. Propatrian chyba opacznie nas zrozumiał. Dobrze, że nie posądził nas przy tym o zamiłowanie do ocieractwa 😉

 11. Nohood pisze:

  cogi: i ja się za wami w zanstęskniłem. jest kilka tematow jak wino- przykrytych korkiem niedoczasu. niech dojrzewają w pokoju. 🙂

 12. Nohood pisze:

  okropny jest ten korektor.. „stęskniłem” rzecz jasna.

 13. Nohood pisze:

  lenia: porządek świata jest z dawna ustalony. nie ma o co się spierać. 🙂

 14. prop pisze:

  Info: po wpisie Laenii zmuszony byłem dokonać jednowyrazowej korekty w tekście (na wyraz bardziej adekwatny)

 15. piko pisze:

  @laenia pisze:
  „(…) Prowincjałka z kolei pisała z pozycji blogerki, która chciałaby się z kimś pościerać lub poczytać ciekawe polemiki, ale nie widzi (na razie) w tym miejscu oponentów. (…) ”

  Jest nam bardzo przykro i smutno. Prowincjałka uznała że jesteśmy za cienkie bolki (poniżej cienkiego bolka jest przygłup) żeby tu polemizować.

  Zadam jątrzące pytanie – czy ona nas czasem nie obraziła?

 16. laenia pisze:

  Rozumiem, Propatrianie, że po moim komentarzu uznałeś, iż jestem niemądra. Ale dlaczego?

 17. laenia pisze:

  @Piko
  „Prowincjałka uznała że jesteśmy za cienkie bolki (poniżej cienkiego bolka jest przygłup) żeby tu polemizować”.

  Ale o czym ty piszesz, Prowincjałka nie chce przecież polemizować z nami. Ty w ogóle znasz Prowincjałkę z salonu? Chyba nie.

 18. prop pisze:

  źle rozumiesz, Laenio: uznałem, że bardziej pasuje „oczytana” – o niemądrości nie śmiałbym wnioskować przecież…

 19. laenia pisze:

  Może i jestem niemądra, skoro wciąż nie wiem, w jakim celu wkleiłeś tu tekst Prowincjałki o islamie?

 20. prowincjałka pisze:

  @NOHOOD: „uważam, że obawy naszych cudownych dam są wypowiadane trochę na wyrost. nie przypominam sobie aby ktoś był u nas szarpany z powodu własnego światopoglądu.”

  Nohoodzie, przede wszystkim gratuluję Ci słownego i sprawnego uruchomienia PT 🙂

  Rzecz w tym, że moje zastrzeżenie dotyczącego tego miejsca polegało na tym, że nie będzie tutaj za bardzo z kim „szarpać się” z powodów światopoglądowych, tak jak było to możliwe na starym s24. Lewaków mi tutaj brakuje „do szarpania”, czy to tak trudno pojąć? 🙂

 21. prowincjałka pisze:

  @LAENIO

  Serdeczności stokrotne 🙂

 22. rk1 pisze:

  @Prowincjałka

  == Lewaków mi tutaj brakuje „do szarpania”, czy to tak trudno pojąć? ==

  akurat tego towaru zostalo sporo u Bogny
  i napłynął nowy, wyłacznie szarpiący.

  taki raj dla Prowincjałki? 😉

 23. prowincjałka pisze:

  @RK1: „akurat tego towaru zostalo sporo u Bogny i napłynął nowy, wyłacznie szarpiący. taki raj dla Prowincjałki?”

  Jaki raj, skoro nie można tam komentować jak dawnej? FB – jak wielu blogerów – omijam szerokim łukiem. Więc nie rozumiem tej uszczypliwości. Tam piekło, i tu też, jak widzę 🙂

 24. rk1 pisze:

  to nie uszczypliwośc. to sugestia. tam sa teraz duze poklady tego co Ci brakuje.

  a FB nie jest straszny. moze nie nalezy odbierac sobie przyjemności z powodu jakis
  uprzedzen.

 25. rk1 pisze:

  @ Prowincjałka: chciałem dobrze 🙂

 26. prowincjałka pisze:

  @RK1: „tam sa teraz duze poklady tego co Ci brakuje”

  Pole do polemiki – jest nadal. Ale FB – nawet gdyby się przemóc – nie zastąpi dawnego sposobu komentowania. O czym tutejsze towarzystwo wie bardzo dobrze, tęsknie wypatrując powrotu s24 do dawnego systemu komentowania.

 27. rk1 pisze:

  @Prowincjałka:

  == Pole do polemiki – jest nadal ==

  zostańmy przy swojej ocenie obecnego stanu s24 🙂

  == tęsknie wypatrując powrotu s24 do dawnego systemu komentowania. ==

  a ja chciałbym byc młodszy. tez se czasami tęsknie 🙂

 28. piko pisze:

  Oponent – przeciwnik. Ciekawe czy prowincjonałka dyskutuje u pantryjoty bo tam oponentów w bród. W zasadzie sami oponenci.

  Brak oponentów – brak przeciwników, ale przecież można prowadzić ciekawą dyskusję a nawet spierać się z osobą ideowo bliską (np. co do rozwiązań pewnych problemów)

 29. piko pisze:

  Uwaga ogólna – tak to jest z wyrażaniem myśli, uwag na piśmie. Napisane, nie da się poprawić – poszło w świat. Z mową jest inaczej.

 30. @RK1: „a ja chciałbym byc młodszy”

  No cóż, szanse powrotu dawnego (a nawet nie tak dawnego) s24 są prawie zerowe. To fakt.

  Ale: skoro tutejsze towarzystwo zebrało się pod hasłem tworzenia „naszego salonu24”, sądziłam, że podjęta zostanie próba nawiązania do światopoglądowej czy politycznej otwartości/różnorodności tamtego forum z jego najlepszych czasów, w sumie unikalnej w poskim internecie.

  Nohood & Co poszli jednak w innym kierunku – bardzo jasnej deklaracji ideowej (pieśń konfederatów barskich jako wizytówka portalu). Nie ma w tym niczego złego i szczerze podziwiam skuteczną determinację Nohooda, a przedsięwzięciu życzę powodzenia, choćby po to, żeby jego praca nie poszła na marne.

  Mamy więc kolejne wyraźnie zdefiniowane miejsce w sieci (w sumie: kolejne mikro-getto). I ok, jeśli komuś takie środowisko do blogowania odpowiada. Ale zapowiadanej tutaj „alternatywy salonu24” nie ma. A jego różnorodność prezentowanych tam skrajnych wręcz opinii – jako blogerowi piszącemu tam od 2007 – bardzo odpowiadała mi.

  Parę dni temu dałam temu wyraz w komentarzu, ponieważ wcześniej wyrażałam wstępne zainteresowanie jakąś formą aktywności tutaj. a tutejsze towarzystwo, widać nie mając wielu ciekawszych tematów do obróbki, przyczepiło się do mnie.

  I tyle 🙂

 31. piko pisze:

  @Prowincjałka

  Sorry ja prosty inżynier i nie rozumiem dlaczego piszę na blogu, który jest mini gettem?
  Że w zakładce „o nas” jest odwołanie do Boga i tradycji patriotycznych to mamy getto?

  Proszę żeby mnie ktoś oświecił.

  A w preambule Konstytucji Węgier jest:

  „Boże, błogosław Węgrów.“
  Narodowe wyznanie wiary.
  My, członkowie narodu węgierskiego, na początku nowego tysiąclecia, z odpowiedzialnością za każdego Węgra, wyznajemy co następuje:
  Jesteśmy dumni, że nasz pierwszy król, święty Stefan przed tysiącem lat osadził węgierskie państwo na trwałych fundamentach, a naszą ojczyznę uczynił częścią chrześcijańskiej Europy. (…)

  Cała Preambuła do przeczytania np. tu
  http://www.ospn.opole.pl/?p=art&id=480

  Tam to jest getto 🙂

 32. rk1 pisze:

  @Prowincjalka

  startowo to miejsce bylo traktowane jako nowy salon24 dla rozbitkow.
  Mogl kazdy wejsc. weszli ci ktorzy dusili sie na bognowym salonie. rzeczywiscie glownie z jednej strony. kolezenstwu postepowemu zmiany bognowe sie spodobaly (zreszta nadal sie podobają)..

  potem przez kilka tygodni ci ktorzy tu sie pojawili dyskutowali jak ma wygladac to miejsce (takze ideowo). – wobec zdecydowanej przewagi jednej strony masz wyglad zdefiniowany przez jedna strone. Nie oznacza to jednak ze jest to getto.
  wstep jest caly czas dla wszystkich.
  tylko nie widac tego od razu.

  a co będzie dalej?
  pokaze czas.

  PS

  == przyczepiło się do mnie. ==

  czy moje komentarze tutaj traktujesz
  jako przyczepianie sie do Ciebie?

 33. @RK1: „czy moje komentarze tutaj traktujesz jako przyczepianie sie do Ciebie?”

  Skoro pierwszy odebrałam jako drwinę, to jak mogę traktować inaczej 🙂

 34. prop pisze:

  Co też widzę? – a nie spodziewałem się, doprawdy – widzę potrzebę nawracania niewiernych, posłannictwo; pod hasłem: nie do końca stracona jest dusza twoja.
  Hm…
  Posłannictwo na blogu – rodzaj krucjaty? A jest tyle miejsc (fakt, mniej wygodnych), misje np.
  Ponieważ z niejakim trudem ogarniam co bardziej linearne umysłowości – niechże mi wybaczą: wybrałem się nie w porę z tym swoim apelem. I nie o takie wzbogacenie NS24 mi chodziło…

 35. rk1 pisze:

  @Prowincjalka:

  ok.

  to nie była drwina. ale skoro tak ją odebrałaś.. to cos w tym jest 😉

  pozdrawiam
  rk

 36. Anonim pisze:

  RK1: Nie wiem, kto rządzi na tym blogu komentarzami. Trzy próby odpowiedzi Piko pod moim nikiem nie wyświetliły się.

  Może w ten sposób się uda się pożegnać z Tobą 🙂

  prowincjałka

 37. prop pisze:

  Melduję, że nic nie wiem o problemach technicznych

 38. piko pisze:

  Przysięgam to nie moja wina. Pewnie propatrian też nie ma z tym nic wspólnego.

  Po prostu nasze blogi mają jakieś swoje tajemne życie wewnętrzne którego jeszcze nie ogarniamy.

  Może to kwestia logowania?

 39. LM pisze:

  Do Prowincjałka pisze:
  20 Marzec 2017 o 09:10 pisze o PT a ja spróbuję,podać słowa:god bless america,God Save the Queen.Dlaczego?Czy te 2 kraje są fundamentalistyczne i getta?Przecież dzięki USA jeszcze możemy,pisać i zakładać portale i blogi,Dzięki poprawkom do Konstytucji USA.God bless america.

  PT ma fragment w linku w PT cytat.O.k:ale przecież nawet ateiści mogą pisać.Pomijam nawet skandalicznego Lipskiego,który szanuje wiary ale ma odwagę i to publicznie pisać o powtornym apartheidzie w Polsce.Salon24.pl 24 jako platforma hostingowa czyli przechowująca teksty autorów odrzuciła teksty Lipskiego,gdyż redakcja salon24.pl boi się podawania realnych faktów,z okupowanej przez hazarów Polski 2017.To jest wyjątkowo zabawne …Google,yahoo,wordpress nie zabraniają a salon24.pl zakazuje pisania,informowania o dramatycznej sytuacji w Polsce 2017.

  Tak jakby nie było dramatu w Polsce.Atakują niemieckie media(rozumiem)w Polsce ale administracja w Polsce dotuje i finansuje Agorę.Hasarzy,analfabeci w Polsce są zagrożeniem dla demokracji jaką znamy w USA,w UK ba nawet w Swiss.To oni mają w 4 literach następne pokolenie w Polsce ,oprócz własnego.Te słowa pisze Pan,który zna hebrejski.Sorry znajomi w Izraelu.O tragedii w Polsce 2017 ,trzeba pisać:od 1989 roku trwa w Polsce apartheid.Amen.Pozdrawiam i zapraszam.

 40. rk1 pisze:

  @Prowincjałka:

  „We wtorek 21 marca wdrożymy nowy system
  komentowania notek w naszym serwisie.”

  http://bognajanke.salon24.pl/765126,salon24-pl-z-wlasnym-systemem-komentowania

 41. prowincjałka pisze:

  @RE

  Tak, właśnie przeczytałam o tym na Twitterze.

  Zobaczę, czy i co jeszcze da się uratować z tamtego miejsca.

 42. prowincjałka pisze:

  powyżej do RK1, oczywiście

 43. piko pisze:

  @prowincjałka

  To jak to jest z tym gettem?

 44. Anonim pisze:

  @PIKO (piąta próba zamieszczenia odpowiedzi): „nie rozumiem dlaczego piszę na blogu, który jest mini gettem?”

  Piszesz, bo chcesz. Proste.

  Tyle.

  prowincjałka

 45. piko pisze:

  Nie pytam dlaczego piszę bo akurat wiem, tylko dlaczego mini getto. Pojmujesz?

 46. prowincjałka pisze:

  @PIKO: „dlaczego mini getto”

  Nie wiem dlaczego mini, niczego nie pisałam o „mini gettach”. Sprawdź i dobrze sobie przeliteruj.

  Itd, itp.

  „Pojmujesz?”

  Ja tak pojmujesz, jak ty składniujesz.

  Itd, itp.

 47. piko pisze:

  „Mamy więc kolejne wyraźnie zdefiniowane miejsce w sieci (w sumie: kolejne mikro-getto). I ok, jeśli komuś takie środowisko do blogowania odpowiada. Ale zapowiadanej tutaj „alternatywy salonu24” nie ma. A jego różnorodność prezentowanych tam skrajnych wręcz opinii – jako blogerowi piszącemu tam od 2007 – bardzo odpowiadała mi. ”

  Rozumiem że użycie mini zamiast mikro ma znaczenie dla sensu wypowiedzi.

  Załączam różne wyrazy i żegnam.

 48. prowincjałka pisze:

  @PIKO: „żegnam”

  Wprost trudno mi uwierzyć własnemu szczęściu.

  Różne wyrazy odwzajemniam.

 49. prop pisze:

  No właśnie zajrzałem – czy Wam nie wstyd? Jeden się pastwi nad kobietą, druga się najeża jak jaki chłop…

  Może i czasy i miejsca są wredne, ale sami je takimi czynimy…

  Przekażmy sobie znak pokoju!

  („Ludzie uczynni, w sercach – niewinni… ja to mam szczęście”)

 50. prowincjałka pisze:

  @PROPATRIAN: „Jeden się pastwi nad kobietą”

  Nie jeden, i nie nad kobietą, a nad kobietami. A do tych „nie jeden” należysz również Ty. Więc sobie podaruj dobre rady.

 51. piko pisze:

  @proarian

  Propatrianie – z głupkiem nie zamierzam żadnych znaków wymieniać.

 52. prop pisze:

  to wszystko mnie przerasta (w dodatku jakiś anonim się popisał – musiałem wywalać). Cały czas zastanawiam się nad samotnością tej kobiety… jak gorzka się jej wydaje – i to pomimo walki…
  Może powinna przestać walczyć właśnie?

  pzdr

 53. prowincjałka pisze:

  @PROPATRIAN: „to wszystko mnie przerasta”

  W punkt!

 54. laenia pisze:

  @Prowincjałka

  🙂

Dodaj komentarz: