Cielęce lata 4- odcinek dla twardzieli

Pewnie każdy poważny facet kiedyś strzelał z mutry. Dziewuchy nie wiedzą o czym mówię, bo one jakieś pamiętniczki pisały, chichrały w kącie, ewentualnie grały w gumę. Więc niech teraz poczytają i dowiedzą się na jakie niebezpieczeństwa narażali się chłopaki.

Mutra to inaczej duża, gruba, sześciokątna, metalowa nakrętka, tu widoczna na pierwszym planie.

depositphotos_33403905-stock-photo-rusty-metal-scaffolding-elements

Stosowana była do skręcania rusztowań a było ich wokół mnóstwo, bo remonty i tynkowania kamienic w naszych podwórkach szły na okrągło.

Brało się dwie śruby i jedną nakrętkę, jedną śrubę wkręcało się do połowy nakrętki. Standardowo zeskrobywało się główki od zapałek w tę przestrzeń, następnie tak wypełnioną mutrę (mogło i całe pudełko pójść) zakręcało się mocno drugą śrubą i rzucało tak, aby łeb śruby uderzył o chodnik. Niezły był huk, czasami nawet śruba odpadała.

Do standardowych działań podwórkowych należało również strzelanie z karbidu (węglik wapnia, CaC2). Był on używany jako źródło acetylenu do spawania. My nie spawaliśmy tylko wybuchaliśmy. I tu zaimponowałem Krzysiowi swoją kreatywnością, co jak dalej opiszę, mogło się skończyć tragicznie.

Jak się strzela z karbidu to pewnie każdy wie ale przypomnę. Bierzemy pudełko po groszkach.

1358948540_by_krzys_500

Najlepiej metalowe. Miało ono w obu częściach (dolnej i górnej) dziurki i jak się je pokryło to można było te groszki wygrzechotać do dzioba. Pudełko się napełniało karbidem i zalewało wodą a w dziurkę wtykało zapałki, podpalało i szybko uciekało. Grzmotnięcie było niczego sobie. Oczywiście były różne warianty związane z rodzajem pojemnika – puszka po kukułkach, landrynkach czy kawie marago.

Mój pomysł był dziecinnie prosty a zarazem genialny (z reguły tak jest). Polegał na przykryciu puszki z karbidem (tym razem po landrynkach) sporą miską dla psa, która poniewierała się przy śmietniku. Efekt był wspaniały – miska poleciał na wysokość chyba 4 piętra. Dodatkowym efektem było wyskoczenie z parteru dozorcy oraz ogólne zamieszanie na podwórku.

Wówczas zobaczyłem w oczach Krzysia błysk uznania z lekką nutą zazdrości. Czułem, że musi coś wymyślić ekstra. I wymyślił.
Krzyś zawsze miał ze sobą korki i tym razem obrał z trocin 7 sztuk, owinął papierkiem, delikatnie rozdrobnił i tym proszkiem załadował mutrę. No a potem rzucił ….

Za przeproszeniem jebło jak cholera i do tego jeszcze pizdło. Siła wybuchu rozerwała nakrętkę, która śmignęła koło nas i wbiła się w grubą dechę, która stała obok rusztowania. Lekko pobledliśmy. Każdy wyobraził sobie, że ta nakrętka mogła by być w jego głowie. W oczach Krzysia nie widziałem błysku dumy tylko strach. Swoich oczu nie widziałem.

Na jakiś czas przestałem uczestniczyć w działaniach Krzysia.

Cielęce lata 5

Może Ci się również spodoba

69 komentarzy

 1. tadeusz.K pisze:

  #Mój pomysł był dziecinnie prosty a zarazem genialny (z reguły tak jest). Polegał na przykryciu puszki z karbidem (tym razem po landrynkach) sporą miską dla psa, która poniewierała się przy śmietniku. Efekt był wspaniały – miska poleciał na wysokość chyba 4 piętra. Dodatkowym efektem było wyskoczenie z parteru dozorcy oraz ogólne zamieszanie na podwórku.#
  -O!-to mi się podoba, bo dokłanie tak czyniłem.
  Oka nie wykole!

 2. tadeusz.K pisze:

  i wbiła się w grubą dechę”

  Dobrze, że nie w oko- jak wspomniałem.
  A tak w ogóle
  to czuję się ja na wehikule
  czasu.
  Miłe.

 3. piko pisze:

  Reblogged this on PIKO.

 4. rk1 pisze:

  a wienc… wcale się nie zalewało wodą tylko się pluło (czasem po kilku chłopa do jednej puszki.) .. i ten zapach kiszonej kapusty..

 5. nohood pisze:

  Dobre wspomnienia – bo mieliście jednak trochę szczęścia.
  Ni i też – bo mogliście się tymi „ładunkami wybuchowymi” po prostu bawić.

 6. abyssdotpl pisze:

  Bo po przykryciu puszki miską zebrał sie pod nią acetylen. Więc objętość mieszaniny wybuchowej zwiększyła się wielokrotnie w porównaniu z puszką. Gdybyś użył beczki metalowej, to by dopiero było.

  Co zaś do obranych korków, to dziwne, że nie wybuchły przy skręcaniu.

  Jeden kolega stracił palce, bo zawijał mieszaninę chloranu potasu z siarką w folię aluminiową. Ścisnął niechcący i wybuchło.
  Ależ ten kolega kochał efekty. Na przykład ział ogniem przy uzyciu gazu do zapalniczek. Furda opalone brwi, ale efekt jaki!

 7. piko pisze:

  @tadeusz2017
  Miło spotkać bratnią duszę 🙂

 8. piko pisze:

  @rk1s24
  Fakt czasami z braku wody się pluło a nawet robiło co innego …
  U nas woda była bo w ścianach takie różne kraniki były

 9. Zolw pisze:

  Pamiętam, ze korki podczas obierania potrafiły wybuchać w palcach obierającego. Palców nie urywały, ale poparzenia były paskudne i długo się goiły.

  Numer z rozerwaną nakrętką niezły! Życie jest niebezpieczne – w końcu iluś tam z nas nie dożyło dorosłości… na przykład z powodu kruchości lodu, małej spoistości ściany w żwirowni, na której uprawiało się wspinaczkę itp.

  U nas na długiej przerwie biegło się sprintem nad Odrę, zrzucało ciuchy i wskakiwało do rzeki, niektórzy sportsmani przepływali nawet na drugi brzeg (200 m, intensywny ruch barek i pchaczy), potem się ubierało ciuchy „na mokrego” i biegło do szkoły spowrotem, na matmę.

  Dzisiaj za taki numer z roboty poleciałoby pewnie „ciało pedagogiczne” aż do stanowiska kuratora włącznie :))) Plus prokurator i sankcje dla najsłabszych 🙂

 10. piko pisze:

  @aleksandraniemirycz
  Pomimo dostępu do tych drobnych środków pirotechnicznych nie przypominam sobie groźniejszych wypadków. Częściej rower był powodem różnych stłuczeń i obtarć. Mieliśmy swobodę w kreowaniu zabaw na podwórkach. Zgodnie z obecnymi przepisami bezpieczeństwa to tamte podwórka jawią się jako pola minowe z zasiekami z drutu kolczastego.

 11. piko pisze:

  @abyssdotpl

  Tacy ekstremaliści żeby beczkę odpalić to nie byliśmy.

  Kiedyś jak przyszedł do mnie młody to pokazałem mu co można zrobić z taką małą chińską papierową petardą. Podpaliłem na trawniku i przykryłem kocia miską. Miska na 5 m w górę wyleciała. Chłopak był zachwycony. Na szczęście zostało mi kilka tych petard bo by miskę rozwalił.

 12. Zolw pisze:

  Paliło się też mieszaninę saletry z cukrem-pudrem. Przy dobrze dobranych proporcjach i dokładnym wymieszaniu, temperatura osiągana przy spalaniu powodowała stopienie i „spłynięcie” szklanego spodka, na którym dokonywało się operacji. O to właśnienie chodziło.

  A pamięta ktoś z Was tzw. „kopciuchy” z celuloidu?

 13. piko pisze:

  @zolw
  Pewnie że kopciucha się robiło. Do tego służył właśnie film lub popękane piłeczki pingpongowe. Głównie piłeczki. Saletra z cukrem pudrem – jak najbardziej.

  Robiliśmy też coś w rodzaju prochu saletra – nadmanganian potasu – cukier – węgiel drzewny. Krzysio był w tym dobry.

 14. piko pisze:

  Zółw
  Z pływaniem w Odrze to niezły numer.
  U nas z Wisłą nie bawiliśmy się, za poważna sprawa. Kanałek Czerniakowski to było brudne bajoro. Doświadczenia wodne nabywane były w fontannach i parkach (Ujazdowski, Łazienki). Temat na osobne opowiadanko.

 15. gobisz pisze:

  @ Zolw

  Saletrą i cukrem napełnialiśmy nakrętki od butelek po wódce. Wyciągało sie najpierw z nakrętki papierową uszczelkę, kładło miksturę saletrowo-cukrową, przykrywało tą papierową uszczelką i zaginając brzegi nakrętki mocowało się uszczelke , uzyskując w ten sposób gotowy nabój. W tym naboju z boku dziurka i wetknięty w nią łepek od zapałki tzw sztormówy. potem wystarczyło tylko wyjąć z kieszeni, przeciągnąć łepkiem zapałki po drasce i rzucić. Z reguły w stronę grupki rówieśników, choć zdarzało się i w stronę dorosłych. zapierniczała ta nakrętka „z prędkością światła” robiąc przy tym mnóstwo dymu i… zamieszania.
  Później, kiedy już się nam znudziła saletra, to dorwaliśmy się do nabojów do tzw osadzaka kołków. To takie ślepe naboje 5.6. Rozginało się czubek, wyjmowało papierek i już można było odpalić i rzucić. Tez była niezła zabawa.
  Mutra, karbid.. A pamięta ktoś kadzidła robione z rzepów?

 16. Cogi pisze:

  Matko jedyna!!! Jutro zakładam firmę Profesjonalne Sprzątanie i więcej nie wrócę do tej pracy podwyższonego ryzyka!

 17. piko pisze:

  @cogitatiolibretto
  Nie bój nic. My już nie na etapie gimbazy.

  A teraz dzieciaki to jakieś fejzbuki czy smartfony używają ale to chyba nie wybucha?

 18. nohood pisze:

  a robił ktoś śruby?

 19. Cogi pisze:

  Piko:
  Kiedy smartfony to smartfony. Na lekcji WOS-u moi wychowankowie w ramach zobrazowania zagrożenia terrorystycznego na hasło rzucone przez jednego z nich „Padnij, bomba”, wszyscy rzucili się na podłogę, doprowadzając prawie do apopleksji nauczycielkę :).

 20. piko pisze:

  @gobisz
  Witamy w klubie.

  Teraz jest bez sensu – idziesz do sklepu kupujesz petardę, racę i odpalasz. Dawniej trzeba było samemu zmontować ładunek. Człowiek uczył się dobierać proporcje, technologii opakowania, zasad odpalania, doboru materiałów. A teraz kupujesz i masz – bez sensu.

  Miałem spłonki do pistoletu startowego. Przylepiało się te spłonki plastrem do szyn tramwajowych w odpowiednich odstępach i miało się tramwajowy karabin maszynowy.

 21. piko pisze:

  @nohood

  Czy ktoś robił śruby, mówisz. Brzmi ciekawie, mógłbyś rozwinąć?

 22. nohood pisze:

  piko:
  dopiero zacząłem czytać….
  sory batory..
  wszędzie ta sama tradycja…

  a puszki z karbidem w ognisku były?
  dezydoranty na bank..:)

 23. nohood pisze:

  śruby to ta sama technika, co mutry..
  skręcaliśmy czasem ze śrub 20 fi i rzucaliśmy na chodnik z 4 piętra..

 24. cisza1 pisze:

  Hej chłopaki! Do domu, skończcie z wybuchami, pózno już….

  Zobaczcie
  http://naszsalon24.org/

  @ nohood
  super – radość – gratulacje :))

 25. piko pisze:

  Puszki były, natomiast dezodoranty to był towar deficytowy i raczej za moich czasów nie stosowany powszechnie. Teraz to co innego.

 26. piko pisze:

  No śliczny ten naszsalon24.org

  Rozumiem że ten tekst jeszcze chwilę poczeka na import.

 27. piko pisze:

  @cisza1 zarządziła ciszę ok. Tylko ostatnie pytanie za 10 punktów:

  Kto wie jak się diabła wypuszcza z butelki?

  Ja wiem bo to robiłem.

 28. cisza1 pisze:

  @ piko
  Nie!
  Tylko małą przerwę na …co komu potrzeba.
  Nie wiem ale widziałam „kopytnego”, jak wylatywał:)

 29. Cogi pisze:

  Piko: Trochę spirytusu wlać do butelki, potrząsnąć i podpalić :)))

 30. piko pisze:

  @cogitatiolibretto – prawie dobrze ale nie za bardzo.

  Trzeba na dnie zostawić trochę spirytu, wpuścić dym z papierosa i potrząsnąć flaszą. Wytworzy się wówczas aerozol. Następnie wrzucamy zapałkę i widzimy @ciszo jak kopytny ulatuje z butelki z głośnym fuknięciem.

 31. cisza1 pisze:

  @ piko
  A skąd Ty dym papierosowy brałeś?

 32. Cogi pisze:

  Myśmy bez dymu z papierosa podpalali. Też było ładnie 🙂

 33. piko pisze:

  @cisza1
  Z papierosa 🙂 🙂

  Ja nie palę ale inni towarzysze od flaszki tak.

 34. Zolw pisze:

  Nie widziałem „kopytnego” i przez moment zastanawiałem się, dlaczego mnie to ominęło, ale już wiem!

  Bo żeby ZOSTAWIĆ na dnie trochę spirytu?!!

  Rzeczywiście, szatański pomysł! Nie wiem nawet, czy nie grzech.

 35. Cogi pisze:

  Zolw:
  Lu-blinianka mówiła, że jesteś pijak :)))). Musiała Cie bliżej znać :))).

 36. Zolw pisze:

  Z czego wnosisz? Że nie chcę palić spirytusu? Chcę, tylko że w mitochondriach.

  Ja po prostu gospodarny jestem – 30 lat z hakiem mieszkam w Poznaniu, to nasiąkłem.

 37. piko pisze:

  Żółwiu

  W mitochondriach nie spalasz spirytusu. Zachodzi tam utlenienie cukrów (np. glukozy) i wytwarza się CO2, H2O oraz wysokoenergetyczne związki ATP.

  Jak zapewne wiesz alkohol wchłania się do krwi już w żołądku ale głównie (80%) w jelicie cienkim. Następnie z krwią trafia do wątroby gdzie zaczyna się jego eliminacja. Dzięki enzymom metabolizuje się do aldehydu octowego (fuj – trucizna) a potem do octanu. Część niezmetabolizowanego alkoholu przenika z krwią do płuc gdzie jest wydalane ok. 2-10 % (wtedy z gęby capi). Jakaś część trafia też do mózgu gdzie powoduje różne ciekawe stany.
  Oprócz tych stanów alkohol ogranicza produkcję wazopresyny – hormonu produkowanego przez przysadkę mózgową odpowiedzialnego za „trzymanie wody”. Stąd po gorzale suszy człowieka.

  Tak to w skrócie wygląda.

 38. Cogi pisze:

  Piko:
  Już nigdy nie tknę alkoholu, a taką miałam ochotę na nalewkę :)))

 39. rk1 pisze:

  @Piko: żólwie mają mitochondria?!

  (czekam na wielkie wejscie AdamaKonrada.
  to jego działka. maskuje sie udajac, ze robi w Doctorze)

 40. piko pisze:

  Na miłość Boską, nie rób tego.
  To co napisałem nie dotyczy nalewek, żołądkowej gorzkiej, piwa, wina i whisky.

  Chciałem dobrze w wyszło znowu źle

 41. rk1 pisze:

  cogi: == Już nigdy nie tknę alkoholu ==

  ja też. Piko też.
  żólw pewnie nie, bo te mitochondria.. farciarz 😀
  o skorupkie pewnie nie musi sie martwic, bo ona nasiąka tylko za mlodu.

 42. Cogi pisze:

  Piko: No dobra, skoro naleweczka nie, to otwieram :)))

 43. piko pisze:

  RK1
  Tak żółwie mają mitochondria. Nie jestem pewien czy żółwie pija alkohol. Może ten nasz jest ninja?

 44. rk1 pisze:

  @Piko: Ty masz gdzieś mitochondria?!

 45. piko pisze:

  Tak, mam je wszędzie.

 46. piko pisze:

  Jeśli idzie o spalanie spirytusu to ostatni raz to robiłem na obozie harcerskim. Mieliśmy maszynkę spirytusową. Jak wiadomo harcerz nie pije wiec może używać maszynki spirytusowej bez ograniczeń.

 47. rk1 pisze:

  @Piko:

  … każde upojenie alkoholowe to nieodwracalna utrata 10.000 neuronów
  mózg ludzki zawiera pierdylion neuronów, z których ozywa ok 10%..
  reszta to masa .. wnioski pozostawiam Państwu

  (Warszawski Uniwersytet Medyczny, d. Akademia Medyczna,
  wykład dla studentów roku II, kierunek (nie wiedzieć czemu): stomatologia

 48. Cogi pisze:

  Żółwie piją alkohol. Zaręczam z ręką na sercu.

 49. rk1 pisze:

  == Żółwie piją alkohol. Zaręczam z ręką na sercu. ==

  nie mają mitochondiow, to se mogą poszalec. proste.

 50. piko pisze:

  Co rozumieć przez upojenie alkoholowe?

  Żółwie piją? A czym zakąszają? Sałatą? Niemożliwe.

 51. rk1 pisze:

  moze temu żółwiu trzeba wszyć esperal. zeby nie szalał…

 52. piko pisze:

  Słuchajcie kończę bo muszę się napić. Radźcie sobie beze mnie. Dobranoc.

 53. Zolw pisze:

  Heh, no tak, mitochondria. A ja niby powinienem to wiedzieć, ale przyznam, ze na egzaminie z fijzologii zwierząt dostałem 3-kę, zresztą wyłącznie z łaski egzaminującego mnie dziekana („widzę, że pan jest niezły środowiskowiec, to nie będę nalegał, byśmy się ponownie zobaczyli”). Po prawdzie – nie umiałem nic. Wyjątkowo mi ten przedmiot nie leżał.

  Ninja nie jestem – moim idolem jest kolega żółw jaszczurowaty (Chelydra serpentina), a to z powodu, iż: (za Wiki):
  „Zwykle przebywa w płytkiej wodzie zagrzebany w mule i nieruchomo czatuje na zdobycz. Jest słabym pływakiem. Bardzo ruchliwy i agresywny. Wyróżnia się na tle większości innych gatunków żółwi tym, że w razie zagrożenie nie chowa się do pancerza ani nie podejmuje ucieczki. Staje do walki używając szczęk, którymi może nawet odgryźć ludzką rękę w nadgarstku. Nie jest to trudne dzięki bardzo długiej szyi, którą przez większość czasu chowa w skorupie, ale szybko może ją wyciągnąć na całą długość”.

  Ja też jestem słabym pływakiem. To już jest jakieś podobieństwo!

 54. Cogi pisze:

  Żebyś wiedział, że sałatą. Dlatego mieszczą się w dżinsy sprzed roku, w przeciwieństwie do innych :[

 55. rk1 pisze:

  @Piko: miałem kiedys żółwia. obejrzałem go dokładnie. nigdzie nie miał mitochondiow. poza tym chlał jak gupi i nic. nie wariował, nie przewracał sie, nie bełkotał, nie nucił, nie śpiewał, nie darł mordy, nie bił żony .. chlał i wtryniał sałate. tylko tyle. zero mitochondriów.

 56. Zolw pisze:

  @RK1
  „chlał i wtryniał sałate. tylko tyle. zero mitochondriów.”

  Klasyczna prostota i spójność formy z treścią.

  I o to chodzi, nieprawda’ż?

 57. rk1 pisze:

  jedyne co zaobserwowałem, to że był bezpłodny. nie wiem czy od tej sałaty czy od picia. tak siedzial, chodził i się nie rozmnażał. nic a nic. ciągle był jeden.

 58. Cogi pisze:

  a miał partnerkę – żółwicę płci żeńskiej?

 59. Cogi pisze:

  Erku, Twoja żona to jest święta kobieta, że jeszcze Ci niczym nie przyłożyła przez czerep jak tak po nocach siedzisz, nie?

 60. rk1 pisze:

  == a miał partnerkę – żółwicę płci żeńskiej? ==

  ??

  nie wiem o co Ci chodzi.

 61. Zolw pisze:

  Chyba za dużo od niego żądałes. Żółwie, tak samo, jak Lisy, potrzebują do tego „żenszcziny”

  A potem…

  Do przodu….

  do tyłu…

  do przodu…

  itd.
  (a przynajmniej tak TO opisywał był Tom Clancy, wkładając to w usta jednego z bohaterów, co był czołgistą i tak właśnie opisywał żółwiowe 'tete a tete', komentując załadunek batalionu abramsów na platformy kolejowe).

  Miedzy nami – to czyste łgarstwo! Jakie są zolwie – wiedza tylko zolwiowe :))))

 62. rk1 pisze:

  @ cogi:

  to nie jest notka o moich zonach. offtopujesz.

  Admin d/s Offtopu

 63. rk1 pisze:

  @Żółw

  proste powtarzające się czynności.
  Świat wg. Garpa… żółwiami tak nie jest.
  z moim tak nie było.. może był wyjątkowy.

 64. Cogi pisze:

  Wyraziłam tylko podziw i kobiecą solidarność [foch]

 65. rk1 pisze:

  @Cogi: usprawiedliwienie przyjęte

 66. rk1 pisze:

  Łóżeczko! pościel się!

  dobranoc 🙂

 67. General Rokurota pisze:

  Co wspolnego ma Chelydra serpentina z Rodosami? Ciekawe, czy ktos moze zgadnie.

  Koniecznie musze wyjasnic te sprawe w jednej z kolejnych notek.

  Ja z kolega zrobilem kiedys numer z karbidem i szkolnym waterklozetem. Bardzo szybko wykryto sprawcow, a moja wychowawczyni bila swoja wielka lapa nas po twarzach. Tak bylo – brala i lala w pysk. Potem rodzice i kolejne wziatki. Na szczescie w tylek.

 68. Zolw pisze:

  Mnie kiedyś matematyczka na dyżurze „na korytarzu” obiła po facjacie, bo „się śmiałem” (??? – do dzisiaj nie iwem, o co chodziło).

  „Rodosami”? Co masz na myśli, nie łapię.

 69. lordJim pisze:

  A samopały? ? Rurka zasklepiona z jednej strony, nafaszerowana prochem lub wszelkiej maści mieszanką wybuchową, zatkana kulką z łożyska lub śrutem z przeciwnej strony (wylot lufy) i świeczka z zapałkami… ?

Dodaj komentarz bez logowania się do PT oraz przedstaw się: