Chartres, miejsce tajemne (kontynuacja -2)

Hipotezy:

Dokładnie tam, gdzie była grota, dolmen i Studnia Druidów jest dzisiaj Kruchta. Pamiętajmy, ze z tym miejscem związany jest również Zakon Templariuszy, który łożył niebagatelne sumy na budowę i wystrój Katedry w Chartres i jak wszyscy badacze podejrzewają, to Pierwszych Dziewięciu Templariuszy przywiozło z podbitej Jerozolimy oprócz wielkiej ilości złota i precjozów – tajemnice, być może był to na nowo odkryty sekret architektoniczny, którego nie wydarli Arabom, a który spoczywał podobno pod Świętą Szetiją. Lecz ta tajemnica mogła być tez bardziej metafizycznym przekazem. Ksiega Henoha, której egzemplarz zdobyli to jedno, a papirusy z sekretami Starożytnego Egiptu to drugie.
Sprawa następna, to sam Kult Maryjny, który jest Kultem oryginalnie Europejskim, a nie Bliskowschodnim, a jedynie jego korzenie sięgają daleko w czas i przestrzeń.
Powstał dokładnie w tej Grocie, w Chartres. Dołożono i skonfigurowano go ze starym jak Cywilizacja Kultem Matki Ziemi.

Juliusz Cezar, czy bardziej znane źródło, a mianowicie pisma Diodora Sycylijskiego mówią nam, ze druidzi byli filozofami i teologami (w dzisiejszym tego słowa znaczeniu) wyćwiczonymi w sprawach boskich. W innym znów źródle starożytnym znajdujemy wiadomości, ze druidzi nauczali filozofii w formie zagadek, a źródła wczesnochrześcijańskie o druidyzmie mówią podobnie i informacje z dzieł mnichów irlandzkich i walijskich, są o tyle prawdopodobne, ze pisali oni o swoich współbraciach.
Druidzi podchodzili do wszelkich zjawisk niezwykłych roztropnie i rozpatrywali je przy pomocy Rozumu, a nie jak mówią późniejsze legendy o rożnych Merlinach – przy pomocy Magii. Byli wiec wolnomyślicielami, tak trochę upraszczając.

Wróćmy do Chartres, które w czasach przedchrzescijanskich nie było nawet jeszcze rzymskim Autriacum..

Wzgórze to nie było wtedy zamieszkałe ponieważ wystając wysoko ponad teren przyciągało często wylądowania atmosferyczne, które w północnych rejonach obecnej Francji są nader częstym zjawiskiem. To, co jednak odstraszało zwykłych ludzi, przyciągało niezwykłych – Druidów, którzy WIEDZIELI, ze owe punkty często nawiedzane przez pioruny posiadają swoisty magnetyzm i występuje tam Efekt Krawędziowy lub Efekt Punktu ( oczywiście to współczesne określenie paranaukowe). Nie wiadomo dlaczego wybudowali studnie głębokości około 38 metrów, by dostać się do zasobów podziemnej rzeki, widać tez ze było i jest coś niezwykłego w pobieraniu wody w tym miejscu ponieważ kazali zwykłym ludziom przywlec parę głazów narzutowych z okolicy i zbudowano dolmen, który stal się siedziba dla tajemniczej figury Bogini Matki Ziemi.
Figura była wyrzeźbiona prawdopodobnie ze sczerniałego Świętego Dębu, w który uderzył piorun, jak to piorun. 🙂
Działo się to prawdopodobnie wtedy, gdy powstawało Stonehenge.
Ludem, który założył pierwsze sanktuarium byli Proto Celtowie, którzy zasiedlali w tym czasie całą Europę, z wyjątkiem Półwyspu Apenińskiego i Grecji, mieli swoje komysze również na terenach dzisiejszej Turcji w rejonie dzisiejszej Ankary.
Herodot z Halikarnasu wspomina o Celtach, którzy mieli mocne państwo tam gdzie lezą „Slupy Heraklesa” a wiec na półwyspie Iberyjskim, było to w VI wieku przed nasza erą.
Nas jednak interesuje okres o 2000 lat starszy. W tym czasie Egipt był w okresie Starego Państwa. Egipt po egipsku to Kemet – czarna ziemia.
Tereny w okolicy dzisiejszego Chartres zajmowało plemię Karnut – „Władcy Świata”(staroceltyckie), którzy należeli do celtyckich Biturygów, również „Władców Świata”. 🙂
Było to już po wybudowaniu Groty Czarnej Matki Bogini Ziemi.

Nie chce nic sugerować, ale nie ja pierwszy wpadłem na pomysł powiązania kemet z karnut i czarnej ziemi z Czarną Matką Ziemi. Maszerujmy zatem dalej.

Stare Państwo (dynastie od III do VI), znane jest szczególnie z monumentalnych budowli: mastab, okazałych świątyń i oczywiście najsłynniejszych – piramid i to wtedy narodził się najzdolniejszy człowiek Neolitu Imhotep, doskonały i kreatywny Architekt, podobno wynalazca nowego typu okrętu, który nie tak dawno odnaleziono w tunelu przy Piramidzie Chufu. W Egipcie panował wtedy dobrobyt, czego przykładem może być dynamiczny rozwój rzemiosła i handlu. No już bliziutko, bo nowe okręty to były dalsze trasy, Egipt przeżywał rozkwit, którego ani wcześniej ani potem nie doświadczył w takiej skali. Rozszerzenie kontaktów ze światem zewnętrznym (w tym i Celtami) musiało doprowadzić do Dyfuzji Kulturowej (co za piękne słowo), bo przecież nie tylko wymieniano towary, ale i myśli. Musiało dojść do spotkania Druidow z Kaplanami Izydy!
W Egipcie, w tym okresie religia i polityka przenikały się, ale rola kapłanów nie była jeszcze tak wielka, jak w późniejszych okresach. Może wiec byli bardziej ruchliwi, bo ich nosiło. 🙂

Kim była Izyda w panteonie egipskich bóstw?

Córka bogini Nut i boga Geba, siostra Ozyrysa, Seta i Neftydy. Kiedy Set zabił Ozyrysa, Izyda odnalazła jego poćwiartowane ciało i wraz z Neftydą przywróciła męża do życia. Poślubiła swojego brata Ozyrysa, była matką Horusa. Wraz z bratem i synem stanowili naczelną triadę bóstw Egiptu. Według innych źródeł jest ona siostrą Horusa.Izyda przez wielu badaczy jest uważana za protoplastkę Maryi, matki Jezusa Chrystusa w religii chrześcijańskiej.
No i być może mamy naszą Czarną Boginię Karnutów, którzy maja coś wspólnego z krajem Kemet.

 

 

Kalendarium

Teraz jest potrzebna chronologia wydarzeń, które doprowadziły do wybudowania Katedry w Chartres:

Jak już pisałem poprzednio, tereny te przed podbiciem Galii przez Juliusza Cezara zajmowało plemię Karnutów (Carnutes) zaliczane do Celtów, a obszar ten Rzymianie nazwali Galią Celtycką.
Chrystianizacja tych ziem przypada na IV wiek naszej ery i wtedy również następuje pozyskanie dla chrześcijaństwa Czarnej Madonny z Chartres i jest to powszechnie uznawane za początek Kultu Maryjnego na terenach Galii. W tym okresie wybudowany zostaje pierwszy drewniany kościół noszący nazwę Notre-Dame, to oczywistość.

około 550 rne biskupi Lubin i Calétric patronują budowie pierwszego zespołu katedralnego w Chartres, razem z klasztorem i kolegiatą, która stoi do dziś.

Kolegiata Saint-André

743r spalenie zespołu katedralnego przez Diuka Akwitanii Hunalda – rekonstrukcja. Prawdopodobnie wtedy zaginęła oryginalna Czarna Madonna, zrabowana przez najeźdźcę.

czerwiec 858r rajd Wikingów na Chartres i zniszczenie Katedry, jednak Krypta Świętego Lubina ocalała; rekonstrukcja.

876r darowanie przez Charles le Chauve świętej relikwii – sancta camisia, czyli sukni, którą miała na sobie Maria Panna podczas narodzin Chrystusa. Jest to również okazja do ufundowania nowej Katedry.

911 oblężenie Chartres przez Rollo. Pierwsza wzmianka pisana o relikwii –sancta camisia.
962 pożar fasady i dachu Katedry, to szkody wyrządzone przez wojska Ryszarda z Normandii. Naprawy wykonywane przez architekta Teudon
7 – 8 IX 1020 Przypadkowy pożar, który kompletnie niszczy Katedrę podczas jednej nocy..
1020 – 1024 Konstrukcja wielkiej Krypty w stylu Romańskim, która istnieje do dzisiaj.

sklepienie Krypty

17 X 1037 dedykacja romańskiej katedry, która została zapoczątkowana przez biskupa Fulberta w 1020r..
5 IX 1134 pożar w jednej części miasta, ale ogień nie dociera do Katedry Jednakże w odniesieniu do Katedry planowanie nowych elewacji.
około 1134 powstają fundamenty wieży północnej.

wieża północna w nocy

1142 powstają fundamenty wieży południowej.

to ta Wieża z prawej strony

1142 – 1150 konstrukcja centralnej partii fasady.

widok od lewej strony fasady

1150 – 1155 wzmianka pisana o trzech oszklonych oknach elewacji.

1170 zakończenie budowy Wieży południowej.
11 VI 1194 przypadkowy pożar romańskiej Katedry: Katedra Fulberta jest zniszczona, a wraz z nią znaczna część miasta.
1194 – około 1233 Budowa obecnej, gotyckiej Katedry, portale i portale transeptu. Instalacja pierwszych witraży.

Ekipa

Teraz zaprezentuje zespól prawdziwych Artystów, którzy wybudowali to cudo w 25 lat.

 • 150 pracowników zewnętrznych, jak: kamieniarze zwykli(carriéristes) razem z pomocnikami, którzy zużywali kamień z Kamieniołomów Bercheres-les-Pierres, dostarczany w wielkich bryłach, a oni już na miejscu dobierali potrzebne wymiary w pocie czoła i stukocie młotków o dłuta;
 • 150 pracowników wewnętrznych, jak: kamieniarze sztukatorzy(maçons et tailleurs de pierre), którzy tez wykonali wszystkie rzeźby zewnętrzne i wewnętrzne(10 000 szt. rzeźb), cieśle do konstrukcji drewnianych elementów dachu i wystroju wnętrza. Do rzeźb zużyto Kamień z Kamieniołomu Chantilly do fasady północnej, a do południowej kamień z Kamieniołomu Vernon- sur-Eure.
 • 50 witrażystów, hutników kolorowego szkła i pomocników
 • 100 majstrów budowlanych i tylko jednego Szefa Budowy.

Niestety nie znamy ich nazwisk, pozostaną anonimowymi Twórcami, ale zapewniam Was, ze ten Cud Świata wielu z nich wybudowało za darmo, z żarliwości Serca i dla Wiecznej Chwały Boga.

cdn..

27 grudnia 2012 r.

RobertzJamajki

 

You may also like...

13 komentarzy

 1. robertzjamajki napisał(a):

  Wydaje mi się, ze dzięki bardzo szerokiej stronie w edytorze PT istnieją nowe możliwości formatowania i edycji. Jeszcze nie wiem gdzie to robić, czy przypadkiem nie na Word?

 2. prop napisał(a):

  Witaj, Robercie – czy nie wydaje Ci się, że wklejając foty na początek notki robisz z PT podróbkę żółtego salonu?
  PT znaczy przecież „Tekstem”…
  Jak patrzę na te wszystkie portale upodobniające się do Bilda, to…

 3. robertzjamajki napisał(a):

  Hm, robię tak cały czas, odkąd mam bloga..
  To po pierwsze, po drugie mam pytanie do ciebie własnie: czemu kasujesz komentarze, upodabniając się tym samym do adminów niesławnego już salonu24?

 4. roarian napisał(a):

  Ach, Robercie – gdybyś inne rzeczy też „robił cały czas”, to nie zeszlibyśmy dotąd z drzewa…
  Zbyt Cię cenie, by nie dostrzec, że unikasz odpowiedzi na proste pytanie – ale przecież to Twój blog, możesz na nim robić co zechcesz; ta ostatnia uwaga jest zarazem odpowiedzią na Twoje pytanie.

 5. RobertzJamajki napisał(a):

  Dlaczego nie przenosicie się tutaj?

 6. roarian napisał(a):

  nie wiem, jak inni, ale ja swój powód Ci wyłuszczyłem: pismo obrazkowe mi nie odpowiada

 7. robertzjamajki napisał(a):

  Trudno, powodzenia TAM

 8. robertzjamajki napisał(a):

  Opublikowałem u mnie następny odcinek z tej serii. Zainteresowanych zapraszam:

  https://robertzjamajkisite.wordpress.com/2017/03/13/chartres-miejsce-tajemne-kontynuacja-3/

Dodaj komentarz:

Przejdź do paska narzędzi