Przejdź do paska narzędzi

Polska jest znowu Wielka!

Koniecznie przeczytajcie list Beaty Szydło do przywódców europejskich – Polska jest znowu Wielka!

 

8.03.2017, Warszawa

W liście opublikowanym w środę na stronie internetowej Kancelarii Premiera Szydło przedstawiła „intencje” towarzyszące polskiemu rządowi przy zgłaszaniu kandydatury Jacka Saryusz-Wolskiego na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej. Szefowie państw i rządów mają decydować o tym, kto obejmie ten urząd w czwartek na szczycie w Brukseli. O reelekcję ubiega się Tusk.

Premier napisała w swym liście, że „urzędujący przewodniczący Rady Europejskiej zdecydował się wielokrotnie przekroczyć swój europejski mandat, używając autorytetu przewodniczącego RE w ostrych sporach krajowych”. „Tak się stało m.in. w czasie, kiedy część opozycji blokowała metodami siłowymi prace demokratycznie wybranego parlamentu. Próba zablokowania przyjęcia budżetu była w polskich warunkach konstytucyjnych próbą obalenia rządu metodami pozaparlamentarnymi” – podkreśliła.

Według premier „wyraźne poparcie tych działań ze strony przewodniczącego RE było czymś niespotykanym”.

W jej ocenie Tusk nie wykazał należytej bezstronności i wykorzystał swoją unijną funkcję do osobistego zaangażowania się w spór polityczny w Polsce.

Szefowa rządu podkreśliła przy tym, że „neutralność polityczna jest nadrzędną regułą, jaką osoby na tym stanowisku winny przestrzegać”. „Ktoś, kto tego nie potrafi i w sposób brutalny łamie tę zasadę nie daje rękojmi skutecznego i profesjonalnego wykonywania tej funkcji” – pisze Szydło.

„Nie możemy pozwolić na stworzenie takiego niebezpiecznego precedensu, gdy demokratycznie wybrany rząd państwa członkowskiego atakowany jest politycznie przez przewodniczącego Rady Europejskiej. Myślę, że gdyby adekwatna sytuacja dotyczyła jakiegokolwiek innego kraju UE, reakcja byłaby równie jednoznaczna i zdecydowana” – zaznaczyła.

„Ewentualne przedłużenie mandatu przewodniczącego RE wbrew stanowisku rządu kraju pochodzenia pozostaje w sprzeczności z międzyrządowym charakterem prac naszej Rady” – podkreśla premier. Wskazuje, powołując się na art. 17 traktatu o UE, że „nawet w przypadku powołania członków Komisji Europejskiej, instytucji o czysto wspólnotowym charakterze, wybór dokonywany jest na podstawie sugestii zgłaszanych przez państwa członkowskie”.

O proponowanym przez rząd na stanowisko szefa RE Saryusz-Wolskim premier pisze, że „jest to osoba kompetentna, o ponad 40-letnim doświadczeniu eksperckim i politycznym w sprawach integracji europejskiej”. „Pochodzi spoza naszego obozu politycznego” – dodaje.

W jej ocenie Saryusz-Wolski daje szansę na „prawdziwe wcielenie w życie naszych własnych postanowień dotyczących odnowy i reformy projektu europejskiego”.

Ponadto premier podkreśliła, że projekt europejski przeżywa „bezprecedensowy kryzys i jego odnowa wymaga świeżego spojrzenia na wiele spraw Unii Europejskiej”. „Mimo zróżnicowania politycznego i regionalnego potrzebujemy jedności i zachowania integralności UE” – zaznaczyła szefowa rządu.

Opowiedziała się m.in. za obroną i rozwojem wspólnego rynku oraz „lepszym określeniem” odpowiedzialności państw i parlamentów europejskich za przyszłość Unii.

Wobec niejasnej przyszłości projektu europejskiego, czego przejawem są mnożące się scenariusze dla UE, potrzebujemy otwartej politycznej debaty liderów państw europejskich o odnowie tego projektu. Nikt z nas tego obowiązku nie zdejmie. Nikt nas w tym nie zastąpi. Warunkiem koniecznym realizacji takiego planu jest wzajemne zaufanie, poszanowanie różnorodności i suwerenności państw członkowskich – podkreśliła premier w liście. (PAP)

 

Post scriptum:

Przypominacie sobie historię amb. Prawdy?

za wiki: We wrześniu 2006 został powołany na ambasadora RP w Niemczech, funkcję tę pełnił przez sześć lat. 1 września 2012 objął stanowisko stałego przedstawiciela Polski przy Unii Europejskiej. Zakończył urzędowanie 29 lutego 2016. 1 kwietnia 2016 objął stanowisko dyrektora przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce

– UE pokazało na „miejsce w szeregu” i nic nie mogliśmy zrobić, ALE teraz ten numer nie przejdzie!

 

 

Z ostatniej chwili:

8 Mar 2017, 11:06

8.03.2017, Warsaw (PAP) – Klub Nowoczesnej, chce, aby Sejm przyjął uchwałę zobowiązującą rząd do poparcia kandydatury Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej. Klub PO domagał się w środę w Sejmie uzupełnienia porządku obrad o informacje rządu ws. przedłużenia mandatu Tuska na szefa RE.

Po rozpoczęciu obrad Sejmu z wnioskami formalnymi wystąpili: lider Nowoczesnej Ryszard Petru oraz poseł PO Rafał Trzaskowski.

Petru poprosił o przerwę i zwołanie Konwentu Seniorów, aby uzupełnić porządek Sejmu o uchwałę zobowiązującą rząd do poparcia kandydatury Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej. „W interesie RP leży przedłużenie kadencji Donalda Tuska, niezależnie od różnic w ocenie sprawowanej przez niego funkcji premiera. W naszym interesie jest, żeby Polak stał na czele tej ważnej instytucji” – przekonywał polityk.

Petru odczytał projekt uchwały i przekazał go marszałkowi Sejmu.

Polska jako członek UE musi aktywnie uczestniczyć w podejmowaniu decyzji o przyszłości UE. Jedną z najważniejszych decyzji, która będzie podejmowana w trakcie szczytu jest wybór Przewodniczącego Rady Europejskiej. Sejm RP w przededniu szczytu UE na Malcie zobowiązuje Prezesa Rady Ministrów Beatę Szydło do działania w interesie Polski i poparcia Przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska na drugą dwu i pół letnią kadencję. Tego wymaga polska racja stanu

– i wszystko jasne: nie Polak ma stać na czele tej ważnej instytucji – tylko Tusk.

Może Ci się również spodoba

5 komentarzy

 1. Włóczęga pisze:

  „nie Polak ma stać na czele tej ważnej instytucji – tylko Tusk.”
  Jaki Petru, taki projekt – nie dziwi nic
  Jaka PO, taki Tusk – nie dziwi nic
  [youtube https://www.youtube.com/watch?v=h0DT8yYF15E?ecver=2%5D

 2. prop pisze:

  ano. dla porządku tylko dodałem – wielu jeszcze nie ogarnia; ale to się zmieni i właśnie tego się boją: zmiany. dobrej zmiany – kanalie

 3. Tadeusz_K pisze:

  Jak cPetru będzie szczytował na Malcie (zamiast w Brukseli) to się wniosek rozpaczy’y..

 4. piko pisze:

  Propartianie,
  rozumiem Twoje chwilowe pozytywne wzburzenie po tym co do tej pory było w stosunkach z eurokołchozem.

  Z tym, że to o czym piszesz jest ważnym, ale tylko malutkim fragment działań jakie powinny być przeprowadzone, aby Polska była ważna międzynarodowo i wewnętrznie bogata.

  Uważam, że użyłeś za wielkiego określenia do tego co zrobił rząd, który się zachował w tej sytuacji po prostu normalnie.

 5. abyssdotpl pisze:

  Zastanawiam się, czy nie lepiej byłoby gdyby Polska zagłosowała po prostu przeciw i tyle.
  Ta akcja dyplomatyczna spowodowała, że wygląda na to, że cos sie nie udało.
  Trzeba było olać sprawę i zagłosować na nie.

Dodaj komentarz: