Słów kilka o talencie matematycznym z okazji 8 marca

Pisząc notkę z okazji święta marcowego tulipana (dawniej goździka), nie zamierzam oczywiście zajmować się wypowiedziami pana, znanego  chyba tylko z prowokacyjnych wypowiedzi, bo nigdy nic pożytecznego dla ludzkości nie zrobił, ani niczego konkretnego w realnej polityce nie dokonał. Na marginesie (zawsze musi być jakiś margines) uważam, że karanie za obliczone na efekt wypowiedzi byłoby jeszcze większym głupstwem niż te, które ów  wyczynia, dostarczając uciechy gawiedzi a feministkom paliwa pod kociołki, w których też żadna pożywna i smaczna strawa się nie uwarzy.

Moja notka ma natomiast ścisły związek z notką, która pojawiła się w NS24. Jej autor, WWA,  bronił prawdziwości twierdzenia, że kobiety powinny zarabiać mniej bo są mniejsze, słabsze i głupsze. Używał przy tym argumentów statystycznych dotyczących matematycznego talentu. Talentem tym obdarzeni są – według autora – niemal wyłącznie mężczyźni, kobiety z rzadka tylko i raczej na własną zgubę niż ku chwale.

Ten dowód „z talentu” przypomniał mi się wczoraj, kiedy na urodzinowej imprezie u przyjaciół  jedna z pań tłumaczyła, dlaczego zamiast zamówionego tortu śmietanowego przyniosła czekoladowy…

Zawinił,  jak się okazało…  talent matematyczny. Jej mąż został wysłany – tuż przed zamknięciem osiedlowego sklepiku – po śmietanę „trzydziestkę”.

Zamiast jednego, przyniósł dwa pojemniczki, tłumacząc:

„Kochanie, nie było trzydziestki, to wziąłem dwunastkę i osiemnastkę”.

Historia prawdziwa, a tort czekoladowy – chyba nawet lepszy. Ja wolę, czyli … nie mam nic przeciwko matematycznym talentom :).

 

 

 

You may also like...

15 komentarzy

 1. Cogi napisał(a):

  Genialne 😀

 2. rk1 napisał(a):

  == Genialne ==

  potwierdzam. wyszło lepiej: taniej, zdrowiej i smaczniej.
  a druga śmietana została do zupy albo czegoś tam innego.

  matematycy już tacy są 🙂

  a mógł wrócić z niczym. albo z napojem 30procentowym (fe!).

 3. ProvoCatio napisał(a):

  @ Autor

  chłop poszedł na mróz, przyniósł i jeszcze sie z niego nabijaja 🙂

 4. Cogi napisał(a):

  Phi, a ja się właśnie dowiedziałam, jak wyznaczać przyspieszenie ziemskie za pomocą wahadła rewersyjnego 😛

 5. ProvoCatio napisał(a):

  @ COGI

  🙂 🙂 🙂

 6. nohood napisał(a):

  @ Provocatio

  „Nie wyrzucaj [chłopiny] na mróz!”…..

 7. nohood napisał(a):

  @Rk1

  Na wrócenie z niczym talent matematyczny zapewne nie pozwolił 🙂
  Co do napoju z procentami – ciekawe, czy nas na tych procentach zachodnie koncerny nie oszukują?
  No bo że cukru w cukrze dają nam mniej, to już Słowacy zauważyli…

 8. prop napisał(a):

  Olu, Twoje (i oczywiście tej mondrej Cogi, co tylko czeka, żeby się zrównać z Prawdziwymi Mężczyznami – taaakiego!) wnioski nie są oczywiste, gdyż opowieść świadczy jedynie, że ta „jedna z pań” (na urodzinowej imprezie u przyjaciół) ma męża idiotę: zdarza się, a może to nawet bywa pożądane? Ciekaw jestem – bywa?

 9. Pawicz napisał(a):

  Jest taka anegdota o pewnym matematyku (nazwiska nie pomnę), co to budował domek z drewna dla swoich kotów, żeby sobie razem mieszkały. Domek miał dwa wejścia, jedno duże dla dużego kota i mniejsze wejście dla małego kota. 🙂

 10. Pawicz napisał(a):

  A co do śmietany. Jak zmieszasz 4 półlitrówki śmietany 30-procentowej, to masz 2 litry śmietany 120-procentowej. Jak cena komputera trzykrotnie spadła o 50%, to znaczy spadła o 150%. Proste?!

 11. nagor napisał(a):

  @Pawicz
  Widocznie założył dwie prędkości i aby duży nie zadeptał małego .

 12. Cogi napisał(a):

  Propatrian:
  Ej! 🙂

 13. Pawicz napisał(a):

  Też tak myślę. Obliczył całkę z logarytmu naturalnego z sumy pierwiastków piątego stopnia z prędkości średniej tych kotów i wyszły mu średnice otworów wejściowych w tym domku. Tak mogło być. W istocie.

 14. prop napisał(a):

  Cogi:
  buziaczki

 15. Cogi napisał(a):

  Propatrian:
  🙂

Dodaj komentarz:

Przejdź do paska narzędzi