Przejdź do paska narzędzi

Może Ci się również spodoba

4 komentarze

 1. Zolw pisze:

  Szanowny Robercie,

  Pisze Pan, że żałuje iż Rzym przestał istnieć. To mnie zaskoczyło. Czy USA nie są niemal jego kopią – zarówno w sposobie prowadzenia polityki zewnętrznej, jak i organizacji wewnętrznej, statusu armii, sposobu rozwijania karier politycznych, aż do stanowiska konsula (kto pełni rolę „kolegi” w znaczeniu rzymskim tego słowa, trzeba by się zastanowić – może szef CIA? Media ‚in corpore’? FED?).

 2. nohood pisze:

  Karczma Rzym:)
  Tak mi się skojarzyło>

  A na poważnie – może skomentuję jutro, na razie obejrzałam tylko obrazki:)))
  No i przypomniały mi się osobiste wędrówki po Forum Romanum… Lata świetlne temu; teraz tam pewnie już nie wolno wchodzić?

 3. @ZOLW
  USA nie sa kopia Rzymu, bah, w niczym go nie przypominają. Tu nawet nie chodzi o dystans cywilizacyjny 2000 lat. Polityka zewnętrzna Stanów Zjednoczonych nie polega przecież na jawnym eliminowaniu równorzędnych tworów panstwowych, czy na uzależnianiu nowoczesnych barbarzyńców od wpływów kulturowych i komercyjnych, nie ma tez żadnej dyfuzji kulturowej, no nie jest, ale nowoczesne „bóstwa” raczej do piet nie dorastają Mitrze, czy Serapisowi..
  Nie wiem o którym Rzymie myślisz porównując? Czy o republikańskim? Jeśli tak to nie ma wspólnej płaszczyzny z jawnym kupowaniem głosów do senatu rzymskiego i powiedzmy z wyborami do Kongresu..
  O Rzymie imperialnym chyba nie myślisz, bo oprócz krótkiego okresu wokół afery Watergate raczej prób jedynowładztwa w USA nie ma..
  Republika Rzymska, bo o niej chyba myślisz porównując, była tworem „uszytym” na wzór grecki, ale przecież ciągle istniały arystokratyczne rody, które za nic miały prace Grakhow i bliżej im było do krwawego Sulli niż do rozgadanego Cycerona..
  Jeśli chodzi o przewagę taktyczna, to porównywanie legionów rzymskich z USArmy jest troche groteskowe, nie uważasz?
  Tam wspomniałem chyba o koszcie życia żołnierza w Antyku i dzisiaj..
  Poza tym nie wyobrażam sobie marines zdobywających żywność dla siebie na własną rękę 🙂

  Nie, nie widzę paraleli nawet z oligarchami z Moskwy, czy neokomunistami chińskimi 🙂
  Natomiast barbarzyńcy sa, istnieją nadal..

 4. @aleksandraniemirycz
  Nie mam pojęcia, ale pewnie coś jest renowacji..
  Kamienie sa bardzo trwałym materiałem, ale czas nie stoi w miejscu

Dodaj komentarz: