Przejdź do paska narzędzi

Żołnierze Wyklęci

Dnia 19 stycznia 1945 roku Komendant Główny Armii Krajowej, gen. bryg. Leopold Okulicki wydał ostatni rozkaz swoim podwładnym:

„ŻOŁNIERZE SIŁ ZBROJNYCH W KRAJU !

Postępująca szybko ofensywa sowiecka doprowadzić może do zajęcia w krótkim czasie całej Polski przez Armię Czerwoną. Nie jest to jednak zwycięstwo słusznej sprawy, o którą walczymy od roku 1939. W istocie bowiem – mimo stwarzanych pozorów wolności – oznacza to zmianę jednej okupacji na drugą, prowadzoną pod przykrywką Tymczasowego Rządu Lubelskiego, bezwolnego narzędzia w rękach rosyjskich.

Żołnierze ! Od 1 września 1939 r. Naród Polski prowadzi ciężką i ofiarną walkę o jedyną Sprawę, dla której warto żyć i umierać: o swą wolność i wolność człowieka w niepodległym Państwie.

Wyrazicielem i rzecznikiem Narodu i tej idei jest jedyny i legalny Rząd Polski w Londynie, który walczy bez przerwy i walczyć będzie nadal o nasze słuszne prawa.

Polska, według rosyjskiej receptury, nie jest tą Polską, o którą bijemy się szósty rok z Niemcami, dla której popłynęło morze krwi polskiej i przecierpiano ogrom męki i zniszczenie Kraju. Walki z Sowietami nie chcemy prowadzić, ale nigdy nie zgodzimy się na inne życie, jak tylko w całkowicie suwerennnym, niepodległym i sprawiedliwie urządzonym społecznie Państwie Polskim.

Obecne zwycięstwo sowieckie nie kończy wojny. Nie wolno nam ani na chwilę tracić wiary, że wojna ta skończyć się może jedynie zwycięstwem jedynie słusznej Sprawy, tryumfem dobra nad złem, wolności nad niewolnictwem.

Żołnierze Armii Krajowej !

Daję Wam ostatni rozkaz. Dalszą swą pracę i działalność prowadźcie w duchu odzyskania pełnej niepodległości Państwa i ochrony ludności polskiej przed zagładą. Starajcie się być przewodnikami Narodu i realizatorami niepodległego Państwa Polskiego. W tym działaniu każdy z Was musi być dla siebie dowódcą. W przekonaniu, że rozkaz ten spełnicie, że zostaniecie na zawsze wierni tylko Polsce oraz by Wam ułatwić dalszą pracę – z upoważnienia Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zwalniam Was z przysięgi i rozwiązuję szeregi AK.

W imieniu służby dziękuję Wam za dotychczasową ofiarną pracę

Wierzę głęboko, że zwycięży nasza Święta Sprawa, że spotkamy się w prawdziwie wolnej i demokratycznej Polsce.

Niech żyje Wolna, Niepodległa, Szczęśliwa Polska.

Dowódca Sił Zbrojnych w Kraju

/-/ Niedźwiadek

Gen. Bryg.

M.p. 19 stycznia 1945″.

Jednocześnie, generał Okulicki wysłał do podległych dowódców, mających stanowić bazę kadrową organizacji NIE, tajne polecenie, w którym wydał okólniki:

„W zmienionych warunkach nowej okupacji działalność naszą nastawić musimy na odbudowę niepodległości i ochronę ludności przed zagładą. W tym celu i w tym duchu wykorzystać musimy wszystkie możliwości działania legalnego, starając się opanować wszystkie dziedziny życia Tymczasowego Rządu Lubelskiego […] AK zostaje rozwiązana. Dowódcy nie ujawniają się. Żołnierzy zwolnić z przysięgi, wypłacić dwumiesięczne pobory i zamelinować. […] Zachować małe dobrze zakonspirowane sztaby i całą sieć radio. Utrzymać łączność ze mną i działajcie w porozumieniu z aparatem Delegata Rządu”. 

Okulickiego aresztowano wraz z innymi przywódcami Armii Krajowej oraz Państwa Podziemnego pod koniec marca 1945 roku, przewieziono do Moskwy i zamordowano 24 grudnia 1946 roku. Tymczasem, 2 września 1945 roku w Warszawie powołana została do życia organizacja Ruch Oporu bez Wojny i Dywersji Wolność i Niezawisłość. Przejęła ona spuściznę po Siłach Zbrojnych, w efekcie czego dysponowała silnymi oddziałami zbrojnymi, szczególnie w centralnym rejonie Polski. Początkowo miała ona na celu niedopuszczenie do fałszerstwa wyborów i opanowania kraju przez komunistów. Żądała opuszczenia kraju przez Armię Czerwoną i NKWD. Nie akceptowała też kształtu wschodniej granicy. Następnie rozpoczęła czynną walkę z władzą komunistyczną. Oddziały WiN rozbijały więzienia, likwidowały komunistycznych zdrajców, atakowały posterunki milicji. W 1948 roku UB udało się przeniknąć do struktur organizacji. Ostatecznie rozbito ją na początku lat pięćdziesiątych.

Oprócz WiP w Polsce działały konspiracyjnie również inne ugrupowania patriotyczne i niepodległościowe, takie jak Stronnictwo Narodowe, Wielkopolska Samodzielna Grupa Operacyjna Warta, Konspiracyjne Wojsko Polskie, Ruch Oporu Armii Krajowej.

Propaganda podporządkowanych sowietom władz komunistycznych przedstawiała żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego jako bandy reakcyjnego podziemia i wrogów ludu. Wielu z nich zostało wymordowanych, zakatowanych w ubeckich kaźniach lub skazanych na śmierć przez komunistyczne sądy z pogwałceniem wszelkich zasad prawa. Ich najbliżsi często nie znali losu, jaki ich spotkał, daty śmierci, ani nawet miejsca bezimiennego pochówku.

1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Źródła:

 1. Kurtyka J., Pawłowicz J., Generał Leopold Okulicki 1898-1946, IPN, Warszawa 2010.
 2. Wikipedia (zdjęcia)

Może Ci się również spodoba

24 komentarze

 1. Tadeusz_K pisze:

  Żołnierze Wyklęci..
  Wedle wszelkich znaków widać, że:
  peowiacy i kodziarze urządziliby im ponownie taką samą powtórkę z historii.

 2. propatrian pisze:

  Wspaniały, wspaniały artykuł! Podręcznikowy wręcz – serdecznie Ci gratuluję.

 3. piko pisze:

  Dzięki za tekst.

  Gdzieś czytałem wypowiedź Gomółki, że jakby nie bratnia pomoc to by się władza ludowa nie utrzymała w Polsce dwu tygodni.

 4. lordJim pisze:

  Jak patrzę na dzisiejszych via polskich człowieków to myślę o odkopaniu Stena…
  Piękna notka.

 5. Notka ciekawa, ciekawe tez jest prezentowanie zdjęć pod notką. Nie wiem czy to jakaś nowa funkcja tego portalu, czy tez cogi ma talenty nieprzebrane.
  Poza tym w tekście jest błąd: W 1984 roku UB udało się przeniknąć do struktur organizacji..
  Pozdrawiam

 6. Tadeusz_K pisze:

  Tak by było.

 7. cogi pisze:

  Uważam, że jedną z najbardziej oburzających rzeczy jest to, że próbowano pogrzebać pamięć o tamtych ludziach. Historia, jakiej mnie uczono w szkole, nie napomykała o nich nawet słowem. Peowiacy i kodziarze zaś to spadkobiercy tych, którzy ich mordowali.

 8. cogi pisze:

  Kochany jesteś, bardzo Ci dziękuję za dobre słowo 🙂

 9. cogi pisze:

  Mam podobne odczucia.

 10. cogi pisze:

  Zaraz pooprawiam wszystkie takie gafy :).

 11. Tadeusz2017 pisze:

  -Tak.
  To jest powód z tyt. dziedziczenia ubeckich swoistych imponderabiliów(?) .
  A drugi powód buczenia/manify na uroczystościach pogrzebowych/wspominkowych bohaterów (wym. w notce) to taki, że to oddala od:

  – modelu nowoczesnego patrioty (tak pieczołowicie budowanego przez 8 lat nierządów PO z przydupasem pselem),
  -stanowi kanwę/tło na której /ym wyraźnie widać całą brzydotę/ohydę PO, kodziarzy, femenów i innych pomniejszych lewaków spod wielobarwnej tęczy,
  -odmóżdżenia społeczeństwa.

  -Dzięki za notkę.

 12. izaluka pisze:

  Notka doskonała. Bardzo dziękuję. Mam ściśnięte serce i łzy w gardle.

  Zamiast komentarza:

  [youtube https://www.youtube.com/watch?v=ux-yPbY8ozI&w=450&h=253%5D%5Byoutube https://www.youtube.com/watch?v=ux-yPbY8ozI&w=450&h=253%5D

 13. lordJim pisze:

  @Izaluka
  Jeden jutubek na jeden komentarz 😉 Wykorzystaj bezpośrednią odpowiedź pod postem i tak 3x
  Pzdr. 😉

 14. izaluka pisze:

  Pogadaj z moją „myszą” 🙂 i lepiej powiedz, jak poprawić własny komentarz.

  Pzdr. również

 15. izaluka pisze:

  I jeszcze ciekawostka – komentujesz mój wpis, który u mnie oczekuje na moderację. Dziwy panie, dziwy 🙂

 16. lordJim pisze:

  Izaluka
  PW 😉

 17. izaluka pisze:

  Niestety nie wiem, jak wejść w pocztę 🙁

 18. lordJim pisze:

  Mam dla Ciebie pomocny filmik Izaluko 😉

 19. izaluka pisze:

  Wielkie dzięki Lordzie, tylko jeszcze zdradź, gdzie ten filmik mogę obejrzeć 😀

  PS. Bóg Ci zapłać za usuniecie nadmiarowych filmików z mojego komentarza 🙂

 20. Cogi pisze:

  Ja musiałam zatwierdzić własne komentarze, bo oczekiwały na moderację 😀

 21. izaluka pisze:

  Ok. już znalazłam. Problem w tym, że nie mogę się zalogować na PT, a w WP jestem zalogowana.

 22. lordJim pisze:

  Spróbuj jutro jeżeli teraz nie można. Kapitan działa ostro i może są momenty, kiedy nie da rady z zalogowaniem się. A logujesz się tak samo jak do nohooda.wordpress.com?

 23. izaluka pisze:

  Tak, dokładnie tak samo, z tym, że przycisk logowania nie działa. Następuje powrót do poprzedniej strony. Ok. spróbuję jutro. Dzięki jeszcze raz 🙂

 24. lordJim pisze:

  Spoko loko 😉

Dodaj komentarz: