Przejdź do paska narzędzi

Może Ci się również spodoba

4 komentarze

 1. prop pisze:

  pomyślałem sobie, czytając, o fenomenie pisania – na przykładzie Morusa, który zginął za jedyną wiarę, a w Utopii dozwalał na równoprawność religii:
  na ile logika własna tekstu odrywa nas od ugruntowanych przekonań? Bo oczywiście przyjmuję tekst cudzy na dobrą wiarę, nie mniej przy takich wątpliwościach zawsze pozostaje cień ostrzeżenia: konfrontuj z innymi źródłami.
  Na to czasu nie mam więc cóż mogę powiedzieć: jestem pod wrażeniem; gdyby wyciągnąć taki wniosek, iż wszystko jest polityczne (także w sensie osobistym), to humanistyka jest przepolityzowana najdogłębniej – i najłatwiej ulega też „potrzebom odkryć”. Mam do nich stosunek obojętny, ale mogą namieszać…

 2. boson pisze:

  ?? „Podobnie jak przysięga supremacji, obowiązywała ona nie wszystkich obywateli, tylko tych, których specjalnie zawezwano, to znaczy piastujących urzędy państwowe oraz podejrzanych o zdradę. W kwietniu 1535 roku More został poproszony o złożenie tej przysięgi, a kiedy odmówił, uwięziono go w Tower of London, gdzie nadal pisał. Konsekwentnie milczał, co zgodnie z prawem uważane było za zgodę bez krzywoprzysięstwa.

  Został osądzony, skazany i ścięty na Tower Hill w dniu 6 lipca. Ostatnie jego słowa to „Umieram jako dobry sługa króla, ale przede wszystkim sługa Boga”. „

 3. boson pisze:

  Dlaczego nic nie ma o prawdziwym Renesansie w polskiej wiki i edukacji?

  A, bo to obecne (wiarołomne) Państwo Polskie jest nadal dziedzicem czerwonej rewolucji kołłątajowskiej…

  i podobnych mu „oświeconych” z piekła rodem

 4. boson pisze:

  @pro

  „Roman Catholic scholars maintain that More used irony in Utopia”

Dodaj komentarz: