Troja bez Homera? To niemożliwe

You may also like...

13 komentarzy

 1. Cogi napisał(a):

  Jak zwykle, wpędzasz człowieka w kompleksy erudycją.

 2. robertzjamajki napisał(a):

  Dzięki cogi za przeczytanie i mam nadzieje, ze zajawkowy obrazek nie obraza twych uczuć poważnej blogerki 🙂

 3. Cogi napisał(a):

  Uch, dobrze wiesz, że uwielbiam Twoje notki i że chciałabym mieć taką wiedzę i umiejętność tak ciekawego jej przekazywania!

 4. robertzjamajki napisał(a):

  Już nie pamiętam który z bohaterów literackich wypowiada te frazę, ale jest ona wiążąca:

  „Czy wiesz co oznacza słowo: „studiowanie”? jest do umiejętność korzystania ze źródeł..”

  jakoś tak to brzmiało, ale generalnie chodzi o pare spraw, takich jak gdzie szukać? czego? i.. u kogo?

 5. Cogi napisał(a):

  Kiedyś czytałam coś o badaniach Schliemanna, ale dość dawno i też nie pamiętam gdzie. Niemniej zainspirowałeś mnie do tego, żeby pogrzebać w książkach 🙂

 6. robertzjamajki napisał(a):

  Pogrzeb pogrzeb, choc to daje czasami „nudne” rezultaty, ale nawet z odpychającego jezyka fachowego archeologii można wyłowić pasjonujące historie 🙂

  Ja w sobote zaglebialem sie w BCU (biblioteka uniwersytecka w Lozannie) w historie dyplomacji tak od 1500 roku mniej wiecej do dzisiaj, widziana poprzez pryzmat menu (bardzo wystawnych) na przyklad co jadla podczas az czterech oficjalnych wizyt Elzbieta II z Ch. deGaulle (x2), Valéry Giscard d’Estaing i drogim J.Chirac na oficjalnych rautach i obiadkach? 🙂

 7. Cogi napisał(a):

  Mam nadzieję, że o tym napiszesz 🙂

 8. Zolw napisał(a):

  @ Autor

  Piekne dzieki za te notke. Fascynująca! A informacje o hetyckich źródłąch sa dla mnie całkiem nowe. Nie zdawałem sobie tez dotąd sprawy, ze Ilion był, faktycznie, wcześniejszym odpowiednikiem Konstantynopola. Swoją drogą – co za absolutnie kapitalne położenie geograficzne! (Choć nasze, na równinach między Prusami a Rosją tez jest niezłe!).

  Choć ale… choć przyznam, ze odczarowanie konia trojańskiego trochę mnie zasmuciło. Żal się rozstawać z wizją morderczo przebiegłego króla Itaki i zmieniać go po prostu w kompetentnego taktyka.

  Skoro już pisze – dziekuje również za fascynujace opowieści o katedrze w Chartres. Nigdy jej nie widziałem (nie trace nadziei), ale dzięki Twoim notkom czuję, jakbym stał w chłodnym wnętrzu pod filarami i sklepieniem. Przy okazji mam pytanie – czy sporo ucierpiała w czasie rewolucji?

 9. robertzjamajki napisał(a):

  Pewnie ze napisze, tylko nie podam ci dokładnie kiedy 🙂

 10. Cogi napisał(a):

  to ja Cię będę poganiać 😀

 11. robertzjamajki napisał(a):

  Dzieki za przeczytanie notki.. 🙂

  Co do Katedry, to mogło jej już po prostu nie być, gdyż „za Jakobinów” był tu arsenał i skład amunicji.. brrr..

  ja zamieściłem tylko część informacji o katedrze na PT, reszta jest tutaj:

  https://robertzjamajkisite.wordpress.com/

 12. Zolw napisał(a):

  Heh, czytam wszystkie Twoje notki i każda z zapartym tchem.

  Nie komentuję, bo czuje się malutki. Ja jestem tylko laickim wielbicielem historii i starej architektury. Na ogół stoję i patrzę.

  Przyznam, ze nigdy nie byłem w żadnej z francuskich katedr. Udało mi się natomiast kiedyś zwiedzić miejską bazylikę (farę po prostu) w jednej z podparyskich mieścin – Mantes la Jolie. Miałem dwie godziny, w ktorych byłem tylko ja, mury, witraże i jeden, niewidoczny wróbel gdzieś pod sklepieniem, od czasu do czasu przerywający ciszę ćwierkaniem.

  Potem zaś otwarto główne drzwi i… do środka weszła grupa weteranów, mocno starszych już panów pod beretami i przy odznaczeniach, przygotowująca pogrzeb kolegi. Na chwlikę błysnęło mi taką Francją de Gaulla, może nawet Napoleona. Chwałą Tricolore’a, po prostu.

  Taka bzdurna impresja.

  Dzieki za linka – poczytam dzisiaj.

Dodaj komentarz

Przejdź do paska narzędzi