Przejdź do paska narzędzi

Polska jest znowu Wielka!

Koniecznie przeczytajcie list Beaty Szydło do przywódców europejskich – Polska jest znowu Wielka!

 

8.03.2017, Warszawa

W liście opublikowanym w środę na stronie internetowej Kancelarii Premiera Szydło przedstawiła „intencje” towarzyszące polskiemu rządowi przy zgłaszaniu kandydatury Jacka Saryusz-Wolskiego na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej. Szefowie państw i rządów mają decydować o tym, kto obejmie ten urząd w czwartek na szczycie w Brukseli. O reelekcję ubiega się Tusk.

Premier napisała w swym liście, że „urzędujący przewodniczący Rady Europejskiej zdecydował się wielokrotnie przekroczyć swój europejski mandat, używając autorytetu przewodniczącego RE w ostrych sporach krajowych”. „Tak się stało m.in. w czasie, kiedy część opozycji blokowała metodami siłowymi prace demokratycznie wybranego parlamentu. Próba zablokowania przyjęcia budżetu była w polskich warunkach konstytucyjnych próbą obalenia rządu metodami pozaparlamentarnymi” – podkreśliła.

Według premier „wyraźne poparcie tych działań ze strony przewodniczącego RE było czymś niespotykanym”.

W jej ocenie Tusk nie wykazał należytej bezstronności i wykorzystał swoją unijną funkcję do osobistego zaangażowania się w spór polityczny w Polsce.

Szefowa rządu podkreśliła przy tym, że „neutralność polityczna jest nadrzędną regułą, jaką osoby na tym stanowisku winny przestrzegać”. „Ktoś, kto tego nie potrafi i w sposób brutalny łamie tę zasadę nie daje rękojmi skutecznego i profesjonalnego wykonywania tej funkcji” – pisze Szydło.

„Nie możemy pozwolić na stworzenie takiego niebezpiecznego precedensu, gdy demokratycznie wybrany rząd państwa członkowskiego atakowany jest politycznie przez przewodniczącego Rady Europejskiej. Myślę, że gdyby adekwatna sytuacja dotyczyła jakiegokolwiek innego kraju UE, reakcja byłaby równie jednoznaczna i zdecydowana” – zaznaczyła.

„Ewentualne przedłużenie mandatu przewodniczącego RE wbrew stanowisku rządu kraju pochodzenia pozostaje w sprzeczności z międzyrządowym charakterem prac naszej Rady” – podkreśla premier. Wskazuje, powołując się na art. 17 traktatu o UE, że „nawet w przypadku powołania członków Komisji Europejskiej, instytucji o czysto wspólnotowym charakterze, wybór dokonywany jest na podstawie sugestii zgłaszanych przez państwa członkowskie”.

O proponowanym przez rząd na stanowisko szefa RE Saryusz-Wolskim premier pisze, że „jest to osoba kompetentna, o ponad 40-letnim doświadczeniu eksperckim i politycznym w sprawach integracji europejskiej”. „Pochodzi spoza naszego obozu politycznego” – dodaje.

W jej ocenie Saryusz-Wolski daje szansę na „prawdziwe wcielenie w życie naszych własnych postanowień dotyczących odnowy i reformy projektu europejskiego”.

Ponadto premier podkreśliła, że projekt europejski przeżywa „bezprecedensowy kryzys i jego odnowa wymaga świeżego spojrzenia na wiele spraw Unii Europejskiej”. „Mimo zróżnicowania politycznego i regionalnego potrzebujemy jedności i zachowania integralności UE” – zaznaczyła szefowa rządu.

Opowiedziała się m.in. za obroną i rozwojem wspólnego rynku oraz „lepszym określeniem” odpowiedzialności państw i parlamentów europejskich za przyszłość Unii.

Wobec niejasnej przyszłości projektu europejskiego, czego przejawem są mnożące się scenariusze dla UE, potrzebujemy otwartej politycznej debaty liderów państw europejskich o odnowie tego projektu. Nikt z nas tego obowiązku nie zdejmie. Nikt nas w tym nie zastąpi. Warunkiem koniecznym realizacji takiego planu jest wzajemne zaufanie, poszanowanie różnorodności i suwerenności państw członkowskich – podkreśliła premier w liście. (PAP)

 

Post scriptum:

Przypominacie sobie historię amb. Prawdy?

za wiki: We wrześniu 2006 został powołany na ambasadora RP w Niemczech, funkcję tę pełnił przez sześć lat. 1 września 2012 objął stanowisko stałego przedstawiciela Polski przy Unii Europejskiej. Zakończył urzędowanie 29 lutego 2016. 1 kwietnia 2016 objął stanowisko dyrektora przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce

 • UE pokazało na „miejsce w szeregu” i nic nie mogliśmy zrobić, ALE teraz ten numer nie przejdzie!

 

 

Z ostatniej chwili:

8 Mar 2017, 11:06

8.03.2017, Warsaw (PAP) – Klub Nowoczesnej, chce, aby Sejm przyjął uchwałę zobowiązującą rząd do poparcia kandydatury Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej. Klub PO domagał się w środę w Sejmie uzupełnienia porządku obrad o informacje rządu ws. przedłużenia mandatu Tuska na szefa RE.

Po rozpoczęciu obrad Sejmu z wnioskami formalnymi wystąpili: lider Nowoczesnej Ryszard Petru oraz poseł PO Rafał Trzaskowski.

Petru poprosił o przerwę i zwołanie Konwentu Seniorów, aby uzupełnić porządek Sejmu o uchwałę zobowiązującą rząd do poparcia kandydatury Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej. „W interesie RP leży przedłużenie kadencji Donalda Tuska, niezależnie od różnic w ocenie sprawowanej przez niego funkcji premiera. W naszym interesie jest, żeby Polak stał na czele tej ważnej instytucji” – przekonywał polityk.

Petru odczytał projekt uchwały i przekazał go marszałkowi Sejmu.

Polska jako członek UE musi aktywnie uczestniczyć w podejmowaniu decyzji o przyszłości UE. Jedną z najważniejszych decyzji, która będzie podejmowana w trakcie szczytu jest wybór Przewodniczącego Rady Europejskiej. Sejm RP w przededniu szczytu UE na Malcie zobowiązuje Prezesa Rady Ministrów Beatę Szydło do działania w interesie Polski i poparcia Przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska na drugą dwu i pół letnią kadencję. Tego wymaga polska racja stanu

 • i wszystko jasne: nie Polak ma stać na czele tej ważnej instytucji – tylko Tusk.

 

 

 

Może Ci się również spodoba

32 komentarze

 1. Tadeusz_K pisze:

  PROPATRIAN

  „Polska jest znowu Wielka!”

  I żeby zbytnio nie urosła potrzeba wydłużyć kadencję tuskowi.
  Obowiązuje maxyma, która prześladuje Polskę od XVIIIw. :

  W interesie wszystkich mocarstw, które graniczą z Polską, leży to, aby nigdy nie wydobyła się ze swojego żałosnego położenia-Edmund Burke.
  -A tusk tego dopilnuje.

 2. Helena T. pisze:

  Wielkości nie poznaje się po pisaniu buńczucznych listów, tylko po skuteczności podjętych działań dla międzynarodowej pozycji Polski.
  Po owocach ich poznamy. Zaczekajmy zatem na wynik tej awantury. To już jutro.

 3. prop pisze:

  „Oni” – jak pisze Tadeusz – są oczywiście silniejsi, Heleno; nie w tym rzecz: przestaliśmy być dziadem proszalnym! Tym listem. Jestem dumny z niego.

 4. adamkonrad pisze:

  Jeśli wbrew stanowisku rządu Polskiego, wybiorą Tuska na przewodniczącego, będzie to gest jawnie nieprzyjazny wobec Polski. Z drugiej strony, nie jest to coś niemożliwego. Unijne standardy są obecnie bardzo niskie.

  Świadczy o tym chociażby spotkanie w Wersalu prezydenta Francji, który raczej odejdzie w niesławie i Merkel, która niedługo się podda osądowi wyborców. Tzn nie powinni podejmować w tej chwili bardzo znaczących ustaleń, bo nadeszła pora na ocenę wystawianą przez wyborców a nie przeprowadzanie rewolucyjnych zmian, trochę w panice przed ewentualnym oddaniem władzy.

  Bieda polega na tym, że Ci ludzie są tak naprawdę w sercach zamordystami.

 5. adamkonrad pisze:

  a w Europie mamy teraz Niemcy, Francję i całą masę proszalnych dziadów, które zrobią wszystko by zaskarbić sobie łaskawość tych ‚mocarstw’.

  w sumie – nie wesoło

 6. Tadeusz_K pisze:

  HELENA T.
  Wielkości nie poznaje się po pisaniu buńczucznych listów, tylko po skuteczności podjętych działań…

  -Prowda to.
  Wielkie działania (o wielgiej skuteczności) na forum międzynarodowym wiódł byl schetyna na cmentarzu, a tusk w Berlinie.
  Ten to ostatni dostał (za wygaszanie) od Merkel blaszkę na klapę.
  Pędził po tą blaszkę jak krowa do wodopoju.
  Pzdrw.

 7. Tadeusz_K pisze:

  Cogi
  Eee.
  Telewizora nie ma.
  Seks rooma nie ma.
  Tarasu widokowego nie ma.
  I czegoś tam jeszcze nie ma czego nie ma.

  Zaskarży te niedogodności i sędzia przyzna mu odszkodowanie 10 mln zł za poniesione straty niemoralne (jak to już na tych dniach się zdarzyło pewnemu gangsterowi przy pelnej aprobacie sędziego).

  Musisz Cogi toto lokum domeblować.
  Dobrze radzę, bo my podatnicy, znowu poniesiemy odpowiedzialność za nieodpowiedzialność aparata’ niesprawiedliwości. 🙂

 8. Helena T. pisze:

  COGI pisze:
  8 Marzec 2017 o 11:16

  Właśnie, Cogi. Nie zastanowiło Cię, dlaczego w liście premier Szydło zabrakło informacji o licznych (ponoć) postępowaniach prokuratorskich wobec premiera Tuska w sprawie Smoleńska, Amber Gold i jakichś prywatyzacji?

 9. Helena T. pisze:

  PROPATRIAN pisze:
  8 Marzec 2017 o 11:17

  „„Oni” – jak pisze Tadeusz – są oczywiście silniejsi, Heleno;”

  Jeśli są silniejsi, to należy rozgrywać rzecz sprytnie i dyplomatycznie, zamiast machać im malutką szabelką przed nosem.

 10. prop pisze:

  dobrze, że masz swoje zdanie, Heleno – przyjęliśmy je z godnością

 11. Helena T. pisze:

  PROPATRIAN pisze:
  8 Marzec 2017 o 11:58
  „dobrze, że masz swoje zdanie, Heleno – przyjęliśmy je z godnością”

  Przyznaję, mężnie to zniosłeś Propatrianie. ;))

 12. rk1 pisze:

  @HeluTek

  == Jeśli są silniejsi, to należy rozgrywać rzecz sprytnie i dyplomatycznie.
  zamiast machać im malutką szabelką przed nosem. ==

  bardzo ładne okrągłe zdanie.
  tylko troche puste.

  a konkretnie: to jak to zrobic?
  poprzeć wrogiego rzadowi Tuska?
  nikogo nie rekomendować?
  inne?

  rekomendowanie JSW (osoby UE- merytorycznej + z nieswojej partii)
  jest machaniem szabelką?
  no prosze…

 13. Cogi pisze:

  Propatrian:
  dobre 🙂

 14. Cogi pisze:

  Tadeusz:
  Ja bym mu domeblowała, ale w polskim kodeksie karny nie przewidziano kary śmierci, nawet za zdradę państwa.

 15. prop pisze:

  Zwróć uwagę na dopiski, Heleno

 16. Cogi pisze:

  HelenaT:
  Nie zastanowiło. Nie wierzę w to, że Tuska posadzą. Nie posadzili Bolka, nie posadzą i Tuska. Dlaczego? Bo w jego działalność przestępczą umoczonych jest więcej osób, niż nam się wydaje i to nie tylko na szczeblu krajowym, ale również międzynarodowym.

 17. prop pisze:

  🙂 niestety, muszę poczekać z publikacją. Przy okazji: jak tam gardło?

 18. Cogi pisze:

  Propatrian:
  Nie pytaj nawet :[. Oddychać nie mogę, spać nie mogę, w efekcie przeczytałam w nocy całego Cenckiewicza 😀

 19. prop pisze:

  noc z Cenckiewiczem? hm… już lepiej z inhalatorem, albo prościej – garnek+ziółka+ręcznik na łe… ups! na główkę (serio: pomaga!)

 20. Cogi pisze:

  Nie mam ziółek :/

 21. prop pisze:

  niech podskoczą na jednej nodze i kupią: pani magister wytłumaczy, jakie.

 22. Tadeusz_K pisze:

  Polska bedzie wielgaśna jak cPetru na stolec zasiędzie:

  „>” alt=”” width=”400″ height=”” />” border=”0″ alt=”” />
  Te jego majaki to wynik pigulki ellaOne.
  Na Malcie bedzie wybierał tuska, a w przerwie będzie szczytował.

 23. prop pisze:

  ale zauważ, że lepszy kretyn (i te jego kretynki) niż jaki przechera: los nam sprzyja!

 24. adamkonrad pisze:

  W sumie jak tak bardzo Tuska kochają to może niech Kanclerza Niemiec z niego zrobią

  co się będą ogran8czac

 25. Daani/Danusia pisze:

  Tusk to tchorz i to zalosny.Po co pchal sie na fotel premiera i zapewnial, zeon odpowiada za decyzje rzadu.Za udxial wpuczu sama KE poeinna go z hukiem wywalic.Ludy Europy!Oto wasz dowodca! Maly Kapral Bonaparte?

 26. Daani/Danusia pisze:

  Maly Kapral Bonaparte, jak wiadomo, obwolal sie cesarzem.

 27. ProvoCatio pisze:

  @ ADAMKONRAD pisze:

  W sumie jak tak bardzo Tuska kochają to może niech Kanclerza Niemiec z niego zrobią

  ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

  albo jak Shultze sie postara i skonsumuje te miłość, to nawet Kanclerzyce.

 28. Marek Lipski pisze:

  1.EU zachodnia ratuje chore dzieci w Polsce.
  2.Milony w Polsce zachodniej są ubezpieczeni w Niemczech(AOK,BKK)
  3.Do dzisiaj od roku 89 ,tymczasowe ,popisowe rządy za aprobatą pseudo lewicy i pseudo prawicy akceptują apartheid w Polsce.
  4.Polskie rządy odrzucają reformy w EU zachodniej a 500+ wystarcza na opłaty leków dla dzieci….
  5.Terror w Polsce przeciw ciężko chorym dzieciom jak w Lublinie,w którym zakazuje się matkom,przebywania przy dziecku,mającym nowotwora,raka.(szpitalu).
  6.Petru,Tusk,Kaczyński do dzisiaj akcpetują apartheid,tak jak Braun,Korwin,Piskorski.To mają być politycy?To ma być wielka Polska?Ludzie przestańcie bajki opowiadać.Czy też znowu analfabeci ,którzy siebie nazywają żydami,prowadzą wojnę przeciw polskiemu społeczeństwu?Oprócz Pani Premier i Prezydenta Polski,którzy nie mogą decydować w Polsce?

Dodaj komentarz: