Przejdź do paska narzędzi

4 nad ranem 10.02.2017

Był taki dzień 10 kwietnia 2010 roku, 10 kwietnia 2011 roku, 10 kwietnia 2012 roku,

10 kwietnia 2013 roku, 10 kwietnia 2014 roku, 10 kwietnia 2015 roku, 10 kwietnia 2016 roku – a czas jak rzeka jak rzeka płynie unosząc w przeszłość tamte dni !

Za blisko 2 m-ce doczekamy się 10 kwietnia 2017 roku.

http://i.pinger.pl/pgr45/5b165c2800133aa051321442/

Znalezione obrazy dla zapytania powiew wolności pomnik gdańsk

Znalezione obrazy dla zapytania powiew wolności pomnik gdańsk

Zobacz fotografie z karnawału ‚Solidarności’. Powiew wolności z …

Znalezione obrazy dla zapytania powiew wolności pomnik gdańsk

Znalezione obrazy dla zapytania powiew wolności pomnik gdańsk

PRAWDA ??? Okęcie 10.04.2010 06:10 CEST ? Na samym początku była …

Albatros … z lotu ptaka – Salon24400 × 533Wyszukiwanie obrazem

To dla idiotów spotkałem to przy podczas wyprawy do Gdańska (morze, plaża, powiew wolności) i bida w porcie – pusto wszędzie, glucho wszędzie co to będzie, …

Na początku była ciemność.

http://albatros.salon24.pl/500509,prawda-okecie-10-04-2010-06-10-cest-na-samym-poczatku-byla,15

 • @autor

  Nie dalo sie zrobic dluzszej notki?
  wadams14.04.2013 04:13
 • @wadams 04:13

  Jeśli nie jest Pan szanowny Czytelniku zadaniowym na „psiej wachcie” – patrz godzina 04:13

  To czyta Pan te teksty nie z przymusu tj. obowiązku i pozostawienie śladu w celu rozliczenia kasy – patrz komentarz.

  Na nocnym spacerku psy również obsikują teren. Ja tu byłem. I mój ZNAK stawiam.

  Pana komentarz poza merytoryczny:

  „Nie dało się zrobić dłuższej notki?”

  Zawsze się da jeśli będzie o czym.

  Notki moje mają charakter poznania pewnego SPEKTRUM wydarzeń i przypisanego wg mojej OCENY (często subiektywnej) kontekstu zdarzenia. To nie jest BIURO ŚLEDCZE.Z językiem prawniczym i policyjnym. Od tego są CI, ktorym PANSTWO RZECZYPOSPOLITA SOWICIE WYNAGRADZA (średnio co najmniej 3-5 pensji średniej krajowej i umowy nie śmieciowe tylko dożywotnie)) a w wieku 55 lat przechodzą na zasłużoną emeryturę.

  Są fakty i zdarzenia w tzw. „Tragedii Smoleńskiej” a nie np. Warszawskiej, które „biją po oczach”. Ich ŚWIADKOWIE są śmiertelnie zagrożeni.

  Proszę je odczytać i właściwie zinterpretować.

  Co do POWIEWU WOLNOŚCI -WYRAZ ARTYSTYCZNY TEGO OBLEŚNEGO TYPA Z WIATRACZKIEM W RĘKU JEST NAD WYRAZ SYMBOLICZNY.

 • Tak się upokarza NARÓD, który zapłacił w Trójmieście w latach 1970-1989 bardzo wysoką cenę ZA DROGI DO WOLNOŚCI.

  http://www.glos.com.pl/Archiwum_nowe/Rok%202006/05_06_2006/strona/publicystyka.html

  Fragmenty:

  16 miesięcy “Solidarności”

  Po zarejestrowaniu Komisji Zakładowej NSZZ “Solidarność” przy AMG, Jan był pomysłodawcą oraz redaktorem naczelnym dwutygodnika “Pomost”. W piśmie tym, poza relacjonowaniem bieżących wydarzeń, Jan publikował obszerne eseje, w których przedstawiał swoje widzenie aktualnej rzeczywistości oraz wizję przyszłości.
  Mając świadomość, że strajk lekarzy nie może dotknąć chorych, już w ulotce “Stare związki w nowej szacie” Jan podkreślał konieczność wypracowania w Służbie Zdrowia nowych form obrony interesów.
  Pod koniec 1980 roku współorganizuje strajk okupacyjny w “sali herbowej” Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku, prowadzony przez Alinę Pieńkowską celem wywarcia nacisku na władze i podpisania porozumienia w sprawie reformy służby zdrowia.
  Kolejna dramatyczna akcja, w której uczestniczył Jan na przełomie maja i czerwca 1981 roku to strajk głodowy kilku osób w budynku “starej anatomii” przy Alei Zwycięstwa, którego celem było wymuszenie na władzach zwolnienia więźniów politycznych. Gdy wypuszczono wszystkich więźniów politycznych na wolność, Leszek Moczulski przyjechał do głodujących z podziękowaniem od KPN.
  Do czasu wprowadzenia stanu wojennego Jan organizował różne akcje, a już w marcu 1981 stworzył zakonspirowany zespół działaczy, którzy na wypadek ogłoszenia wtedy stanu wojennego mieli przejąć kierowanie związkiem. Kandydując do władz związkowych napisał w swoim programie przedwyborczym, że …Za naczelną wartość w działaniu uważa pełną jawność wszystkich działań związku, jest przeciwny prowadzeniu jakichkolwiek utajonych rozmów z władzami. […] Nie znosi tajnej policji, cenzury i wszelkich działań odbywających się w tajemnicy przed zainteresowanymi.
  Oddał się całkowicie Solidarności, zaniedbując najbliższą rodzinę.
  Był przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność przy AMG, Delegatem na Zjazd Krajowy, Członkiem Prezydium Zarządu Regionu. Gdy zatrudniono jako sekretarza Prezydium Zakładowej Komisji w Akademii Medycznej Barbarę Iwanek, absolwentkę Uniwersytetu Gdańskiego (Wydział Psychologii, kierunek Resocjalizacja), zaangażował się uczuciowo, co doprowadziło później do rozwodu, nie zniszczyło jednak przyjaźni Jana i Haliny. Jak powiedział sędzia, tak kulturalnego rozwodu jeszcze nie było.

  Stan wojenny

  W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku, po wprowadzeniu stanu wojennego, Jan został internowany w Strzebielinku koło Wejherowa. Potem przeniesiono go do Iławy, gdzie rozwinęła się nasza przyjaźń i skąd został zwolniony 16 lipca 1982 roku.
  Z relacji SB dowiadujemy się, że po zwolnieniu z internowania Jan prowadził dalszą działalność związkową, spotykał się z działaczami. Podjął również pracę w AMG w dziale socjalnym. Współorganizował pomoc zagrożonym działaczom, którzy przebywając przez wiele miesięcy w szpitalach unikali aresztowań, czym również naraził się SB.
  Mówił, że obawia się o życie swojej córki. Nie podając szczegółów dał do zrozumienia, iż taka groźba została do niego skierowana. Niedawno, w czasie prowadzonych przeze mnie badań, dowiedziałem się, że fakt ten potwierdza relacja nadzorującego go funkcjonariusza SB.
  30 czerwca 1983 roku znaleziono zwłoki Jana, powieszonego na płocie Stoczni.
  Pogrzeb z udziałem kilku tysięcy osób odbył się na cmentarzu katolickim w Sopocie. Był demonstracją Solidarności. Uroczystościom żałobnym przewodniczył, nie żyjący już dziś pallotyn, ksiądz Eugeniusz Dudkiewicz.

  Trzy wersje śmierci

  Na śmierć Jana Samsonowicza reagowano na trzy różne sposoby.
  1. Większość mieszkańców Trójmiasta przyjęła tezę o mordzie politycznym, tak przedstawiło śmierć Jana Samsonowicza Radio Wolna Europa.
  2. Władze podziemnej Solidarności (RKK): Bogdan Borusewicz, Bogdan Lis, Aleksander Hall i Leszek Świtek oraz niektórzy działacze RMP jak Mirosław i Arkadiusz Rybiccy oraz Grzegorz Grzelak po zbadaniu sprawy przyjęli tezę, którą do dzisiaj (prócz Grzegorza Grzelaka) podtrzymują, że było to samobójstwo i z tego powodu nie będą sprawy nagłaśniać.
  3. Większość działaczy Tajnej Zakładowej Komisji Akademii Medycznej w Gdańsku, mając podejrzenia co do współpracy Barbary Iwanek z SB, miała pewność, że Jan Samsonowicz poniósł śmierć właśnie z rąk SB. Uwiarygodnia tę tezę fakt emigracji Barbary Iwanek do Kanady “jako osoby represjonowanej”, mimo braku działań represyjnych wobec jej osoby.
  Z wersją śmierci samobójczej nie zgadzał się nieżyjący już dr Darek Kobzdej, który usilnie starał się rozwiązać zagadkę tej śmierci. O sytuacjach, które dały mu podstawy tak myśleć, mówił w czasie śledztwa. Stwierdził, że Jan Samsonowicz został zamordowany z zemsty przez generała Milewskiego.
  W 1983 roku w biuletynach podziemnej Solidarności Regionu Gdańskiego “Bez strachu ale z rozwagą” nie znalazłem wzmianki o tym zdarzeniu. Ówczesny redaktor naczelny Maciej Łopiński, aresztowany przez władze w grudniu 1982 roku i wypuszczony na Wielkanoc 1983 nie potrafi sobie przypomnieć, kiedy przejął jego redagowanie od Mariana Terleckiego.
  Z książki “Młodopolacy”, napisanej przez Piotra Zarembę w 2000 roku dowiadujemy się, że wielu podejrzewało o tę zbrodnię Służbę Bezpieczeństwa, nie brakuje też jednak opinii, że było to samobójstwo na tle kłopotów osobistych. Na 446 stronach tylko trzy zdania mówią o tym smutnym zdarzeniu.
  Pełnomocnikiem rodziny w śledztwie był znany adwokat Jacek Taylor, który powiedział o złożonych przez niego wnioskach, uwagach i zażaleniach do pierwszego śledztwa prowadzonego przez prokuratora Andrzeja Kucharskiego, lecz nie znalazłem ich w dokumentach. Jacek Taylor twierdzi, że w drugim śledztwie nie był pełnomocnikiem.

  Tajemnice śledztwa

  W dniu tragicznej śmierci Jana Samsonowicza, 30 czerwca 1983 roku, jego była żona Halina brała ślub z nowym partnerem – z którym zresztą Jan (tak jak z Haliną) utrzymywał przyjacielskie kontakty.
  Dzień wcześniej Barbara Iwanek przyjęła od Jana pierścionek zaręczynowy, ale – jak stwierdziła w śledztwie – oświadczyny odrzuciła.
  W wyniku działania Komisji Sejmowej do badania zbrodni stanu wojennego (która umieściła Jana Samsonowicza na swojej liście), na wniosek rodziny Samsonowiczów z Gorlic w 1991 roku Prokuratura Wojewódzka w Gdańsku wznowiła śledztwo w sprawie śmierci Jana. Prowadzone przez prokuratora Bogdana Szegdę drugie śledztwo ujawniło braki pierwszego, prowadzonego zaraz po śmierci Jana.
  W pierwszym śledztwie nie stwierdzono nawet, że był on działaczem opozycji, którym różne wydziały SB interesowały się w ramach odrębnych działań operacyjnych o kryptonimach “DOMINIK”, “MEDYK” i dotyczącej wyłącznie Jana Samsonowicza sprawy “SAMSON”. Materiałów nie odnaleziono.
  Jednak i drugie śledztwo nie doprowadziło do wykrycia sprawców. Jako uzasadnienie umorzenia podano brak dostatecznych dowodów zaistnienia przestępstwa.
  Po śmierci Jana SB zaprzestała wszelkich działań wyjaśniających. W miejscu gdzie znaleziono zwłoki poprowadzono rury ciepłownicze, które zasłoniły płot, a ten fragment płotu, pod którym od dnia śmierci Jana okoliczni mieszkańcy palili świece i składali kwiaty, wymieniono na inny.
  Czym mógł się narazić? Od czasu uczestnictwa w ruchu Nurt Niepodległościowy był za swoją działalność wielokrotnie aresztowany i zatrzymywany, a w jego domu odbywały się rewizje. Organizował akcje ulotkowe, zbieranie podpisów pod listami i petycjami do Sejmu, brał udział w strajkach, organizował je. Jak wynika z dokumentów SB, Jan razem z Piotrem Dykiem prowadził komórkę wywiadowczą, co było powodem podjęcia przez SB w czerwcu 1981 roku akcji dezinformowania i działań operacyjnych mających na celu rozbicie tej komórki.
  Po wyjściu z internowania Jan powiedział żonie i bliskim przyjaciołom (w tym Darkowi Kobzdejowi i Mirkowi Górskiemu), że SB nie przepuści mu tego co robił, bo poznał tajemnicę – do dzisiaj nie wiadomo jaką, ale jak mówią plotki dotyczyła ona bądź ofiar grudnia 1970 roku, bądź identyfikacji ważnego agenta, bądź rozliczeń finansowych w Solidarności.
  Obawiając się o konsekwencje powiedział swej byłej żonie, Halinie Stelmach, aby nigdy nie wierzyła, gdy będą mówić, iż popełnił samobójstwo lub zginął w tajemniczym wypadku. Później wielu działaczy, w tym Donalda Tuska, funkcjonariusze SB straszyli mówiąc: będziesz wisiał jak Samsonowicz.

  Pamięć o Janie

  Upływ ponad 20 lat zatarł wiele szczegółów w pamięci, pozostał natomiast bardzo wyraźny obraz Jana jako niezwykłego człowieka, który wywierał duży wpływ na najbliższe otoczenie i głośno mówił o tym, iż ostatecznym celem Solidarności jest doprowadzenie do tego, aby Ojczyzna odzyskała niepodległość a społeczeństwo otrząsnęło się z kilkudziesięcioletniego letargu.
  W 1983 roku, niedługo przed śmiercią, pisząc tekst zatytułowany “Próba refleksji” Jan zauważył, że to, co się stało, tworzyło zupełnie nowy świat, który w ocenie historycznej będzie wielkim zyskiem całego narodu. Zyskiem, którego jeszcze nie jesteśmy w stanie ocenić…
  Dla mnie Jan był to człowiek z gór, twardy a z duszą poety. W stanie wojennym, podczas internowania w Strzebielinku, napisał wiersz “Modlitwa”:
  …Madonno moja
  gdy się spełniasz
  zmierzchy pierzchną
  w katedrze twoich ramion
  nade mną rozpiętych …
  madonno moja
  czarna i senna
  już nie wiem
  czy to ja
  czy ty drżysz we mnie.
  O pamięć Jana dbają do dziś członkowie Zakładowej Komisji NSZZ Solidarność AMG, w tym Anna Mołczanow-Drzewiecka, Andrzej Chorosiński, Zbigniew Wypych, Jerzy Umiastowski, Elżbieta Szwed, Zofia Cholewina, Mirosław Górski i profesor Michał Woźniak. Ufundowali i zaprojektowali pomnik na jego grobie i organizują msze w rocznice śmierci.
  Chciałbym podziękować Zarządowi Regionu za umożliwienie mi przedstawienia działacza opozycji przedsierpniowej i “Solidarności”, ofiary stanu wojennego, Jana Samsonowicza, którego znaleziono 30 czerwca 1983 roku, powieszonego na płocie Stoczni Gdańskiej u zbiegu ulic Twardej i Marynarki Polskiej od strony ulicy Twardej.
  Dziękuję Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku za umożliwienie mi zapoznania się z aktami śledztwa, mimo trudnych warunków pracy.
  Dziękuję rodzinie Jana, jego przyjaciołom oraz działaczom “Solidarności” za pomoc w zdobyciu cennych informacji.

  ZENON KWOKA
  Referat przygotowany na Konferencję popularno-naukową pt. “Współtwórcy NSZZ Solidarność”,
  zorganizowaną 27 sierpnia 2005 roku z okazji 25-lecia Solidarności przez Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ “Solidarność”. Tytuły – red.

  Od Autora:
  O Janie Samsonowiczu
  http://www.glos.com.pl/Archiwum_nowe/Rok%202006/05_06_2006/strona/publicystyka.html

  „Obawiając się o konsekwencje powiedział swej byłej żonie, Halinie Stelmach, aby nigdy nie wierzyła, gdy będą mówić, iż popełnił samobójstwo lub zginął w tajemniczym wypadku. Później wielu działaczy, w tym Donalda Tuska (???) , funkcjonariusze SB straszyli mówiąc: będziesz wisiał jak Samsonowicz.”

  Dariusz Kobzdej – Wikipedia, wolna encyklopedia
  pl.wikipedia.org/wiki/Dariusz_KobzdejXX wieku związany był ze Studenckimi Komitetami Solidarności, Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela, Ruchem Młodej Polski i z NSZZ Solidarność. Przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Obrony Więzionych za Przekonania. Absolwent Akademii Medycznej w Gdańsku z roku 1979. W latach 1979-1980 …
  Jan Samsonowicz (działacz Solidarności) – Wikipedia, wolna …
  pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Samsonowicz_(działacz_Solidarności)15 sierpnia 1980 był przedstawicielem Akademii Medycznej w Gdańsku w … przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność na AM w Gdańsku.

 • @Albatros … z lotu ptaka

  Jestem P/sojusznikiem! Jestem przeciwnikiem @Wadams i jego kuzynów.
  Czy nie zechciałby się Pan zastanowić nad zmianą koncepcji, a nawet edytowania swych wartościowych tekstów? Wkłada Pan ogrom pracy, czy
  to się przekłada na poczytność notek i propagowanie P/odkryć lub
  rysowanych pytań/dylematów?

  Ukłony.

  teodor4914.04.2013 10:04
 • @Albatros … z lotu ptaka

  Qrcze… czyli mam nosa, co jest na rzeczy z tymi 24 minutami
  Pozdrawiam
  MMariola14.04.2013 23:30
 • @TEODOR49 & @one hit wonder

  O tej porze na dworze świta
  poniedziałkowy PORANEK.

  Wschód Słońca – Wikipedia, wolna encyklopedia
  pl.wikipedia.org/wiki/Wschód_SłońcaWschód Słońca – początek dnia. Moment, w którym górna połowa tarczy słonecznej przekracza linię horyzontu. Położenie punktów wschodu i zachodu Słońca …

  http://warszawa.naszemiasto.pl/pogoda/

  Poniedziałek, 15.04.2013
  przeważnie bezchmurnie

  Temperatura: 14 3 °CCiśnienie: 1029.5 hPaOpady: 0 mmPrawd. opadów: 5%Wiatr: 13 km/h wiatr północno-zachodniWschód słońca: 05:39:00Zachód słońca: 19:34:00
  Wtorek, 16.04.2013
  przeważnie bezchmurnie

  Temperatura: 18 4 °CCiśnienie: 1023.2 hPaOpady: 0 mmPrawd. opadów: 5%Wiatr: 18 km/h wiatr północno-zachodniWschód słońca: 05:37:00Zachód słońca: 19:36:00
  Warszawa – prognoza pogody na dalsze dni
  Środa, 17.04.2013
  umiarkowane zachmurzenie

  Temperatura: 19 7 °CCiśnienie: 1021.4 hPaOpady: 0 mmPrawd. opadów: 15%Wiatr: 13 km/h wiatr wschodniWschód słońca: 05:34:00Zachód słońca: 19:37:00
  Czwartek, 18.04.2013
  umiarkowane zachmurzenie

  Temperatura: 18 9 °CCiśnienie: 1015.3 hPaOpady: 0 mmPrawd. opadów: 15%Wiatr: 17 km/h wiatr wschodniWschód słońca: 05:32:00Zachód słońca: 19:39:00
  Piątek, 19.04.2013
  Przepraszamy, prognoza jest niedostępna.

  Brzask poranku.
  Do wschodu słońca jeszcze bardzo daleko!

 • @Albatros … z lotu ptaka

  „Od roku 2004 przestawiono czas o 24 minuty!”

  A moze przesuniecie nastapilo w 1999/2000

  MMariola15.04.2013 10:50

O mnie

Zakorzeniony w historii Polski i Kresów Wschodnich. Przyjaciel ludzi, zwierząt i przyrody. Wiara i miłość do Boga i Człowieka. Autorytet Jan Paweł II

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Tagi

Po  blisko 7 latach nadal mamy ciemność.

A czas jak rzeka, jak rzeka płynie …

Przyciężki powiew wolności – Obiektyw-NIEJ – kaarolcia26.pinger.pl

Znalezione obrazy dla zapytania powiew wolności pomnik gdańsk

 

Gdańsk. Partia Razem i Tolerado uczcili ofiary zamordowane w …

Trójmiasto.Wyborcza.pl – Gazeta Wyborcza620 × 349Wyszukiwanie obrazem

Gdańsk. Partia Razem i Tolerado uczcili ofiary zamordowane w masakrze w Orlando

 

……………

Czesław Niemen Wydrzycki

http://culture.pl/pl/tworca/czeslaw-niemen

Czesław Niemen

Czesław Niemen, fot. Marek Karewicz / East News
Czesław Niemen, fot. Marek Karewicz / East News

Wokalista, kompozytor, multiinstrumentalista i autor tekstów. Urodzony 16 lutego 1939 roku w Starych Wasiliszkach k. Nowogródka, zmarł 17 stycznia 2004 w Warszawie.

Czesław Niemen był jednym z najpopularniejszych, najbardziej rozpoznawalnych, a jednocześnie najbardziej oryginalnych i wpływowych twórców polskiej muzyki popularnej XX wieku. Zaczynając od prostych piosenek w stylu pop, szybko zwrócił się w kierunku rozbudowanych kompozycji wykorzystujących elementy jazzu i muzyki awangardowej. Charyzmatyczny wokalista obdarzony wyjątkowym głosem, był także jednym z pierwszych w Polsce muzyków wykorzystujących na dużą skalę instrumenty elektroniczne.

Urodził się jako Czesław Juliusz Wydrzycki 16 lutego 1939 w Starych Wasiliszkach k. Nowogródka, na ziemiach leżących wtedy na terytorium Polski. Jako dziecko śpiewał w kościelnym chórze, uczęszczał też do szkoły muzycznej w pobliskim Grodnie. Po przesiedleniu w latach 50. rodziny Wydrzyckich w granice powojennej Polski, rozpoczął naukę w średniej szkole muzycznej w Gdańsku, jednocześnie występując w studenckich kabaretach i klubach, wykonując popularne przeboje przy akompaniamencie akustycznej gitary.

Czesław Niemen, IX Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, 1971, fot. Andrzej Wiernicki / FORUM
Czesław Niemen, IX Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, 1971, fot. Andrzej Wiernicki / FORUM 

W 1962 roku, po wyróżnieniu na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie, odbył pierwszą trasę koncertową po Polsce z zespołem Czerwono-Czarni. Jesienią tego roku zaczął także używać artystycznego pseudonimu – z czasem oficjalnie przyjmując nazwisko Niemen.

W końcu 1962 roku na blisko trzy lata związał się z popularną grupą Niebiesko-Czarni. Zespół koncertował intensywnie nie tylko w kraju, ale także na Węgrzech, w Jugosławii i Francji, gdzie w grudniu 1963 wystąpił m.in. w słynnej paryskiej sali koncertowej Olympia. W styczniu 1964 roku otwierał warszawskie koncerty Marleny Dietrich, która niebawem nagrała własną wersję utworu Niemena Czy mnie jeszcze pamiętasz?.

Po rozstaniu z Niebiesko-Czarnymi, od sierpnia 1966 współpracował z formacją Akwarele. Po pierwszej trasie koncertowej, w kwietniu 1967 nagrał materiał na płytę Dziwny jest ten świat. Nagrodzony na festiwalu w Opolu utwór tytułowy stał się jednym z największych polskich przebojów lat 60.

Po koncertach w Polsce, Niemczech i Francji Niemen i Akwarele zarejestrowali kolejny album Sukces; nagrania i promujące płytę koncerty zostały uwiecznione w krótkometrażowym filmie Marka Piwowskiego. Zespół rozwiązał się po nagraniu albumu Czy mnie jeszcze pamiętasz?, zawierającego nowe wersje wczesnych kompozycji Niemena.

 

Intensywnie koncertując w Polsce i we Włoszech, Niemen skompletował nowy zespół jesienią 1969. Album Niemen Enigmatic zawierał cztery rozbudowane kompozycje nawiązujące w równym stopniu do rocka progresywnego czy psychodelicznego, co jazzu i muzyki awangardowej. Nowatorskie interpretacje wierszy polskich poetów (w tym Bema pamięci żałobny rapsod do słów Cypriana Kamila Norwida) nagrane zostały m.in. z udziałem Zbigniewa Namysłowskiego i Michała Urbaniaka, wybitnych muzyków jazzowych. Łącząc w mistrzowski sposób skomplikowaną lirykę i nowatorskie rozwiązania muzyczne, Niemen Enigmatic do dziś pozostaje jedną z najbardziej progresywnych i inspirujących płyt polskiego rocka.

Wydana w styczniu 1971, a nagrana w nieco zmienionym składzie podwójna płyta Niemenbyła próbą zawarcia jazz-rockowych eksperymentów w krótszych, piosenkowych formach, adaptując zarówno wiersze Norwida, jak i oryginalne liryki Wojciecha Młynarskiego.

Jesienią 1971 powstała formacja Niemen, założona z kontrabasistą Helmutem Nadolskim oraz muzykami progresywnej formacji SBB. Zespół nagrał dwa, częściowo improwizowane, albumy z pogranicza eksperymentalnego rocka i fusion – Niemen Vol. 1 i Niemen Vol. 2, wydane przez krajową Muzę w 1973 roku. W tym samym czasie Czesław Niemen nagrał z Andrzejem Kurylewiczem i Wandą Warską album, zawierający ocierające się o eksperyment miniatury skomponowane głównie dla potrzeb telewizji i teatru.

Formacja Niemen nagrała też dwa albumy w studio w Monachium. Strange Is This Worldoraz Ode To Venus przeznaczone były na rynek zachodni i promowane seriami europejskich koncertów, nie zdołały jednak zaistnieć szerzej pomimo generalnie pozytywnych reakcji mediów. Podobnie potoczyły się losy solowego albumu Russische Lieder oraz nagranego w Nowym Jorku z udziałem muzyków sesyjnych Mourner’s Rhapsody. Grupa Niemen zakończyła działalność jesienią 1973.

W 1974 roku do studia weszła nowa formacja nazwana Niemen Aerolit. Niecały rok później ukazał się album, na którym poza organami Hammonda Niemen wykorzystywał także mellotron i syntezatory Mooga. Działalność grupy przerwała śmierć perkusisty Piotra Dziemskiego w marcu 1975.

W 1975 roku Czesław Niemen wydał Katharsis, nagrany całkowicie samodzielnie przy znaczącym wykorzystaniu instrumentów elektronicznych. Kolejną płytą był potrójny album Idee Fixe, nagrywany podczas licznych sesji z muzykami Aerolitu oraz – ponownie – ze Zbigniewem Namysłowskim. Lata 1976-80 upłynęły głównie na licznych trasach koncertowych, od ZSRR po USA i od jazzowego festiwalu w Bombaju po Festiwal Młodzieży w Hawanie. W styczniu 1980 na targach MIDEM w Cannes Niemen promował kompilacyjną płytę Postscriptum.

Przez lata osiemdziesiąte Niemen występował sporadycznie i w zmieniających się składach, a z czasem także solo. Po wznowieniach klasycznych albumów, w 1989 roku ukazał się przygotowywany przez lata solowy materiał – płyta Terra Deflorata zawierała eksperymentalną, elektroniczną muzykę ilustrującą autorskie teksty.

 

W 1995 roku pojawiła się pierwsza autoryzowana przez artystę kompilacja wydana oficjalnie na CD – Sen o Warszawie, za którą podążyły reedycje wcześniejszych albumów. W 1999 roku w plebiscycie tygodnika „Polityka” Niemen został uznany polskim artystą wszech czasów.
Ostatnia płyta zawierająca premierowy materiał, spodchmurykapelusza, kontynuująca eksperymenty z elektroniką, pojawiła się jesienią 2001, jednak artysta był już wtedy bardziej zainteresowany malarstwem i grafiką komputerową.

Czesław Niemen przez ostatnie lata życia zmagał się z chorobą nowotworową. Zmarł 17 stycznia 2004. Urna z jego prochami złożona została na warszawskich Powązkach 30 stycznia podczas ceremonii, która zgromadziła kilka tysięcy fanów i wielu zaprzyjaźnionych muzyków.

Dyskografia:

 • Dziwny jest ten świat – Muza, 1967;
 • Sukces – Muza, 1968;
 • Czy mnie jeszcze pamiętasz? – Muza, 1969;
 • Enigmatic – Muza, 1970;
 • Niemen – Muza, 1971;
 • Muzyka teatralna i telewizyjna – Muza, 1971 (z Wandą Warską i Andrzejem Kurylewiczem);
 • Strange Is This World – CBS, 1972;
 • Ode To Venus – CBS, 1973;
 • Vol. 1 / Vol. 2 – Muza, 1973;
 • Russische Lieder – CBS, 1973;
 • Mourner’s Rhapsody – CBS, 1974;
 • Niemen Aerolit – Muza, 1975;
 • Katharsis – Muza, 1976;
 • Idee Fixe – Muza, 1978;
 • Postscriptum – Muza, 1980;
 • Samarpan – Muza, 1987 (ze Sławomirem Kulpowiczem);
 • Terra Deflorata – Veriton, 1989;
 • spodchmurykapelusza – EMI Music Polska, 2001.

Autor: Maciej Sienkiewicz, lipiec 2010.

Kraków, Warszawa, Gdańsk

Gdzie modra rzeka niesie wody swe,
Tam słońca blask ujrzałem pierwszy raz,
Nad brzegiem jej spędziłem tyle chwil,
Że dziś bez rzeki smutno mi,
Tam każdy dzień to skarb
Dziś mój jedyny skarb.

Choć czas jak rzeka jak rzeka płynie,
Unosząc w przeszłość tamte dni,
Choć czas jak rzeka jak rzeka płynie,
Unosząc w przeszłość tamte dni,

Do dni dzieciństwa wraca moja myśl,
W marzeniach moich żyje rzeka ta,
Tak bardzo chciałbym być nad brzegiem jej
Więc niech wspomnienie dalej trwa
Tam każdy dzień to skarb
Dziś mój jedyny skarb.

Znalezione obrazy dla zapytania powiew wolności pomnik gdańsk

Janek Wiśniewski padł. Grudzień 1970.Pamiętamy.Zbrodnia …

Blogmedia24510 × 300Wyszukiwanie obrazem

Gdańsk: Uroczystości 46. rocznicy Grudnia ’70. Przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary

Choć czas jak rzeka jak rzeka płynie…

Może Ci się również spodoba

4 komentarze

 1. Daneczka/D pisze:

  Wiedzialam,ze spodoba Ci sie ta piosenka, ktora zbanowal PIKus w temacie ” Nasz Salon jest The Best”.Nie wiedzialam,ze napiszesz az tak niesamowity tekst….z refrenem…”Czwarta nad ranem”….Pieknie! Pozdrawiam serdecznie Daani

  http://nohood.salon24.pl/742868,zamiast-sie-dasac-zrobmy-prawdziwie-niezalezny-portal
  “/…/wolicie kolejny raz czytać, że nasze komentarze rujnują finanse właścicieli s24 i dlatego są zmuszeni do kupczenia naszym czasem i zaangażowaniem z globalną inwigilatornią.
  albo wynurzeń o tym, że cenzurę uzasadnia jakaś krypto-zamordystyczna netykieta ?
  przecież to żenujące jest.
  czy nie?”

 2. Znam SDM. Dziękuję. To moje Pokolenie. Bazuna. Studencka Agencja Radiowa SAR Politechniki Gdańskiej. Wielu Wspaniałych Ludzi.

  http://radiosar.pl/o-nas/

  http://www.pg.gda.pl/~sarold/htm/nagrywali.htm

  http://www.pg.gda.pl/~sarold/htm/nagrywali.htm

  Pracuję nad wydaniem materiałów z życia Kolumbów XX w. 1914-1944. Syreny Warszawskiej
  Krystyny Krahelskiej i Przyjaciół z lat 30, 40 XX w..

  Dzięki moim nowym Przyjaciołom poznaję Warszawę.

  Koncert Nasza Basia Kochana i Przyjaciele
  ….

  Jestem porażany prowokacjami, które mają miejsce w naszej kulturze. Ostatnio Teatr Powszechny w Warszawie. Znam źródło.

  To już wcześniej miało miejsce.
  Jak trzeba być cynicznym aby chodzić po jej gruzach. To było w roku 1945.

  Dwight Eisenhower – wielki Amerykanin i wielki żołnierz – Historia …
  http://www.polskieradio.pl/…/747362,Dwight-Eisenhower-wielki-Amerykanin-i-wielki-zoln...
  19 sty 2015 – Warto odnotować, że gen. Dwight Eisenhower w 1945 r. odbył podróż do Warszawy, ogromne wrażenie zrobiły na nim ruiny Starego Miasta.

 3. Daani/Danka pisze:

  Dobrze czynisz, Albatrosie! Nie odpuszczaj!

 4. Daani/Danka pisze:

  To jest jedna z najlepszych ich piosenek. Tak optymistyczna. Chwala! Dedykuje |Ci,Albatrosie. I widzisz, PIKO „cudotworca” nad przebiegiem dyskusji zbanowal i Twoje wpisy,a tak sie starales mu pomoc z tym Owsianko prorokiem. I warto bylo? Te typy tak maja….:)

Dodaj komentarz: