Przejdź do paska narzędzi

Chartres, miejsce tajemne (kontynuacja -2)

Hipotezy:

Dokładnie tam, gdzie była grota, dolmen i Studnia Druidów jest dzisiaj Kruchta. Pamiętajmy, ze z tym miejscem związany jest również Zakon Templariuszy, który łożył niebagatelne sumy na budowę i wystrój Katedry w Chartres i jak wszyscy badacze podejrzewają, to Pierwszych Dziewięciu Templariuszy przywiozło z podbitej Jerozolimy oprócz wielkiej ilości złota i precjozów – tajemnice, być może był to na nowo odkryty sekret architektoniczny, którego nie wydarli Arabom, a który spoczywał podobno pod Świętą Szetiją. Lecz ta tajemnica mogła być tez bardziej metafizycznym przekazem. Ksiega Henoha, której egzemplarz zdobyli to jedno, a papirusy z sekretami Starożytnego Egiptu to drugie.
Sprawa następna, to sam Kult Maryjny, który jest Kultem oryginalnie Europejskim, a nie Bliskowschodnim, a jedynie jego korzenie sięgają daleko w czas i przestrzeń.
Powstał dokładnie w tej Grocie, w Chartres. Dołożono i skonfigurowano go ze starym jak Cywilizacja Kultem Matki Ziemi.

Juliusz Cezar, czy bardziej znane źródło, a mianowicie pisma Diodora Sycylijskiego mówią nam, ze druidzi byli filozofami i teologami (w dzisiejszym tego słowa znaczeniu) wyćwiczonymi w sprawach boskich. W innym znów źródle starożytnym znajdujemy wiadomości, ze druidzi nauczali filozofii w formie zagadek, a źródła wczesnochrześcijańskie o druidyzmie mówią podobnie i informacje z dzieł mnichów irlandzkich i walijskich, są o tyle prawdopodobne, ze pisali oni o swoich współbraciach.
Druidzi podchodzili do wszelkich zjawisk niezwykłych roztropnie i rozpatrywali je przy pomocy Rozumu, a nie jak mówią późniejsze legendy o rożnych Merlinach – przy pomocy Magii. Byli wiec wolnomyślicielami, tak trochę upraszczając.

Wróćmy do Chartres, które w czasach przedchrzescijanskich nie było nawet jeszcze rzymskim Autriacum..

Wzgórze to nie było wtedy zamieszkałe ponieważ wystając wysoko ponad teren przyciągało często wylądowania atmosferyczne, które w północnych rejonach obecnej Francji są nader częstym zjawiskiem. To, co jednak odstraszało zwykłych ludzi, przyciągało niezwykłych – Druidów, którzy WIEDZIELI, ze owe punkty często nawiedzane przez pioruny posiadają swoisty magnetyzm i występuje tam Efekt Krawędziowy lub Efekt Punktu ( oczywiście to współczesne określenie paranaukowe). Nie wiadomo dlaczego wybudowali studnie głębokości około 38 metrów, by dostać się do zasobów podziemnej rzeki, widać tez ze było i jest coś niezwykłego w pobieraniu wody w tym miejscu ponieważ kazali zwykłym ludziom przywlec parę głazów narzutowych z okolicy i zbudowano dolmen, który stal się siedziba dla tajemniczej figury Bogini Matki Ziemi.
Figura była wyrzeźbiona prawdopodobnie ze sczerniałego Świętego Dębu, w który uderzył piorun, jak to piorun. 🙂
Działo się to prawdopodobnie wtedy, gdy powstawało Stonehenge.
Ludem, który założył pierwsze sanktuarium byli Proto Celtowie, którzy zasiedlali w tym czasie całą Europę, z wyjątkiem Półwyspu Apenińskiego i Grecji, mieli swoje komysze również na terenach dzisiejszej Turcji w rejonie dzisiejszej Ankary.
Herodot z Halikarnasu wspomina o Celtach, którzy mieli mocne państwo tam gdzie lezą „Slupy Heraklesa” a wiec na półwyspie Iberyjskim, było to w VI wieku przed nasza erą.
Nas jednak interesuje okres o 2000 lat starszy. W tym czasie Egipt był w okresie Starego Państwa. Egipt po egipsku to Kemet – czarna ziemia.
Tereny w okolicy dzisiejszego Chartres zajmowało plemię Karnut – „Władcy Świata”(staroceltyckie), którzy należeli do celtyckich Biturygów, również „Władców Świata”. 🙂
Było to już po wybudowaniu Groty Czarnej Matki Bogini Ziemi.

Nie chce nic sugerować, ale nie ja pierwszy wpadłem na pomysł powiązania kemet z karnut i czarnej ziemi z Czarną Matką Ziemi. Maszerujmy zatem dalej.

Stare Państwo (dynastie od III do VI), znane jest szczególnie z monumentalnych budowli: mastab, okazałych świątyń i oczywiście najsłynniejszych – piramid i to wtedy narodził się najzdolniejszy człowiek Neolitu Imhotep, doskonały i kreatywny Architekt, podobno wynalazca nowego typu okrętu, który nie tak dawno odnaleziono w tunelu przy Piramidzie Chufu. W Egipcie panował wtedy dobrobyt, czego przykładem może być dynamiczny rozwój rzemiosła i handlu. No już bliziutko, bo nowe okręty to były dalsze trasy, Egipt przeżywał rozkwit, którego ani wcześniej ani potem nie doświadczył w takiej skali. Rozszerzenie kontaktów ze światem zewnętrznym (w tym i Celtami) musiało doprowadzić do Dyfuzji Kulturowej (co za piękne słowo), bo przecież nie tylko wymieniano towary, ale i myśli. Musiało dojść do spotkania Druidow z Kaplanami Izydy!
W Egipcie, w tym okresie religia i polityka przenikały się, ale rola kapłanów nie była jeszcze tak wielka, jak w późniejszych okresach. Może wiec byli bardziej ruchliwi, bo ich nosiło. 🙂

Kim była Izyda w panteonie egipskich bóstw?

Córka bogini Nut i boga Geba, siostra Ozyrysa, Seta i Neftydy. Kiedy Set zabił Ozyrysa, Izyda odnalazła jego poćwiartowane ciało i wraz z Neftydą przywróciła męża do życia. Poślubiła swojego brata Ozyrysa, była matką Horusa. Wraz z bratem i synem stanowili naczelną triadę bóstw Egiptu. Według innych źródeł jest ona siostrą Horusa.Izyda przez wielu badaczy jest uważana za protoplastkę Maryi, matki Jezusa Chrystusa w religii chrześcijańskiej.
No i być może mamy naszą Czarną Boginię Karnutów, którzy maja coś wspólnego z krajem Kemet.

 

 

Kalendarium

Teraz jest potrzebna chronologia wydarzeń, które doprowadziły do wybudowania Katedry w Chartres:

Jak już pisałem poprzednio, tereny te przed podbiciem Galii przez Juliusza Cezara zajmowało plemię Karnutów (Carnutes) zaliczane do Celtów, a obszar ten Rzymianie nazwali Galią Celtycką.
Chrystianizacja tych ziem przypada na IV wiek naszej ery i wtedy również następuje pozyskanie dla chrześcijaństwa Czarnej Madonny z Chartres i jest to powszechnie uznawane za początek Kultu Maryjnego na terenach Galii. W tym okresie wybudowany zostaje pierwszy drewniany kościół noszący nazwę Notre-Dame, to oczywistość.

około 550 rne biskupi Lubin i Calétric patronują budowie pierwszego zespołu katedralnego w Chartres, razem z klasztorem i kolegiatą, która stoi do dziś.

Kolegiata Saint-André

743r spalenie zespołu katedralnego przez Diuka Akwitanii Hunalda – rekonstrukcja. Prawdopodobnie wtedy zaginęła oryginalna Czarna Madonna, zrabowana przez najeźdźcę.

czerwiec 858r rajd Wikingów na Chartres i zniszczenie Katedry, jednak Krypta Świętego Lubina ocalała; rekonstrukcja.

876r darowanie przez Charles le Chauve świętej relikwii – sancta camisia, czyli sukni, którą miała na sobie Maria Panna podczas narodzin Chrystusa. Jest to również okazja do ufundowania nowej Katedry.

911 oblężenie Chartres przez Rollo. Pierwsza wzmianka pisana o relikwii –sancta camisia.
962 pożar fasady i dachu Katedry, to szkody wyrządzone przez wojska Ryszarda z Normandii. Naprawy wykonywane przez architekta Teudon
7 – 8 IX 1020 Przypadkowy pożar, który kompletnie niszczy Katedrę podczas jednej nocy..
1020 – 1024 Konstrukcja wielkiej Krypty w stylu Romańskim, która istnieje do dzisiaj.

sklepienie Krypty

17 X 1037 dedykacja romańskiej katedry, która została zapoczątkowana przez biskupa Fulberta w 1020r..
5 IX 1134 pożar w jednej części miasta, ale ogień nie dociera do Katedry Jednakże w odniesieniu do Katedry planowanie nowych elewacji.
około 1134 powstają fundamenty wieży północnej.

wieża północna w nocy

1142 powstają fundamenty wieży południowej.

to ta Wieża z prawej strony

1142 – 1150 konstrukcja centralnej partii fasady.

widok od lewej strony fasady

1150 – 1155 wzmianka pisana o trzech oszklonych oknach elewacji.

1170 zakończenie budowy Wieży południowej.
11 VI 1194 przypadkowy pożar romańskiej Katedry: Katedra Fulberta jest zniszczona, a wraz z nią znaczna część miasta.
1194 – około 1233 Budowa obecnej, gotyckiej Katedry, portale i portale transeptu. Instalacja pierwszych witraży.

Ekipa

Teraz zaprezentuje zespól prawdziwych Artystów, którzy wybudowali to cudo w 25 lat.

 • 150 pracowników zewnętrznych, jak: kamieniarze zwykli(carriéristes) razem z pomocnikami, którzy zużywali kamień z Kamieniołomów Bercheres-les-Pierres, dostarczany w wielkich bryłach, a oni już na miejscu dobierali potrzebne wymiary w pocie czoła i stukocie młotków o dłuta;
 • 150 pracowników wewnętrznych, jak: kamieniarze sztukatorzy(maçons et tailleurs de pierre), którzy tez wykonali wszystkie rzeźby zewnętrzne i wewnętrzne(10 000 szt. rzeźb), cieśle do konstrukcji drewnianych elementów dachu i wystroju wnętrza. Do rzeźb zużyto Kamień z Kamieniołomu Chantilly do fasady północnej, a do południowej kamień z Kamieniołomu Vernon- sur-Eure.
 • 50 witrażystów, hutników kolorowego szkła i pomocników
 • 100 majstrów budowlanych i tylko jednego Szefa Budowy.

Niestety nie znamy ich nazwisk, pozostaną anonimowymi Twórcami, ale zapewniam Was, ze ten Cud Świata wielu z nich wybudowało za darmo, z żarliwości Serca i dla Wiecznej Chwały Boga.

cdn..

27 grudnia 2012 r.

RobertzJamajki

 

Może Ci się również spodoba

13 komentarzy

 1. Wydaje mi się, ze dzięki bardzo szerokiej stronie w edytorze PT istnieją nowe możliwości formatowania i edycji. Jeszcze nie wiem gdzie to robić, czy przypadkiem nie na Word?

 2. prop pisze:

  Witaj, Robercie – czy nie wydaje Ci się, że wklejając foty na początek notki robisz z PT podróbkę żółtego salonu?
  PT znaczy przecież „Tekstem”…
  Jak patrzę na te wszystkie portale upodobniające się do Bilda, to…

 3. Hm, robię tak cały czas, odkąd mam bloga..
  To po pierwsze, po drugie mam pytanie do ciebie własnie: czemu kasujesz komentarze, upodabniając się tym samym do adminów niesławnego już salonu24?

 4. roarian pisze:

  Ach, Robercie – gdybyś inne rzeczy też „robił cały czas”, to nie zeszlibyśmy dotąd z drzewa…
  Zbyt Cię cenie, by nie dostrzec, że unikasz odpowiedzi na proste pytanie – ale przecież to Twój blog, możesz na nim robić co zechcesz; ta ostatnia uwaga jest zarazem odpowiedzią na Twoje pytanie.

 5. Dlaczego nie przenosicie się tutaj?

 6. roarian pisze:

  nie wiem, jak inni, ale ja swój powód Ci wyłuszczyłem: pismo obrazkowe mi nie odpowiada

 7. Trudno, powodzenia TAM

 8. Opublikowałem u mnie następny odcinek z tej serii. Zainteresowanych zapraszam:

  https://robertzjamajkisite.wordpress.com/2017/03/13/chartres-miejsce-tajemne-kontynuacja-3/

Dodaj komentarz: