Pułkownik Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”.

You may also like...

14 komentarzy

 1. Cogi napisał(a):

  Kiedy się czyta Twój tekst, człowiek sobie myśli, że określenie Prawdziwy Mężczyzna jest niekiedy najtrafniejszym, jakim można określić pewne postawy.

 2. E.B napisał(a):

  Tak. Oni budzą podziw. To było prawdziwe bohaterstwo.
  Nic dziwnego, że stali się ikonami dla młodych Polaków.
  To cud prawdziwy, że właśnie na ich postawach młodzi uczą się jak być Polakami.

  Walczono z nimi do dzisiaj. Ostatnio sprawa dymisji prof. Szwagrzyka. Pochówki zbrodniarzy i oprawców z asystą honorową. Zwolnienie z pracy w IPN Piotra Szubarczyka, itd.
  Kiedy ja zaczęłam się interesować Wyklętymi, to jeszcze było to mało rozpropagowane, to był mały strumyczek. Dzisiaj to już wielka rzeka, która zmiecie ten załgany świat i przywróci wszystkiemu i wszystkim właściwe i prawdziwe miejsce.
  A pogrzeby Wyklętych, tak jak Łupaszki, Inki i Zagończyka to odradzanie się polskości, której bardzo się boją, różni tacy.
  Podobno jest nowych 10 nazwisk zidentyfikowanych ofiar odkopanych na Łączce. Mają być niedługo ogłoszone.
  Na swój pogrzeb i grób czeka wielu, rtm.Pilecki, gen. Fieldorf „Nil”, Łukasz Ciepliński i wielu innych.

 3. Cogi napisał(a):

  Przeczytałam niedawno na TT wypowiedź 20letniego chłopaka „To nasze pokolenia przywróciło pamięć o Żołnierzach Wyklętych” i tak jakoś fajnie mi się zrobiło.

 4. E.B napisał(a):

  I coś w tym jest. Oczywiście są również starsi, tak jak pisałam: prof. Szwagrzyk,
  dr Szubarczyk, wielu ludzi w IPNie, również nauczyciele w szkołach, prezydenci miast niektórych, zwykli ludzie. Ale młodzi stworzyli różne swoje stowarzyszenia , propagowali temat w internecie, na stadionach, ulicach. Mnie zaimponowali, nie spodziewałam się tego, myślałam, że już ich całkiem przekabacili.

 5. Cogi napisał(a):

  Wiesz co? Myślę, że kiedy jest się młodym mężczyzną i dowiaduje się, że katowany za walkę o niepodległość człowiek, idzie na śmierć ze słowami „Z Bogiem, panowie!”, zaczyna rozumieć, kim warto być.

 6. Włóczęga napisał(a):

  Słowa syna Józefa Franczaka ps. Lalek przypominają mi rozmowy ojca,stryja i sąsiada toczone po „nasiadówce”z BBC,Głosem Ameryki lub Wolną Europą.
  „Tato, jestem z Ciebie bardzo dumny. Ty i Twoi Niezłomni kompani zrobiliście dużo, ale trzeba było wyciąć więcej tej czerwonej zarazy.”
  http://niezalezna.pl/94673-tylko-u-nas-syn-ostatniego-zolnierza-wykletego-tato-trzeba-bylo-wyciac-wiecej-tej-czerwonej-za

 7. E.B napisał(a):

  Cogi.

  W zeszłym roku w moim mieście 1 marca łopotały flagi. W tym roku już ich nie było.
  Odbywa się uroczystość pod pomnikiem AK.
  Ale tych flag szkoda. To jest święto państwowe. Oni położyli fundament pod nasze państwo, które się podnosi z ruin, również tych mentalnych.
  Byli niezwykli, chociaż dla nich to było normalne. Dla nas jest czymś wręcz trudnym do wyobrażenia, że aż tak można się poświęcić. To takie znaki czasów, w jakich jesteśmy.

 8. E.B napisał(a):

  Włóczęga.

  Ja uważam, że to właśnie im zawdzięczamy to, że mogliśmy być najweselszym barakiem w RWPG.
  Stalin nakazał swoim, żeby Polaków trzymali za luźne lejce, bo inaczej się nie da.
  Gdyby tu nie było wojsk radzieckich, to po ichnim socjalizmie nie zostałby kamień na kamieniu.
  To była też wojna domowa, Polacy ginęli po obu stronach. Ktoś nam to zafundował.

 9. izaluka napisał(a):

  Wspaniała notka EB.

  Tak sobie myślę, że Twoja notka jest jakby rozwinięciem notki @Cogi, która w lapidarny i do bólu przejmujący sposób, ukazuje dramat Polski będący następstwem IIWŚ. Twoja zaś ukazuje heroizm i bohaterstwo jednego z wielu Najdzielniejszych z Dzielnych – Pułkownika Zygmunta Szendzielarza.

  Nie mamy LC, ale gdyby tak (sugestia dla Szefa i Wszystkich) utworzyć temat/kategorię NS, np. Bohaterskie dzieje Polaków i podtemat – Żołnierze Wyklęci/Niezłomni, to byłaby to pożądana praca edukacyjna dla młodych, którzy mam nadzieję, też będą tu zaglądali.

  Pozdrawiam

 10. Cogi napisał(a):

  Izaluka:
  Do tego jeszcze notka Ciszy. W ogóle w przyszłości moglibyśmy się zastanowić nad czymś w rodzaju LC.

 11. E.B napisał(a):

  Izaluka, Cogi.

  Dzięki Izaluko.
  Ja myślę, że to jest dobry pomysł z LC, takim tematycznym. O naszej prawdziwej historii trzeba nam pisać, bo została zakopana.
  A kto jak nie my ? :).

 12. izaluka napisał(a):

  @ Cogi & @EB.

  No właśnie w międzyczasie powstała notka @Ciszy. Mnie natomiast siadł Internet i jeszcze jej nie przeczytałam. Czyli już byłyby trzy – wiodąca @Cogi i kolejne spaniałe opracowania. To mógłby być podtemat kategorii Historia właśnie.

 13. izaluka napisał(a):

  wspaniałe – oczywiście

 14. cisza1 napisał(a):

  CHWAŁA BOHATEROM!

Dodaj komentarz

Przejdź do paska narzędzi