You may also like...

6 komentarzy

 1. piko pisze:

  Piękne. Temat szeroki.

  Kiedyś przymierzałem się do tekstu o architekturze secesyjnej. Tam też było miejsce dla witraży.

 2. Uh, ja temat gotyku i tej katedry z każdej strony ruszyłem, co zaprezentuje, jednak nigdzie nie widać końca, niestety..

 3. piko pisze:

  Zjeździliśmy trochę Europy i ile razy weszliśmy do kościoła tyle razy dech zapierało. Historia Europy to historia zapisana w kościołach.

  Mieliśmy zawsze taką refleksję – nasz kościoły to biedne kurniki w porównaniu z tymi, ale u nas one żyją, są wierni, są msze a tam tylko piękne mury.

 4. Właśnie..
  napisałem w tej notce, ze bogactwo zachodnich katedr, to przekupywanie Boga przez bogatych.
  Kiedyś jednak nadeszło tak zwane Oświecenie, a z nim Libertynizm. Racjonalizm i takie tam..
  Spowodowało to powolna śmierć Boga na Zachodzie, jakby chytrzy bogacze uśmiercili go, by więcej nie musieć Go przekupywać..

  U nas, w Polszcze jednak byliśmy pograniczem i różni Turcy, Tatarzy, a nawet ewangeliccy Szwedzi zadbali o to, byśmy nigdy nie zapomnieli o Bogu i o tym, ze należy Go kochać, a nie przekupywać 🙂
  Co do bogatego wystroju, to niestety zabory i dwie wojny światowe, a także Sovieci zadbali o skromny wystrój naszych przybytków sakralnych..

 5. Cogi pisze:

  Uwielbiam Twoje notki. Uważam, że powinieneś to wszystko zebrać i wydać.

 6. @cogitatiolibretto
  ok, popatrz: te 7 stron to zaledwie dwa lancety, zostaje 139, to daje w przybliżeniu jakieś 270 stron + 43 rozety to znowu 86 stron, razem do kupy mamy 253 strony + te siedem powiedzmy już opracowane i jak sama widzisz wieczne kopiowanie tylko pogarsza jakość ilustracji, czyli jeszcze praca nad obrazem..
  do tego musiałbym miec porządny Apple MAC PRO do obróbki obrazów, pracowałem przy czymś takim w Paryżu, wiec mniej więcej wiem, ze bez własnego serwera mogę zapomnieć 🙂

  o kasie na to nawet nie wspominam

Dodaj komentarz:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Przejdź do paska narzędzi