Przejdź do paska narzędzi

Może Ci się również spodoba

59 komentarzy

 1. cisza1 pisze:

  Tu wspomniany w notce film z marca 1981 roku.
  „Jak Bolek Wałęsa zniszczył Solidarność ”

 2. piko pisze:

  Jest powiedzenie, że pół prawdy to całe kłamstwo.

  Bolek to szczegół, smród a istotę poruszyłaś w notce. Co będzie? Ni co.

 3. cisza1 pisze:

  @piko

  Jestem skłonna przypuszczać, że gdyby (teoretycznie) Bolek się przyznał do tych kwitów, to cała reszta odetchnęła by z ulgą i obiecała mu pomnik pt: „Nasz bohater, który przezwyciężył sam siebie”.
  Wszędzie tylko dywagacje nt. lat 70-tych, „cudownego” zerwania wszelkich kontaktów z SB – bo nieużyteczny stał się Bolek, legenda światowa 🙁

 4. Stary Wrocek pisze:

  To jednak jest jakiś paradoks, że Polsce jako takiej (i Polakom) bardziej zależy na dobrym imieniu LW niż samemu Lechowi Wałęsie.

 5. Włóczęga pisze:

  „Lech Wałęsa rozpoczął współpracę z SB pomiędzy 1961, a 1963 rokiem,”
  No nie można tak poniewierać człowieka który był w tamtym okresie „niepisaty i niecycaty”a nawet „niewiele mówił”(wedle obrońcy).Być może był nawet w pomroczności jasnej ewentualnie ciemnej.

 6. piko pisze:

  @starywrocek

  Faktycznie jest to rzadki przypadek, żeby zbiorowość była rozsądniejsza od indywidualności.
  Wynika z tego, że to indywiduum jest głupsze niż norma przewiduje.

 7. Stary Wrocek pisze:

  PIKO

  Cóż, to raczej naturalne. Co 8 milionów rozumów to nie jeden 🙂

  pozdrawiam

 8. cisza1 pisze:

  @starywrocek

  Patrząc na życie, historię etc. uważam, że tak jak nikt nie jest w stanie odebrać nam godności ( mimo prób, przemocy, oskarżeń …) a jedynie sami możemy ją skutecznie niszczyć, tak właśnie stało się z Bolkiem: niszczy sam siebie, od lat!

  A Solidarność to nie on ale Ty, ja i wielu, wielu innych i na tym tylko powinno nam zależeć.To się obroni 🙂

 9. prop pisze:

  Piękny cytat z ks. Jerzego!
  Co do reszty – nic nie pomoże: Piko ma rację. I nie piszę „niestety”, bo trudno się obruszać na Przyrodę, A KWITÓW NIE MA.

 10. cisza1 pisze:

  @ włóczęgo.
  cóż poradzić, niektórzy nie mają zaników pamięci.
  Widzą szerzej niż tylko to, co pokazują rozkrzyczane media i zadają pytania 🙂

 11. Prostak, który wodzi Polskę, większość narodu za nos przez ładne pare dziesiątków lat i mimo to większość życzyłaby sobie, żeby jednak próbował być honorowy i nie to, żeby sobie trzelil w ueb, ale żeby przynajmniej powiedział: „tak, to ja bylem Bolkiem”

  ee, marzenie częściowe wyszło..

  RzJ

 12. cisza1 pisze:

  @propatrian
  Za ten i inne „cytaty” zapłacił życiem!
  Prawda kosztuje.

 13. cisza1 pisze:

  @karczmadrapeaunoir

  Szczerze: jest mi obojętne, co i kiedy ten człowiek powie.
  Zawsze będę podejrzewać, że powie to i wtedy, gdy mu pozwolą lub rozkażą.
  Nie ma chyba w człowieku na świeczniku grozniejszego połączenia cech takich, jak głupota i pycha.
  Chciwość pieniędzy i sławy. Katastrofa!

  Nie tylko on winien, winni także ci, którzy go promowali, wiedząc z kim mają do czynienia- przecież już w marcu 1981 roku jawnie zdradził Solidarność (filmik).

 14. Cogi pisze:

  Rewelacja. Pozwoliłam sobie na wrzucenie Twojej notki i notki Roberta na Twittera.

 15. cisza1 pisze:

  @cogitatiolibretto
  Dziękuję ale to wszystko znane od lat ale…jakoś dziwnie wyparte z umysłów.

 16. Trzmielka pisze:

  Obecna ekspertyza na temat „Bolka” ma jednak chyba takie znaczenie, że żadna GTW nie będzie już mogła posłużyć się nim tak jak w 1992 roku. Szczęśliwie Wałęsa nie ma teraz żadnej formalnej władzy, ale mimo to odpowiednio ustawiony i poparty przez różne siły zagraniczne mógłby jednak sporo namieszać.

  Żeby odsłonić całą prawdę o transformacji z komunizmu w postkomunizm i roli Wałęsy w tej operacji – trzeba mieć o wiele większą siłę i kontrolę nad różnymi środowiskami niż ma teraz PiS. To były i są potężne międzynarodowe interesy. Wielu państwom było bardzo na rękę, żeby taki „porządek panował w Warszawie”.

  To, co trzeba zrobić na początek, żeby możliwe były jakiekolwiek dalsze działania w uwalnianiu Polaki od tego balastu, przyklepanego kłamstwem, to uzdrowienie sądownictwa. Oby udało się to zrobić!

 17. cisza1 pisze:

  @Trzmielko,
  Dokument ma wielką wagę dla normalnych ludzi. To kropka nad I. Nadal jednak, wg. idiotycznych sondaży (sic!) duża część starszych obywateli III RP twierdzi „nie wierzę!”. Tak, jakby to była kwestia wiary 🙁 To kwestia interesów…

  Masz rację, że do odkrycia pełnej prawdy potrzebna jest ogromna siła.
  Jednak z historii wiemy, że często pojedynczy, odważny i co najważniejsze,nie uwikłany w kłamstwa człowiek (kiedyś śp.Walentynowicz, potem Zyzak, Cenckiewicz), nawet kosztem utraty pracy, gdy ma chęci i dostęp do świadków, dokumentów, archiwum IPN potrafi wiele.
  Chcieć!
  Pokolenie magdalenkowe jest spętane hakami nie widać chęci przerwania tej zmowy.
  Zobaczymy, czy i co prezes IPN odpowie na list WZZW. Jest szansa.
  Nadzieja jest zawsze 🙂

 18. piko pisze:

  Trzmielko, są trzy filary na których wspiera się GTW – służby, sądownictwo, media. Media udało się trochę rozszczelnić. Mam nadzieję, że ze sferą sądownictwa też tak będzie.

  Jest jeden problem – czas. Czy w tym tempie nie doczekamy się wcześniej puczu niż istotnych zmian?

 19. Trzmielka pisze:

  PIKO,

  myślę, że Wałęsa był właśnie jednym z pionków, przy pomocy których można byłoby urządzić pucz, jak w 1992. Dobrze, że go unieszkodliwiono. Może sobie teraz opowiadać co chce – jednak nie da się go już wykorzystać.

  Masz rację, czas to sprawa kluczowa, bo nawiązują się tymczasem nowe spółki interesów i powstają strategie walki z obecną władzą. Jak mówi Michalkiewicz, Orbanowi udało się wyrwać Węgry z kleszczy międzynarodowych złodziei dzięki temu, że poparła go węgierska „razwiedka”, która także została przez obcych wyślizgana. Czy u nas jest możliwość, żeby mieć służby za sobą? Nie wiem.

  Piszę o sprawach dużo szerszych niż Wałęsa i jego zakłamanie, bo sądzę, że tylko w tym kontekście ma on jakieś znaczenie. Sam w sobie jest nikim i nie warto mu poświęcać uwagi.

 20. piko pisze:

  ps.
  Był czwarty „filar” – oficjalna władza, który też się im wymknął spod całkowitej kontroli.

 21. Trzmielka pisze:

  Ciszo,

  miałam już możliwość poznać, w jak niewiarygodne bzdury potrafią wierzyć starsi (a nawet niekoniecznie starsi) ludzie. Czy uważasz, że ma to istotne znaczenie, czy ktoś jeszcze wierzy w niewinność Bolka? Czy może się to przełożyć na utratę części elektoratu przez PiS? Może jednak ci, którzy sami siebie okłamują w tej sprawie nigdy i tak nie byli i nie będą elektoratem PiS ani żadnej innej partii dążącej do naprawy Polski?

  Obawiam się, że dalsze drążenie sprawy Wałęsy może nie wyjść na dobre – powstanie kłębowisko społecznych emocji wokół tego, co tylko może zaszkodzić dalszym zmianom.

  Prawda jest bezcenną wartością w życiu narodu, ale za docieranie do niej albo zamykanie na nią oczu każdy jest odpowiedzialny osobiście. Ci, którzy chcieli poznać prawdę, już ją znają Ci, którzy mają własny interes w jej ukrywaniu, i tak będą szli w zaparte, jak Wałęsa. A głupi i naiwni za nic nie zechcą się przyznać przed sobą, ze byli aż tak głupi i naiwni…

 22. Trzmielka pisze:

  Piko,

  chwała Bogu trochę posypały się te cztery filary „wajchowym”. Oby udało się w końcu wyrwać im tę wajchę – ale to skomplikowana i niebezpieczna operacja.

 23. Zolw pisze:

  @Trzmielka
  „A głupi i naiwni za nic nie zechcą się przyznać przed sobą, ze byli aż tak głupi i naiwni…”

  Ja nie mam z tym przyznaniem specjalnego problemu. W 1990 mialem 24 lata i świeżutki tytuł magistra. Wierzyłem, że jak pogoniono komucha, to ci, co przyszli, muszą być lepsi. Kto miał mnie oświecić? 10 lat starsi właśnie przymierzali się do stołków i biznesów. 20 lat starsi właśnie kserowali albo palili kwity. Było uczucie euforii i oczekiwania, że „będzie normalnie”. Demokratyczna wypadkowa wektorów dążeń poszczególnych grup interesu. Oscylacyjnie wokół osi „obiektywnej racji stanu”. Tak naiwnie myśleliśmy.

  A potem zaczęła się „wojna na górze”, konsolidacja „lewicy laickiej”, nocna zmiana, rządy aferałów i prywatyzacja, kontra komuchów (propagandowa i parlamentarna), ale spoko – przecież „Lechu” był preziem, więc „było pod kontrolą”.

  Aha! „Takiego! Jak Polska cała!”

  I właśnie za to Bolek pójdzie do piekła! Oczywiście nie tylko on, ale inne ówczesne hieny przynajmniej miały swoje korporacyjne interesy – jakoś psychologicznie znośniejszy jest dla mnie logicznie grający gangster, niż drobny żulik.

  Aaa – i jeszcze jedno. Bolek, kłócąc się kiedyś z Cenckiewiczem, jako argumentu potwierdzającego jego wielkość użył faktu, że „we wszystkich krajach” zapraszają go na wykłady, a przy tym „jakie pieniadze!”. Chyba łatwiej mi znieść, że „Symbol i Ikona” okazał się kapusiem, niż że nadal jest tak… nieskomplikowany intelektualnie.

 24. piko pisze:

  Żółwiu – ja też głosowałem na Wałęsę i biegałem na UW jak Adaś w Auli Maximum UW głosił swoje mądrości. Bardzo szybko się z nich wyleczyłem.

 25. piko pisze:

  ps.
  Zastanawiały mnie głosy że wówczas wybór między kandydatami na prezydenta to jak wybór między dżumą a cholerą. W pół roku zrozumiałem. Inni do tej pory nie rozumieją.

 26. Anonim pisze:

  też dlaczego usa tak gładko parafowały mit wałęsy jako zbawcy narodu polskiego..
  trudno uwierzyć, że cia nie zdawała sobie sprawy, że wałek jest pionkiem ubecji…
  rola międzynarodówki lewacko-liberalnej w instalowaniu ogłupiających mitów na terenie (byłego?) sowietu jest otwartym tematem.
  ile jest powodów, dla których zachód uwiarygodnił bajkę o dobrym lechu…?

  n

 27. cisza1 pisze:

  @Trzmielko,
  Oby tylko nie emocje.
  Ale to niestety ulubiony instrument mediów, po obu stronach.

  Ten „pionek” nie spocznie. Tuż przed wylotem do Kolumbii, znając z pewnością wynik ekspertyzy urządził konferencję prasową:

  „Co Pan ma do powiedzenia Sławomirowi Cenckiewiczowi, członkowi kolegium IPN, który od lat twierdzi, że był Pan agentem SB?

  Jak tylko się zmieni władza, to poddam Cenckiewicza badaniu psychiatrycznemu! To jest niepoważny facet, który wymyśla absurdy. Ale jest dobry w tym wymyślaniu, bo paru ludzi przekonał! Chciałbym się z nim spotkać, żeby powiedzieć mu w twarz, co myślę o nim i jego robocie. Ale on ucieka! Ja go dorwę jeszcze gdzieś, ale bez jego manipulacji i wtedy pogadamy.”

  On nadal będzie mącił i dążył do zmiany władzy! Dołączy do „totalnych” jako pokrzywdzony. Oby ludzie zmądrzeli i przestali wierzyć w jego kłamstwa.

 28. Trzmielka pisze:

  Żółwiu,

  na szczęście są tacy, którzy jednak wyżej cenią prawdę niż własne ego – tak jak Ty, potrafią przyznać się do błędu i zmienić poglądy. Ja także głosowałam na Wałęsę jako prezydenta w 1990 roku, nie wiedząc nic o jego agenturalności. A Michnika uważałam za uczciwego opozycjonistę i patriotę, dopóki na własne uszy nie usłyszałam, jak w Sejmie broni majątku PZPR wołając, że nie należy grabić zagrabionego. Ale szansa na odejście od samozakłamania maleje z czasem – jeśli ktoś nie zrobi tego od razu, gdy zobaczy, że się mylił, potem już brnie dalej w kłamstwo…

 29. Trzmielka pisze:

  Ciszo,

  jak widzę w mediach internetowych jakąś relację z kolejnej wypowiedzi Wałęsy, skrzętnie ja omijam. Nie warto zwracać uwagi na to, co mówi ten zakłamany palant.

  Czy rzeczywiście znasz tak wiele uczciwych osób, które wierzą w kłamstwa Wałka? Sądzisz, że ta grupa może mieć znaczący wpływ na politykę?

 30. cisza1 pisze:

  @Trzmielko

  Ja nie znam ale szczerze powiem, że moje „towarzystwo” jest może nietypowe dla lewackiego Poznania.
  Sami „starzy endecy” po dziadkach jeszcze:)) O Bolku wiedzą od dawna.

  Byłam w komisji wyborczej i nie mam złudzeń. Lewoskrętnych mnóstwo.
  Przytoczyłam słowa Bolka jedynie jako przejaw jego desperacji a w takim stanie wzbudzenia albo wylew albo cuś.
  Pozdrawiam serdecznie z Pyrlandiii

 31. cisza1 pisze:

  Anonimie
  CIA? Nie mam pojęcia. Może Gorbatchov polecił go, jako bojownika z bliskiej zagranicy?
  Nawet Jan Paweł II chyba nie dawał wiary pani Ani Walentynowicz. Cena „świętego spokoju” i faktycznego pokoju w Polsce była wtedy wyższa niż jakieś „plotki”
  Tak sobie myślę.

 32. Trzmielka pisze:

  Anonim, Cisza,

  myślę, że wyjaśnienie, dlaczego CIA nie zdemaskowała Bolka jest prostsze – wygodnie mieć takiego przywódcę zaprzyjaźnionego państwa, na którego ma się solidnego haka.

 33. Zolw pisze:

  @Trzmielka
  … szczególnie, jeśli alternatywą, na którą można go wymienić, były albo komuchy, albo „lewica laicka” (jesli CIA wiedziało, kim jest Bolek, to wiedziało też o post-staliniźmie tamtych).

  Poza tym Bolek to był słup. Zdajmy sobie sprawę z tego, ze Jankesi musieli się po prostu dogadać z SB i WSW w kwestii „pokojowego przemeblowania”. ZSRR i reszta demoludów były w tym czasie jeszcze „w siodle”.

  „Skwysyn, ale nasz skwysyn” – tak to pewnie zostało ujęte.

 34. Zolw pisze:

  OOO – odkryłęm taga na pogrubioną czcionkę. Dwie gwiazdki (shift+8)

  abcdefghi

 35. cisza1 pisze:

  @ trzmielko, zolwiu
  Kto wie, jakie były i są zamysły oraz wiedza służb?

  Po kadencji Reagana (1989 r), już za Busha USA powoli skręcały w lewą stronę, dziś widzimy ogrom zniszczeń i podziałów w tamtym społeczeństwie.

 36. Trzmielka pisze:

  @Cisza

  Podobno w „czarnej teczce” Tymińskiego były właśnie materiały „Bolkowe”… Amerykańskie służby, które przewerbowały sowieckich agentów w Polsce, miały dużą wiedzę. Tu przydałby się 35STAN…

 37. entner pisze:

  „Bolek” jest li tylko figurantem, którym w zależności od kreowanej sytuacji posługują się ciągle ci sami zainteresowani ( grabieniem Polski i Polaków )

 38. tadeusz.K pisze:

  @ Stary Wrocek>>
  STARY WROCEK
  #To jednak jest jakiś paradoks, że Polsce jako takiej (i Polakom) bardziej zależy na dobrym imieniu LW niż samemu Lechowi Wałęsie.#

  Nie Polsce i nie Polakom, a lewactwu PO i eN i innym dewiantom.
  Lewactwo (PO & eN) na siłę poszukuje bohatera, aby jego splendor kapnął także na nich-chcą być spadkobiercami Solidarności..
  Stąd, mimo i na przekór faktom, stawiają znak tożsamości pomiędzy pojęciem Solidarność, a pojęciem wałęsa, wiążą z nim nadzieję jako znakomitego dekonstrukcjonistę- to po pierwsze.
  A po drugie na tle wałęsy nadarza się znakomita okazja pogłębienia podziału społeczeństwa-takie dwa w jednym.
  A po trzecie odkopywanie prawdy historycznej (i prawdy o fundamentach III RP w ogóle) jest zagrożeniem dla lewactwa, ich bytu – tj. dla PO i eN.. (wyjaśnienie: liberalizm dla mnie, to jest to samo co lewactwo).

 39. tadeusz.K pisze:

  @Zolw>> i nic. :((…..20-49.

 40. cisza1 pisze:

  @ ALL
  Popatrzmy też na noc 13.grudnia 1981 roku i specjalne potraktowanie Wałęsy.

  Rozpoczęto pierwsze internowania. Internowano prawie całą Komisję Krajową, która przebywała w Grand Hotelu w Sopocie, po zakończonych obradach.
  Wałęsę potraktowano bardzo ulgowo; dano mu czas, samolotem dostarczono do Warszawy. Tam umożliwiono spotkania, rozmowy telefoniczne ( sieć rządowa ) oraz łagodne traktowanie przez Cioska.
  Co było potem, wiemy…słynny Arłamów.

  Tzw. „kierowca” Bolka Mieczysław Wachowski opuścił internat już po parunastu godzinach,13 grudnia 1981 r.około godziny 14.00!!!

  Warto przeczytać:książkę Grzegorza Majchrzaka „Tajemnice stanu wojennego”

 41. cisza1 pisze:

  @ TADEUSZ.K
  Witaj na pokładzie 🙂

 42. Bieszczadnik pisze:

  dwie gwiazdki **jak to nic ** dwie gwiazdki

 43. nohood pisze:

  @Piko
  Opozycja zapowiada … likwidację IPN.
  Rzeczywiście, wczoraj popisałam się, delikatnie mówiąc, naiwnością, pisząc pod notką Wrocka, że Wałęsa może jeszcze winy odkupić, opowiedzieć, jak to z naszą transformacją było naprawdę…

 44. Zolw pisze:

  @ Aleksandraniemirycz

  Taki dowcip, o Dzikim Zachodzie

  Pani nauczycielka w szkole pyta:
  – Boys, jaknazywa się nasz President of United States?
  Cisza, nikt się ne odzywa, w końcu, po trzecim powtórzeniu pytania, prymus z pierwszej ławki podnosi nieśmiało rękę. Pani wkazuje na niego, on wstaje i mówi:
  – Aaabraham…
  I w tym momencie pada martwy na ławkę, a w jego plecach tkwi nóż.
  Pani, zszokowana, histerycznie krzyczy: Why? Why?!!
  I słyszy głos z tylnej ławki
  – BO ZA DUŻO WIEDZIAŁ!

  Identycznie byłoby z wyjaśniającym cokolwiek Bolkiem. Nawet, gdyby taki „cud dobrego łotra” był w jego przypadku możliwy. A że nie jest – to inna rzecz.

 45. Zolw pisze:

  Przy okazji – czy ktoś wie, w jakiej odległości od Gdańsk, ul. Polanki, numer znany, mieszka obecnie były sekretarz stanu M. Wachowski? Bo mimo upływu lat – na zdjęciach panowie zawsze razem.

  „Jak Bolek i Lolek
  (Tytus, Romek i Atomek, Dzieci z Bullerbynn…)”

 46. tadeusz.K pisze:

  @Cisza.

  Witam pięknie.

 47. tadeusz.K pisze:

  @Cisza
  Witam pięknie.

 48. tadeusz.K pisze:

  @Cisza.
  Witam pięknie.

 49. tadeusz.K pisze:

  @Cisza>>
  Witam pięknie.

 50. tadeusz.K pisze:

  Próba;
  Witam pięknie.

 51. cisza1 pisze:

  @Tadeuszu,
  Witam i multi-pozdrawiam

 52. nohood pisze:

  @ZOLW

  Bardzo dydaktyczny ten Dziki Zachód:)

 53. nohood pisze:

  @tadeuszk
  witaj tadeuszu..
  cieszę się, że do nas trafiłeś..
  twoje komentarze automat puścił do moderacji z powodu, który wyjaśnię mailowo…
  tak, czy owak wysyłam zaproszenie

 54. Intuicja pisze:

  To Ty, Żółwiu?:)

 55. tadeusz.K pisze:

  Uzupełniam (uszczegóławiam) procedurę @Zolw’a dot. pogrubiania tekstu:
  1. proste dwie gwiazdki przed TEKSTEM i dwie gwiazdki po. (proste bez szifta i alt).
  2. metoda kodowa przy użyciu słowa strong objętego ostrymi nawiasami : na początku tekstu <…..>; na końcu tekstu </…..>. Tam, gdzie kropki wpisać strong.
  (Piszę kod nietypowo bo aplikacja pożre-musiałbym ją zaślepić).

  Do adminów @Nohooda (lub wiedzących) mam pytanie:
  -jak wkleić zdjęcie/obraz (z rozszerzeniem jpg, png?, a szczególnie z jpg.
  Czyżby nie było takowej możliwości?

  @Nohood
  #tak, czy owak wysyłam zaproszenie#
  Dzięki Nohood-już jestem i podziwiam Twój upór i zaangażowanie.
  Trzymam kciuki.
  Pozdrawiam Ciebie i wszystkich starych znanych mi Przyjaciół z czasów pierwszych prób.
  Uważaj Nohood na kreta. : ))

 56. tadeusz.K pisze:

  Nohood
  Widzę, że już się stało.

 57. tadeusz.K pisze:

  CISZA1 pisze: 2 Luty 2017 o 10:25
  Również pozdrawiam.

Dodaj komentarz: